Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Berlingo III 1,6 HDI 90K 2008r - Samospalenie rozrusznika

g1410 05 Sie 2014 23:00 5826 29
  • #1 05 Sie 2014 23:00
    g1410
    Poziom 10  

Witam wszystkich,

Temat może trochę humorystyczny, ale trafny i sprawa dość poważna.

W ciągu ostatniego miesiąca spaliły mi się 2 rozruszniki. Autko mam od nowości i nigdy nie było problemow.
    Rozrusznik oryginalny rozpadł sie, wiec trzeba bylo wymienic i wtedy sie zaczęło.
    Wymiany dokonywał warsztat samochodowy, czesci nowe, zamienniki, cena ok 450zł
    - pierwszy padł po 3 tygodniach. objawy: po odpaleniu i ruszeniu, uslyszalem jakby cos sie zaczynalo szybciej krecic, wiec zjechalem do zatoczki (po jakims kilometrze). zgasilem auto. juz nie zakrecilo, spod maski dym, assistance, warsztat.
    - drugi padł po 2 tygodniach. objawy: po zgaszeniu silnika, wyjeciu kluczyka i wyjsciu z auta, samochod sam zaczal krecic(nie zostawiam nigdy na biegu, tylko na recznym, wiec nie odjechalo). trwalo to moze 5-7 sekund, jednostajnie tracil sily. spod maski dym, assistance, warsztat.
    od razu zdjalem kleme z akumulatora, jakby ktos mial watpliwosci:)

mechanik sprawdzil co mogl i nie stwierdził wad instalacji elektrycznej.
    Podpial do komputera (program uniwersalny- Boscha bodajze)i wyskoczyly 2 bledy w Elektryce Centralnej:
    5ff Sterownik Centralki Elektronicznej, błąd wewnętrzny
    A58 Nieznany Kod Usterki, błąd
    czyli nic konkretnego.

BSM zostało przeczyszczone,przedmuchane (bez rozbierania rzecz jasna, byly przesniedziale niektore przekazniki - teraz sa czyste). bledy zostaly skasowane i przy kolejnym skanowaniu sie nie pojawiły.

- teraz mam trzeci od prawie tygodnia, na razie elegancko, ale mam obawy czy sprawa sie nie powtorzy. bylem dzis dodatkowo u diagnosty - zadnych bledow. zaden bezpiecznik sie nie spalil.

Pytania:
    - czy ja mam pecha do rozrusznikow i oba zamienniki byly trefne, badz niedopasowane do auta?

- Jeden fachowiec mi powiedzial, ze rozrusznik nie ma nic wspolnego z elektronika tego auta, wiec jesli sie pali, to wina rozrusznika. czy to prawda?

- Czy zdarzyło się komuś coś podobnego?

0 29
  • Pomocny post
    #2 06 Sie 2014 08:12
    adam158
    Poziom 22  

Sprawdż pod katem układu rozruchu ,kostka przy stacyjce ,ewentualnie przekażnik rozrusznika.

0
  • Pomocny post
    #3 06 Sie 2014 08:13
    invisibleman
    Poziom 18  

Kostka stacyjki do sprawdzenia.

0
  • Pomocny post
    #4 06 Sie 2014 09:20
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Bardzo częsta usterka. Do wymiany kostka stacyjki plus wkładka (mechaniczna stacyjka). Francuzy sprężynę powrotu mają we wkładce i prawdopodobnie kluczyk nie zostaje cofnięty do pozycji zapłon. Koszt poniżej połowy wartości rozrusznika.

0
  • #5 06 Sie 2014 14:49
    g1410
    Poziom 10  

Dziękuję za porady,

Kostka stacyjki była sprawdzana - nie stwierdzono żadnych wad.
    Co do wkładki nie jestem pewien czy była oglądana - sprawdzę.

Czy jest opcja ewentualnej naprawy wkładki, czy od razu wymiana?

0
  • Pomocny post
    #6 06 Sie 2014 20:42
    kybernetes
    Poziom 39  

Stacyjka nie zrobi zwarcia przy wyłączonym zapłonie i wyjętym kluczu. Najbardziej prawdopodobna przyczyna to zwarcie na instalacji albo uszkodzenie skrzynki przekaźników, tzw. BSM. Usterka złośliwa, do głębszego kopania.

BTW: czy w samochodzie jest zamontowane jakieś odcięcie rozrusznika albo podobny wynalazek?

