Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

możliwość podłączenia huba USB pod tablet-czy to standard?

07 Sie 2014 09:37 4074 16
  • Poziom 10  
    Czy uważacie, że brak możliwości podłączenia jakiegokolwiek urządzenia poprzez koncetrator USB do hosta USB tableta jest wadą, która uprawnia do odstąpienia od umowy? Z tego co czytam w internecie, to ten typ tak ma, bo użytkownicy testowali wiele hubów i żaden nie działał. Więc to napewno wina tableta. Chodzi mi o to, czy możliwość podłączenia urządzeń przez huba to standard w tabletach i kupujący ma prawo się spodziewać że tablet, który kupił też będzie miał taką możliwość i w związku z tym może się powołać na niezgodność towaru z umową? Sprzedawca nie zaznaczył, czy można, czy nie można podłączyć huba, ale mówiąc szczerze zakładałem, że każdy ma taką możliwość. I właśnie moje pytanie, czy to standard i ten tablet jest wyjątkiem czy nie?
  • Moderator Programowanie
    citrixx napisał:
    Więc to napewno wina tableta.
    Tablet ma OTG?
  • Poziom 10  
    Tak. Urządzenia typu klawiatura, pendrive, dysk zewnętrzny podpinane bezpośrednio do tableta poprzez kabel USB OTG działają prawidłowo. To on: http://kiano.pl/?page_id=602
    Proszę mi wybaczyć, ale gdzie w tym opisie jest chociażby słowo o OTG?
    Jakoś nie mogę się tego doczytać :/
    Jest wspomniane "Modemy 3G - zewnętrzny adapter" ale to nie jest jednoznaczne.

Dodano po 4 [minuty]:

citrixx napisał:
    Urządzenia typu klawiatura, pendrive, dysk zewnętrzny podpinane bezpośrednio do tableta poprzez kabel USB OTG działają prawidłowo.

Czyli OTG lub Host USB jest wbudowane.
    A jakim kablem kolega podłącza tego HUB-a?
  • Poziom 10  
    Z opisu rzeczywiście nie wynika, że tablet posiada taką funkcję ale tak jest. To link do zdjęcia, na którym jest na obudowie przy jednym z portów USB napis HOST. Do niego podłączam urządzenia http://tabletoid.pl/wp-content/uploads/2012/09/karta-micro-sd-w-tablecie-kiano.jpg . Inne urządzenia podłączam za pomocą kabla USB OTG (i działają) a huba podłączałem i za pomocą tego kabla jak i bezpośrednio (za pomocą przejściówki mini na normalne USB). To jest hub aktywny. Podłączałem go i z zasilaniem i bez.

