Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AOC q2963Pm - Jaki kabel?

Adam_Hart 06 Sie 2014 11:39 1074 5
 • #1 06 Sie 2014 11:39
  Adam_Hart
  Poziom 2  

  Witam,

  Zakupiłem niedawno ultrapanopramiczny (21:9) monitor AOC q2963Pm. Generalnie jestem z zakupu bardzo zadowolony i mogę go polecić wszystkim, zwłaszcza tym, którzy pracując na komputerze potrzebują więcej przestrzeni roboczej (że już nie wspomnę o komfortowym oglądaniu kinowych wersji filmów czy graniu). Jedynym problemem jest podłączenie owego monitora. Oto, jak wygląda sytuacja:

  Wyjścia na płycie głównej: 1 x HDMI, 1 x DVI-D, 1 x D-SUB
  (powyższe wyjścia nie są jednak aktywne, jako że zintegrowana karta graficzna jest wyłączona)
  Wyjścia na karcie graficznej: 2 x DVI-I
  Wejścia w monitorze: 1 x HDMI, 1 x DVI-D, 1 x D-SUB

  Połączenie kablem HDMI/HDMI nie działa - i nie ma prawa działać, jako że zintegrowana karta graficzna jest wyłączona.

  Połączenie kablem DVI-D/DVI-D, nie wiedzieć czemu, również nie działa. A przynajmniej nie działa prawidłowo. Monitor nie wykrywa sygnału ani automatycznie (np. przy starcie systemu), a jedynie po podłączeniu ww. kabla przy włączonym komputerze i przełączeniu w menu monitora sygnału wejściowego na DVI. Tyle tylko, że obraz jest o wiele gorszy, niż przy połączeniu analogowym - patrz załączone screeny. Na pierwszym jest obraz uzyskany przy pomocy kabla DVI - grafika jest rozmazana, a biel (zwłaszcza w podpisach ikon na pulpicie) rozkłada się wyraźnie na składowe R/G/B. Skutkuje to tym, że przy natywnej rozdzielczości podpisy pod ikonami na pulpicie czy różne napisy w systemie są bardzo często zupełnie nieczytelne. Drugi screen pokazuje połączenie przy użycia kabla D-SUB - obraz jest ostry jak żyletka (mino iż tylko analogowy), a kolory w ogóle się nie "rozjeżdżają". Oczywiście, screeny przedstawiają obraz w pewnym powiększeniu - w rzeczywistości wszystko jest dużo mniejsze - no i proszę wziąć poprawkę na to, że marny ze mnie fotograf (zdjęcia robił 5-megapikselowy aparat Sony z telefonu komórkowego); mimo to, myślę że różnicę przeze mnie opisaną wyraźnie widać.

  AOC q2963Pm - Jaki kabel? AOC q2963Pm - Jaki kabel?

  Jedyne połączenie, jakie działa, to przy użyciu kabla D-SUB/D-SUB, z dołączoną z jednej strony przejściówką D-SUB/DVI-D (która była niezbędna, jako że karta graficzna nie posiada wyjścia D-SUB. Problem w tym, że przy takim połączeniu mam tylko obraz analogowy, a przecież nie po to kupowałem nowoczesny monitor (w cenie dwóch "zwykłych" monitorów), by nie móc się cieszyć obrazem cyfrowym :/

  Jeśli wierzyć sprzedawcy kabla DVI-D/DVI-D, to ten na 99 % jest sprawny (sprzedał ich kilkaset i nie otrzymał jeszcze żadnej reklamacji). Mogę mu jedynie wierzyć na słowo, jako że nie mam możliwości sprawdzenia tego kabla z innym urządzeniem, a i zakup drugiego takiego kabla z innego źródła tylko w celu sprawdzenia, czy działa, też mnie jakoś nie pociąga.

