Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niceshaper - wyłącza się po pewnym czasie

MES Mariusz 07 Sie 2014 21:00 1392 17
  • #1 07 Sie 2014 21:00
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Hej.

Ktoś używa może pakietu Niceshaper?
    Ja od kilku dni z niego korzystam, niemniej jednak, obserwuję, że z jakiegoś powodu niceshaper po pewnym czasie wyłącza się. Pozwala się ręcznie uruchomić ponownie, ale po pewnym czasie znów się wyłącza...

Zje się, że pozostaje napisać jakiś skrypt, który co paręnaście sekund sprawdza, czy proces Niceshaper jest uruchomiony, a jeśli nie, wymusza jego uruchomienie.

Pewnie mogę do tego wykorzystać pgrep niceshaper (jeśli działa, zwróci jakąś wartość). Jeśli nie zwróci nic, znaczy się, że proces martwy i należy go uruchomić...

Chyba, że ktoś ma lepszy pomysł ?

0 17
  • #2 07 Sie 2014 21:22
    dedito
    Poziom 39  

MES Mariusz napisał:
    Ktoś używa może pakietu Niceshaper?

Kiedyś używałem wersji 0.5, potem wyszła bardziej zaawansowana wersja 0.6 której już nie testowałem bo 0.5 była dla mnie wystarczająca a 0.6 miała jeszcze problemy ze stabilnością i działaniem
    MES Mariusz napisał:
    z jakiegoś powodu niceshaper po pewnym czasie wyłącza się

przejżyj logi może coś wyjaśnią
    MES Mariusz napisał:
    pozostaje napisać jakiś skrypt, który co paręnaście sekund sprawdza

Nie musi być co paręnaście sekund, co minutę powinno wystarczyć. Napewno w sieci są już gotowe rozwiązania, podepnij to pod crona i problem z głowy aczkolwiek lepiej znaleźć przyczynę wyłączania się.

0
  • #3 07 Sie 2014 21:37
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Logi niceshapera włącza się linią w /etc/niceshaper/config.conf

np.:

log syslog yes terminal yes file /var/log/niceshaper/niceshaper.log

Tyle, że to co zostaje zapisywane do /var/log/niceshaper/niceshaper.log - loguje się nieustająco, zwiększając znacznie rozmiar pliku i zabierając przestrzeń dysku. Zdecydowanie nadmiar (dez)informacji.

Nie jestem pewnien o co chodzi z log syslog, musiałbym poszukać o co kaman.

0
  • #5 07 Sie 2014 21:58
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Póki co uruchamiam z crontab-a skrypt:

Code:
    #!/bin/bash

for i in {1..5}
    do
     zmienna=`pgrep niceshaper`
    # echo "`$zmienna`"
     if [[ $zmienna  =  "" ]]
      then
       echo "`date +%Y.%m.%d-%T` - wykryto awarie niceshapera, uruchamiam ponowanie..."
       echo "`date +%Y.%m.%d-%T` - wykryto awarie niceshapera, uruchamiam ponowanie..."  >> /var/www/html/log/qos/`date +%Y.%m.%d`.txt
       /usr/local/bin/niceshaper start >> /var/www/html/log/qos/`date +%Y.%m.%d`.txt
     fi
     sleep 10
    done

Przy okazji naskrobią się statystyki, jak często pada niceshaper.

0
  • #6 07 Sie 2014 23:10
    smario11
    Poziom 31  

Moze troche offtop ale proponuje zrezygnowac z niceshapera i przejsc na PCQ z mikrotika.
    Robi to samo i stabilnie i uczciwie, konfiguracja latwa i malo obciazajaca router. Odkad zrezygnowalem z niceshapera kolo 2010r to mam swiety spokoj. Pamietam ze jeszcze uzywalem wtedy 0.6

