Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung S4 - Jak naprawić magnetrometr/kompas w S4?

05 Sie 2014 23:27 4350 4
  • Poziom 6  
    Witam!

Przymierzam się do kupna S4ki. Kolega ma ten telefon i miałem okazję go przetestować, ale widzę, że jest w nim problem z magnetometrem i nie jest to przypadek odosobniony. Ten sam problem występuje w Note 3 i Tab Pro 8.4.

Problem polega mianowicie na freezowaniu się strzałki w Mapach Google i innych. Pojawia się on, gdy pole magnetyczne zostanie w jakiś sposób zachwiane - szczególnie jeżeli telefon jest wsadzony w zwykłe etui z magnesikiem, od pola magnetycznego samochodu, autobusu czy pociągu. Gdy magnesikiem z obudowy przejedziemy dookoła rami telefonu znajdziemy najczulszy punkt (w S4 jest to góra), wtedy strzałka zfreezuje się, gdy odstawimy magnes lub będzie go śledzić jeżeli będziemy przesuwać go wzdłuż telefonu. Jest to dosyć poważna wada jak dla mnie, bo w moim S3 LTE 9305 ten problem nie występuje (nawet z przyłożonym magnesem - najwrażliwsza część to dół telefonu).

Status kompasu można sprawdzić, wpisując na klawiaturze *#0*#i przychodząc do sekcji sensorów.

Szukając w sieci znalazłem parę sposobów na naprawienie problemu, jednak nie jestem w stanie wszystkich przetestować. Oto i one:

1. Standardowa kalibracja

Polega ona na wykonaniu poziomych ósemek (8) telefonem w powietrzu 2-3 razy tak, aby telefon "zorientował się" w naturalnym polu magnetycznym Ziemi lub wykonanie paru "huśtawek" w każdej z trzech osi (X, Y, Z).

Problem z tym rozwiązaniem polega na tym, że po pewnym czasie problem powróci, a już na pewno, gdy wsadzimy urządzenie na krótką chwilę do etui.

2. Usunięcie pliku konfiguracyjnego, co wymaga roota

Tutaj prośba o przetestowanie tego dla osób, które już roota mają na swoich S4kach.

Problem ten sam, dla telefonu Samsung Galaxy Vibrant na forum XDA Developers - wrzucie w Google How to fix magnetomete - elektroda nie pozwała mi zamieszać linków zewnętrznych jako że jest to mój pierwszy post.

Tutaj ponoć to pomogło. Zdaje sobie sprawę, że plik z konfiguracją kompasu dla S4ki może znajdować się gdzie indziej ze względu an innego vendora czujnika, ale mam nadzieję, że wspólnymi siłami dojdziemy do sedna sprawy.

1) Gdy już mamy roota, używamy programu Root Explorer
    2) Następnie odnajdujemy ścieżkę plik i usuwamy jego kopię zapasową (ale na wszelki wypadek zgrywamy ją sobie na komputer) - /data/system/ms3c_yamaha.cfg (w tym przypadku vendorem czujnika była Yamaha, S4 co ma nie wiem, tutaj music mi pomóc)
    3) Restartujemy urządzenie i jak napisano ma workować perfectly.

Konsultanci Samsunga po raz kolejny spotykają się z problem "po raz pierwszy" :D i nie chcą odpowiedzieć na pytanie czy jest to wina hardwareu czy oprogramowania migając się przy tym niemiłosiernie i zalecając używanie firmowych akcesoriów lub przywrócenie ustawień fabrycznych co nie pomaga.

A może znaleźliście własny sposób naprawy, a może naprawić się tego w tym modelu nie da z przyczyn technicznych?

Proszę Was o pomoc.
  • Poziom 2  
    Czy znalazłeś rozwiązanie na problem który opisales.
    Napisz proszę
  • Poziom 6  
    peromail napisał:
    Czy znalazłeś rozwiązanie na problem który opisales.
    Napisz proszę

Nie ma rozwiązania dla tego problemu. Winą jest tutaj fizyczna konstrukcja owego magnetometru.

Mógłbyś spróbować, ale naprawdę wątpię, że pomoże, wgrać sobie custom ROMa o nazwie Resurrection Remix z XDA. Ale na 99% nie pomoże.
  • Poziom 43  
    Mogę napisać że podobny problem jest w Galaxy S5 mini - w etui magnetycznie zamykanym. Kompas rozkalibrowuje się co chwilę. Szczególnie irytuje w trybie samochodowym, potrafi postawić drogę na skos a nawet odwrócić. Narazie nieznalazłem skutecznego rozwiązania poza kalibracją i trzymaniem klapki z magnesikiem z dala od obudowy podczas pracy nawigacji.
  • Poziom 6  
    No Samsung miał w tamtym okresie chyba za dobrą passę i przestali się starać, bo mogli sprzedać co chcieli. Pozbyłem się wtedy S4 i wróciłem do S3 LTE, który ma bezbłędny magnetometr niewrażliwy na żaden magnes i metal. Do dziś hula na RR 7.1.2.