  W sklepie internetowym, w którym zakupiłem monitor (dość znanym i sprawdzonym przez dziesiątki tysięcy pozytywnych i bardzo pozytywnych opinii), poradzono mi podłączyć monitor kablem HDMI/DVI-I (bądź kablem DVI-D/DVI-D z przejściówką HDMI/DVI-I) - w taki sposób, by koniec DVI-I podłączyć do wyjścia karty graficznej, a koniec HDMI do wejścia monitora. Wówczas ponoć na pewno uzyskam poprawne połączenie i obraz cyfrowy.

  Problem w tym, że nigdzie takiego kabla czy końcówki nie jestem w stanie znaleźć :( A na allegro - nawet jeśli w opisie kabla występuje końcówka DVI-I, to po zapytaniu, sprzedawca zawsze mi odpisuje, że ma tylko kable z końcówkami DVI-D :(

  Dodam jeszcze, że w sklepie, w którym kupowałem monitor (redcoon.pl), powiedziano mi, że brak obrazu jest najprawdopodobniej spowodowany zastosowaniem wtyków DVI-D do gniazda DVI-I na karcie graficznej - które to wersje standardu DVI choć różnią się od siebie niewiele (a kable teoretycznie powinny być w miarę kompatybilne), to jednak się różnią i w szczególnych przypadkach mogą decydować o niekompatybilności i braku obrazu.

  Oczywiście, zawsze istnieje możliwość, że monitor jest uszkodzony, jednak szanse na to są - wg mnie - raczej znikome. Cała reszta jego funkcji działa bowiem absolutnie bez zarzutu.

  Macie może jakiś pomysł, co z tym zrobić? :( Albo gdzie kupić kabel HDMI/DVI-I? W salonie Komputronika powiedziano mi wczoraj, że takowe kable również są produkowane, jednak w o wiele mniejszej ilości niż HDMI/DVI-D, przez co dość trudno je znaleźć...

  0 5
 • Mitronik
 • Pomocny post
  #2 06 Sie 2014 12:35
  Polon_us
  Poziom 41  

  Zakup tych kabli/adaptera musi być koniecznie w Polsce? Amazon jest sprawdzoną firmą, a na stronie niemieckiej czy angielskiej bez kłopotu można to znaleźć.

  Adres 1 -> Link

  Adres 2 -> Link

  To adresy do adaptera HDMI/DVI-I

  0
 • Mitronik
 • #3 06 Sie 2014 12:39
  Adam_Hart
  Poziom 2  

  Nie, nie musi być w Polsce, choć oczywiście wolałbym dostać ten kabel u nas. Ale jak się nie ma, co się lubi... Dzięki za sugestię - jeśli nie znajdę innego rozwiązania lub kabla w Polsce, to z pewnością skorzystam z propozycji :)

  0
 • #4 06 Sie 2014 13:38
  grubs
  Poziom 32  

  Próbowałeś na 2 wyjściach karty?
  Jeżeli na obu wyjściach będzie to samo to z dużym prawdopodobieństwem będzie to wina kabla.
  Kabel sprawdź na innym sprzęcie.
  Jeżeli nie masz u kogo sprawdzić to odłącz kartę graficzną i spróbuj na zintegrowanej.
  Zamiast niepotrzebnie wydawać kasę lepiej upewnij się co jest przyczyną wadliwego odbioru przez eliminację wadliwego elementu.

  0
 • #5 06 Sie 2014 13:44
  Adam_Hart
  Poziom 2  

  Na drugim wyjściu to samo.

  Hmm, a jak odłączyć kartę graficzną i włączyć zintegrowaną? :)

  0
 • #6 06 Sie 2014 18:38
  grubs
  Poziom 32  

  U mnie w biosie jest opcja włączenia i wyłączenia oznaczona jako onboard GPU w ustawieniach zaawansowanych. Nie wiem jak jest u Ciebie.
  Jaki masz model płyty głównej.
  Może masz znajomego u którego możesz sprawdzić kabel.

  0