Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

centrala FAAC i siłowniki G-bat

09 Sie 2014 14:49 2445 9
  • Poziom 11  
    Witam.
    Dzisiaj podłączałem bramę dwuskrzydłową i okazało się, że jedno skrzydło otwiera się na zewnątrz a drugie do środka. Zamieniłem kable w złączu J4 no i poszło ok.
    Następny problem to taki, że fotokomórki nie działały ale po założeniu osłonek zaczęły ładnie funkcjonować (pstrykać). Fotokomórki mam założone na zamykaniu, czyli na słupkach przed bramą.
    Przystąpiłem do programowania pilota i chyba się udało bo brama reaguje na przyciśnięcie. Ustawiłem EP w centrali i przystąpiłem do programowania PROSTEGO (EL).
    Po zaprogramowaniu niestety brama nie zatrzymuje się na początku i na końcu.

Podłączone fotokomórki mam według schematu Rys. 9 z instrukcji. Oprócz tego mam mostek miedzy 11-14 (w złączu J1)

(jak wyjeżdżałem to zrobiłem mostki jeszcze jak z rys. 7 (instrukcja) by można było krok po kroku otwierać i zamykać bramę i chodzi ale nie staje w skrajnych położeniach.
    Czy zapomniałem o czymś dlatego brama po programowaniu prostym nie staje?
    Jak to spiąć by działało poprawnie?
    Nie zrobiłem jeszcze stopki na środku bramy aby skrzydła dopierały do niej.
    Jadę zrobić.
    Czekam na jakieś pomysły.
    Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tematem.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Która centrala - 452 czy 455? W obu przypadkach nie używam programowania prostego tylko zaawansowanego albo w 455 "kompletnego" (452 - F ponad 3 sek, 455 - "+" przytrzymany ponad 3 sek na pozycji tL w menu podstawowym). I nawet tak ciężko ustawić czasy - trzeba 3-4 podejścia - taka uroda tych centralek.
    PS. Brama przed ustawianiem czasów obowiązkowo musi być zamknięta i najlepiej o własnych siłach coby silniki same się zatrzymały (w 452 diodka obok guzika F synalizująca stan bramy zgaszona)
  • Poziom 11  
    Witam.
    byłem na budowie i zabetonowałem stopkę. Poczekam do poniedziałku jak beton zwiąże to zacznę ustawianie. Martwi mnie tylko czy dobrze pospinałem wszystko?
    Zauważyłem jeszcze, że jak brama otwiera się i zamyka po kilka razy to robi się większa przerwa między skrzydłami. O co chodzi?
    A cha :idea: i jeszcze jedno: jak podłączyłem według schematu jak wcześniej pisałem to bramę można było tylko otworzyć (nie było jeszcze osłonek na fotokomórkach)
    będę próbował w poniedziałek.
    Jak ktoś ma jeszcze jakieś sugestie to zapraszam do dyskusji.
    Pozdrawiam

Dodano po 7 [minuty]:

Posiadam centralę 455 D. Przy programowaniu chciałbym uzyskać efekt dociśnięcia skrzydła pierwszego przez drugie tak by zatrzymały się na stopce bez żadnego luzu. Czy jest to możliwe?
    Cytat:
    Zauważyłem jeszcze, że jak brama otwiera się i zamyka po kilka razy to robi się większa przerwa między skrzydłami. O co chodzi?

Jeśli nie używasz krańcówek ani enkoderów to siłowniki muszą mieć odboje na zamknięciu (i na otwarciu lepiej też - dojazdy do końca śruby są niezdrowe dla siłownika) a czasy ustawiasz z zapasami (praca siłowników 220V na blokadzie przy opatych o odboje skrzydłach to prawidłowa rzecz w granicach kilku sekund). Po zabawie z zatrzymywaniem w połowie i zawracaniem skrzydeł czasy zawsze się rozjadą (taka uroda tej centralki) i wtedy trzeba zrobić pełne otwarcie i pełne zamknięcie (aż do samoczynnego wyłączenia silników - trzeba pozwolić im się "wybuczeć") coby wszystko wróciło do normy.
    Użycie specjalnych enkoderów (wyposażenie dodatkowe siłowników 414 - ty masz G-Bat więc nie wiem czy będą pasować - trzeba spytać w serwisie FAAC) albo krańcówek (zrobionych raczej własnym pomysłem) gwarantuje zatrzymywanie skrzydeł zawsze w tych samych miejscach ale komplikuje instalację.

Cytat:
    A cha i jeszcze jedno: jak podłączyłem według schematu jak wcześniej pisałem to bramę można było tylko otworzyć (nie było jeszcze osłonek na fotokomórkach)

Bez dekli fotki nie zadziałają - dekle mają soczewki skupiające wiązkę a oprócz tego odfiltrowują zakłócające pasma światła z zewnątrz.

