Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Plan alarmu dla domu jednorodzinnego - syrena i moduł GSM

09 Aug 2014 14:29 4623 25
  • Level 24  
    Budynek będzie ocieplany i chciałbym sobie położyć przewód pod alarm. Przewody będą lecieć pod styropianem na zewnątrz i część w domu. Dom jest na wsi i nie ma tutaj żadnych operatorów od alarmów, ale budynek często jest pusty, nikogo nie ma i dlatego ten pomysł. Czytałem, że w tym przypadku wystarczy syrena i moduł gsm, który wysyła sms w razie naruszenia.
    Plan jest taki:
    Plan alarmu dla domu jednorodzinnego - syrena i moduł GSM
    Przewody:
    Ytksy 3x2x0,5 od centralki do każdej z czujek. Czasami będę łączył na jednym przewodzie 2,3 czujki szeregowo. Czy to nie wpłynie jakoś destruktywnie?
    Przewód UTP od centralki do klawiaturki na dole i górze oraz do syreny zewnętrznej i wewnętrznej. Razem 5 przewodów UTP. Do centrali zasilanie YDYp 3x1,5mm2 i osobne zabezpieczenie.
    Ewentualnie, nie rysowałem tego, ale będzie kontaktron za drzwiami. Czy się stosuje takie rozwiązanie?
    W salonie będzie możliwy kiedyś kominek, więc zastosuję czujkę dualną MV+PIR.
    Czy czujki można montować na suficie czy przewody wyprowadzać w narożnikach ?
    Wszystkie sugestie mile widziane.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • OptexOptex
  • Helpful post
    Level 38  
    Na magistrale (do modułów, klawiatur) nie stosuje się skrętki komputerowej.
    Czujki najlepiej w narożnikach, na jednym kablu można podłączyć parę czujek (np na 6 żyłach można podłączyć 4 czujki) ale wtedy nie żadnej rezerwy.
  • OptexOptex
  • Helpful post
    Level 1  
  • Helpful post
    Level 38  
    Napisałem można. Chyba nigdy nie trafiłeś na wykończoną chatę z marnym okablowaniem.
    Co do skrętki to nie jest zalecana przy transmisji symetrycznej co nie znaczy, iż systemu nie da się na niej uruchomić (jak wie się jak) ale odległości znacząco spadają.
    Okablowanie pod ociepleniem (styropianem) jest rozwiązaniem do przyjęcia, w końcu nie będzie chronił obiektu który wymaga obowiązkowo alarmu w klasie S.
    Można założyć, iż intruz będzie rozbierał ściany aby się zabezpieczyć poniesiemy wysokie koszty ale nie wpadajmy w paranoję.
  • Helpful post
    Level 1  
  • Helpful post
    Level 25  
    Skrętka jest zalecana (a wręcz niezbędna) do transmisji symetrycznej (np. RS485).
    W przypadku transmisji niesymetrycznej (CLOCK-COM, DATA-COM) skrętka jest niezalecana ze względu na większą pojemność pomiędzy żyłami skręconej pary.
  • Level 24  
    Dziekuje szczególnie koledze sharp i zbych za obszerną wypowiedź.
    Po waszych sugestiach postanowiłem:
    -Każda czujka to osobny przewód 3x2x0,5 Ytksy. Więcej pracy będzie no ale robi się to na lata.
    -Przewody na zewnątrz będą w bruzdach i peszlu. Potem zamurowane i dopiero na to styropian. Nikt ścian nie będzie rozwalał poza tym to będzie klej, 10cm styropianu, siatka klej i tynk to wyjdzie z 12 cm. Słabym miernikiem nie wykryje się gdzie leży przewód. A przy przecięciu przewodu od czujki nie powinna się uruchomić syrena? Przy zwarciu się uruchomi ale jak przetnę każdą żyłę osobno?
    -Od centrali do klawiaturek i syreny zewnętrznej i wewnętrznej przewód YTDY 8x0,5.
    Skoro UTP może sprawiać problemy to rezygnuje.
    Kolego sharp chodziło mi o narożniki ścian (kąt 90°). Lepsze czujki w narożnikach czy na suficie ale także w narożniku ścian.
    Korzystając z waszego doświadczenia warto robić dwie klawiaturki? I jaki system do mojego domku z modułem GSM będzie najlepszy.
  • Level 1  
  • Helpful post
    Admin of Property security
    elektronikq wrote:
    Każda czujka to osobny przewód 3x2x0,5 Ytksy.
    ale się uparłeś. Nikt nie mówi zę YTKSY bedzie zły ale dedykowany i zazwyczaj tańszy jest YTDY.
    elektronikq wrote:
    Więcej pracy będzie no ale robi się to na lata.
    niekon
    iecznie czasami zabawa z kilkoma czujnikami na jednym kablu to dopiero zabawa. Tak czy inaczej nikt chyba Ci nie zabroni w miejscach gdzie czujniki są obok siebie dać dwa na kablu 8 żyłowym. czy np kontaktron na drzwi z klawiatury ( nawet gdy ta nie ma wejść).

