Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra at9100 naprawa końcówki i brak dźwięku

trimsus 05 Sie 2014 17:59 2874 25
  • #1 05 Sie 2014 17:59
    trimsus
    Poziom 7  

Witam dostałem od wujka unitre at9100 i był tam upalony jeden kanał dokładnie prawy. Wymieniłem więc tranzystory końcowe bo one były upalone.Pochodziło 4 dni i znowu się upaliło więc postanowiłem wymienić cały prawy kanał. Kolega mi doradził żebym na oba kanały dał żarówki więc dałem. Ustawiłem także prąd spoczynkowy. Dzisiaj wszystko wymieniłem i tu pojawia się problem gdy włączę amplituner nic nie gra nawet lewy kanał który w ogóle się nie palił, żarówki mocno się świecą nie wiem dlaczego tak się dzieje.

0 25
  • #2 05 Sie 2014 18:27
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 05 Sie 2014 18:46
    trimsus
    Poziom 7  

Żarówki wstawiłem do zasilania końcówki po kondensatorze 4700uF na plus i minus zasilania, tranzystory wstawiłem bd911 i bd912 dobre są bo sprawdzałem.

Dodano po 1 [minuty]:

podłączyłem je szeregowo i dopiero po podłaczeniu kolumn mocno świecą. KOlega powiedział mi żebym tak wstawił żarówki to przepięcia będą szły na żarówki i mi tranzystorów nie spali.

0
  • #6 05 Sie 2014 20:59
    trimsus
    Poziom 7  

To ma ktoś jakiś pomysł co jest nie tak ?

0
  • #7 05 Sie 2014 21:08
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 06 Sie 2014 13:32
    trimsus
    Poziom 7  

Ale dlaczego nie gra w ogóle jak po 1 naprawie grało a teraz nie, a przecież wymieniłem cały kanał.

0
  • #9 06 Sie 2014 14:15
    korrus666
    Poziom 40  

dj-MatyAS napisał:
    korrus666 napisał:
    też paliły się jak szalone. Niby ze sprawdzonego źródła a podróbki.
    Niekoniecznie... Te tranzystory w stosunku do oryginalnie stosowanych w tych końcówkach są po prostu ZA DOBRE... Najprawdopodobniej układ wzmacniacza się wzbudza na częstotliwościach ponad-akustycznych.

Też myślałem że się wzbudza ale sprawdziłem oscyloskopem i wszystko było ok. Jeden się dosłownie rozpadł, Struktura krzemu była jakaś dziwnie mała. Miałem gdzieś jakieś zdjęcia ale już chyba nie znajdę.

Wracając do wątku proponuje koledze zacząć sprawdzanie wszystkiego od początku. Sprawdzić zasilanie i potem kolejne stopnie wzmacniacza. Na początek z żarówką przed transformatorem i bez tranzystorów końcowych.

0
  • #10 06 Sie 2014 15:09
    trimsus
    Poziom 7  

Dobrze sprawdzę jak najszybciej i dam znać jakie są wyniki.

Dodano po 1 [minuty]:

Zapomniałem dodać że pali mi bezpiecznik główny od sieci jak podłączam końcówke.

0
  • #11 10 Sie 2014 14:05
    trimsus
    Poziom 7  

Wpiąłem zarówkę przed transformator i nie świeci tylko rozbłysneła na początku czyli kondensatory sie naładował zasilanie ponad 30V wymieniłem cały kanał prawy który się palił włączyłem i lewy kanał nie gra wgl a drugi prawy co go wymieniłem gra ale cicho i charczy.

0
  • #12 10 Sie 2014 14:19
    000andrzej
    Poziom 37  

Nie wiem co tam porobiłeś, ale...
    1.Po co grzebałeś w lewym kanale?
    2. Czy tranzystory były podłączone prawidłowo (odpowiedniki npn i pnp)?
    3. Jakie masz napięcie stałe na wyjściu kanału?
    4. Czy podkładka izolująca do radiatora jest dobra?
    5. Czy ustawiałeś prąd spoczynkowy?
    6. Czy po spaleniu sprawdziłeś tranzystory "sterujące"?
    7. Czy napięcia zasilające końcówkę są prawidłowe?
    8. Czy pasta termoprzewodząca była nałożona?
    9. Czy odpowiednio mocno docisnąłeś tranzystory do radiatora?

Jeśli chcesz to naprawić to krok po kroku musisz uruchamiać. Opisane jest w jaki sposób. Dopóki nie będzie prawidłowego dźwięku (i brak stałego napięcia na wyjściu) na samych tranzystorach sterujących - nie podłączaj końcówki prądowej.

0
  • #13 10 Sie 2014 14:26
    trimsus
    Poziom 7  

1.W nim wgl nie grzebałem
    2.Prawidłowo
    3.Lewy=40mV Prawy=110mV
    4.Podkładka dobra tranzystor nie zwiera się z radiatorem elektrycznie
    5.Tak ustawiłem prąd spoczynkowy na 25mV
    6.Wymieniłem je na nowe
    7.Tak napięcie zasilania jest prawidłowe
    8.Pasty nie nakładałem jeszcze bo chciałem sprawdzic czy działa tranzystory się nie grzeją narazie bo włączyłem tylko na 5 minut
    9.Tranzystory są mocno dociśnięte
    Wszystko zrobiłem tak jak jest na schemacie tej końcówki.

