Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Palit 9600GT - Śrubki do wentylatora karty graficznej

09 Sie 2014 17:01 1974 11
  • Poziom 12  
    Pacjent to Palit 9600GT. Jedno skrzydło od wentylatora się urwało i wykręciłem wiatrak i dorobiłem drugi na PCI. Chciałbym wymienić ten wiatrak, bo tamto ustrojstwo bardzo głośno chodzi, ale zgubiłem śrubki do tego wentylatora od grafiki. Są bardzo małe, i dość długie. Średnica ok. 3mm. Dodaje zdjęcia grafiki. Jak takie coś dokupić? Jest na to jakaś nazwa? Może zanieść grafikę do żelaznego sklepu u mnie w okolicy i mi dopasują śrubki. Znajdę taki wiatrak na allegro? Wystarczy tylko po średnicy znaleźć?
  • Poziom 18  
    Zamontuj na to jakiś cichy wentylator 120mm, będzie wydajniej i cicho. Miałem GF8800GS od Palita z takim samym chłodzeniem i od nowości karta chodziła jak suszarka. Praktycznie od razu wykręciłem ten wiatraczek i zrobiłem tak:
  • Poziom 12  
    Hmm, tylko czy ta karta w stresie tak bardzo się grzeje że zwiększy się wydajność przy niskich temperaturach i czy OC jest jej potrzebne.
    Próbowałem tam wszystko ze śrubek wkręcić co miałem i nic się nie daje. Ta dziurka jest z zewnątrz trochę wytarta od prób.
    ew. Kupię nowy cichy wiatrak.
    Mogę zapytać sznib jak zamocowałeś ten wiatrak?
  • Poziom 18  
    Wiatrak zamontowałem na gumkach, jak widać na zdjęciu. Karta się bardzo nie grzeje, także wystarczy ustawić wentylator na wolne obroty i wystarczy, a jest praktycznie niesłyszalny.
  • Moderator - Komputery Serwis
    sznib napisał:
    Wiatrak zamontowałem na gumkach

Metody rodem z Mac Gyver'a.

Jeśli nie znajdziesz takiego wentylatora to możesz zamontować większy wentylator na zewnętrzną część chłodzenia i przykręcić blachowkrętami między żeberka radiatora.
  • Poziom 12  
    Próbowałem fabryczny stary mniejszy wiatrak przykręcić między żeberka radiatora, ale skrzydełka zaczynają ocierać o radiator. Okazuje się że rozmiar tych śrubek to mniej więcej takie jak do okularów, i takie same jak do kostek łączeniowych z czterema gwintami. Lepszego chłodzenia nie ma specjalnie sensu montować, temperatura w Idle vs osobny głośny wiatrak to różnica 8 stopni. W stresie chyba jakieś ponad 60 jest teraz. Problemy mają się zaczynać przy 70-30 więc jestem spokojny i monitoruję na bieżąco. Czyli na razie zostaje wiatrak bez jednego skrzydła.
    Póki co temat zostawiam dla jakiś sugestii.
  • Poziom 43  
    Ten wentylator (wiatraki znajdziesz w skansenie) bardzo szybko się zużyje ze względu na niesymetryczność.
    Z tak prostą rzeczą jak zamontowanie wentylatora masz problem.
  • Poziom 12  
    Skansen, masz na myśli szeroko-pojęte kanciapy i graciarnie i sklepy z podobnymi rzeczami?
    Myślałem żeby sprowadzić wiatrak o takiej samej średnicy (7 cm) z Alledrogo.

Jakie są objawy zużycia wiatraka? Przestanie działać, spowolni? Kontroluję temperatury.
    Teraz to nawet temperatury są mniejsze niż miałem na osobnym w pełni sprawnym wiatraku na pełnych obrotach, chociaż był w dalszej odległości, fakt.
  • Poziom 12  
    To mało istotne w tym momencie, bo problem rozwiązałem, ale:
    wiatrak to to bez obudowy co było oryginalnie na radiatorze.
    Wentylator to to większe.
    Które i dlaczego miałoby cierpieć na asymetrycznosc i jak miałoby się to skończyć.
  • Poziom 43  
    I to i to to wentylator!

Tak wygląda wiatrak.
    Jeśli brakuje jednej łopatki to wentylator szybko się zużyje. Po to też wyważają koła po zmianie opony aby się równomiernie zużywała.