Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CPU Fan error - Cpu Fan error

09 Sie 2014 16:29 1317 3
  • Poziom 7  
    Jak włączam komputer to po 10,15 sek mi wyskakuje cpu fan error f1 to resume .Jak mi znajomy patrzył programem spid fan i cpu-z to pokazało że bios nie pokazuje ile obrotów i ile ma temperatury ma mostek północny. Ostatnio kupiłem procek intel xeon x5460 i był flaszowany bios i instalowane mikro kody.Proszę o pomoc.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 39  
    Zobacz w Bios czy są podawane te obroty i temperatury.
    Kręci się ten wentylator?
    Co to za wentylator ?
    Gdzie jest podłączony?
    Co to za model płyty głównej?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 7  
    Moja płyta główna asus p5q-e,a żeby sprawdzić w biosie czy widać obroty tych wiatraków,to nie wiem gdzie trzeba wejść w biosie.Wiatrak firmy silentiumpc i jest podłączony do 3 pinowego wejścia.Wcześniej miałem zwykły boksowy radiator wejście 4 pin,ale na obecnego procesora jest zasłaby.Obecnie mam intel xeon x5460.Proszę o pomoc.

Dodano po 2 [minuty]:

Wszystkie wiatraki chodzą prawidłowo.
  • Poziom 39  
    pawsaw80 napisał:
    Wiatrak firmy silentiumpc i jest podłączony do 3 pinowego wejścia

W takim twój wentylator procesora jest podłączony do innego gniazda niż powinien. Na twojej płycie gniazdo CPU_FAN jest 4-pin więc aby przyłączyć tam twój wentylator 3-pin trzeba zastosować odpowiednią przejściówkę. W tym przypadku najprościej by było w BIOS wyłączyć kontrolę obrotów CPU FAN.
    Można jeszcze spróbować przełożyć wentylator z poprzedniego chłodzenia jak się nadaje.
    pawsaw80 napisał:
    Moja płyta główna asus p5q-e,a żeby sprawdzić w biosie czy widać obroty tych wiatraków,to nie wiem gdzie trzeba wejść w biosie

Power/Hardware monitor.
    Tam możesz podejrzeć obroty, temperatury i zignorować odczyt tych obrotów celem dezaktywacji alarmu.

Proponuję podłączyć się pod jedno z gniazd CHA_FANx bo jest też tam monitorowanie i regulacja prędkości obrotów.