elektronikq wrote:
    Lepsze czujki w narożnikach czy na suficie ale także w narożniku ścian.
    Nie wszystkie czujniki mają uchwyty w tym sufitowe. Najbezpieczniej (np największy wybór czujników) okablowanie wyprowadzić na wys 2,2,- 2,4 m, przy czym czym mniejsze pomieszczenie tym niżej. ( częsty błąd w wiatrołapach)
    elektronikq wrote:
    Nikt ścian nie będzie rozwalał poza tym to będzie klej, 10cm styropianu

jestem tego samego zdania. Oczywiście można rozebrać ściany, ale równie dobrze można zdjąć dachówki, zrobić podkop. Oczywiście i na to sa czujniki pytanie tylko czy jest taka potrzeba i odpowiedni budżet.
    elektronikq wrote:
    I jaki system do mojego domku z modułem GSM będzie najlepszy.
    taki który zapewni odpowiednią ilość linii z pewnym zapasem na rozbudowę i który spełni Twoje wymagania ( podział na strefy, tryby uzbrajania, sczegółowoś otrzymywanych informacji ITP. Przy braku jakiś szczególnych wymagań w takim domku zazwyczaj montuje się cos na poziomie satel versa, risco light sys. ( dobry stosunek jakośći do funkcjonalności i ceny)

pozdrawiam
  • Level 24  
    Wielu instalatorów krytykuje YTDY nazywając go badziewiem. Więc wybrałem YTKSY a skoro nikt go nie krytykował uważam wybór za słuszny.

W pokojach będę montował czujki na wysokościach 15-20 cm od gotowego sufitu.
    W wiatrołapie i w małych pomieszczeniach będzie niżej. Ewentualnie potem po montażu czujka będzie pochylona.
    Wiele razy słyszałem, że w małych pomieszczeniach czujki PIR dają fałszywe alarmy. W praktyce jakoś tego nie zauważyłem. Może jakieś specjalne czujki. Po obudowie patrze, że są takie same u znajomego.
    Czujki starałem się montować tak aby nie patrzyły bezpośrednio na okna. Czujka patrzy prostopadle przecina pomieszczenie na przekątną. Czy w rozmieszczeniu czujek są duże błędy?
  • Level 38  
    Witam,

elektronikq wrote:
    Wielu instalatorów krytykuje YTDY nazywając go badziewiem...

A to ciekawe stwierdzenie ;) Co to za instalatorzy tak twierdzą? A może to "instalatorzy", a nie Instalatorzy...

Co do czujek wybierz jakieś z optyką lustrzaną, a nie będziesz musiał nic pochylać (np: Ivory Satel-a).
    Wiązki czujki powinny być przecinane pod kątem najbardziej zbliżonym do prostego - wtedy detekcja jest najlepsza.

Pozdrawiam.
  • Level 24  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic723076.html
    sharp wrote:
    - rozprowadzanie linii alarmowych, sygnalizatorów - najczęściej używa się kabla telekomunikacyjnego 6-żyłowego typu YTKSY 3x2x0,5mm2 lub YTDY 6x0,5mm2 (gorszy)

Post jest z 2007 roku więc nie wiem czy to nadal aktualne. Czytałem dużo tematów o alarmach i posty sharpa wyjaśniają bardzo dużo. Kto chce się wczytać ma informacje i doświadczenie zebrane w pigłułkę. Bez obrazy ale dzięki temu nie jeden już zrobił sam alarm w domu. Więc co koledzy myślą o tym przewodzie?
    Do telefonów to stosuję YTKSY lub utp, mniejsza podatność na zakłocenia.
    Do syren i klawiatur puszczę YTDY 8x0,5. Pomyślałem jeszcze, żeby do piwnicy doprowadzić przewód pod czujkę dymu, a do centralki linię telefoniczną. Zastanawiam się nad przewodem 2xYTDY8x0,5 między centralą a rozdzielnicą.
  • Helpful post
    Level 1  
  • Level 24  
    Nie myślałem o niczym innym jak 0,5mm2 :D Skoro YTDY też może być to ok. Może puszczę jeszcze przewody pod domofon i pod telefon i dlatego może wybiorę YTKSY. Kupię cały krążek. Chociaż u mnie na wsi telefon chodzi na YTDY i nie ma problemów.