I stąd moje pytanie, czy jeżeli tablet ma fukcję HOST, to czy mam prawo oczekiwać że hub USB będzie działał? W specyfikacji żadnego tableta nie ma informacji że działa z koncentratorem USB. Dlatego wg sprzedawca nie może się powołać na to że przecież nie pisał że hub będzie działał. To jakby nie działał dotyk w ekranie i nie byłoby to podstawą do roszczenia z tytułu niezgodności towaru z umową, bo przecież sprzedawca nie pisał, że tablet posiada ekran dotykowy. Ale to rozumie się samo przez się.
    Czy można ten tablet ładować przez złącze USB?
  • Poziom 10  
    Jeżeli chodzi o to, czy ładowarkę podłącza się pod gniazdo USB to nie. Tablet posiada do tego osobne, okrągłe gniazdo. Producent na swojej stronie pisze: "W przypadku USB ładowanie nie jest możliwe, tym samym nie zalecane. Ponieważ port USB służy do transmisji danych i komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi. Przy podłączeniu do portu USB urządzenie otrzymuje napięcie podtrzymujące je w stanie działania."
    Czyli port USB nie ma bezpośredniego połączenia z zasilaniem tabletu.
    To może skutkować separacją zasilania urządzeń podpiętych pod HUB-a od zasilania tabletu i dlatego nie ma pomiędzy nimi komunikacji.
  • Poziom 10  
    Mimo że np dysk zewnętrzny, który potrzebuje jednak trochę energii do uruchomienia, kiedy jest podpięty bezpośrednio pod USB to się uruchamia? I mimo, że to jest hub z zasilaniem? Pewnie to logiczne ale jestem laikiem w temacie elektroniki.
    I moje podstawowe pytanie, czy taka budowa portu USB z funkcją HOST, która pozwala na podłączanie urządzeń, ale tylko bezpośrednio jest dość typowa, czy to raczej jednostkowy przypadek a pod większość tabletów da się podpiąć hub? Czy na podstawie informacji podanych przez producenta tego tableta przeciętny konsument, nie elektronik i nie pasjonat elektroniki jest w stanie domyślić się, że hub czy to aktywny czy pasywny nie będzie działał? Od tego zależy, czy będę występował z żądaniem odstąpienia od umowy, czy nie.
    W przypadku tabletów/telefonów zasilanych poprzez to samo gniazdo i posiadających HOST USB/OTG nigdy nie miałem problemów z podpięciem urządzeń zasilanych z HUB-a. Nawet gdy urządzania nie chciały współpracować bezpośrednio z samym tabletem czy telefonem.
    OTG podaje na złącze napięcie zasilania zgodne z założeniami projektantów - najczęściej ok. 3.7V, jeżeli układ który je podaje nie pozwala na działanie odwrotne, czyli otrzymanie napięcia z zewnątrz, to najprawdopodobniej odcina to zasilanie, żeby nie spowodować zwarcia/przepięcia itd.
    Stąd problemy związane z zasilaniem zewnętrznym poprzez HUB-a.
  • Poziom 10  
    OK, czyli jeśli dobrze zrozumiałem, to to wyjaśnia sprawę, kiedy HUB jest podłączony do zasilania. Ale czy pasywny HUB który nie podaje napięcia w stronę tableta też może powodować zwarcie/przepięcie, dlatego tablet również w takim przypadku być może odcina zasilanie?
    Czy można przyjąć zasadę, że jeżeli tablet jest zasilany nie poprzez USB tylko przez osobne gniazdo, to oznacza to, że hub nie będzie działał? Czy nie ma takiej reguły i tylko ten tablet być może jest tak dziwnie skonstruowany że na to nie pozwala?
    Pasywny HUB nie podaje zasilania, niestety układy w takich HUB-ach są przewidziane najczęściej na nieco wyższe napięcie niż podawane przez tablet/telefon a poza tym, same też coś tam sobie pobierają do pracy.
  • Poziom 10  
    Rozumiem. A możesz się odnieść do moich pytań z drugiego akapitu? To dla mnie bardzo ważne.
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    citrixx napisał:
    Czy można przyjąć zasadę, że jeżeli tablet jest zasilany nie poprzez USB tylko przez osobne gniazdo, to oznacza to, że hub nie będzie działał?

Każde urządzanie, z którym testowałem HUB-a miało właśnie zasilanie USB. Tak na prawdę, to w domu mam podłączone 3-4 urządzania do HUB-a, który je równocześnie ładuje.
    citrixx napisał:
    Czy nie ma takiej reguły i tylko ten tablet być może jest tak dziwnie skonstruowany że na to nie pozwala?

Wszystko może być. Kwestia może polegać na budowie urządzania, kablach a nawet kernel-u, który będzie USB ograniczał.
  • Poziom 10  
    OK, dzięki za informacje. Będę go reklamował. Zobaczymy czy coś ugram.
  • Pomocny post

Poziom 27  
    OTG nie ma nic wspolnego z mozliwoscia obslugi HUBa USB, OTG to nazwa LDO ktore siedzi na linii USB i zapewnia zasilanie urzadzen typu modem GSM, myszka, klawiatura etc na poziomie 640mA max.
    Wracajac do HUBa usb to czy bedzie funkcjonowal poprawnie, zalezy od kompilacji kernela, bowiem jest tutaj opcja ograniczajaca ilosc urzadzen w lancuchu usb.
    Niestety spora czesc urzadzen ma kernel skompilowany z aktywna ta opcja i urzadzenia wpiete do zewnetrznego HUBa nie sa widziane przez tablet czy telefon.

Calkiem zgrabnie przelozyl ktos temat tutaj:
    http://rev3rsed.blogspot.com/2012/11/feralne-huby-usb-raczej-parametry-jadra.html
  • Poziom 10  
    Dzięki za informacje. Z podlinkowaną treścią się zapoznałem, ale niewiele z niej zrozumiałem, więc i tak nie będę mógł skorzystać z instrukcji odblokowania możliwości podpięcia huba :) Zgłosiłem reklamację i zobaczymy co na nią odpowiedzą. Jak myślicie, czy serwis producenta mógłby to odblokować? Teoretycznie chyba tak, skoro jest to sprawa softu a nie ograniczenie sprzętu.
    To potwierdza za to moją myśl, że przeciętny konsument nie jest w stanie rozpoznać na podstawie danych przedstawionych przez sprzedawcę czy producenta, czy dany tablet ma możliwość podpięcia huba, czy nie. A że zdecydowana większość tabletów ma taką możliwość, to konsument może założyć, że i ten model będzie ją miał.
    edit
    Tablet zareklamowałem. Reklamacja została przyjęta. Problem się rozwiązał, choć wolałbym, żeby go naprawili. Ale widocznie serwis albo tego nie potrafił albo po prostu tablet tak został skonstruowany.