Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ile gazu na dobe spali np junkers

08 Sie 2014 09:56 2349 2
 • Poziom 10  
  Witam..mam pytanie o koszty grzania gazem.mam zamiar założyć piecyk np junkers,visseman(jednofunkcyjny)-do grzania wody mam już piecyk łazienkowy,do domu jednorodzinnego 120m do tej pory ogrzewanego koksem,węglem,drewnem.Chciałbym dodatkowo mieć ogrzewanie gazowe, a starym piecem grzać jedynie w silne mrozy.Moje pytanie -ile taki piecyk spala metrów gazu na dobę?Ile kosztuje aktualnie m gazu? Dom stary,słabo ocieplony,okna drewniane.Oczywiście posiadam umowę z gazownią,mam komin 4 kanałowy
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  ceny gazu sprawdzisz w regionalnej gazowni na www.

  A co do kosztów.

  Jakość ocieplenia oraz instalacja CO mają wpływ na zużycie tj: czas pracy kotła, jego modulowaną moc, i temperaturę wewnątrz.

  Kocioł turbo dwufunkcyjny 6 kW do max 24 kw może zuzywać od 12 - 48 dm3 na minutę.

  Kondensaty spalają teoretycznie mniej, jednak sens takiej inwestycji do słaboocieplonego budynku jest dyskusyjna.
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Ilość spalanego gazu i ceny można obliczyć w prosty sposób. 1000 m3 gazu zastępuje ok. 2 tony węgla, a koszt ogrzewania gazowego jest prawie 2x wyższy niż węglem czy drewnem.

  Z tego co widze chcesz zrobić instalację działającą zamiennie na gaz i wegiel/drewno. Osobiście wątpię w ekonomiczny sens tego rozwiązania. Jakby nie było koszty inwestycyjne są wysokie. Przy wykorzystaniu zaledwie ułamka wydajności kotła gazowego może się okazać, że zwykła "farelka" w pewnych warunkach wyjdzie taniej. Np 2 kW (max "farelki") użytkowane przez ok. 170 dni sezonu grzewczego po 1 h dziennie to koszt 200 zł rocznie. Powyższe przy cenie 60gr/kWh w taryfie całodobowej, w nocnej/weekendowej można 2x taniej czyli 30-33gr/kWh podczas gdy kWh uzyskana z gazu średnio kosztuje ok. 25 gr. Sezon grzewczy to max 4 tys godzin, można obliczyć ile zaoszczędzi się na gazie i czy przypadkiem koszty instalacji nie są wyższe od tych oszczędności.