Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do skanera szerokopasmowego

karol654 01 Lip 2014 23:24 14904 69
    karol654
    Poziom 11  
    A rozumiem :) jak myślisz podstawówka w tym skanerze antena wystarczy czy nie bo jak zaobserwowałem to strażacy mają małe antenki w swoich urządzeniach i im odbiera wiem że oni to profesionalne mają ale pytam ogólnie na czym to polega.

Dodano po 1 [minuty]:

A i jak to jest z tym czy jak sobie ustawie pasmo swoje czy jak nikt nie będzie gadał bo wiadomo w PSP cały czas nie gadają to ono będzie szumić czy cisza będzie i jak coś ktoś powie to się odezwie ?

Dodano po 3 [minuty]:

Pytam się orientacyjnie żeby wiedzieć na przyszłość:)
  • Sklep HeluKabel
    internick
    Poziom 34  
    Jak Squelch ustawisz na 1 to nic nie będzie szumieć. Dopiero poziom 0 sprawi, że z głośników będzie rozchodził się szum.

Jestem z stanie zaryzykować, że oryginalna antena z zestawu nie spełni Twoich oczekiwań.
  • Sklep HeluKabel
    karol654
    Poziom 11  
    A o co chodzi w PSP oni mają małe i odbiera a tu trzeba wysoką ?
    Gruby__
    Poziom 16  
    Po prostu na dużej antenie będziesz mógł odbierać dużo więcej. To znaczy, że na "małej" antenie będziesz odbierać tylko dyspozytora PSP, a już ratowników nie. A na dużej będziesz odbierać większy zasięg. ;-)
    A żeby wytłumaczyć tak po Twojemu to chodzi o to, że dyspozytor PSP ma właśnie tą "dużą" antenę i wszystkich słyszy, a oni jego... ;-)
    karol654
    Poziom 11  
    Dzięki wielkie za wytłumaczenie :)

Dodano po 30 [sekundy]:

A jaki maszt byś polecał z czego wykonać ?
    internick
    Poziom 34  
    Na przykład:

a) stalowa rura

b) wojskowy maszt teleskopowy

c) kratownica
    karol654
    Poziom 11  
    Poszukałem trochę po stronie komendy i tam znalazłem takie o to informacje:

W ramach projektu zbudowany ma zostać system łączności pomiędzy Powiatowym Stanowiskiem Kierowania, a samochodami ratowniczo-gaśniczymi wykorzystujący łączność cyfrową oraz system GPS. W samochodach zainstalowane zostaną terminale cyfrowe z dotykowymi monitorami LCD wraz zainstalowana mapą cyfrową połączoną z systemem nawigacji.

System komunikacyjny to nowoczesne rozwiązanie integrujące w sobie funkcjonalność Terminali Statusów, nawigacji samochodowej oraz lokalizacji pojazdów. Za pomocą dotknięcia odpowiedniego pola na 7 calowym ekranie załoga pojazdu w szybki sposób informuje dyspozytora o statusie pojazdu, np. czy wyjechał z bazy, czy wraca lub udaje się do akcji. Aby pojazd mógł bez przeszkód trafić do celu wyznaczonego przez dyspozytora (np. miejsca wypadku) na ekranie terminala nawigacja satelitarna wyznacza trasę i prowadzi pojazd dokładnie pod wskazany adres. Dodatkowo dzięki odbiornikowi GPS aktualna pozycja pojazdu może być cały czas monitorowana przez dyspozytora, aby ułatwić mu zarządzanie pojazdami. Cała łączność między terminalem, a dyspozytorem odbywa się w cyfrowej technologii GPRS. Istnieje możliwość wykorzystania alternatywnego medium transmisji za pomocą cyfrowego radiotelefonu.
    Na terminalach zainstalowane ma zostać oprogramowanie specjalistyczne do wizualizacji zagrożeń w pojazdach samochodowych. Dowódca jadąc do wypadku może na ekranie monitora obejrzeć wirtualnie samochód, który uległ wypadkowi. Może zlokalizować miejsca niebezpieczne stwarzające zagrożenie dla ratownika i ratowanego takie jak poduszki powietrzne, instalacje paliwowe oraz stwierdzić gdzie w pojeździe zlokalizowane są konstrukcyjne miejsca do cięcia konstrukcji (tzw. osłabienia konstrukcyjne nadwozia). Terminale wyposażone zostaną w oprogramowanie do szybkiej identyfikacji substancji toksycznej. Każdy pojazd przewożący substancje niebezpieczną dla środowiska ma obowiązek, aby pojazd był specjalnie oznakowany. Dowódca odczytując kod z tabliczki może wpisać go do programu i natychmiast otrzyma informację o substancji oraz wskazówki o sposobie postępowania.

