Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kupno używanego E6600 - z wentylatorem czy bez?

lollicropp 09 Aug 2014 13:22 1803 25
    lollicropp
    Level 12  
    Witam. Mam zamiar dziś kupić procesor c2d e6600 na allegro i zastanawiam się czy szukać oferty z oryginalnym wentylatorem czy zostawić ten, który jest obecnie w moim PC ?
    lollicropp
    Level 12  
    Mój błąd ;D
    Mój sprzęt :
    Procesor : Intel Celeron D, 3333 MHz
    Płyta główna : FUJITSU SIEMENS D2312-A2
    Mam nadzieję, że to starczy.

Jeśli cena mniej więcej ta sama z wentylatorem czy bez to chyba lepiej kupić z wentylatorem i zamontować go razem z e6600, niż myśleć czy obecny starczy. Jak sądzisz?
    swiercm
    Moderator on vacation ...
    Wystarczy obecny.
    Jeśli OC e6600 nie będziesz robił, to napiszę Ci, że lepiej Twoje obecne chłodzenie powinno się zachowywać, niż na tym Celeronie.

Jakie obecnie masz? Rozumiem, że BOX, ale jaki?
    Są 3 rodzaje:
    1. Placek - niski BOX
    2. Aluminiowy, wysoki BOX
    3. Najbardziej wydajny - wysoki BOX z rdzeniem miedzianym.

Jeśli masz 1 BOX'a, to kup z 2 lub 3. Temperatury będą w granicach 30stC w IDLE i ~50stC w full-stress (bez OC oczywiście).
    1 tez da radę, ale temperatury będą wyższe przy większym hałasie z wentylatora.

Przy 2 i 3 w BIOS, jeśli jest tak opcja, zmniejszysz obroty o połowę i w ogóle nie będziesz słyszał chłodzenia.;)
    lollicropp
    Level 12  
    Kupno używanego E6600 - z wentylatorem czy bez?

Szczerze mówiąc nie wiem, który to :)
    lollicropp
    Level 12  
    Właśnie dziś szukałem po necie specyfikacji płyty, ale nigdzie nie mogę znaleźć :(
    swiercm
    No to na jakiej podstawie postanowiłeś go kupić?

Najpierw trzeba mieć pewność, byś 50zł nie stracił. Tzn nie stracisz, bo potem ewentualnie go odsprzedasz, ale nie lepiej zaoszczędzić czas od razu?

Z moich informacji wynika, że Twoja płyta, E6600 powinna obsłużyć
    Listę obsługiwanych procesorów, znajdziesz tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2287814.html
    irondick
    Level 31  
    Koledzy, to może podajcie jaki maksymalnie wydajny procesor pasuje pod tą płytę.
    A co do radiatora ze zdjęcia, jest to najlepsze chłodzenie z rdzeniem z miedzi.
    perlit
    Level 39  
    irondick wrote:
    Koledzy, to może podajcie jaki maksymalnie wydajny procesor pasuje pod tą płytę.

E6600, 2.4 GHz, FSB 1066 MHz, L2 4 MB
    E6700, 2.66 GHz, FSB 1066 MHz, L2 4 MB
    lollicropp
    Level 12  
    irondick którego zdjęcia?
    młody14
    Level 37  
    swiercm wrote:

Bo to nie jest BOX.

Jak widzisz to markowy komputer, w nich rzadko kiedy montuja oryginalne chłodzenia.
    W dodatku to płyta BTX.
    Ogólnie te chłodzenia nie są złe ;) Systemy korytarzy :D
    lollicropp
    Level 12  
    Przepraszam bardzo ale w którym miejscu znajduje się procesor?
    lollicropp
    Level 12  
    Wiedzy nie mam jakiejś małej tylko nigdy nie zastanawiałem się co jest pod tym dużym chłodzeniem. Dzięki :) Zamówiłem na allegro E6600 z boxem. Czyli rozumiem, że mam wymienić tylko procesor?
    swiercm
    lollicropp wrote:
    Wiedzy nie mam jakiejś małej tylko nigdy nie zastanawiałem się co jest pod tym dużym chłodzeniem. Dzięki Zamówiłem na allegro E6600 z boxem. Czyli rozumiem, że mam wymienić tylko procesor?

Brak podstawowej wiedzy.
    Powinieneś znaleźć kogoś, kto Ci to zrobi, bo sam uszkodzisz sprzęt. Trzeba mieć trochę wprawy i wiedzy przy wymianie CPU. Zamów jeszcze markową pastę, bo oczywiście o tym "się zapomniało", a będzie potrzebne:
    Podam Ci do wyboru tą, która od lat używam:
    http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=ceramique+2&bmatch=s0-e-0805
    Pierwsza, to duża tubka, wystarczy Ci na kilka lat, druga, wystarczy na około 5 CPU lub innych układów.
    Z ekonomicznego punktu widzenia, można wziąć dużą tubkę i np podzielić się nią z kolegami.
    lollicropp
    Level 12  
    To moja pierwsza wymiana cpu. Każdy ma ten pierwszy raz. Jeśli wymienię i komputer się uruchomi to sprawdzać w jakiś sposób czy wszystko jest dobrze zrobione?
    swiercm
    Oczywiście.
    Ustawiasz BIOS tak, jak powinien być po CLR_CMOS, który powinieneś wykonać po zmianie CPU na nowy.

Potem pobierasz np. Ultimate Boot CD (płyta bootowalna, z której uruchamiasz komputer), z którego wybierasz CPU STress i testujesz do upadłego procesor, czy dobrze funkcjonuje.
    Najpierw jednak, musisz sprawdzić, czy chłodzenie dobrze przylega, odpowiednio nałożyć pastę i sprawdzić temperatury na początek w BIOS.

Przy okazji testowania CPU, możesz sprawdzić profilaktycznie, jak zachowuje się RAM, a to z kolei sprawdzisz Memtest'em (także jest na Ultimate Boot CD)

Jeśli program nie wykaże żadnych błędów po powiedzmy godzinnym testowaniu, możesz przejść do testowania procesora pod Windows.
    lollicropp
    Level 12  
    Ok. Dzięki za pomoc :) W razie problemów będę pisać.
    lollicropp
    Level 12  
    Właśnie jestem bardziej zainteresowany ta mniejsza porcja, bo wątpię żeby mi była kilka razy potrzebna.
    lollicropp
    Level 12  
    Dziękuje wszystkim za pomoc :)
    luki56
    Level 39  
    młody14 wrote:
    swiercm wrote:

Bo to nie jest BOX.

Jak widzisz to markowy komputer, w nich rzadko kiedy montuja oryginalne chłodzenia.
    W dodatku to płyta BTX.
    Ogólnie te chłodzenia nie są złe ;) Systemy korytarzy :D

Nie zgodzę się. Mam w domu starego Della z takim chłodzeniem na Celeronie D i to się wręcz gotuje. Ale cichy jest skubaniec.