Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wieża Sony, CD nie czyta dysków...

Asasella 25 Apr 2005 15:31 2483 21
    Asasella
    Level 11  
    od razu mówię, że sprzęt był sprawdzany i "specjalista" powiedział, że soczewka lasera jest uszkodzona - "ktoś ją podrapał". Coś mi sie nie widzi ta jego diagnoza...laser był czyszczony jedynie sprężonym powietrzem i nikt nie mógł go uszkodzić, poza tym po przeczyszczeniu działał a po jakims czasie znowu przestał cokolwiek czytać... i tu jest problem, to jest CD typu karuzela- zmieniacz na 3 płytki...kurzy się bardzo ale to bardzo...czy to może być przyczną domniemanego uszkodzenia lasera?? "Magik" powiedział, że laser do wymiany...jednak ja coś mu nie jestem w stanie uwierzyć...:/...czy ktoś jest w stanie pwiedzieć czy soczewka lasera rzeczywiscie może być porysowana przez kurz??
    ravenn
    Level 17  
    nie moze byc.
    i raczej nie soczewka skoro czyszczona byla a lustro moze byc brudne. chyba ze porysowales czyms jak czysciles ale malo prawdopodobne.

rozkrec wieze, za laserem jest rezystor obrotowy delikatnie wyreguluj. bedzie chodzic.
    Asasella
    Level 11  
    przeczyściłam soczewkę jeszcze raz, spirytusem...i nic...ładnie oczyszczona się błyszczy...trudno jest się dostać do lasera...nie wiem jak się za to zabrać...miniwieża Sony model MHC-695, laser jest pod takim czymś białym jakby z plastiku...nie wiem czy to rozkręcać całe, czy co...jak ktoś wie to niech pomoże...bo nadziei brak...
    janomo
    Level 24  
    Radzę nie kręcić peerkiem na czytniku bo to bardzo często radykalnie skraca jego żywotność.
    Spróbuj dostać się do czytnika i odczytać typ. Jeśli jest seriiKSS213 to często można go łatwo rozkręcić ( trzy śruby mocno przykręcone ) i wyczyścić optykę w środku. Trzeba jednak zwrócić uwagę czy po rozkręceniu nie będzie problemu z ustawieniem odkręconej części.
    Jeśli to pomoże to na pewno czytnik będzie jeszcze długo działał.
    Można też próbować wykleić soczewkę czytnika i tamtędy dostać się do środka ale jest to ryzykowne,
    Asasella
    Level 11  
    laser jest dokładnie taki: KSS213B, ale nie wiem jak sie do niego dostac...nie jestem fachowcem...a do naprawy szkoda kasy...problem w tym ze karuzela mi przeszkadza, tacki nie da się ot tak wyjąć...musiałabym rozkręcać cały sprzet...jeszcze mi sie śrubka zgubi ;) ale na poważnie...jak wykręcić ten laser?? Czy jest jakiś sposób by wyjąć laser nie rozkręcając całego sprzętu??
    Telo
    Service technician RTV
    Jaki model wieży?
    ARservice
    Level 21  
    Witam.
    Karuzelę zdejmiesz odkręcając jedna śrube na środku.Tylko po co?Z góry nie dostaniesz się do lasera,musisz wyjąć cały ten mechanizm i odwrócic,od spodu w tylnej cześci sa 2 sruby mocujące laser,proponuje w ten sposób to wymontować,płytke od spodu odkreca sie 1 sruba i odlutowuje sie silniki poniewaz sa przylutowane do płytki bezpośrednio,radze wymienić laser na nowy,koszt około 45pln i masz pewność ze podziała,krecone peerki to tak na max 8 miechów i do wywalenia.Powodzenia i Pozdrawiam
    janomo
    Level 24  
    Kolega djrobix ma całkowitą rację. Jedynie co radzę to nie wymieniać samego czytnika tylko razem z zespołem silników. Koszt bardzo podobny.
    W Cybor-Techu można taki zespół dostać za 30 czy 36 zł ( nie pamiętam dokładnie ). Wymiana też jest prosta. Wiem że o tej firmie różnie się mówi ale akurat z laserami jest jako-tako.
    Acha - przy wymianie lasera trzeba rozlutować zworę - punkt lutowniczy na laserze bo inaczej laser nie będzie świecił - wiem że dla większości to oczywiste ale sam mówiłeś że jesteś laikiem.
    Powodzenia! :D
    Asasella
    Level 11  
    ok, jesli kupie sobie ten laser- obecnie koszt takiego cuda to 23 zł (3 miesiace gwarancji) w cybor-techu, trudno go potem wymienic??Dzis sie zabiore za wykecanie tego starego...lutownica w łapke i do dzieła...
    słynne pytanie:
    POMOŻECIE??

Dodano po 2 [minuty]:

acha jeszcze jedno- ten laser to "KSS213C+M laser z mechanizmem 3-miesiące gwarancji", moj w wiezy to KSS213B, mozna go wymienić- nada się??Żeby nie było że cś nie pasuje...

