Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pamięć na dane do Atmegi32

strykul 07 Sie 2014 01:19 918 11
  • #1 07 Sie 2014 01:19
    strykul
    Poziom 17  

Witajcie - potrzebuje przyłączyć do Atmegi32 dodatkową pamięć na dane - chce przy pomocy uC odtwarzać plik dźwiękowy wav - jak dokonać tego dokonać najłatwiej?
    Przy użyciu małej karty sd/mmc czy jakiejś kości pamięci?
    Jestem w tej kwestii zielony i bardzo proszę o naprowadzenie.

0 11
  • #3 07 Sie 2014 09:16
    strykul
    Poziom 17  

W zasadzie wymiana nie będzie konieczna- ma to być element odstraszacza ptaków- odgłos drapieznika -chcę coś co będzie najprostsze.

0
  • Pomocny post
    #4 07 Sie 2014 09:20
    atom1477
    Poziom 43  

Jeżeli dźwięk ma byś stały i od razu wiesz jaki ma być (a więc tylko raz będziesz musiał zaprogramować pamięć) to prostsza by była mała pamięć FLASH SPI. Zaprogramował byś ją np. po UARCie za pomocą tej ATMegi w układzie.
    Taka pamięć to np. M25P10.

0
  • #5 07 Sie 2014 10:31
    strykul
    Poziom 17  

Czytałem o problemach z trwałością tego typu pamięci. Ogólnie dźwięk ma być odtwarzany po każdym przerwaniu bariery IR...

0
  • Pomocny post
    #6 07 Sie 2014 10:37
    atom1477
    Poziom 43  

Karta SD też opiera się na pamięci FLASH, więc jeżeli chodzi o trwałość to nie ma znaczenia czy użyjesz karty SD czy układu scalonego pamięci SPI FLASH.
    Karta SD wymaga odpowiedniej inicjalizacji oraz funkcji obsługi systemu plików.
    Pamięć SPI FLASH nie.
    Nie mniej jednak gdybyś choć raz miał przeprogramować tą pamięć to użycie karty SD jest jednak korzystniejsze.

0
  • #7 07 Sie 2014 10:48
    strykul
    Poziom 17  

Ok, dziękuję - chyba zdecyduje się na SD. Jeszcze jedno, abstrakcyjne pytanie - czy możliwe jest w przypadku ATMEGI32 ustanowienie komunikacji OBEX przez protokół Bluetooth z tą kartą pamięci?

0
  • #8 07 Sie 2014 11:35
    atom1477
    Poziom 43  

A mówią że nie ma głupich pytań :D
    Bluetootch to nie protokół.
    Karta SD nie ma Bluetootha.
    Więc próbując odpowiedzieć na tak zadane pytanie można powiedzieć tylko tyle że się nie da ustanowić tej komunikacji.

0
  • #9 07 Sie 2014 11:53
    strykul
    Poziom 17  

Ok, trochę za szybko to pisałem - mam układ BTM222 - chciałbym go użyć do rozszerzenia funkcjonalności urządzenia - skoro użyję SD, można by się pokusić o raport alarmów do pliku txt i aplikację pod Androida służącą do tego odczytu, z możliwością zmiany dźwięku zdalnie przez Bluetooth lub/i przeprowadzenia testu alarmu...

0
  • Pomocny post
    #10 07 Sie 2014 12:02
    atom1477
    Poziom 43  

No ale to chodzi Ci o komunikację z Atmegą a nie z kartą. Tzn. komunikację urządzenia (tabletu) z Atmegą. A dopiero Atmega będzie przekazywała dalej do karty (ale nie po Bluetooth już, Bluetooth będzie tylko pomiędzy urządzeniem a BTM222 (ostatecznie można powiedzieć że pomiędzy urządzeniem a ATmegą)).
    Twoje wcześniejsze pytanie sugerowało że chcesz za pomocą Bluetooth połączyć Atmegę z kartą. A to nie bardzo się da.
    Ale urządzenie z Atmegą oczywiście można. Nie wiem tylko czy OBEX konkretnie na tym module Bluetooth pójdzie.

0
  • #11 07 Sie 2014 12:13
    strykul
    Poziom 17  

Aha, ale taka wymiana danych pomiędzy Androidem i kartą za pośrednictwem BTM i Atmegi ogólnie jest możliwa, tak?
    Bardzo Ci dziękuję za pomoc, na dniach założę jakiś temat do marudzenia o wsparcie w kwestii tej aplikacji do obsługi całego projektu, zapraszam do dyskusji również tam :)

0
  • #12 07 Sie 2014 12:23
    atom1477
    Poziom 43  

Teoretycznie jest możliwa.
    Ale nie widzę żeby moduł miał to zaimplementowane.
    Całość można by też zaimplementować na uC ale moduł musiał by przynajmniej potrafić oddać całą inteligencję temu uC (czyli być przezroczystym dla danych), a tego też nie widzę.
    Tak więc ostatecznie może się okazać że praktycznie się jednak nie da tego zrobić.
    Musiał by się wypowiedzieć ktoś kto się bardziej zna.

0
  Szukaj w 5mln produktów