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Queues_-_PCQ warto poczytac

Jeszcze dodali od wersji 5.xx bursta i jest to bardzo fajne.
    Mam zrobione pare hotspotow z PCQ-Rate 768k (spokojnie Youtube dziala). Max limit ustawione na 10Mbit a bursta mam na 8Mbit.
    Generalnie wyglada to tak ze klient max moze pobierac z predkoscia 768kbit ale ma turbo w postaci 8Mbit i czasem 5 sek.
    Turbo sie odpala jesli uzytkownik nie przekroczy mi zdefiniowanego pulapu wyliczonego przez 5sek (srednia).
    Efekt jest taki ze strony wczytuja sie z max predkoscia czyli 8Mbit ale ciagly transfer nie przekroczy 768Kbit bo zeby znowu sie turbo odpalilo to srednia zdefiniowana przez 5 sek musi byc nizsza wiec zadne programy nie sa w stanie z tego skorzystac bo by musialy robic pauze i generalnie zysk jest mniejszy

0
  • #7 07 Sie 2014 23:20
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Mikrotik kosztuje ok 160 zł. Ciężko byłoby klienta namówić na zakup takiej anteny. A gdybym chciał ją klientowi zafundować, zwracałaby mi się 4 miesiące. To chyba główny problem. Koszta zestawu isntalacyjnego, który praktykuję aktualnie to 50 zł antena (pokrywa klient) oraz kolejne 60 zł to WISP (udostępniam własny).

Ale fakt, postawienie Mikrotica u klienta - byłoby miodzio. Wykonywanie testów prędkości, dobowej stabilności łącza bezpośrednio na antenie klienta, to coś, czego mi bardzo brakuje...

0
  • #8 08 Sie 2014 08:43
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Ale jaja. Skrypt powyżej z palca działa. Uruchamia zabitego niceshapera bez problemu.

Tymczasem w nocy zaczęło się dziać coś takiego:

Code:
    2014.08.08-00:23:21 - wykryto awarie niceshapera, uruchamiam ponowanie...

niceshaper: Tryb szybkiego startu nie zostanie uzyty! Brak wymaganego pliku binarnego iptables-save.
    niceshaper: Tryb szybkiego startu nie zostanie uzyty! Brak wymaganego pliku binarnego iptables-restore.
    niceshaper: Brak komendy iptables.
    2014.08.08-00:23:31 - wykryto awarie niceshapera, uruchamiam ponowanie...
    niceshaper: Tryb szybkiego startu nie zostanie uzyty! Brak wymaganego pliku binarnego iptables-save.
    niceshaper: Tryb szybkiego startu nie zostanie uzyty! Brak wymaganego pliku binarnego iptables-restore.
    2014.08.08-00:23:42 - wykryto awarie niceshapera, uruchamiam ponowanie...
    2014.08.08-00:24:01 - wykryto awarie niceshapera, uruchamiam ponowanie...
    2014.08.08-00:24:11 - wykryto awarie niceshapera, uruchamiam ponowanie...
    ...

O co kaman?

Dodano po 4 [minuty]:

Tym bardziej dziwne, że gdy się zalogowałem, i wykonałem w konsoli niceshaper start ten uruchomił się bez żadnego problemu (bez zgłaszania problemów z iptables...).

Dodano po 27 [minuty]:

Dwa wpisy.

Pierwszy - z uruchomienia skryptu przez cron
    Drugi - z uruchomienia skryptu z palca

Code:
    2014.08.08-08:41:22 - wykryto awarie niceshapera, uruchamiam ponowanie...

2014.08.08-08:41:31 - wykryto awarie niceshapera, uruchamiam ponowanie...
    dl: Uruchamianie sekcji....
    ul: Uruchamianie sekcji....
    niceshaper: Start.

Cuda...

0
  • #10 08 Sie 2014 11:19
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Hmm... U mnie ścieżka ta wygląda dokładnie tak jak u ciebie.

Code:
    # /etc/crontab: system-wide crontab

# Unlike any other crontab you don't have to run the `crontab'
    # command to install the new version when you edit this file
    # and files in /etc/cron.d. These files also have username fields,
    # that none of the other crontabs do.

