Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator na procesorze i karcie, jak ustawić stałe obroty.

09 Sie 2014 09:40 6216 45
  • Poziom 16  
    Witam jak w temacie, chciałbym ustawić obroty wentylatora na procesorze na 75% gdyż normalnie kręci się 100% i niestety nie jest zbyt cicho. Do tej pory obroty zmieniałem programem speedfan ale to męczące jest za każdym razem zmieniać a nie zawsze pamiętam o tym.

To samo tyczy się karty jednakże mam ją podłączoną do molexa gdyż nie wiem czemu ale wejście na karcie kiedy podłączam wentylator nie działa. Dlatego podpiąłem do molexa który miał dwie przejściówki 3pin (ale tylko dwa bolce były) 7V i 12V, dałem 12V ale różnicy nie widzę i nie wiem na jakiej zasadzie to tutaj działa.
    Bardzo bym prosił o rady

Silverpower (Seasonic) 650W SP-SS650
    Procesor Core 2 Quad 2.40 Q6600
    Ram 4 GB
    Płyta: MIS Mainboard G41M-P26
    Radeon HD 5770 1GB
  • Poziom 43  
    chris14211170 napisał:
    chciałbym ustawić obroty wentylatora na procesorze na 75% gdyż normalnie kręci się 100% i niestety nie jest zbyt cicho

To że kręcą się, na 100% może być spowodowane wysoką temperaturą.
    Czy w biosie nie masz tej funkcji?
    chris14211170 napisał:
    Dlatego podpiąłem do molexa który miał dwie przejściówki 3pin (ale tylko dwa bolce były) 7V i 12V, dałem 12V ale różnicy nie widzę i nie wiem na jakiej zasadzie to tutaj działa.

Skoro są tylko dwa bolce, to nie masz możliwości zmiany napięcia.
  • Poziom 31  
    Na Molexie z dwoma bolcami masz +7V i +12V? Intrygujące.

Jeśli wentylatory pracują na pełnych obrotach to znaczy, że sprzęt się mocno grzeje i należy go wyczyścić a nie obniżać obroty...
  • Poziom 16  
    Są na 3 ale mają tylko dwa bolce, komputer był czyszczony, pasty zmieniane, wentylator od samego początku jest na 100% ustawiony (patrząc w speedfan). Chcę zmniejszyć bo jak gram to głośno chodzi a różnicy w temp jeśli chodzi o ustawienie ze 100% za 75% nie ma.

Czyli żeby móc zmienić prędkość od grafiki muszę kupić przejściówkę do molexa z tymi dwiema końcówkami 7V I 12V ale muszą mieć one 3 piny a nie dwa tak jak ja mam?
  • Poziom 43  
    chris14211170 napisał:
    a różnicy w temp jeśli chodzi o ustawienie ze 100% za 75% nie ma.

Było by dobrze, gdybyś jednak zamieścił rzut z programu HWMonitor.
    chris14211170 napisał:
    są na 3 ale mają tylko dwa bolce

To też możesz pokazać na zdjęciu.
  • Poziom 31  
    Chciałbym też zobaczyć pomiar tych 7V :D
  • Poziom 18  
    Kup sobie taki regulator z potencjometrem (ok. 10zł) i skręć wentylator na ile potrzebujesz.

• Poziom 16  
    SS z hw monitor, odpaliłem program i zrobiłem jak skończyłem grać

Zdjęcia przejściówki
    Wentylator na procesorze i karcie, jak ustawić stałe obroty. Wentylator na procesorze i karcie, jak ustawić stałe obroty.
  • Poziom 18  
    Temperatury masz dobre. Bardziej bym się martwił napięciami.
  • Poziom 16  
    Ja ich niestety nie sprawdzę;/
    A czemu martwić? Coś nie tak? Chodzi o kartę i te przejściówki czy ogólnie?
  • Poziom 18  
    5V i 12V o ile to nie jest jakiś błąd odczytu.
  • Poziom 16  
    Ktoś w innym temacie pisał mi o zasilaczu że: "...ale w tym wypadku co za dużo to nie zdrowo, ponieważ zasilacz jak będzie za słabo obciążony może mieć problem z korekcją napięcia na wyjściu."
    To może dlatego tak jest?