I co to z tego wynika?

Dodano po 3 [minuty]:

Bo nie wiem czy jest sens bo mi tylko na nich zależy a jak mają kodo... to nie ma sensu kupować.Ale to w takim razie OSP też by miało? I nie pójdzie nic usłyszeć wgl. ?

Dodano po 1 [sekundy]:

Bo nie wiem czy jest sens bo mi tylko na nich zależy a jak mają kodo... to nie ma sensu kupować.Ale to w takim razie OSP też by miało? I nie pójdzie nic usłyszeć wgl. ?

Dodano po 1 [sekundy]:

Dodano po 5 [minuty]:

Chce uzyskać jak najwięcej informacji na ten temat żebym go nie kupił i kasa w błoto bo nie będę mógł odbierać.
    Gruby__
    Poziom 16  
    karol654 napisał:
    zbudowany ma zostać

No to wychodzi na to, że jeszcze go nie wdrożyli i do tego czasu możesz ich słuchać.
    internick
    Poziom 34  
    Jeśli chodzi o Straż Pożarną to całe województwo lubelskie pracuje analogowo (konwencjonalnie), więc zakup skanera będzie jak najbardziej trafiony.
    karol654
    Poziom 11  
    Tylko że trochę gorzej bo to miało być na lata 2007-2013

Dodano po 1 [minuty]:

A z powyższego wpisu co podałem to wychodzi na to że mieli dostać na te lata dofinansowanie i z analogów się przerzucić na cyfrowe czy jak? Ale jak mówisz że analogi to dla mnie bardzo dobrze

Dodano po 44 [minuty]:

Weź przeczytaj to i powiedz mi czy będzie się dało słuchać czy nie http://www.straz.krasnik.pl/index.php?go=projekt2 Nie wiem czy to weszło w życie w ogóle więc chce być w 100 % pewnym że nie pójdzie w błoto skaner.
    internick
    Poziom 34  
    Nic nie muszę czytać. Wiem, że cyfry na dzień dzisiejszy nie używają.
    karol654
    Poziom 11  
    A wiesz do kiedy będą na analogach czy nie bardzo? no bo zauważyłem na ich stronce to i nie wiem o co chodzi? a da się coś takiego że ktoś wprowadza cyfre i można sobie coś takiego kupić żeby to odbierać? oczywiście jest to pytanie tylko i wyłącznie do poszerzenia mojej wiedzy :)
    internick
    Poziom 34  
    Nie ma czegoś takiego. Taka transmisja zazwyczaj jest szyfrowana. Firmware radiotelefonów dopracowują tak żeby klucz zabezpieczeń być co raz trudniejszy w złamaniu.

Jak będziesz tak ściągał w nieskończoność to pewnie cała Polska będzie już korzystała z urządzeń cyfrowych :)
    karol654
    Poziom 11  
    Ale w Kraśnik nie ma na pewno cyfry? a powiedz mi jak to jest jak coś jest szyfrowane to na tym kanale słychać szum czy to są jakieś oddzielne kanały?
    Chodzi mi o Kraśnik czy na pewno nie ma PSP szyfry i tyle .resztę służb to mogą szyfrować ile popadnie :)

Dodano po 1 [minuty]:

A zabezpieczenia to każda firma np. motorola mają swój program i ten program szyfruje czy jak to leci?

