Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena do skanera szerokopasmowego

karol654 01 Aug 2014 14:51 22824 70
 • #61
  internick
  Level 35  
  Nie. Antena ma być wysoko, a nie w ogródku między choinkami. Bo zamiast iść do przodu się cofasz. Motorola ma gniazdo BNC. Jako, że na grube przewody ich nie znajdziesz to należy zastosować UC1 lub N i za pomocą adaptera przejść do wtyku BNC. Motorola jest czulsza od skanera. Nieważne czy to ręczny czy bazowy.
 • #62
  karol654
  Level 11  
  Witam. Mam problem z moja anteną Dipol własnej roboty. Co popada deszcz zaczyna mi przeciekać i szumi mi w radiu. Mam rurki miedziane wsadzone w puszkę hermetyczną i oblepione silikonem mieli byście jakiś sposób żeby ta chol..na woda nie wpadała mi do środka.

  Mam jeszcze jedno pytanie co to jest kod CTTS i do czego on służy?
 • #63
  internick
  Level 35  
  Rozumiem, że rurki są szczelne zaślepione co chroni przed przedostawaniem się wody do środka (czytaj: puszki) ?

  Kody CTCSS to blokada tonowa rozmów wyrażona w Hercach, która ma za zadanie przepuszczać tylko daną wartość. Pozwala ona, np. na jednej częstotliwości pracować kilku jednostkom, np. PL=203,5 - zbieranie śmieci z kubłów, PL=173,8 - zbieranie śmieci z worków do selektywnej zbiórki, PL=123,0 - pługi śnieżne, itp.

  Mając odbiornik z dekoderem CTCSS widzimy, że raz coś rozmawia z, np. PL=67,0; a za chwilę z PL=141,3. Daje nam to do myślenia, że to dwie odrębne rzeczy. Skaner bez dekodera też pozwala słuchać wszystkiego, ale na takim PMR 154 czy PMR 446 (gdzie jest mnóstwo różnych CTCSS) wprowadza niepotrzebny zamęt.

  W praktyce wygląda to tak, że radio A i radio B musi mieć ten sam ton, np. 88,5. Wtedy rozmówcy będą się słyszeć. Gdy ktoś rozmawia na tej samej częstotliwości, lecz z innym tonem zazwyczaj mruga dioda, ale nie słychać głosu.

  Resztę doczytasz tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/CTCSS (nie ma wszystkich tonów)
  i tutaj: http://wiki.radioreference.com/index.php/Continuous_Tone-Coded_Squelch_System

  Białorusini często wykorzystują DCS: http://wiki.radioreference.com/index.php/DCS
 • #64
  karol654
  Level 11  
  A gdy kupię motorolę radiotelefon bazowy i zaprogramuje tylko np.144.975 bez tego kodu będę słyszał PSP czy muszę ten kod wprowadzić jeszcze?
 • #65
  internick
  Level 35  
  Będziesz słyszał wszystko (podobnie jak na skanerze), ale, gdy będziesz odbierał więcej jednostek na tej samej częstotliwości to w końcu się pogubisz czy to placówka A, B czy C. Na skanerze mruga Ci ton i w ten sposób rozgraniczasz.
  PSP w Polsce nie pracuje na 144 MHz.
 • #66
  karol654
  Level 11  
  A da się jakoś to zrobić żebym się nie pogubił.Bo przecież w wozach mają też motorole przynajmniej u mnie w mieście i jak oni to robią? A i czy będzie wyraźna poprawa w odległości słuchania itp. czy lepiej skaner? Jaki tam kabel od niej idzie do anteny i jaką ją wybrać na to pasmo co napisałem powyżej?
 • #67
  internick
  Level 35  
  Nie rozumiem Twoich wątpliwości. Antenę masz zasugerowaną na stronie pierwszej. Przewód koncentryczny także. Pisałem też, że na Motoroli wiecej odbierzesz niż na skanerze.
  Placówkę A interesuje tylko łączność stworzona na jej potrzeby. Nie obchodzi ich, np. sąsiedni powiat wykorzystujący tą samą częstotliwość. Wszyscy mają zaprogramowany ten sam ton i nikt nieupoważniony nie wchodzi na ich kanał. Ty też możesz się ograniczyć do słuchania danej komórki. Tylko po co ?
 • #68
  karol654
  Level 11  
  Czyli dobrze rozumiem: jeśli kupię Motorolę to będę słyszał tak jak na skanerze tylko dalej będę łapał rozmowy? np. przykładowo na skanerze w odległości 15 km łapałem a na Motoroli np.25 km? dobrze pojmuje.A da się ją zaprogramować samemu np. na częstotliwość 148.975 i np żeby zamiast częstotliwości było napisane np. straż.Pytam orientacyjnie.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Czyli programuję ją na tą częstotliwość i słyszę wszystkie rozmowy?

  Dodano po 1 [minuty]:

  A i sorry za pomyłkę nie 144 tylko 148 masz rację nie pracują na 144
 • #69
  internick
  Level 35  
  Powinieneś słyszeć więcej niż na skanerze. I z dalszych odległości. Mam na myśli wysoko zawieszoną antenę, a nie kawałek antenki z zestawu.
  Sam Motoroli przynajmniej tuż po zakupie nie zaprogramujesz. Do tego celu potrzebujesz odpowiedni programator - RIB i oprogramowanie - CPS.
  To co będzie pokazywała na wyświetlaczu to już kwestia wpisu w zakładce Display.
  Motorole, np. GM360 i GM380 pozwalają na skanowanie 16 kanałów.
 • #70
  andreww112
  Level 1  
  czytam i nie wierze,zamiast owej motoroli poleciłbym jakiś scanner,np maycom ar108,ma znacznie lepsza czułość w stosunku do motki,pracuje znacznie szerzej tzn-pokrywa cały VHF plus pasmo lotnicze i co bardzo ważne jest malutki,a co najważniejsze to cena jest znacznie bardziej przyzwoita.Motka - kilka kanałów, ,czułość gorsza,programowanie z kompa,wymiary i cena kosmiczna(2 krotnie wyższa jak scanner) - jakby nie patrzeć to same minusy tego radia.decyzje pozostawiam koledze.przy scanerze kolega obejdzie się bez kłopotów,których może sobie narobić nadając na pasmach zastrzeżonych

  pozdrawiam
 • #71
  pielegniarka
  Level 7  
  internick wrote:
  Nie ma szumów. Jest transmisja cyfrowa. I tak:

  a) DMR - http://www.kb9ukd.com/digital/TRBO.mp3

  b) Nexedge - http://www.kb9ukd.com/digital/nxdn_raw_625.mp3

  c) Apco (P25) - http://www.w2sjw.com/sounds/Moto9600%20ASTRO%20Control.mp3

  d) Tetra - http://www.w2sjw.com/sounds/TETRA.mp3

  Kupuj skaner i nie szukaj dziury w całym ;)  W Warszawie jedno wielkie buczenie, wszystko prawie zakodowane , co najwyżej to coś jeszcze na paśmie lotniczym można usłyszeć lub CB o ile zakupi się odpowiednią antenę. Zakup SDR czy innego rodzaju odbiornika na pasma szyfrowane (z nadzieją , że coś się usłyszy) to wyrzucenie kasy w błoto , o ile ktoś nie chce poznać zasady działania takich urządzeń i liznąć trochę tematu.