Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty analogowy sterownik temperatury do drukarki 3d

mi_ma 06 Aug 2014 20:42 7632 2
  • Prosty analogowy sterownik temperatury do drukarki 3d

Chciałbym przedstawić projekt prostego kontrolera temperatury zbudowanego z myślą o drukarkach 3d. Autor po zakończeniu budowy grawerki laserowej postanowił stworzyć drukarkę 3d własnej konstrukcji. Najważniejszym elementem drukarki jest głowica z dozownikiem, która "topi" tworzywo sztuczne, a następnie w sposób kontrolowany dozuje je poprzez niewielką dyszę. Kluczowe w tym procesie jest utrzymanie stałej temperatury w grzejniku dozownika. Zaburzenie temperatury powodowałoby problemy z kontrolą prędkości dozowania tworzywa. Niemożliwe wtedy byłoby uzyskanie zadowalającej jakości wydruku, czy też w skrajnym wypadku wydrukowanie czegokolwiek.
    Autor planuje zbudować drukarkę w oparciu o moduł Raspberry Pi, którego wadą jest niestety brak wejść analogowych. Dlatego autor postanowił w pierwszym etapie powstawania nowego projektu zbudować samodzielny kontroler temperatury i to w możliwie jak najprostszy. Na zdjęciu widzimy już gotowe urządzenie zamknięte w niewielkiej obudowie. Na panelu czołowym wyprowadzony jest niewielki wyświetlacz woltomierza, pokrętło potencjometru do zadawania pożądanej temperatury, przełącznik trybu pracy/ustawiania temperatury oraz dioda LED sygnalizująca włączanie się grzejnika.
    Poniżej zamieściłem schemat urządzenia. Jak widać nie jest to kolejny sterowany przez mikrokontroler sterownik, a jedynie prosty układ analogowy zbudowany na wzmacniaczach operacyjnych salaka LM324. Układ dzieli się na dwa bloki. Pierwszy z nich służy do sterowania rezystorem mocy pracującym jako grzejnik w dozowniku. Jest to prosty układ komparatora, na którego wejścia podawane jest napięcie z termistora pełniącego rolę czujnika temperatury oraz napięcia nominalnego ustawianego potencjometrem. Wyjście komparatora podłączone jest do diody oraz klucza zbudowanego na tranzystorze MOSFET z kanałem typu N sterującym "grzejnikiem. Moc wydzielana na rezystorze pozwala na rozgrzanie dozownika do temperatury 220oC co umożliwia topienie tworzywa ABS. Możliwość regulacji temperatury umożliwi w przyszłości wykorzystanie innych materiałów np. PLA, które topnieje już w temperaturze 180oC.
    Druga część układu odpowiedzialna jest za wyświetlenie ustawianej temperatury. Sygnał z wejścia komparatora z potencjometrem jest odpowiednio skalowany i podawany na wejście modułu woltomierza 0-30V. W ten sposób możliwe jest łatwe odczytanie temperatury, ponieważ 1V odpowiada 10oC.

Prosty analogowy sterownik temperatury do drukarki 3d Prosty analogowy sterownik temperatury do drukarki 3d

Źródło http://funofdiy.blogspot.com/2014/03/a-simple-temperature-control-system-for.html

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    mi_ma
    Translator, editor
    Has specialization in: elektronika wojskowa
    mi_ma wrote 831 posts with rating 794, helped 0 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
    mkpl
    Level 37  
    Taki regulator to można sobie w "buty" wsadzić. Praca w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego (w sumie jego brak) brak histerezy dyskwalifikuje go wg mojej oceny w każdym z zastosowań.

Dziwi mnie też odczyt nastawionej temperatury który zawsze będzie fałszywy. Związane jest to z tym, że odczyt temp nastawianej pochodzi z potencjometru a porównywany jest do termistora o nieliniowej charakterystyce. Całości dopełnia dziwny patent z wzmacniaczami dla chińskiego woltomierza (tak jakby się na jednym nie dało).
    Sobolewski Krzysztof
    Level 11  
    Jest wiele metod kontroli temperatury wszystko zależy od konieczności jej dokładności i zakresu delta T.Krytykowanie przez kolegę jest niestosowne gdyż pewno nie zapoznał się kolega z całym źródłem tematu serdecznie polecam bo ja myślę o tej konstrukcji całkiem poważnie i pozdrawiam kolegę.