Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piekarnik Samsung BT63TDST - Górny wentylator od razu się wyłącza

Odżi 09 Aug 2014 13:20 5748 4
 • #1
  Odżi
  Level 10  
  Witam.
  Mam problem z piekarnikiem jak w temacie. Otóż górny wentylator, ten umieszczony nad piekarnikiem taki średnicy ok 10cm, który ma chłodzić elektronikę (no chyba, na logikę) i wywiewa gorąc na zewnątrz, przestał poprawnie działać. Zawsze było tak, że jak włączałem jakieś pieczenie czegokolwiek czy to w górnej części czy w dolnej, czy w obu na raz, to od razu załączał się ten górny wentylator i chodził cały czas, aż nie przestałem piec i jeszcze trochę po wyłączeniu, tak że odprowadzał jeszcze ciepło, póki nie wystygł, no i było to dla mnie logiczne. Mogliśmy mieć jakieś przepięcie w instalacji i coś się skaszaniło. Teraz jest tak, że jak włączę jakieś grzanie, to ów wentylator załącza się dosłownie na 1-2s i się wyłącza. Zostawiłem tak kilka razy na parę minut, że włączyłem grzanie i myślałem że może się po czasie załączy jak mu się zrobi gorąco. Ale niestety cisza, nie włącza się, a nie chcę przeginać żeby nic nie stopić.
  Wyjąłem więc piekarnik z zabudowy, rozkręciłem, i nie widzę tam nic co może budzić zastrzeżenia. Nic nie jest spalone czy stopione, wszystko podłączone.
  Na elektronice się nie znam. Dałem do sprawdzenia tą płytkę która jest obok wentylatora z wszystkimi tymi bezpieczniczkami i tranzystorkami opornikami i co tam jeszcze na niej jest, i to jest ok. Domniemam jeszcze że sterować tym wiatraczkiem mogą termostaty, no bo jak temperatura... Są tam trzy sztuki, przykręcone do blachy obudowy. Jeden z tyłu na wysokości dolnej komory, drugi z tyłu na wysokości górnej komory i trzeci na górnej części obok przedmiotowego wentylatora. Wszystkie mają oznaczenie pcc pw3. Może to być ich wina? Że któryś jest zepsuty? Może wystarczy że jeden padł i już to nie chodzi? Idzie to jakoś sprawdzić? A może to nie ich wina? To czego to wina?
  Acha dodam, że serwis rozkłada ręce.
  No i niestety piekarnik jest oczywiście po gwarancji.
  Proszę o pomoc.
  Nie chcę uruchamiać piekarnika bez chodzącego tego wentylatora bo boję się że mi się coś tam totalnie spali, stopi i lipa będzie.
  Pozdrawiam
  Odżi
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  sl25e
  Level 12  
  Witam. Nie piszesz czy podłączyłeś wentylator na krótko? Jeśli nie - to spróbuj odpowiednim napięciem. Może przyczyna w wentylatorze, bo bez niego nie powinny zadziałać grzałki.
 • #3
  Odżi
  Level 10  
  Wentylator działa. Też był sprawdzony razem z płytką. Zresztą załącza się na 1-2s na początku odpalenia grzania. Ale czy nie powinien chodzić cały czas?
 • #4
  Odżi
  Level 10  
  Ponownie odgrzewam. Niestety nie bardzo wiem jak podłączyć wentylator na krótko.
  ?
 • #5
  Odżi
  Level 10  
  I odgrzewam po raz kolejny. Tym razem już po rozwiązaniu problemu. Po sprawdzeniu każdego elementu z osobna, okazało się, że padł bezpiecznik/przekaźnik na płytce sterującej piekarnika. Oczywiście serwis wymienia tylko całą płytkę za 350zł. Ale można poszperać i znaleźć największego dostawcę takich małych pierdółek w Polsce i za 30zł zamówić. Przyszła oryginalna część (listem z Holandii, Panasonic). Wlutowałem to więc w płytkę. Szkoda że minęło 1,5roku, ale najważniejsze że już działa i ... piecze :)
  Pomogłem zatem sam sobie, poproszę o punkty ;)
  Pozdro
  Zamykam