Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

chiliSOM - miniaturowy moduł komputerowy polskiej produkcji

Lukee 07 Aug 2014 12:52 6432 5
phoenixcontact
  • chiliSOM - miniaturowy moduł komputerowy polskiej produkcjiChiliSOM to energooszczędne rozwiązanie typu System­on­Module, wyprodukowane przez firmę Grinn. Jest to miniaturowy komputer, który sprawdza się w zastosowaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej, przy zachowaniu niewielkich wymiarów i niskiego zużycia energii (m.in. automatyka, systemy M2M). Urządzenie znacznie skraca czas oraz koszt developmentu.

    Sercem urządzenia jest procesor AM335x, pracujący z taktowaniem do 1 GHz, wyposażony w koprocesor SIMD NEON oraz wbudowany kontroler ekranu LCD. Zawiera 2 porty Ethernet 10/100/1000, dwa USB 2.0 High­Speed OTG ze zintegrowaną warstwą fizyczną (CAN, SP) i wielokanałowe porty audio McASP, trzy porty I2C oraz 6 kanałów UART.

    Procesor jest wyposażony w sprzętowe akceleratory kryptograficzne oraz 3 rozszerzone moduły PWM wysokiej rozdzielczości. Procesor ma wbudowany zegar czasu rzeczywistego i 12-­bitowy przetwornik A/C z sukcesywną aproksymacją. Moduł zawiera do 256 MB pamięci RAM DDR2 lub DDR3 oraz do 256 MB pamięci flash typu NAND i pozwala na uruchomienie systemów Linux i Android.

    Wymiary 40 x 40 x 3 mm, 184 wyprowadzenia i może być montowany bezpośrednio na płytce PCB. ChiliSOM można zasilać z jednego źródła 5V oraz z baterii litowo­jonowych i litowo-polimerowych. Moduł dostępny jest w dwóch wersjach. Temperatura pracy: od 0 oC. Do 70 oC st. oraz od –40 oC do +85 oC. Producent oferuje także jednopłytkowy komputer z modułem chiliSOM­ GISBC (Grinn Industrial Single Board Computer).

    Firma Grinn od 2008 roku specjalizuje się w projektowaniu systemów elektronicznych różnych typów: od wbudowanych, przez FPGA po analogowe i bezprzewodowe, a także projektach płytek PCB oraz konsultingu w zakresie analizy projektów.

    Więcej informacje na stronie: http://www.grinn-global.com/pl/som
    Źródło:
    http://mikrokontroler.pl/content/uniwersalny-modul-obliczeniowy-polskiej-produkcji

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    Lukee
    Level 12  
    Offline 
    Lukee wrote 108 posts with. Live in city Wrocław. Been with us since 2002 year.
  • phoenixcontact
  • #2
    kasjo
    Level 26  
    Zapewne cena jest niezła skoro nawet na stronie wstydzą się ją podać ;)
  • phoenixcontact
  • #3
    krru
    Level 33  
    W ogóle nie ma co tego porównywać do RPi. To nie ten obszar zastosowań. Pokazany na zdjęciu moduł to nie jest rzecz, którą można uruchomić samodzielnie. Nie ma żadnych gotowych, standardowych złącz. Jak napisał poprzednik - taki moduł traktuje się jako element do zamontowania na własną płytkę PCB. Zastosowania jest identyczne jak modułów PC104 - takich jednopłytkowych PC do zamontowania na własną płytkę. Moduły ARM-owe są jednak znacznie mniejsze, brak niestety standardu jakim było PC104 - każdy producent ma własne złącza.

    A różnice do RPi to po pierwsze jest dostęp do prawie wszystkich nóżek, można podpiąc własne peryferia bezpośrednio na szynę. Po drugie flash - nie trzeba karty SD by to zabootować. Po trzecie, znacznie więcej IO niż w RPi, po czwarte przemysłowy zakres temperatur. Te dwa ethernety to tak naprawdę wbudowany switch do którego konfiguracji jest dostęp w kernelu, można także jawnie wybrać wyjście, którym ma zostać wysłany pakiet (na poziomie sterownika eth).
    Swoją drogą wątpliwa nowość, bawiłem się tym modułem już rok temu. Jak widać ciągle jest dostępny.
  • #4
    leonow32
    Level 30  
    kasjo wrote:
    Zapewne cena jest niezła skoro nawet na stronie wstydzą się ją podać ;)

    To normalne przy produktach i usługach profesjonalnych. Masz wysłać zapytanie o ofertę i Ci odpowiedzą. A cena będzie w zależności od tego czy wysyłasz maila z wp.pl czy microsoft.com :)
  • #5
    tomek10861
    Level 27  
    krru wrote:
    W ogóle nie ma co tego porównywać do RPi. To nie ten obszar zastosowań. Pokazany na zdjęciu moduł to nie jest rzecz, którą można uruchomić samodzielnie. Nie ma żadnych gotowych, standardowych złącz.

    Firma i o to zadbała. Tutaj mają gotowy jednopłytkowy komputer: http://www.grinn-global.com/pl/gisbc oparty na tym module. Generalnie ten moduł kojarzy mi się z chińskim netbookiem arm. Po jego rozkręceniu zauważałem wlutowane w PCB coś takiego
    chiliSOM - miniaturowy moduł komputerowy polskiej produkcji chiliSOM - miniaturowy moduł komputerowy polskiej produkcji
    Wiadomo jednak, że różni się to znacznie ceną (pewnie o jedno albo dwa zera ;)). Jednak coś wspólnego maja ze sobą. Oba są tylko półproduktami, a konsument zdecyduje w jaki produkt taki komputerek wlutuje i czy powstanie z niego sterownik inteligentnego domu, czy może mini netbook arm.
    Pozdrawiam :)
  • #6
    krru
    Level 33  
    Chyba do wszystkich typów takim modułów (a jest ich sporo) producent udostępnia evaluation board, czyli płytkę do testowania i rozwijania oprogramowania, wyposarzoną już we wszystkie sensowne peryferia w wersji standardowej. Oczywiście kosztuje to dodatkowe pieniądze, ale użytkownik (producent sprzętu końcowego) potrzebuje max kilka takich obojętnie ile modułów będzie potrzebował do produkcji. Jak ktoś chce i i taki evaluation board może użyć jako kompletnego komputerka.