Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż oświetlenia led z miękkim startem i stopem

Slazo123 07 Sie 2014 20:03 2358 22
  • #1 07 Sie 2014 20:03
    Slazo123
    Poziom 6  

Witam. Planuję zająć się oświetleniem. Będę potrzebował 12 odcinków taśmy led po 45 cm. Wszystko to chcę podpiąć do jednego zasilacza i rampy. Z tym nie mam żadnego problemu, ale do tego dochodzi jeszcze 12 przełączników, którymi będę mógł wyłączyć każdy z 12 odcinków osobno. W jaki sposób zamontować te przełączniki? Poniżej schemat tego w jaki sposób chcę podłączyć 12 taśm i rampę do jednego zasilacza.

0 22
  • #2 07 Sie 2014 20:07
    retrofood
    Moderator

Slazo123 napisał:
    W jaki sposób zamontować te przełączniki?

Tak, jak chcesz, albo jak zaleca ich producent.

0
  • #3 07 Sie 2014 20:10
    Slazo123
    Poziom 6  

Dużo mi to nie pomogło. Napisałem jak chcę w pierwszym poście, ale NIE WIEM w jaki sposób to wykonać. Gdzie co podpiąć żeby przełącznik wyłączał mi tylko dany pasek, a nie wszystko. Możesz to umieścić na moim schemacie? Wystarczy tylko jeden przełącznik bo domyślam się, że resztę należy podłączyć tak samo.

0
  • #4 07 Sie 2014 20:56
    retrofood
    Moderator

Po każdym odejściu do danej gałęzi, czyli każdego konkretnego paska taśmy LED.

0
  • #5 07 Sie 2014 21:03
    Slazo123
    Poziom 6  

Zaznaczyłem na schemacie. Tak to ma wyglądać?

Jednak mam problem z układem rampa. Co oznacza poniższy element? Trzeba do tego układu zamontować dodatkowy sterownik?

0
  • #6 07 Sie 2014 21:10
    retrofood
    Moderator

Slazo123 napisał:

Jednak mam problem z układem rampa. Co oznacza poniższy element? Trzeba do tego układu zamontować dodatkowy sterownik?

A skąd mam wiedzieć? Podałeś jakieś dane techniczne? Co to za rampa? Gdzie jej opis techniczny? Skąd wziąłeś ten schemat?

PS. Jeśli chcesz załączać oddzielnym wyłącznikiem każdą taśmę, to wyłącznik w jednej z czerwonych kropek i tak w każdej gałęzi.

0
  • #8 07 Sie 2014 21:39
    BC109B
    Poziom 31  

To jest włącznik, którym gasisz i włączasz diody podłączone do rampy. Sterownik rozjaśni lub przygasi włączone odcinki taśm.

0
  • #9 07 Sie 2014 21:41
    Slazo123
    Poziom 6  

Musi być on koniecznie podłączony? Chciałem zasilacz wpiąć do timera, który będzie włączał przepływ prądu co określony czas.

0
  • #10 07 Sie 2014 21:45
    BC109B
    Poziom 31  

Włącznik steruje sterownikiem. Jak chcesz płynne włączanie i wyłączanie, to steruj sterownikiem (rampą) świecenie diod. Jeśli wystarczy płynne włączanie to podłącz wejście sterujące rampy do +12V.

0
  • #11 07 Sie 2014 21:46
    elkris78
    Poziom 11  

Może być bez rampy, diody bedą od razu swiecic bez efektu rozjasniania się.

0
  • #12 07 Sie 2014 21:57
    Slazo123
    Poziom 6  

Chcę miękki start i stop. Mam podłączyć to w takiej kolejności?

12V-przełącznik-rampa

Mówię o takim przełączniku:

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

0
  • #13 07 Sie 2014 22:06
    BC109B
    Poziom 31  

Może być taki.
    Włącznik czasowy - przy połączonym do 12V wejściu sterującym rampy diody rozjaśnią się po włączeniu zasilania sterownikiem. Gaszenie będzie nagłe.

0
  • #14 07 Sie 2014 22:07
    Slazo123
    Poziom 6  

W taki razie jak uzyskać 60 minutowe rozjaśnianie i zciemnianie?