0
  • #14 10 Sie 2014 16:16
    000andrzej
    Poziom 37  

No to jedynym wytłumaczeniem jest słaba jakość BD911/12 w połączeniu z brakiem pasty, co się wiązało z nieprawidłowym odprowadzeniem ciepła.
    Nota bene - jak ustawiałeś prąd spoczynkowy, jak Ci końcówka poszła po 5 minutach? Na zimnych tranzystorach?

Ale o tem potem... W tej chwili pasuje zacząć od nowa, czyli wylutowanie tranzystorów mocy i sterujących i zrobienie pomiarów, czy pozostały układ działa. Potem podłączasz sterujące i robisz pomiary. Na końcu dokładasz moc. Żarówka w zasilanie i do dzieła. Pomiar prawidłowego podłączenia, obserwowanie grzania tranzystorów. Na luzie nie powinny się prawie w ogóle grzać. Po ustabilizowaniu pracy po kilku minutach regulacja prądu spoczynkowego.
    Potem zabierasz się za drugi kanał.

0
  • #15 10 Sie 2014 18:29
    trimsus
    Poziom 7  

Lewy kanał już działa ale prawy dalej charczy.

Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

Nie spaliła się po 5 minutach tylko uruchomiłem ja na 5 min więc nie dawałem narazie pasty bo i tak się nie nagrzała

0
  • #16 11 Sie 2014 14:38
    trimsus
    Poziom 7  

Końcówka już działa sprawdziłem podając to sygnał bezpośrednio na końcówke i gra ale jak podłącze przedwzmcniacz z at9100 to buczy na prawym kanale.

Dodano po 2 [godziny] 6 [minuty]:

chciałbym się dowiedzieć jaka jest impedancja wyjściowa przedwzmacniacza AT9100 i taką samą uzyskać za pomocą wtórnika emiterowego do swojego przedwzmacniacza lampowego żeby nic się nie gryzło i działało prawidłowo.
    Impedancja wejściowa końcówki mocy to 57k a impedancja wyjściowa przedwzmacniacza lampowego to 7 ohm jak je dopasować?

0
  • #18 11 Sie 2014 19:26
    trimsus
    Poziom 7  

no właśnie nie wiem bo jak mam potencjometr pomiędzy trafo głośnikowymi a końcówką mocy i jak potencjometr jest przy końcu to dopiero wtedy w pełni zaskakują wysokie dźwięki bo jak mam przykręcony potencjometr to są obcinanie i jeszcze musze zbić sygnał do masy.

0
  • #19 11 Sie 2014 19:34
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 12 Sie 2014 09:17
    korrus666
    Poziom 40  

Myślałem że przedwzmacniacz lampowy będziesz miał bez transformatora (OTL) ale tak to sprawa może się komplikować. Co to za lampowa konstrukcja? Możesz podrzucić schemat bądź link do projektu. Podejrzewam że transformator wyjściowy powinien być obciążony małą impedancją ale niech wypowie się ktoś kto o lampach wie więcej.

0
  • #22 12 Sie 2014 20:39
    trimsus
    Poziom 7  

Obciążyłem go impedancja 10ohm oto schemat Unitra at9100 naprawa końcówki i brak dźwięku

Dodano po 4 [godziny] 17 [minuty]:

Podpiąłem ten mój przedwzmacniacz i zamiast dźwięku jest buczenie w kolumnach :/

Dodano po 22 [minuty]:

I w dodatku świeci żarówka przed transformatorem

Dodano po 58 [minuty]:

Zrobiłem pomiar po wtórniku na wyjściu sygnału w przedwzmacniaczu i napięcie na jedym kanale wynosi 1.5V a na drugim 4.5V pewnie za duże napięcie na wyjściu i dlatego końcówka buczy

Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

zmniejszyłem to napięcie do 600mV w głośnikach dalej buczy nie ma dźwięku ale już żarówka nie świeci

0
  • #23 13 Sie 2014 14:18
    trimsus
    Poziom 7  

Prawy kanał działa ale z lewego nie ma dźwięku ale też nie buczy napięcie na wyjściu to 27mV a na prawym który działa 45mV nie wiem co jest nie tak

0
  • #24 13 Sie 2014 18:13
    000andrzej
    Poziom 37  

Obserwuję ten post, ale już się pogubiłem od jakiegoś czasu.

0
  • #25 13 Sie 2014 19:18
    trimsus
    Poziom 7  

Sorki końcówka działa ok tylko jak podłącze ten przedwzmacniacz to w głośnikach buczy strasznie

0
  • #26 14 Sie 2014 09:58
    trimsus
    Poziom 7  

już gra muzyka tylko jak podkręcam potencjometr pomiędzy przedwzmacniaczem a końcówką to zaczyna coraz głośniej buczeć poradzi ktoś?

0