Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny restart komputera po 5-40 sec od wyłączenia

05 Sie 2014 20:48 1449 13
  • Poziom 7  
    Witam jakieś 3 dni temu kupiłem zestaw komputerowy na morele o który pytałem właśnie na tym forum, dostałem komputer, wszystko z początku śmigało lecz po jakimś czasie komputer zaczął "wariować".

Kiedy wyłączam go, cały gaśnie zgodnie z planem(żadnych dźwięków, świateł z obudowy, poprostu nic) i po czasie od 5sec do minuty sam się włącza ale nie dzieje się to zawsze( około 4 na 5 wyłączeń więc często ale nie zawsze).
    Troche mnie to z początku przestraszyło kiedy wyłączyłem go położyłem się do łóżka i nagle coś za moimi plecami "ożyło" :D

Komputer jest świeżutki zainstalowane tylko sterowniki windows nie ma mowy o zaśmieceniu.

@edit
    http://www.morele.net/inventory/info/b0Q4Jz/
    to jest mój komputerek
  • Poziom 7  
    nie mogę znaleźć takiej opcji, ten bios (Ashrock UEFI) jest naprawdę spory i dużo w nim opcji jednak nie znalazłem żadnej "wake up"(ani podobnej), może źle szukam? :<
  • Poziom 43  
    Odłącz wtyczkę power button od front panelu płyty głównej i zamiast niej podepnij guzik reset (te 2 guziki działają na tej samej zasadzie - operacja jest nieszkodliwa).
    Sprawdź, czy przestał się sam włączać, bo po objawach wynika, że masz zwarcie w guziku power w obudowie.
    Ostatnio kolega na forum miał podobny problem - jakoś dostał się do guzików i stwierdził, że guzik z tyłu był "zachlapany" cyną i miał zwarcie. Obskrobał cynę między + a - i wszystko wróciło do normy.
  • Poziom 7  
    Witam

zajrzałem do biosu i jedyną opcją która była włączona było ustawianie automatycznego włączania z OS, wyłączyłem ją i na 5 wyłączeń komputer raz wstał jest o wiele wiele lepiej ale na pewno sprawdzę także płytę główną, komputer był składany w morele.net i komputer przyjechał między innymi z niedokładnie wpiętą kartą graficzną nie zamocowaną przy obudowie przez co przez kilkaset km dyndała sobie w obudowie, na pewno warto będzie sprawdzić :)

Dzięki za info jutro to sprawdzę i opowiem co dalej

@Edit
    Komputer na 6 wyłączeń wstał 2 razy, problem jest nadal, lecz znalazłem na niego patent który wykorzystywałem ostatnimi czasy a nie napisałem o nim.
    Mianowicie kiedy wyłączam komputer czekam te parenascie sec aż wstanie i odrazu wciskam przycisk Power po czym komputer odrazu wyłącza się ponownie, nie daje mu załadować się do biosu i komputer tak wyłączony potrafi stać pół dnia bez samowłączania
  • Poziom 7  
    A komputer wyłączasz czy usypiasz/hibernujesz ? wiem, że napisałeś wyłączasz, lecz wiele osób myli te pojęcia
  • Poziom 39  
    kohan12 napisał:
    Komputer na 6 wyłączeń wstał 2 razy, problem jest nadal, lecz znalazłem na niego patent który wykorzystywałem ostatnimi czasy a nie napisałem o nim

Stuprocentowy patent to wyłączyć przełącznikiem na zasilaczu lub z gniazdka sieci elektrycznej - gwarantowane, że nie wstanie, no chyba, że to jakiś komp-zombie :)
    A tak na poważnie sprawdź to co sugeruje safbot1st z tym, że resetu nie podłączaj na czas testów.
  • Poziom 43  
    Autor z premedytacją ignoruje co zaproponowałem?
    Zachowanie komputera wskazuje na zwarcie w guziku power w obudowie.

Dodano po 3 [minuty]:

dedito napisał:
    resetu nie podłączaj na czas testów.

Dlaczego? Mało prawdopodobne, że obydwa guziki uszkodziły się w tym samym czasie.
    Oczywiście, można w ogóle odłączyć wtyczki power i reset od fp i sprawdzić czy będzie się sam włączał.
    Włączać można na czas testów zwierając piny power śrubokrętem.
    Czy nie byłoby o wiele wygodniej użyć guzika reset w pinach pwr_button?
  • Poziom 39  
    safbot1st napisał:
    dedito napisał:
    resetu nie podłączaj na czas testów.

Dlaczego? Mało prawdopodobne, że obydwa guziki uszkodziły się w tym samym czasie.

Chodziło mi o to aby w trakcie podmianki nie podpinał tego przycisku podejrzanego o samozałączanie pod reset.
    Generalnie ta "spontaniczna upływność" przycisku mi nie pasuje bo wtedy komputer musiałby też się spontanicznie wyłączać.
  • Poziom 43  
    dedito napisał:
    Chodziło mi o to aby w trakcie podmianki nie podpinał tego przycisku podejrzanego o samozałączanie pod reset.

Aha, rozumiem, oczywiście - piny reset mają zostać "gołe" niepodłączone na czas testu.
    dedito napisał:
    Generalnie ta "spontaniczna upływność" przycisku mi nie pasuje bo wtedy komputer musiałby też się spontanicznie wyłączać.

Właśnie niekoniecznie. Nie jestem jakimś elektronikiem i nieznane mi są pojęcia "spontaniczna upływność". Z moich doświadczeń wynika jedynie, że przy pewnym uszkodzeniu przycisku płyta łatwiej sama włącza się niż wyłącza. Być może chodzi o czas zamknięcia obwodu - do wyłączenia potrzebny jest dłuższy, a do włączenia wystarczy minimalny - ułamek sekundy. (tak to sobie tłumaczę) ;)
  • Poziom 39  
    Dłuższe przytrzymanie przycisku wyłącza komputer niezależnie od systemu ale te krótkie załączenia powinny być obsługiwane przez system operacyjny i wywoływać odpowiednie działania w zależności od ustawień, w Windows 7 domyślne zachowanie to jest wyłączenie komputera.
  • Poziom 43  
    Oto wg. mnie bliźniaczy temat, w którym widać o co mi chodzi kiedy piszę, że nie zgadzam się z tezą
    dedito napisał:
    komputer musiałby też się spontanicznie wyłączać.
    :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2875758&highlight=
    Jak widać zwarcie w przycisku power nie wyłączało komputera, za to skutecznie go włączało po jego wyłączeniu.
  • Poziom 7  
    Witam po długim czasie musze zaktualizować problem, zmieniłem przycisk start z przyciskiem reset, efekt ? Komputer już się sam nie włącza, lecz niestety zaobserwowałem pewien inny problem, mianowicie kiedy komputer jest wyłączony to kliknięcie myszką lub (czasami) jej ruch powoduje automatyczne włączenie komputera. Zdziwiło mnie to gdyż wszystkie opcje Wake on Mouse, Wake on Lan zostały wyłączone, jeżeli to pomoże to moja myszka to seelseries Sensei, małe drgniecie w pomieszczeniu prowadzi do poruszenia myszką więc muszę wyeliminować ten problem. Pozdrawiam ! :)