SHELL=/bin/sh
    PATH=/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin

# m h dom mon dow user  command
    17 *    * * *   root    cd / && run-parts --report /etc/cron.hourly
    25 6    * * *   root    test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --repo$
    47 6    * * 7   root    test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --repo$
    52 6    1 * *   root    test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --repo$
    #

Sprawdzam, gdzie iptables:

Code:
    root@net:/home/mariusz# whereis iptables

iptables: /sbin/iptables /usr/share/iptables /usr/share/man/man8/iptables.8.gz
    root@net:/home/mariusz# whereis iptables-save
    iptables-save: /sbin/iptables-save /usr/share/man/man8/iptables-save.8.gz
    root@net:/home/mariusz# whereis iptables-restore
    iptables-restore: /sbin/iptables-restore /usr/share/man/man8/iptables-restore.8.gz

Na końcu dopisałem parę rzeczy, ostatecznie mam:

Code:
    SHELL=/bin/sh

PATH=/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin/iptables:/usr/share/iptables:/sbin/iptables-save:/sbin/iptables-restore

Niestety niewiele to zmienia:

Code:
    2014.08.08-11:18:31 - wykryto awarie niceshapera, uruchamiam ponowanie...

Uparte...

0
  • #12 08 Sie 2014 12:26
    MES Mariusz
    Poziom 36  

dedito napisał:
    Być może coś z uprawnieniami, zobacz czy cron ma uprawnienia na uruchomienie iptables.

Da się to zrobić z palca, czy muszę poszukać plików wykonywalnych iptables, i sprawdzić, przez kogo mogą być wykonywane ?

0
  • Pomocny post
    #13 08 Sie 2014 13:00
    dedito
    Poziom 39  

W crontabie możesz dopisać root w miejscu user-name wtedy będzie się uruchamiać jako root.

Code:
    # .---------------- minute (0 - 59)

# |  .------------- hour (0 - 23)
    # |  |  .---------- day of month (1 - 31)
    # |  |  |  .------- month (1 - 12) OR jan,feb,mar,apr ...
    # |  |  |  |  .---- day of week (0 - 6) (Sunday=0 or 7) OR sun,mon,tue,wed,thu,fri,sat
    # |  |  |  |  |
    # *  *  *  *  * user-name  command to be executed

0
  • #14 08 Sie 2014 13:44
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Dotychczas wpis dodawałem do tabeli crontab -e.
    Teraz wpisu dokonałem bezpośrednio w /etc/cronteb:

Code:
    # m h dom mon dow user  command

*  *    * * *   root    /home/mariusz/scripts/nice.sh
    17 *    * * *   root    cd / && run-parts --report /etc/cron.hourly
    25 6    * * *   root    test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )
    47 6    * * 7   root    test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.weekly )
    52 6    1 * *   root    test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.monthly )
    #

I śmiga :-)

Code:
    2014.08.08-13:38:41 - wykryto awarie niceshapera, uruchamiam ponowanie...

dl: Uruchamianie sekcji....
    ul: Uruchamianie sekcji....
    niceshaper: Start.

:-)

0
  • #15 08 Sie 2014 15:12
    smario11
    Poziom 31  

PCQ odpalasz na glownym routerze a nie u klienta. Wiec zakup tylko jednej sztuki.
    Pytanie na ilu klientow zeby ramu nie braklo.
    Nie wiem co montujesz u klienta ale po kwocie wnosze ze to partyzanka spora.
    Pierwsza zasada w tym biznesie. Nie stosuje sie kolejkowania rownomiernego bo ostatecznie dziala to na Twoja niekorzysc.
    Jako hotspot to ok.
    Klient ma placic 50zl albo wiecej. Jak kazdemu dasz po rowno to fajnie na poczatku ale pozniej nie namowisz na wyzszy abonament. Kolejna sprawa im wiecej klientow tym mniejsza predkosc. Zacznie sie tak ze klient teraz wyciaga 10mbit a za pol roku polowe tego i bedzie marudzic. Przestana tez polecac bo przez kazdego poleconego klienta im predkosc spada.

Nie wiem jakim laczem dysponujesz. Bo to tez jest wazne chociaz podejrzewam ze nic specjalnego nie masz jak podlaczasz klientow takim lepionym sprzetem. Ode mnie klienci wymagaja po radiu stabilnego 10-20mbit bo takie pakiety najczesciej wybieraja i tutaj tylko 5Ghz z MIMO.