Czy są jakieś uwagi co do rozmieszczenia czujek? Lub inne.
  • Level 38  
    Obowiązkowo alarm, domofon i telefon w oddzielnych przewodach!
  • Level 24  
    Zbych034 wrote:
    Obowiązkowo alarm, domofon i telefon w oddzielnych przewodach!

To oczywiste.

Dzisiaj chciałem kupić przewody i ruszyć z robota. Niestety sprzedawca pierwszy raz słyszał o YDTY ;D a hurtownia dobrze zaopatrzona. Był tylko YTKSY.
  • Level 24  
    Oj przejęzyczenie:P Do syreny dać 8 żyłowy czy 10?
  • Admin of Property security
    Chciałem tylko mieć pewność że pytałeś o właściwy kabel. Przyznam że nie słyszałem aby ktoś w hurtowni elektrycznej nie słyszał o YTDY.
    Jak masz dychę to możesz dać ale specjalnie to bym nie kupował i poprzestał na 8 żyłach. Pamiętaj że my jesteśmy tu nieco przewrażliwieni.....
    Skoro bierzesz się do pracy to spytam co wiesz o systemach obwodowych i czy zastanawiałeś się nad takowym?

Pozdrawiam
  • Level 24  
    O kolego to nie rezydencja za milon $:P Żeby zabezpieczyć podwórko musiałbym wydać dużo = nie stać mnie. Co myślicie nad ukrywaniem syreny?
    Właśnie nawet nie wiem ile żył będzie potrzebować moja syrena ale każda żyła nie używana może działać jak antena i zbierać śmieci? Więc kupię YTDY 6x0,5mm2 i 8x0,5mm2. Zamówię przez neta bo w sklepie tego nie ma. Unikać jakiejś firmy?
  • Level 38  
    Witam,

elektronikq wrote:
    Co myślicie nad ukrywaniem syreny?

Obyś tylko nie montował nad drzwiami wejściowymi 3m nad ziemią :) Możesz zastosować dwa sygnalizatory, akustyczno-optyczny - widoczny, zamontowany gdzieś wysoko, a drugi akustyczny - ukryty. Pamiętaj tylko o bilansie prądowym i maksymalnym obciążeniu OUT-ów.

Pozdrawiam.
  • Admin of Property security
    elektronikq wrote:
    O kolego to nie rezydencja za milon $:P Żeby zabezpieczyć podwórko
    znaczy się nie wiesz nic na temat systemów obwodowych skoro mylisz je z zewnętrznymi. System obwodowy to nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale również komfortu, o ile system chcesz uzbrajać na noc.
    elektronikq wrote:
    Więc kupię YTDY 6x0,5mm2 i 8x0,5mm2
    z tego kwadratu to sobie tak żartowaliśmy. W przypadku kabli teletechnicznych podawana jest średnica czyli 0,5 mm i tyle.. :)
    elektronikq wrote:
    Unikać jakiejś firmy?
    łątwiej podac mi te rekomendowane. takie jak bitner, , elektrokabel czy chyba najlepszy technokabel. Nieco słabsze ale podwarszawskie madex i mercor.
    Pozdrawiam
  • Level 24  
    Chciałbym na noc uzbrajać tylko piwnicę i parter. Kontaktronów nie będę mocować do okien jedynie do drzwi wejściowych. Czujkę dymu w kotłowni i chyba ją też sprzęgnę z alarmem.

Nie stać mnie na dużo. Potrzebuję prostego alarmu.
    Dziękuje za pomoc.

suworow wrote:
    z tego kwadratu to sobie tak żartowaliśmy. W przypadku kabli teletechnicznych podawana jest średnica czyli 0,5 mm i tyle.

Coś w tym jest:D