Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tv LG , Antena siatkowa - Problem z instalacją antenową i telewizorem po burzy

silence333 06 Sie 2014 20:53 1704 6
  • #1 06 Sie 2014 20:53
    silence333
    Poziom 2  

Sprawa wygląda tak, że była burza, w blok ok 100m dalej uderzył ogromny piorun (taka relacja bo mnie przy tym nie było). I był tylko kanał TVP 1 HD po tym fakcie. Antena została wypięta z telewizora po błysku.

Instalacja:
    Antena siatkowa na ramieniu typu L
    Wzmacniacz płytkowy średniej mocy, dokładnie nie pamiętam.
    Kabel żelowany czarny - zewnętrzny
    Telewizor LG mający może z rok ze wbudowanym dekoderem.

Miejsce:
    Wieżowiec 10 piętrowy, parter skierowany w stronę chorągwicy, centrum Krakowa ul słomiana parter. Ok 50 m przed balkonem pas gęstych drzew stojących na drodze sygnału, ok 100 m przed rzeczony blok mieszkalny bodajże 15 piętrowy.

Przed burzą działało wszystko. Z symetryzatorem nie łapało niczego, ze wzmacniaczem owszem ale jakosć sygnału w muxie z polsatem i tvn spadała ale dało się obejrzeć. Zakłócenia na każdym kanale w przypadku przejazdu samochodu z radiem CB przed oknami.
    Normalnie ze wzmacniaczem moc była 90-100% jakość na polsacie 60 wzwyż (spadki do 60 - zaburzenia obrazu).
    Dziś testowane z symetryzatorem (mux 3 tylko również) moc 35 około jakość 50 ale na tyle na ile widziałem to nic się nie siało.

w końcu udało mi się na dwóch różnych kablach, dwóch wzmacniaczach, jednym symetryzatorze złapać 8 kanałów tylko TVP (rozrywka, 1HD, 2HD, Kultura, Historia i jakieśtam jeszcze)

Oczywiście niepodpięte wszystko na raz tylko różne konfiguracje, żadna nie skutkowała (wszystkie czy to z symetryzatorem i normalnym wtykiem , wzmacniaczem z zasilaczem) choćby jakimkolwiek pikiem MUX 1 lub 2.

Gdzieś mi się obiła plotka że mux 3 leci tylko przez ekran kabla. czy to możliwe że gniazdo w telewizorze (lub element jakiś)) spalił się tak że oplot kabla nie przekazuje sygnału?

Proszę o pomoc i możliwe rozwiązania. Na balkonie również znajduje się talerz cyfrowego polsatu a zaraz nad balkonem piętro wyżej Yagi sąsiada.

0 6
  • #2 06 Sie 2014 21:19
    justa20
    Poziom 13  

Zdarza się,że po burzy wysiadają wzmacniacze w antenach siatkowych ( nie tylko w siatkowych). Proponuję wymienić wzmacniacz na nowy na pewno powinno to pomóc w odbiorze programów.

0
  • #3 08 Sie 2014 17:08
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

silence333
    Zanim to kolega rozbierze (co może się okazać zbędne), to tv sprawdzić na innej instalacji np. u sąsiada.
    Upewniwszy się, że tv jest sprawny, zwłaszcza po burzy, można szukać ewentualnych uszkodzeń dalej.

0
  • #4 08 Sie 2014 20:38
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

silence333 napisał:
    Sprawa wygląda tak, że była burza, w blok ok 100m dalej uderzył ogromny piorun ...

Cytat:
    Antena została wypięta z telewizora po błysku.

Za późno wyłączono/odłączono antenę.

Polak mądry po szkodzie - to chyba dobre przysłowie dla takich "piorunów". :D

Wymiana wzmacniacza lub na antenę bez wzmacniacza. :!:

Pozdrawiam.

0
  • #5 09 Sie 2014 09:10
    justa20
    Poziom 13  

Zamiast wzmacniacza należało by wstawić symetryzator.W przyszłości przy takiej burzy nie trzeba będzie wymieniać wzmacniacza.Należy również zlikwidować zasilacz i w miejsce obecnej wtyczki zastosować zwykła wtyczkę antenową.Przy tej opcji należy wyciągać wtyczkę z telewizora.Zdarzyć się może,że piorun uderzając w naszą anteną może uszkodzić bardzo nasz telewizor.

0
  • #6 10 Sie 2014 19:03
    silence333
    Poziom 2  

Jak juz napisałem z symetryzatorem efekt jest taki sam jak z tym potencjalnie uszkodzonym wzmacniaczem.

Tak symetryzator + goła wtyczka bez zasilacza. (zwykła wtyczka antenowa bez żadnego kabelka)

Z pół roku temu próbowałem tam zamontować Yagi z symetryzatorem, bo sąsiad z 1 piętra takiej używa, ale nie wykryło kompletnie nic, 0 mocy. Sprawdzałem wszystko, czy nie ma zwarcia przy robieniu wtyków F na kablu, czy wszystko jest ładnie docięte i nic to nie dało ;p

do nadajnika w linii prostej jest ok 15km ale warunki odbioru (zasłonięty kierunek poprzez drzewa i wysoki blok) są tragiczne, na wzmacniaczu wykrywało wszystkie kanały przynajmniej :P

Code:
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-101_15db_ekranowany_B4007.htm

Ten będzie dobry? :)

0
  • #7 10 Sie 2014 19:22
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

silence333
    Tego Ci nikt nie powie, to się dobiera indywidualnie na miejscu.

0
  Szukaj w 5mln produktów