0
  • #7 07 Sie 2014 22:32
    g1410
    Poziom 10  

Jeśli to problem z BSM/BSI, to z tego co wiem, trzeba wymienić, bo naprawa jest raczej niemożliwa, chyba ze sie mylę.
    komputer błędów już nie wykazuje, wiec może jednak to nie to. Ewentualnie jak to dodatkowo sprawdzić aby sie upewnić?

kybernetes napisał:
    BTW: czy w samochodzie jest zamontowane jakieś odcięcie rozrusznika albo podobny wynalazek?

ja nie wiem, może ktoś ma wiedzę? dobrze by było coś takiego zamontować, jeśli nie ma.

0
  • #8 07 Sie 2014 23:53
    kybernetes
    Poziom 39  

Kolego, trudno sprawdzić coś co się ujawnia raz na dwa tygodnie. Jeżeli dokładne oględziny wiązki niczego nie pokazały, to nie ma sposobu aby dokładnie zlokalizować felerną część, póki się konkretnie nie zepsuje. Pisałem wyżej - temat ciężki bo nikt rentgena w oczach nie ma.

1
  • #9 08 Sie 2014 00:47
    2293657
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 08 Sie 2014 00:56
    1000godzilla1000
    Poziom 15  

Moim zdaniem skleiły się styki w elektrowłączniku, ale sprawdz na wszelki wypadek czy nie ma prądu na przewodzie sterującym.

0
  • #11 08 Sie 2014 01:06
    2293657
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 08 Sie 2014 06:43
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Poziom 35  

kybernetes napisał:
    czy w samochodzie jest zamontowane jakieś odcięcie rozrusznika

Ja bym poszedł tym tropem.

0
  • #13 08 Sie 2014 07:25
    j4rek
    Poziom 18  

Odcięcie jak sama nazwa wskazuję najczęściej przerywa obwód - ma styki NO i jeśli ktoś to by podłączył szeregowo w sterowaniu elektrowłącznika to musiało by jednocześnie dojść do pojawienia się napięcia rozruchu ze stacyjki i samoczynnego załączenia przekaźnika w blokadzie bez autoryzacji, co jest mało prawdopodobne.

0
  • #14 08 Sie 2014 07:47
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Poziom 35  

j4rek napisał:
    to musiało by jednocześnie dojść do pojawienia się napięcia rozruchu ze stacyjki

NIEKONIECZNIE.

Mogło nastąpić zwarcie na WYJŚCIU przekaźnika blokady rozrusznika do kl30.

0
  • #15 08 Sie 2014 08:13
    j4rek
    Poziom 18  

Taki przypadek może się zdarzyć i na zwykłej instalacji w miejscu nacięcia/przetarcia tych dwóch obwodów obok siebie. Ale kto wie - może być zamontowana blokada 'na fuchę' z taśmą izolacyjną złapaną jako-tako.

0
  • #16 08 Sie 2014 08:23
    2293657
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 08 Sie 2014 09:16
    kybernetes
    Poziom 39  

Po pierwsze - na BSM wtyczka pięciopinowa, po drugie - blokadę łatwiej zamontować pod kierownicą, bo nie trzeba się wbijać do kabiny przez przegrodę, po trzecie - wielu ludzi montuje odcięcie na rozrusznik i po czwarte - gdyby nawalała stacyjka to rozrusznik nie zacząłby samoczynnie kręcić po jej wyłączeniu, wyjęciu klucza i wyjściu z samochodu, jak to jest opisane w pierwszym poście.

0
  • #18 08 Sie 2014 14:21
    g1410
    Poziom 10  

non e vero italiano napisał:
    Ciekawe czemu żaden nie zapytał się, czy sprawnie działa sprężyna powrotna w stacyjce.

było o tym na samej górze i koledzy sie już do tego odnieśli. Mimo wszytko sprawdzę to, ale już bardziej z ciekawości bo raczej nie tu jest problem.

j4rek napisał:
    Ale kto wie - może być zamontowana blokada 'na fuchę' z taśmą izolacyjną złapaną jako-tako.

nie ma takiej możliwości. Auto mam od nowości więc jeśli blokada jest, to fabrycznie montowana. Nikt przy tym nie grzebał.

1000godzilla1000 napisał:
    Moim zdaniem skleiły się styki w elektrowłączniku, ale sprawdz na wszelki wypadek czy nie ma prądu na przewodzie sterującym.

sprawdze

non e vero italiano napisał:
    Jaki rozrusznik, Bosch czy Valeo, bo zaczyna się s*anie po gałęziach? I co się stało, rozerwało uzwojenie wirnika, poodpadały magnesy, stopiło szczotkotrzymacz, zmieliło zębnik?