Odpowiedniego sprzętu do sprawdzenia nie mam niestety.
  • Poziom 18  
    Odnośnie zasilacza to nie wiem. Masz może jakiś inny żeby sprawdzić na próbę jakie będą napięcia na innym?
    Odnośnie wentylatora to polecam rozwiązanie z kontrolerem obrotów. Ustawiasz potencjometrem na sztywno obroty takie jakie chcesz na odpalonym komputerze, sprawdzasz czy pod obciążeniem na tych ustawieniach się nie przegrzewa i cieszysz się ciszą.
    Miałem podobny przypadek gdzie wentylatora za żadne skarby nie dało się uciszyć pomimo poprawnych temperatur. Skręciłem go w ten sposób i chodzi tak już drugi rok bez problemu. Procek nawet jest lekko podkręcony i w niczym to nie przeszkadza.
  • Poziom 16  
    Niestety innego zasilacza nie mam;/ A też za bardzo nie mam od kogo wziąć. Co do kontrolera to jest to co dałeś mi wyżej na obrazku?
    Te napięcia gdyby naprawdę coś nie tak było to mogą mi coś uszkodzić? spalić?
  • Poziom 18  
    Tak, dokładnie coś takiego. Jedna wtyczka do płyty głównej, druga do wentylatora i pokrętło, którym regulujesz płynnie obroty wentylatora.
    Na pewno komputer pracowałby niestabilnie gdyby coś nie tak było z napięciami. Zawieszanie, restarty, problemy z uruchomieniem.
  • Poziom 16  
    A no to nie mam takiego problemu:) Ani się nie zawiesza, ani nie resetuje, uruchamia się też normalnie:)

I taki regulator do karty, a jak z procesorem? drugie takie mam kupić czy jeśli chodzi o wiatrak na procesorze, tam mogę jakoś inaczej to ustawić?
    A właśnie i jak z tymi pinami? że są dwa zamiast trzech?
  • Poziom 18  
    Nie wiem czy pod kartę i procesor sprawdzi się jeden kontroler. Z pewnością wentylatory mają inną kulturę pracy i przy takim samym napięciu może chodzić jeden głośniej a drugi ciszej. Poza tym nie wiem na jakim napięciu masz wentylator grafiki.
    Ja tak podpinałem wentylator procesora. Do karty można też go podpiąć i na sztywno ustawić obroty.
    Najlepiej kup sobie na próbę kontroler i przetestuj jak się zachowuje podpięta do niego grafika i procesor.
  • Poziom 16  
    Więc samego wiatraka od procesora też nie ustawię? muszę mieć kontroler?
    Dopóki nie kupię będę zmieniał w speedfan ale tylko procek bo nie widać różnicy w grafice jak ustawiam np 50%.

A wiatrak podłączyłem do tego wejścia 12V.

Zapomniałem o jeszcze jedno zapytać;/

Mam takie chłodzenie na karcie, na kabelku jest 3 pin i 4 pin jeśli się nie mylę, może te 4 pin można do płyty podłączyć? czy nie bardzo? Bo jak pisałem wcześniej gdy 3 pin podłączam do karty to wiatrak się nie kręci.
  • Poziom 43  
    chris14211170 napisał:
    A właśnie i jak z tymi pinami? że są dwa zamiast trzech?

Na jednej wtyczce masz 12V (masa i +12V)
    Na drugiej masz 7V (+5V i +12V różnica to jest 7V)
    Twierdzisz, że wentylator CPU pracuje na 100%, według programu pracuje na 74%.
    Na 100% pracuje jedynie Fan 3.
  • Poziom 16  
    Zawsze jak odpalę pc zmieniam ze 100% na 75% dlatego tak tam jest.
    A ten 3 to ja nie wiem nawet który to.
  • Poziom 31  
    Po pierwsze to się nie ma co sugerować napięciami podanymi przez program w poście 8 bo z reguły to programy napięcia pokazują w cały świat. Do zmierzenia jakie są faktycznie napięcia służy multimetr.

Po drugie na karcie powinno być dedykowane złącze do podłączenia wentylatora. Z tego co wiem to 4 przewodu nie ma możliwości do podłączenia do płyty głównej bo niby gdzie? wentylator po to ma 4 przewody aby była regulacja obrotów w zależności od temperatury. Najlepszym wyjściem to jest albo kupić regulator obrotów i regulacji dokonywać za pomocą potencjometru albo sobie samemu taki regulator wykonać. Tu masz link ze schematami regulatorów obrotów wentylatora : https://www.google.pl/search?q=regulator+obro...pJenh4QSGk4HYAQ&ved=0CDgQsAQ&biw=1366&bih=667 .
  • Poziom 16  
    Wiem że to urządzenie służy ale takowego nie posiadam. Na karcie jest miejsce do podłączenia wentylatora ale gdy podłączyłem i odpaliłem pc wentylator się nie kręcił.
    Regulator chyba jednak zakupię bo zrobić to nie zrobię, do tego czasu będę jednak zmieniał prędkość wentylatora na procesorze programem speedfan.
  • Poziom 31  
    Jak masz możliwość to pożycz multimetr , albo sobie kup i zmierz napięcia jakie masz na gnieździe karty graficznej służące do podłączenia wentylatora.

Wentylator sprawny? Może źle podłączasz ten wentylator? Czy ten wentylator jest dedykowany do karty graficznej?

Wracając do wentylatora procesora. Przecież jak wentylator od procesora jest podpięty do dedykowanego gniazda na płycie głównej ( CPU FAN ) to wentylator powinien automatycznie dobierać obroty w zależności od temperatury i obciążenie procesora.
  • Poziom 16  
    Nie mam od kogo pożyczyć, kupić też na razie nie kupię bo dopiero co zakupiłem nową obudowę i kasy na razie nie mam;/ Wentylator sprawny, chłodzenie na karcie to ARCTIC COOLING ACCELERO L2 PLUS.

A co do procka no to podpięty do płyty, ale jak włączam pc i speedfan to pokazywane jest 100% no i słychać go trochę a jak odpalę grę to już w ogóle, dlatego zmniejszam do 75% a chciałem zostawić to na stałe żeby nie bawić się w to bo czasami zapominam.
  • Poziom 43  
    W pierwszej fazie po włączeniu to może pracować na 100%, po krótkiej chwili powinien sam zwolnić.
  • Poziom 16  
    Chyba nie, kiedyś kolega mi zaproponował zmniejszenie i jak odpaliłem to było 100% ciągle a to nie było od razu po uruchomieniu PC.
    Chłodzenie mam boxowe.
  • Poziom 43  
    chris14211170 napisał:
    Chłodzenie mam boxowe.

to jeszcze jakie dokładnie.
    Cytat kol. swiercm
    "Są 3 rodzaje:
    1. Placek - niski BOX
    2. Aluminiowy, wysoki BOX
    3. Najbardziej wydajny - wysoki BOX z rdzeniem miedzianym. "
    Padło też pytanie, czy w biosie nie masz możliwości ustawienia pracy wentylatora.
  • Poziom 16  
    Takie mam chłodzenie

Ja biosu nie ogarniam, nie wiem gdzie to szukać i jak to ustawiać jeśli chodzi o wentylatory;/
    Ale wiem jak wejść tam:D To jest plus heh
  • Poziom 43  
    Wejdź do biosu i szukaj w zakładce "Power Management Setup" lub "H/W Monitor",
    ewentualnie zrób zdjęcia i wrzuć na forum.
  • Poziom 16  
    Wentylator na procesorze i karcie, jak ustawić stałe obroty. Wentylator na procesorze i karcie, jak ustawić stałe obroty.

Coś takiego jest.