Przypominam o poprawieniu WSZYSTKICH wpisów w myśl regulaminu pkt 3.1.13. :!:
    1-sze przypomnienie : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13759394#13759394 drugie teraz - a trzeciego już NIE będzie.
    POPRAW. [SP5ANJ]
    karol654
    Poziom 11  
    Podpowiedzcie mi na to pasmo co che odbierać 148,975 jakiej średnicy rurki miedziane najlepsze bo długość to sobie oblicze tylko chodzi mi jakie i odległość od nich to 2-3 cm ?.I maszt to może być prosty czy musi być w kształcie litery(L).Bo myślałem (nie wiem czy dobrze) żeby dać pręt metalowy i do niego przykręcić pcv rurkę albo drewnianą i oddalić od masztu tak z 40 cm i dopiero antena.Wyjdzie tak czy nie? BO nie chce stawiać takiego potężnego tylko żeby była delikatna fajnie wyglądała a jednocześnie żeby jej nie zwiało.
    karol654
    Poziom 11  
    Witam.Prosił bym was o radę.Mam antenę (dipola sam robiłem) wystawioną 13 m nad ziemią.Jestem hobbistą PSP.Z mojego miasta spokojnie zbiera ale gdy pojadą dalej słychać szumienie i czasami w tle głos.Co zrobić z tym żeby zbierała szerszy obszar ( coś nie kosztownego).Nie mam możliwości już ją wyżej umieścić to maximum na jakiej wysokości mogłem ją zamontować.Doradźcie co z tym zrobić.

Dodano po 19 [minuty]:

Bo nie mogę zrozumieć.Oddalone jakieś OSP dużo km od miasta mają mi się wydaje na wysokości może takiej samej jak moja i im łapie bo się dobrze porozumiewają a mi nie dlaczego o co chodzi.A PSP informuje wsie o kilka km od miasta i wszystko jest cacy ?
    internick
    Poziom 34  
    Używają anten z zyskiem wyrażonym w dB. Dipol ma 2,15 dBi, więc 0 dBd. Mają czułe, profesjonalne radiotelefony. Żaden skaner nie dorówna analogowej Motoroli, np. GM360.
    karol654
    Poziom 11  
    A dało by radę kupić jakąś podobną w rozsądnej cenie z tym zyskiem?

Dodano po 3 [minuty]:

I czy była by możliwość np. kupić tą motorolę i słuchać czy nie da rady? Pytam się tak ogólnie bardziej mi chodzi o jakąś antenę.
    internick
    Poziom 34  
    Przykładowo Radmor 3282 w wykonaniu trzecim ma zysk 4 dBd dla wycinka 145 - 151 MHz, ale mierzy ponad 5 metrów. Trudno także będzie go dostać z odzysku. A nawet jeśli to będzie problem z transportem.
    Osobiście nie brnąłbym w drogie anteny, a piął się w górę z obecną konstrukcją.
    karol654
    Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedź a powiedz mi jak z tą motorolą dało by radę ją kupić antenkę dobrać (wiem że to drogie rozwiązanie) ale czy dało by radę na tej motoroli odbierać PSP?
    internick
    Poziom 34  
    Tak. Tylko pamiętaj, że Motorola to nie skaner. Z reguły można skanować 16 kanałów. Jeśli tyle Ci wystarczy to OK. Do jej zaprogramowania potrzebny jest RIB i odpowiedni soft.
    karol654
    Poziom 11  
    Acha rozumiem a będzie wyraźna poprawa w odbiorze czy nie? Bo patrzyłem na internecie to facet mi mówił że mi może zaprogramować.Czy nawet na jakiejś antenie vfh od 144 do 147 będzie wyraźna poprawa czy szkoda w to kasę ładować? jakbyś mi doradził jakąś tanią dobrą antenę czy do niej ten co mam kabel 50 ohm ze złączami bnc pasował by czy trzeba nowy kupować? a na motoroli jak bym miał zaprogramowaną tą częstotliwość ( chociaż nigdy bym tego nie zrobił) dało by radę mówić? pytam się w kwestiach informacyjnych.

