Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochodzik 12v dla dziecka - montaż soft start.

09 Sie 2014 14:10 6699 9
  • Poziom 13  
    Witam
    Chciałem dziecku w samochodziku na 12 v sterowanym zdalnie, zamontować soft start żeby silniki powoli wkręcały sie na obroty, gdyż samochodzi jak rusza to aż całym dzieckiem szarpie.
    W tym celu zakupiłem na allegro gotowy moduł soft startu.
    Moduł wydaje się dość prosty w montarzu, gdyż wystarczy podłączyć + i - w odpowiednich miejscach.
    Jednak w samochodziku + i - są zamienne w zależności czy auto jedzie do przodu czy do tyłu, więc podłączenie bezpośrednio pod przewody od silników odpada.
    Zabrałem więc się za sterownik zdalnego sterowania, jednak nie mogę zlokalizować w którym miejscu się wpiąć, to znaczy w którym miejscu jest 12v podczas dodania gazu zanim prąd pójdzie na przekaźniki.
    Może miał ktoś podobny problem i jest w stanie dać wskazówkę?

Poniżej foto soft startu jak i sterownika zdalnego sterowania.
  • Poziom 39  
    Kowal11 napisał:
    Moduł wydaje się dość prosty w montarzu, gdyż wystarczy podłączyć + i - w odpowiednich miejscach.

Coś sobie to podłączenie za bardzo uprościłeś, na pcb widać 8 punków lutowniczych. Najlepiej pokaż schemat podłączenia tego soft-startu w podstawowej konfiguracji, bo może się okazać że nie będziesz w stanie tego układu podłączyć do odbiornika. Ponadto jeżeli układ na regulację prędkości (gaz) to po co dodatkowy układ.
    W Twoim odbiorniku na głównej płytce masz układ mostka H na dwóch przekaźnikach, musisz sobie rozrysować połączenie styków i teoretycznie na zasilaniu mostka wpiąć soft-start tylko może być małe ale bo najprawdopodobniej na module ( pionowa pcb ) masz układ regulatora PWM. Po prawej stronie masz stabilizator oraz tranzystor wykonawczy do regulacji obrotów, jakość zdjęć jest beznadziejna aby to potwierdzić. Podstawowe pytanie czy "gaz" działa prawidłowo w całym zakresie regulacji ?
  • Poziom 13  
    Pod poniższym linkiem znajduje się instrukcja Podłączenia Soft startu.

http://www.elkosmito.pl/pobierz.php?plik=prze...4V_soft_start/on_off_15a_9-24v_soft_start.pdf

Odnośnie gazu w tym samochodziku to sytuacja wygląda tak, że albo są pełne obroty albo silnik nie pracuję. Stąd też pomysł podłączenia modułu soft startu który wchodzenie na pełne obroty wydłużałby w czasie na 2-3 sek.
  • Poziom 34  
    A jakby dać równolegle z silnikiem spory kondensator? Efekt pewnie byłby zadowalający i najprostszy a pojemność kondzia dobrać empirycznie.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Kowal11 napisał:
    Odnośnie gazu w tym samochodziku to sytuacja wygląda tak, że albo są pełne obroty albo silnik nie pracuję.

To może zdecyduj się czy jest regulacja, czy tylko start/ stop . Jeżeli jest ( obecnie uszkodzona) to chyba lepiej spróbować naprawić niż dodawać kolejny blok regulacyjny.
    Soft-start który posiadasz należy włączyć od strony GND zasilania styków mostka H , dlatego prace należy zacząć od rozrysowania sobie mostka H .
    Atreyu Makiavel napisał:
    A jakby dać równolegle z silnikiem spory kondensator? Efekt pewnie byłby zadowalający i najprostszy a pojemność kondzia dobrać empirycznie.

Ciekawe co z zmianą polaryzacji oraz prądami udarowymi przy zmianie zasilania.
    PS. Napisz konkretnie jak wygląda sterowanie manualne / zdalne tzn. jak zrobiony jest skręt kół tylko mechanicznie (kierownica) czy jest serwo do zdalnego skrętu ?
    Czy faktycznie jest (był ) gaz oraz czy jazda tylko do przodu czy przód / tył .
  • Poziom 34  
    bogdan_p napisał:

Proszę Cię...
  • Poziom 13  
    Samochodzik zdalnie sterowany jest przód i tył oraz ma możliwość zdalnego skręcania kół w lewo i prawo.
    Gaz nie ma stopniowej regulacji i działa na zasadzie włącz/wyłącz

Rozumiem że mostek H to rozrysowanie pracy przekaźników,
    Nie wiem jak się do tego zabrać gdyż na przekaźnikach brak schematu.
    Od czego powinienem zacząć chcąć rozrysować ten mostek H?
  • Poziom 23  
    Atreyu Makiavel napisał:
    Atreyu Makiavel napisał:
    bogdan_p napisał:

Proszę Cię...

Witam.
    Mógłbyś rozwinąć swoją myśl, bo jakoś nie umiem sobie wyobrazić co ten kondensator wniesie ?
    Po drugie, podaj chociaż co według ciebie to 'spory kondensator', chodzi o gabaryty, pojemność czy napięcie pracy?
    Po trzecie, jeśli myślisz o 'sporym kondziu' jako o kondensatorze elektrolitycznym, to odnieś się do tego co napisał bogdan_p o zmianie polaryzacji!
    Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Kowal11 napisał:
    Gaz nie ma stopniowej regulacji i działa na zasadzie włącz/wyłącz

Tak miałeś zacząć, nic się nie zmieniło podstawa to rozrysować mostek H na przekaźnikach powinien wyglądać podobnie
    Samochodzik 12v dla dziecka - montaż soft start.
    Dane przekaźników masz tu http://www.testco-inc.com/sanyou-relays/SARB-S-112DU
    Następnie rozciąć zasilanie styków przekaźników od strony GND, w tym miejscu wpiąć soft-star. Wyjście soft startu ( Dren Mosfeta) do styków przekaźników, GND do minusa, zasilanie tylko elektronika bez Mosfeta musisz wyprowadzić z zasilania cewek przekaźników przez dowolne diody. Dokumentacja mówi o 2mA tak więc zupełnie wystarczą 1N4148, proponuje sprawdzić soft start na żarówce samochodowej czy faktycznie działa tak jak myślę tzn. tylko podanie zasilania na elektronikę uruchamia układ bez znaczenia na podłączenie Mosfeta (obciążenie).
    Nie wiem jaką masz wiedzę o elektronice, jak nie rozumiesz tego co napisałem to poszukaj kogoś wśród znajomych bo jak uszkodzisz soft start to niewielka strata gorzej jak elektronikę samochodu.
  • Poziom 13  
    Poniważ dostałen pytania w tej sprawie na maila. Informuje że temat udało się rozwiązać kupując układ soft statu na allegro i podłączając go pod pedał gazu. Podłączenie wymagało zamontowanie przełącznika majacego na celu rozłączenie standardowej instalacji. Ponadto założyłem krańcówkę zwierającą pod pedałem gazu, przekazującą prąd poprzez soft start do silnika samochodziku.
    Temt więc zamykam