Cytat:
    chciałbym uzyskać efekt dociśnięcia skrzydła pierwszego przez drugie tak by zatrzymały się na stopce bez żadnego luzu

Tak, właśnie dla tego wszystko ustawia się z zapasem czasu - skrzydła opierają się o odbój i siłowniki pracują jeszcze parę sekund - i dociskają skrzydła do odboju - te pare sekund zapasu jest też potrzebne na wypadek np. zimy (albo starego smaru w zawiasach) - przymarznięte skrzydła wolniej się zamykają i zapasy są jak znalazł bez ponownego ustawiania czasów.

PS. Odboje do siłowników 414 albo G-Bat (i w ogóle do wszystkich instalacji z siłownikami 230V bez krańcówek i enkoderów) są KONIECZNE i jest o tym w instrukcji.

• Poziom 9  
    Podepnę się pod temat bo mam podobny problem. Siłowniki faac 414p, centrala e045 przy programowaniu czasu otwierania i zamykania mam duży problem, pilotem (open-a) zaznaczam czasy przy odbojach, po nauczeniu testuje i skrzydło dochodzi do odboju i pracuje znacznie dłużej niż programowany czas (około 10 sekund). Na próbę w połowie otwierania zaznaczyłem jako koniec i brama otwierała się prawidłowo, ale gdy przy zamykaniu przerwę obwód czujek przy słupkach czasy wariują. Robię ponowne otwarcie, zamkniecie i po dojściu do odbojów silnik pracuje jeszcze około 5s.
    Nie miałm z ta cent. do czynienia ale w 452 i 455 jest podobnie- jeśli chcę uzyskać minimalne czasy pracy na odbojach to zaznaczam krańce dobrych kilka centów przed rzeczywistym dojsciem skrzydeł do odbojów a i tak zostaje praca na blokadzie kilka sekund (ale tyle ma być).
    Jak po interwencji fotek zatrzymasz bramę pilotem i każesz jej sie zamknąć to na 100% się pogubi. Daj jej się otworzuć do końca i w ogóle unikaj zabawy z zatrzymywaniem bramy przed końcem ruchu. I niestety naucz się z tym żyć - albo dokup enkodery.....
  • Poziom 11  
    Witam.
    Dziękuję za wskazówki i jutro zabieram się za zrobienie odbojów. Potem usunę dodatkowe mostki i zabiorę się do programowania. Napiszę jak mi poszło.

Pozdrawiam
    Ps. Wie ktoś coś na temat szkoleń w zakresie autoryzacji z podłączeń silników firmy FAAC? Przydałoby się :|
  • Poziom 11  
    Witam ponownie.
    Dzisiaj zdjąłem niepotrzebne mostki i zaprogramowałem bramę. Dołożyłem mostek między 13 a 19. Wygląda na to , że jest ok.

1.Martwi mnie tylko czas na domykaniu, jak brama dojeżdża do stopki to nie wyłącza się od razu tylko po około 10 s (to "WEDŁUG MNIE" silnik pracuje za długo!). Jak wcisnę pilota w tym czasie to brama rozjedzie się bez sensu. Po ponownym naciśnięciu znowu zamyka się i staje na stopce (Jest ok)
    2. Brama na otwieraniu dojeżdża do odbojów i wyłącza się po około 2-3 s (TO JEST OK.)
    Trzeba zaprogramować jeszcze raz?

3. Po braku zasilania brama wraca do ustawienia "A" a normalnie jest na "EP" to mi się nie podoba ponieważ na "A" to po naciśnięciu pilota brama otwiera się i zamyka od razu (Nie staje).
    Proszę o pomoc
    Ad1 (i 2) Zaprogramuj czasy w trybie zaawansowanym ( ręczne ustalanie czasu każdego ruchu) a momenty zwolnienia przed zamknieciem i samo zamknięcie daj z wyprzedzeniem - ja ustawiam czas pracy na blokadzie w okolicach 5 sek.. Pisałem już że poprawne ustawienie faacowskich central wymaga sporo cierpliwości i co najmniej kilku podejść. A ingerowanie pilotem w pracę siłowników zawsze będzie powodować "zwariowanie" czasów.
    Ad 3. Żeby zapamiętać ustawienia (czyli np u ciebie tryb EP) musisz po przestawieniu pozycji przejść F- em całe menu podstawowe aż do ponownego wyświetlania stanu wejśc ( 3 poziome kreski). To samo z zapamiętaniem czasów czyli jak już ustawisz czasy wtedy F-em wychodzisz z tL aż do w/w symboli stanu wejść.
    Co do trybu A - jak nie masz ustawionego czasu (czyli czas =0 - takie jest fabryczne ustawienie parametru PA) do trybu A to brama nie czeka (a ściślej czeka 0 sekund) tylko się od razu zamyka.
  • Poziom 11  
    Dziękuję za odpowiedź , będę próbował nadal w następnym tygodniu.
    Dam znać jak mi poszło.
    Pozdrawiam