0
  • #15 07 Sie 2014 22:16
    elkris78
    Poziom 11  

Rozjaśnianie i ściemnianie osiągniesz gdy włącznik zainstalujesz jak na schemacie, który jest powyżej i sam zaznaczyłes włącznik na czerwono.

0
  • #16 07 Sie 2014 22:21
    Slazo123
    Poziom 6  

Na czerwono zaznaczyłem wyłącznik, ale do ręcznego wyłączania ledów. Chcę żeby się automatycznie włączało i wyłączało z rozjaśnianiem i zciemnianiem 60 minutowym.

0
  • #17 07 Sie 2014 22:24
    BC109B
    Poziom 31  

To musisz podawać napięcie do wejścia sterującego rampy gdy diody mają się rozjaśnić i odłączać je gdy mają się przyciemnić. Samą rampę trzeba jeszcze zaprogramować na odpowiedni czas rozjaśniania i przyciemniania.
    Jeśli rampą ma sterować sterownik czasowy, to proponuję podłączyć do niego przekaźnik, który będzie włączał wejście sterujące rampy do napięcia zasilania (jak na schemacie w instrukcji).
    Włącznik pozostał podłączony równolegle do styków przekaźnika, wówczas w dowolnym momencie włączysz sobie diody.

0
  • #18 07 Sie 2014 22:29
    Slazo123
    Poziom 6  

Nie wiem czy dobrze myślę:

wyłącznik czasowy-osobny zasilacz-wej. ster. w rampie

A resztę rampy do głównego zasilacza bym podłączył

0
  • #19 07 Sie 2014 22:54
    elkris78
    Poziom 11  

Zasilacz załączony na stałe do 230V, do jego wyjścia 12V podłączasz rampe, wyjście z rampy do Taśm ledowych. Teraz pozostaje rozwiązać sterowanie stykami załączającymi rampe. Jaką czasówke masz do dyspozycji lub jakiej chciałbys użyć?

0
  • #20 07 Sie 2014 22:57
    Slazo123
    Poziom 6  

elkris78 proszę nie udzielaj się w moim temacie. Widzisz, że jestem totalny laikiem, a sypiesz mi tu pojęciami typu "winda", o której nie mam pojęcia. Tak trudno znaleźć w słowniku słowo, które temu odpowiada i które każdy zna? Piszesz całkiem dla mnie nie zrozumiale. Czekam na odpowiedź kolegi @BC109B, którego od samego początku rozumiem.

Jeżeli ktoś się czuje na tyle kompetentny i chce uniknąć dalszych, być może zbędnych pytań z mojej strony to proszę o wykonanie schematu, który przedstawi dokładne podłączenie rampy i ledów, które będą włączały i wyłączały się o określonej godzinie. Przy włączaniu i wyłączaniu ma być miękki start/stop - 60 min.

0
  • #21 07 Sie 2014 23:12
    elkris78
    Poziom 11  

Pomyliłem nazwe, miałem na myśli rampa. Już poprawiam i uciekam.

0
  • #22 07 Sie 2014 23:57
    Slazo123
    Poziom 6  

elkris78 proszę nie udzielaj się w moim temacie. Widzisz, że jestem totalny laikiem, a sypiesz mi tu pojęciami typu "winda", o której nie mam pojęcia. Tak trudno znaleźć w słowniku słowo, które temu odpowiada i które każdy zna? Piszesz całkiem dla mnie nie zrozumiale. Czekam na odpowiedź kolegi @BC109B, którego od samego początku rozumiem.

Jeżeli ktoś się czuje na tyle kompetentny i chce uniknąć dalszych, być może zbędnych pytań z mojej strony to proszę o wykonanie schematu, który przedstawi dokładne podłączenie rampy i ledów, które będą włączały i wyłączały się o określonej godzinie. Przy włączaniu i wyłączaniu ma być miękki start/stop - 60 min.

Postanowiłem kupić takie włączniki:

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

Mam go podłączyć w taki sposób:

kabel z zasilacza-1 pin przełącznika-2 pin przełącznika-taśma led

?

0
  • #23 08 Sie 2014 08:42
    BC109B
    Poziom 31  

Włączniki montuj między rampą, a taśmami led. Na jednym ze schematów masz błąd - biegun dodatni zasilacza jest połączony z masą a powinien być połączony biegun ujemny z masą.

0