Jak robisz to amatorsko zeby czegos sie nauczyc i ewentualnie na piwo miec to ok.
    Jesli myslisz o zarobku to nawet nie bierz sie za to. Ten biznes wymaga ogromnych nakladow inwestycyjnych a straty po burzach sa nie male.
    Jak nie masz teraz 200 klientow to nie masz szans sie utrzymac na rynku. LTE wymiecie male firmy co nie beda wstanie swiadczyc minimum 20mbit w cenie do 60zl.
    Jak masz mniej klientow braknie na symetryczne lacza i inwestycje. DSL pakietowo szybko wymieknie.
    Sam jestem na etapie fuzji z inna firma bo konkurencja nie spi

0
  • #16 08 Sie 2014 16:40
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Powiedzmy, że to kieszonkowe. O biznesie nie myślę. Kiepsko tu niestety o dobre i stabline łącze (wszystko po radiu, centrala daleko). Kilka kilometrów dalej (niestety teren zalesiony) na blokach, mają możliwość zapewnienia łącza 1Gbit światłowodem za 155 zł miesięcznie. To mógłby być biznes... Powiedzmy.

Gdybym miał porządne łącze, rzędu kilkudziesięciu / kilkuset Mbit, to i może zacząłbym się zastanawiać. Chętnie zrobiłbym konkurencję swojemu ISP, choćby dla zasady, bo jakość łącz mają żenującą...

Może właśnie przez brak konkurencji...

Dodano po 15 [minuty]:

smario11 napisał:
    Pytanie na ilu klientow zeby ramu nie braklo.
    Nie wiem co montujesz u klienta ale po kwocie wnosze ze to partyzanka spora.

Żadna tajemnica. Air live 5460ap v2 + antenka 13 dBi z netus.com.pl (ale przez allegro, bo na stronie jakieś ceny kosmiczne widzę). Tak ;-) Na 2.4 GHz ;-)

Na bazie antena Interline Horizon 12 dBi i router na Ubuntu Server.

0
  • Pomocny post
    #17 08 Sie 2014 19:37
    smario11
    Poziom 31  

Do zebrania doswiadczenia to polecam :)
    Nie wiem czy sie orientujesz w cenach za lacza operatorskie ale koszty sa spore.
    Generalnie wszystko zalezy od lokalizacji. 5km ode jedna firma sprzedaje juz okolo 5zl/1mbit po szkle. Wiec 100/100 masz za 500zl netto ;)
    U mnie na wsi spokojnie opycha sie male wolumeny po 40zl/1mbit ale po 20zl bym puscil przy 100mbit przy odbiorze wlasnym.
    Mi firmy srednio chca za 2k netto sprzedac 100/100.
    Mi dsl wyrabial do okolo 30 userow. Pozniej drugiego dobralem no i pozniej poszedl symetryk. Skonczyl sie wtedy problem z uploadem i wydajnoscia pakietowa :)

W konkurencje sie nie baw bo to trzeba zrobic porzadnie. Bazy juz w 802.11ac na wysokim punkcie. Jesli nie ma w poblizu to maszt. Dodatkowo dobre zabezpieczenia odgromy i zasilanie awaryjne.
    Tydzien temu byla burza i wypalilo sprzetu za 3k zl.
    Klientow podlaczam na Nanobridge albo Nanobeam duzych. Tak klient zwraca sie niby po 6 miesiacach ale musisz z 50zl odjac VAT i pozniej dochodowke. Zostaje malo. Trzeba wliczyc koszt lacza, potencjalne usterki etc.
    Oczywiscie z platnksciami ludzi sa problemy i pewna czesc idzie w straty pewna w sady i komornikow

Osobiscie bym poradzil na poczatek mikrotika RB750. Mi starczyl do prawie 100 userow przy 50/50.
    Fajnie mozna sie nim pobawic. Na baze zamiast airlive daj bullet2. Kupisz za 100zl.
    W airlive lubia kondensatory siadac ;) po wymianie dalej smiga.

Lepiej miec 30 znajomych bez firmy niz 200 z firma bo przeskok na lacze operatorskie w pewnym momencie zjada wszystko

0
  Szukaj w 5mln produktów