Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Showtec SM-16/2 - sceny do submastera

pretoo 06 Sie 2014 10:46 1947 2
  • #1 06 Sie 2014 10:46
    pretoo
    Poziom 2  

Witam,

To mój pierwszy post, jednocześnie z poniższym pytaniem pragnę, więc przywitać wszystkich Użytkowników Forum.

Odpowiedzi na mój problem jak do tej pory nie znalazłem w przepastnych czeluściach Internetu.
    Mam nadzieję, że Forumowicze będą w stanie pomóc mi bardziej niż instrukcja, która w sposób niebezpieczny osiąga pułap kpiny (przesadzam, ale nie bez przyczyny).

Pytanie:
    Czy sterownik świateł inteligentnych (DMX) Showtec SM-16/2 posiada możliwość przypisania zaprogramowanej sceny pod suwak/slider na zasadzie Submastera?
    Jeśli tak: w jaki sposób?

Innymi słowy (bardziej opisując mój problem): Sterownik pozwala mi na ustawienie Fixtur, Scen i Chase'ów.
    Z uwagi na konieczność manualnego sterowania światłami (np.: przy realizacji spektakli o charakterze teatralnym)powstaje problem:
    Ustawione z Fixtur Sceny (Grupy)mogę w sposób opisany w instrukcji przypisać pod PRZYCISK Scen.

Ma to jedną zasadniczą wadę: nie mam możliwości PŁYNNEGO sterowania Sceną/Grupą w sposób inny niż na dwa sposoby:

1. Manualnie przez wskazanie jednej grupy urządzeń (w obrębie jednego adresu), lub
    2. Włączenie grupy za pomocą zaprogramowanego wcześniej przycisku "Scenes".
    Działa to jednak na zasadzie ON/OFF, bez możliwości ściemniania/rozjaśniania.

Problem pojawia się w momencie, gdy potrzebuję oświetlić scenę za pomocą większej liczby urządzeń (z zakresu kilku adresów).

Obrazowo: Scena (miejsce)ma X metrów. Potrzebuję np.: oświetlić najpierw tył, stopniowo i w sposób płynny wyciemnić tył i jednocześnie rozświetlać przód (również w sposób płynny i stopniowy)za pomocą innej grupy urządzeń.

Rozwiązaniem tego "problemu" byłoby przypisanie każdej z zaprogramowanych grup do suwaka/submastera i sterowanie na zasadzie podobnej do analogowego potencjometru.

Niestety w instrukcji nie znalazłem informacji nt. tego jak to zrobić.

Mam nadzieję, że pytanie sformułowałem w sposób czytelny.
    Jeszcze większą przejawiam w/s odpowiedzi.

Pozdrawiam,

-pretoo-

0 2
  • #2 25 Sie 2014 14:38
    Justyniunia
    Poziom 29  

Cześć!

Nie wiem czy Twój sterownik ma taką możliwość, ale raczej nie.
    Czemu nie korzystasz z fadera czasu przejścia?
    Jedynym mankamentem jest wstukanie całego przedstawienia krok po kroku do banków.

Pozdrawiam.

0
  • #3 03 Wrz 2014 14:19
    pretoo
    Poziom 2  

Witam,

Fadera Czasu Przejścia nie używam ze względu na nieostre często czasy przejścia jednej sceny w drugą.
    Próba próbą, ustalenia z artystami ustaleniami, jednak spektakle często grane są "na żywca", ze sporą dozą wyczucia, intuicji i improwizacji.
    Czasem sekunda później lub wcześniej robi wielką różnicę.

Proszę wyobrazić sobie taką sytuację:

Aktorka gra swoja partię z jednej stronie sceny (druga strona sceny pozostaje wyciemniona), następnie schodzi i przywdziewa inną kreację, w tym czasie aktor (w innej części sceny)odgrywa swoją partię (wtedy dopiero rozświetla się jego część sceny)tak długo, jak koleżanka się przebiera.
    Gdyby ustawić sceny "na sztywno", wg czasu przejścia aktorzy prócz tekstu, zmiany kreacji, gry aktorskiej musieliby działać wg timera, by światło nie zgasło im w trakcie odgrywania partii, lub nie oświetliło samej scenografii (bez aktora obecnego na scenie).

A gdyby tak aktorka zaczęła szukać buta, zamek błyskawiczny w kiecce by się zaciął?

Aktor nie mógłby przeciągnąć swojej partii, by wspomóc koleżankę.
    Musieliby grać wg sekundnika, co jest awykonalne.

Znalazłem jednak rozwiązanie kompromisowe:

- fizyczne przypożądkowywanie Fixtur pod Fadery.

Polega to na przypisaniu Fixtur i ich funkcji pod DOWOLNY/E Fader/y, co pozwala na kontrolowanie (części)Urządzeń bez obawy o dublowanie Kanałów.
    Jedynym mankamentem takiego rozwiązania jest ograniczenie możliwości (funkcji poszczególnych Urządzeń)do ilości Faderów.

Poniżej instrukcja:

1. Naciśnij TAPSYNC/DISPLAY + PROGRAM,
    2. Wciśnij przycisk FIXTUR(Y),
    3. Ustaw suwakiem SPEED kanał/suwak, który ma odpowiadać za sterowanie FIXTURĄ/AMI (przyporządkowanie FIXTUR(Y) pod suwak),
    4. Ustaw suwakiem FADE TIME kanał DMX odpowiedzialny za funkcję urządzenia/FIXTURY (np.: Master, kolor, gobo, etc.),
    5. Naciśnij przycisk MIDI/ADD,
    6. Naciśnij i przytrzymaj (2 razy) TAPSYNC/DISPLAY + PROGRAM.

UWAGA!
    Do sterowania przyciski FIXTUR, którymi chcemy sterować muszą być włączone.
    W chwili obecnej testuję taką konfigurację na tzw. Page B.

Pozdrawiam,

-pretoo-

0