Oryginalnie był Valeo i tam rozleciał sie komutator. Zamienniki raczej ani bosch, ani valeo, ale pewności nie mam. Sprawdzę wieczorem jak wejdę pod auto.
    Nie mam jeszcze ekspertyzy dotyczącej spalonych zamienników. Nie mogłem rozkręcić przed reklamacją. Usterka wyglądała tak, ze było przebarwienie na obudowie wirnika, (plamka), w miejscu gdzie jest komutator i szczotki.

0
  • #19 08 Sie 2014 19:14
    profesjonalista55
    Poziom 15  

blokada przekaźnika?
    Tam są tranzysotry sterujące dużej mocy a nie zwykłe przekaźniki więc to również odpada

0
  • #20 08 Sie 2014 20:23
    766630
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 08 Sie 2014 20:34
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

g1410 napisał:
    po zgaszeniu silnika, wyjeciu kluczyka i wyjsciu z auta, samochod sam zaczal krecic

To stwierdza że albo jest zwarcie w wiązce albo rozrusznik felerny coś jak w C3.

Ps samochód by daleko nie odjechał bo nie było zasilania ecu i reszty.

0
  • #22 13 Lis 2014 21:43
    g1410
    Poziom 10  

Panowie problem sie dzis powtorzyl, a juz myslalem ze bedzie dobrze...
    to juz trzeci rozrusznik, wytrzymal tym razem 3 miesiace.

czy problem moze byc module BSM? a moze jednak rorusznik powinien byc oryginalny? kupiłem na zlomie uzywany Valeo, bo i tak trzeba wymienic. jak myslicie?

0
  • Pomocny post
    #23 14 Lis 2014 08:28
    766630
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 18 Lis 2014 22:53
    g1410
    Poziom 10  

Wymieniłem BSM i rozrusznik, na razie wszystko działa. Nie trzeba kodować.

Kilka ciekawostek, może się komuś przyda:
    -BSM kupiłem (95 zł + przesyłka) z nowszego modelu Berlingo (2010) o nieco innych numerach seryjnych. Nie robi to problemu.
    -Wymiana całego rozrusznika wiąże sie z wyciąganiem półosi. Na szczęście konstrukcja rozrusznika umożliwia wykręcenie obudowy z wirnikiem. Dzięki temu można wyciągnąć urządzenie po kawałku. Wtedy półosi nie trzeba zdejmować, co jest sporym ułatwieniem dla garażowej naprawy.

pojeżdżę i dam znać,

0
  • Pomocny post
    #26 19 Lis 2014 08:35
    766630
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 19 Lis 2014 09:25
    g1410
    Poziom 10  

georgesgr napisał:
    g1410 napisał:
    Wymiana całego rozrusznika wiąże sie z wyciąganiem półosi

???

tak mi wymieniali w warsztacie za pierwszym razem, w sumie tez metoda...

georgesgr napisał:
    g1410 napisał:
    konstrukcja rozrusznika umożliwia wykręcenie obudowy z wirnikiem. Dzięki temu można wyciągnąć urządzenie po kawałku.

Powinienes opatentowac te metode!

Patentuje zatem:) każdy kto skorzysta niech przydzieli punkty he he.

georgesgr napisał:
    Rozrusznik wyjmule sie po wyjeciu akumulatora (dostep do gornej sruby) i kawalka wydechu pod silnikiem (dostep do reszty).
    Fakt, ze nie jest to latwe.

to już mamy 3 metody, swoją drogą w tym aucie chyba nic nie jest łatwe...

dzięki

0
  • #28 19 Lis 2014 10:08
    766630
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 02 Gru 2014 22:53
    g1410
    Poziom 10  

jestem,

jeżdze cały czas i na razie jest dobrze.

Po wymianie pojechałem do mechanika, aby zdiagnozować. Pojawił się ponownie błąd 5ff, co dotyczyło poprzedniego BSM. Błąd został skasowany i już nie wykryty przy ponownym skanowaniu. Po tygodniu jeżdżenia (przeszlo 600 KM) znowu była diagnoza - zero błędów.

jeszcze pojeżdżę i jak będzie dobrze zamknę temat...

0
  • #30 23 Lut 2015 14:07
    g1410
    Poziom 10  

Wygląda na to, że wszytko dobrze.
    Wychodzi na to, ze należało wymienić również BSM
    zamykam temat i dziękuje za podpowiedzi

0