Dodano po 8 [minuty]:

jeszcze coś...jest też laser identyczny jak ten mój..ale jest nieco droższy..35 zl kosztuje...czy one sie czyms róznią??

Dodano po 8 [minuty]:

"LESER CD KSS-213B=KSS-213CM" czy to oznacza, że można je stosowac zamiennie??
    janomo
    Level 24  
    Laser KSS213C na 100% pójdzie za KSS213B, M oznacza że to cały mechanizm, nie tylko sam czytnik.
    Co do lutownicy to będzie potrzebna tylko do rozlutowania zwory na czytniku.
    Żeby wymienić laser trzeba wyjąć całe CD, potem od dołu wykręcić 1 lub 2 śruby, jeśli będą to zdjąć 3 sprężyny i po wyjęciu wtyków mamy laser w ręce. Teraz wykręcamy 4 śruby, przekładamy do nowego mechanizmu 4 gumy resorujące, rozlutowujemy zworę i składamy. :lol:
    Powodzenia! :P
    W razie problemów pisz.
    Asasella
    Level 11  
    dibra lasetr wykrecony...aqle trzyma sie jeszcze na tasmie...podejrzewam ze trzeba ją odlutowac...bo raczej nie ma tak prosto jak w komputerkach...siup i odczepione...jesli sie myle to bym sie cieszyla!:)
    janomo
    Level 24  
    Laser jest podłączony na wsuwanej taśmie. Nic nie trzeba odlutowywać!
    Asasella
    Level 11  
    ok, w jakis sposób tasiemka ładnie i delikatnie wyszła z "pinów" jak to mogę nazwac...co teraz...warto rozkręcać laser i wyścić w środku czy nie??
    KSS-213B...hmmm...35 zł to niewielki wydatek...ale chcę jeszcze zobaczyć czy da się coś z tym zrobić...

Dodano po 1 [minuty]:

coś mi tu nie pasuje..laserek czyściutki, ładny i nie wiem czemu nie działa...:/...jeszcze go obejrze dokładniej pod lupą...ale nie widać na pierwszy rzut oka zarysowań czy czegos takiego...ktoś mi radził wyczyścić lustro...jak to zrobic??

Dodano po 5 [godziny] 1 [minuty]:

laser rozkręcony na części pierwsze i co mnie uderzyło to to że po pierwsze:soczewka jest nietknięta- czyściutka jak łza, po drugie ta szklana czerwonawa płytka (chyba pryzmat) ma jakieś bąbelki czy odpryski, tak mi sie zdaje...czy powierzchnia tej szklanej płytki (pryzmatu) musi być gładka??Mi sie zdaje, że tak, i że niestety laser jest do wyrzucenia...tylko chcę mieć waszą opinię na ten temat...
    ARservice
    Level 21  
    To nic nie oznacza,prawdopodobnie laser sie juz wypalił,,możesz zamienic swój laser,który masz.Powodzenia
    Asasella
    Level 11  
    dobra...przeczyszczony, wkręcony do wieży...tylko: laser chodzi (próbuje sprawdzać czy jest płyta) ale silniczek nie (płyta się nie kręci)...i co teraz??Czy to ma wpływ jeśli zamienię końcami taśmę (bo chyba tak się stało)??
    ARservice
    Level 21  
    Sprawdz czy taśma jest założona poprawnie tzn czy piny stykają sie z taśmą od strony styków na taśmie,to że nie kręci tzn że laser nie widzi płyty nie zacznie kręcić jeśli nie sprawdzi czy jest płyta
    Asasella
    Level 11  
    przed wykręcaniem silniczek się kręciła na wyswietlaczu dalej było "NO DiSC", zaczynam sie powoli zastanawiac czy ten poprzedni "magik" nie wsadził jakiegos lipnego lasera...ok...nowy laser z nową taśmą i mechaniką zamówiony...w piątek może dostanę paczkę...trzymajcie ksiuki by tym razem poszło!!Się zdenerwuję i to poważnie jak się okaże, że ten nowy laser tez nie działa...!I co w tedy??No nic...jak dostanę paczkę i wasdze nowy laser to się odezwę...:)
    Dziękuje wszystkim, którzy zechcieli mi pomóc:)
    jak na zieleniaka nieźle mi poszło z tym laserem ;)
    oby tylko nowy działał:)
    Asasella
    Level 11  
    jest nowy laser- ale...gdzie jest zwora, która trzbe wylutować...jak ona wyglada i co mam dalej zrobić by wymienic ten laser...prosze o pomoc!!Bardzo mi zalezy zeby sprzet dzialal!!
  • Helpful post
    ARservice
    Level 21  
    witam
    zwora znajduje sie na płytce bodajze po prawej stronie na dole taka kropelka cyny pomiedzy dwoma ściezkami widac tpo bardzo wyraznie
    Asasella
    Level 11  
    ok, zwora rozlutowana, laser zamontowany i działa- jednak nie ma to jak nowy laser!!Dziekuje Wam wszystkim:) :* Temat uznaje za zamknięty:)