Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Akumulator] - Jaka ładowarka do takiego akumulatora?

softbzero 06 Sie 2014 01:07 1533 5
  • #1 06 Sie 2014 01:07
    softbzero
    Poziom 5  

Witam!
    Zakupiłem sobie pare akumulatorków, naprawde róźne rodzaje do modelów rc i innych modelarskich dupereli.
    I ot trafia mi się dziwny aku żelowy:
    12V 0,8Ah Xtreme.
    Oczywiście do tamtych akumulatorów ładowarki dostałem odrazu, szybko i sprawnie... do tego niestety nie i ciężko jako tako ją znaleźć:/
    1.Jaką ładowarkę muszę kupić żeby ładować ten akumulator?
    2.Czy mogę ładować ten akumulator prądem 12V,13V itd, a natomiast przy napięciu 12v prądem 0.5a, jakie jest tego znaczenie? Na opakowaniu napisano ,że maksymalnie do 0.3a.
    3.Czy ładowarką 12V i 0.3A odpowiednio dobrze akumulator naładuję?
    4.Ładowarka wymieniona wyżej (Ad.3) to ta:
    Link, czy mógłbym uciąć te chwytaki i podłączyć ją pod kostke +,-? Ew. dorobić kabel aby pasował pod kostkę łączną?
    5.Czy taką ładowarkę mogę zrobić sam? Mam dostęp do wszystkich potrzebnych rzeczy tj. zasilacze, ładowarki, diody, transformatory...

Bardzo dziękuję, jeśli ktoś odpowie mi na wszystkie pytania... Na modelarstwie znam się troche, jednak elektronika zainteresowała mnie dopiero teraz , mam za sobą troche głośników przenośnych, aparatur ale akurat z tym nie miałem doczynienia.:)

0 5
  • #2 06 Sie 2014 07:17
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Nominalny prąd ładowania takich akumulatorów wydostaje się zależnie od pojemności i musi składać 1/10 jej znaczeńia.Akumulator 10A/h -ток ładowania 1А, akumulator 0,8 A/h - 0,08A (80mA).Napięcie na wyjściu prostownika dla ładowania akumulatora 12V musi być 14,4V.Za technicznymi wymogami to napięcie w trakcie ładowania nie musi zmieniać się.Proponuję ci jeden z wariantów prostownika dla ładowania akumulatorów podobnego typu z stabilizowaniem napięcia i prądu.Jeśli schemat ciebie zainteresuje, to dam rekomendacji po przemianie parametrów prostownika odpowiednio do twoich wymogów. https://obrazki.elektroda.pl/8966098500_1407302221.jpg

0
  • #3 06 Sie 2014 11:39
    softbzero
    Poziom 5  

Wielkie dzięki za odpowiedź!
    Skoro wiem już większość co powinienem, to chciałbym jeszcze dopytać(bo kto pyta nie błądzi) jak przerobić tą łądowarkę aby miała wyższe napięcie? Teraz ma 5.7V i 0.80mA, chciałbym ją przerobić na wyższe, nie koniecznie do tego akumulatora, po prostu aby miała wyższe napięcię. Jeśli mowa już o nowej ładowarce czy ta będzie dobra? Powinna mieć 14.4V, lecz ma 12V, w opisie jest napisane o spadaniu aku do 13V a łądowarka sama doładowywuje tzn że jest wystarczająca do takiego akumulatora jak mój czy musze szukać dalej?Ładowarka:Link
    [Akumulator] - Jaka ładowarka do takiego akumulatora?

0
  • #4 06 Sie 2014 15:36
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Jeszcze raz uważnie przeczytaj, że napisałeś!!! Tu są sprzeczności. Piszesz ladowarka ma 12V, a potem piszesz, że przy obniżeniu napięcia do 13V ona znów zaczyna ładować akumulator automatycznie.Końcowe napięcie ładowania akumulatora 12V musi być 14,4V. Faktyczno ladowarka 12V i zabezpiecza takie napięcie.Żeby przekonać się w tym wlacz na wyjście woltomierz.Schemat ladowarki, którą rekomendowałem dla samodzielnego wyrobu wykonują się techniczne wymogi dla ładowania akumulatora, które zawiadamiają się w twoim Linku.Napięcie na wyjściu jest ustabilizowane na poziomie 14,4V.Jest możliwość ustalić maksymalny prąd ładowania.W trakcie ładowania prąd będzie zmniejszał się.Kiedy napięcie na akumulatorze dosięgnie 14,4V, a prąd ładowania obniży się do 0 ładowanie przestaje. Napisałeś jak przerobić tą łądowarkę aby miała wyższe napięcie?Nie zrozumiałem o której ladowarce rozmowa dotyczy.

0
  • #5 06 Sie 2014 23:26
    softbzero
    Poziom 5  

To co napisałem, tj: 'Piszesz ladowarka ma 12V, a potem piszesz, że przy obniżeniu napięcia do 13V ona znów zaczyna ładować akumulator automatycznie' to akurat cytat ze strony na której owa ładowarka się znajduje... Właśnie dlatego zadałem pytanie jak to jest..
    Chodzi mi o ładowarkę w załączniku... Znalazłem jakąś starą w tamtym czasie, a dzisiaj poszperałem w warsztacie i znalazłem od 2.6V do 14.4V ale niestety żadna nie ma 80mAh, mam także paredziesiąt ładowarek do aku(wkrętarki itd itp) większość w zakresie 12-18v, 100mAh-3000mAh, powiesz mi czy żywotność aku spadnie kiedy będzie ładowany 100mAh a nie mAh? I czy opłaca mi się ten akumulator w ogóle rozwijać tj. budować coś z niego czy lepiej kupić coś innego z większą pojemnością?
    Wyczytałem coś takiego:'Rozróżnia się dwa typy ładowania: noramlne (prądem rzędu 0.1 pojemności przez 15 godzin) i szybkie prądem 1.0 pojemności przez 90 minut. Szybsze ładowanie przyśpiesza starzenie się akumulatorka, powinno być kontrolowane przez pomiar temperatury (nie dopuścić do przekroczenia 45 °C).'--Czy to oznacza , że mogę ładować powiedzmy 0.5 przez 180 minut? albo 0.25 przez 225 minut itp?
    Dzięki wielkie za odpowiedź. :)

0
  Szukaj w 5mln produktów