Regulamin pkt 3.1.13.
    Popraw. [SP5ANJ]
    internick
    Poziom 34  
    Widzę, że stąpasz po kruchym lodzie. Po co Ci ewentualne problemy związane z nadawaniem w paśmie nie przeznaczonym szaremu użytkownikowi ? Jak wspomniałem wyżej. Wysokość potrafi uczynić cuda. Jak wysoko nad gruntem zamocowana jest obecnie Twoja antena ? Ile przewodu zużyłeś ? I jaki jest jego symbol.
    karol654
    Poziom 11  
    Tą mam około 13m nad ziemią.Chciałem się dowiedzieć po prostu trochę o tym radiotelefonie.Czy jak bym go kupił czy bym słyszał idealnie jak w wozach czy nie i jaki tam kabel idzie do anteny.

Dodano po 4 [minuty]:

Ja niestety musiałem sklecić 2 przewody bo u mnie nigdzie nie było jednego tego samego mam jeden RG 58 i jeden RG 40.Niestety musiałem tak bo nie miałem wyjścia i kasy.A mnie to zastanawia jeszcze jedna rzecz jak to jest bo u mnie w skanerze jak parę osób nadaje to się nie wiem jak by to powiedzieć (zakłóca ?) a jak oni na tych motorolach maja jakieś rozdzielacze sygnału czy coś takiego.

Dodano po 6 [minuty]:

Przewodu ogólnie poszło 24 m ale część została schowana w komin nie działający gdyż na tym odcinku było złączenie dwóch kabli wolałem schować żeby nic tam nie zalało.
    Ale jakbyś mógł to byś mi opisał czy opłaca się kupić motorole czy nawet na mniejszej wysokości przy antenie np 5 dbd ( nie własnej) kupnej lepiej by odbierało czy ona ma jakieś coś gdy parę osób gada to rozdziela czy coś.Bo do skanera trafia wszystko i czasami jest taki mętlik jak wczoraj miałem parę osób chce poinformować i mętlik się robi

Dodano po 4 [minuty]:

A powiedz mi jeszcze jedną rzecz wczoraj to zauważyłem była burza parę jednostek pojechało na taką wieś nie wieś takie coś koło miasta jak meldowali słyszałem bardzo pięknie bez zakłóceń potem tak z 3 godziny po mówili coś właśnie z tamtej okolicy i szum był a wcześniej mi odebrało czym to mogło byś związane pogodą dlatego zakłócenia ?
    internick
    Poziom 34  
    Jak jest popłoch i każdy krzyczy to jasne, że będą się nakładać. Inną sprawą jest jak dwa sąsiednie powiaty mają tą samą częstotliwość, ale inny ton CTCSS. Wtedy pracują jednocześnie i nie wchodzą sobie w drogę.
    RG58 to słaby przewód. Wymień na jeden odcinek MRC240, MRC300, RF10, H1000, itp.
    To, że odebrałeś czysto to pewnie oznaka tego, że zgłaszali się ze stacji w samochodzie, a później z ręczniaka.
    karol654
    Poziom 11  
    A weź mi powiedz jak to jest z tą motorolą lepsza o wiele by była od skanera? jaki tam kabel idzie ten sam.
    internick
    Poziom 34  
    Tak. Byłaby lepsza. Przewód należy dobrać tak, aby tłumienie było jak najmniejsze. U Ciebie, więc należy zacząć od wymiany przewodu, bo teraz tę kwestię masz nieprofesjonalnie rozwiązaną.
    karol654
    Poziom 11  
    A np. jakby zakupic motorole i np. na garażu gdzie on ma 3 m + rura taka ma 2m czyli na 5 m jakby kupić vhf antenę np. 5 db i postawić ją to by był lepszy odbiór niż na dachu z tym skanerem na tych 13 m.Jakie tam kable idą też koncentryki? ze złączem jakim?
    A jeszcze jedno jakbyś mógł mi określić czego by była lepsza od skanera lepsza czułość czy co? Pytam orientacyjnie na przyszłość?