Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja LPG - dziwy nad dziwami

Petroniusz 25 Kwi 2005 14:24 1976 0
  • #1 25 Kwi 2005 14:24
    Petroniusz
    Poziom 11  

Witam

W samochodzie Fiat Brava 1,4 12V mam zainstalowaną instalację LPG:
    - sterownik Lambda Gas BLITZ
    - reduktor Tipo AT90E (BRC Lotto)

W czym problem? od kilku miesięcy wzrosło mi zużycie gazu - z 8,5 na 11 litrów (cykl mieszany). Sprawdziłem na wolnych obrotach sygnał z sondy lambda (wpięcie oscyloskopem wprost na czarny przewód sondy).
    Wynik: na benzynie sygnał oscyluje w przedziale 0,2 - 0,8 Volta (czyli jest OK) na gazie napięcie stałe 0,9 V. Czyli stwierdziłem zbyt bogatą mieszankę na LPG. Pojechałem na regulację (przy okazji wymiana filtra gazu + powietrza) i po wyregulowaniu spalanie na LPG faktycznie spadło do poziomu ok. 9 litrów/100km. Na analizatorze spalin wartość sygnału lambda wynosiła 1 (czyli OK).
    W sobotę sprawdziłem jakie są odczyty z sondy lambda na gazie (z ciekawości) i byłem zszokowany.
    Na wolnych obrotach sygnał lambda (mierzony wprost) wskazuje 0,15 V- czyli mieszanka uboga!!!. Dopiero po uzyskaniu ok. 3,5 tys obrotów napięcie to podnosi się do wartości 0,6 - 0,8 V. Skąd takie wartości??Dodatkowo sprawdziłem napięcia na złączu diagnostycznym DIN5 i oto wartości:
    - pin1 (otwarcie attutatora ) 3,6 V - czyli pełne otwarcie
    - pin2 (przeskalowany sygnał lambda) 0,5V - czyli mieszanka uboga

Po uzyskaniu ok. 3,5 tys obrotów:
    - pin1 spadek do ok. 2,8 V - czyli przymknięcie attutatora
    - pin2 wzrost do ok. 1,5 V - czyli lambda OK (połowa wartości)

Z jakiego powodu układ nie pracuje w normalnym reżimie - tzn. oscylowanie lambda wokół 0,5 V? Dla mnie pomiar lambda w spalinach wydaje się pomiarem bardziej "pewnym" a zresztą faktycznie spalanie spadło. Czyżby sonda lambda pokazywała złe wartości na LPG?

Proszę o wszelkie sugestie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME