Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik Samsung BT63TDST - Górny wentylator od razu się wyłącza

Odżi 09 Sie 2014 13:20 2280 4
 • #1 09 Sie 2014 13:20
  Odżi
  Poziom 9  

  Witam.
  Mam problem z piekarnikiem jak w temacie. Otóż górny wentylator, ten umieszczony nad piekarnikiem taki średnicy ok 10cm, który ma chłodzić elektronikę (no chyba, na logikę) i wywiewa gorąc na zewnątrz, przestał poprawnie działać. Zawsze było tak, że jak włączałem jakieś pieczenie czegokolwiek czy to w górnej części czy w dolnej, czy w obu na raz, to od razu załączał się ten górny wentylator i chodził cały czas, aż nie przestałem piec i jeszcze trochę po wyłączeniu, tak że odprowadzał jeszcze ciepło, póki nie wystygł, no i było to dla mnie logiczne. Mogliśmy mieć jakieś przepięcie w instalacji i coś się skaszaniło. Teraz jest tak, że jak włączę jakieś grzanie, to ów wentylator załącza się dosłownie na 1-2s i się wyłącza. Zostawiłem tak kilka razy na parę minut, że włączyłem grzanie i myślałem że może się po czasie załączy jak mu się zrobi gorąco. Ale niestety cisza, nie włącza się, a nie chcę przeginać żeby nic nie stopić.
  Wyjąłem więc piekarnik z zabudowy, rozkręciłem, i nie widzę tam nic co może budzić zastrzeżenia. Nic nie jest spalone czy stopione, wszystko podłączone.
  Na elektronice się nie znam. Dałem do sprawdzenia tą płytkę która jest obok wentylatora z wszystkimi tymi bezpieczniczkami i tranzystorkami opornikami i co tam jeszcze na niej jest, i to jest ok. Domniemam jeszcze że sterować tym wiatraczkiem mogą termostaty, no bo jak temperatura... Są tam trzy sztuki, przykręcone do blachy obudowy. Jeden z tyłu na wysokości dolnej komory, drugi z tyłu na wysokości górnej komory i trzeci na górnej części obok przedmiotowego wentylatora. Wszystkie mają oznaczenie pcc pw3. Może to być ich wina? Że któryś jest zepsuty? Może wystarczy że jeden padł i już to nie chodzi? Idzie to jakoś sprawdzić? A może to nie ich wina? To czego to wina?
  Acha dodam, że serwis rozkłada ręce.
  No i niestety piekarnik jest oczywiście po gwarancji.
  Proszę o pomoc.
  Nie chcę uruchamiać piekarnika bez chodzącego tego wentylatora bo boję się że mi się coś tam totalnie spali, stopi i lipa będzie.
  Pozdrawiam
  Odżi

  0 4
 • #2 09 Sie 2014 19:23
  sl25e
  Poziom 11  

  Witam. Nie piszesz czy podłączyłeś wentylator na krótko? Jeśli nie - to spróbuj odpowiednim napięciem. Może przyczyna w wentylatorze, bo bez niego nie powinny zadziałać grzałki.

  0
 • #3 11 Sie 2014 00:05
  Odżi
  Poziom 9  

  Wentylator działa. Też był sprawdzony razem z płytką. Zresztą załącza się na 1-2s na początku odpalenia grzania. Ale czy nie powinien chodzić cały czas?

  0
 • #4 24 Sie 2015 20:31
  Odżi
  Poziom 9  

  Ponownie odgrzewam. Niestety nie bardzo wiem jak podłączyć wentylator na krótko.
  ?

  0
 • #5 12 Lut 2016 11:34
  Odżi
  Poziom 9  

  I odgrzewam po raz kolejny. Tym razem już po rozwiązaniu problemu. Po sprawdzeniu każdego elementu z osobna, okazało się, że padł bezpiecznik/przekaźnik na płytce sterującej piekarnika. Oczywiście serwis wymienia tylko całą płytkę za 350zł. Ale można poszperać i znaleźć największego dostawcę takich małych pierdółek w Polsce i za 30zł zamówić. Przyszła oryginalna część (listem z Holandii, Panasonic). Wlutowałem to więc w płytkę. Szkoda że minęło 1,5roku, ale najważniejsze że już działa i ... piecze :)
  Pomogłem zatem sam sobie, poproszę o punkty ;)
  Pozdro
  Zamykam

  3