Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy DIY na ECL 86 i EM84

JAMA15 10 Sie 2014 13:15 5136 12
  • #1 10 Sie 2014 13:15
    JAMA15
    Poziom 13  

Kolejna już konstrukcja na forum tym razem moja oparta na schemacie gramofonu Bambino.
    Dwa kanały identyczne uzupełnione o magiczne oczka EM84, wszystko polutowałem w pająka.
    Obudowa wykonana na bazie uszkodzonego switcha komputerowego, polakierowana i obudowana lakierowanymi listewkami.
    Trafo Zatra ts 40/29/676- trochę mocno sie grzeje po godzinie pracy, ale znalazłem informacje że było stosowane fabrycznie w odbiornikach Turandot, gdzie zasilało więcej lamp + oświetlenie skali.
    Całość gra już blisko od 2 miesięcy, nic nie brumi i można powiedzieć - ma swój urok ;)

Wzmacniacz lampowy DIY na ECL 86 i EM84 Wzmacniacz lampowy DIY na ECL 86 i EM84 Wzmacniacz lampowy DIY na ECL 86 i EM84 Wzmacniacz lampowy DIY na ECL 86 i EM84 Wzmacniacz lampowy DIY na ECL 86 i EM84 Wzmacniacz lampowy DIY na ECL 86 i EM84

7 12
  • #2 10 Sie 2014 13:39
    dharma123
    Poziom 14  

Pokaż lepiej jak to od środka wygląda bo z zewnątrz tak średnio.

-1
  • #3 10 Sie 2014 13:46
    waldekgg
    Poziom 10  

Wzmacniacz lampowy zawsze brzmi cieplutko. Ta obudowa z dziurkowanej blachy to nie to.

0
  • #4 10 Sie 2014 13:55
    JAMA15
    Poziom 13  

Obudowa z dziurkowanej blachy, bo w ten sposób dobrze odprowadza ciepło z trafa, poza tym taka podoba mi się :)
    Wnętrze jak pisałem polutowane w pająka, co widać na zdjęciu poniżej.
    Wzmacniacz lampowy DIY na ECL 86 i EM84

0
  • #5 10 Sie 2014 19:53
    waldekgg
    Poziom 10  

Nie odbieraj tego jak krytykę. Wzmacniaczyk OK.Ale poszukaj w archiwum ELEKTRODY jest tam podobny ale wygląda super. Ja próbuję Cię tylko zmotywować.

0
  • #7 10 Sie 2014 20:41
    JAMA15
    Poziom 13  

Freddy napisał:
    Elektrolity po 40 latach na pewno są dobre :)

:)
    Zastanawiałem się nad tym.
    Elektrolit przed zamontowaniem był wcześniej formowany kilka godzin, najpierw niższym napięciem, później już pełnym ,stałym napięciem sieci.
    Jak pisałem, nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków, wzmacniacz wystartował niemal od razu bez żadnych sprzężeń i brumienia, pomimo montażu jak na załączonym zdjęciu.
    Przy braku sygnału w głośnikach po prostu jest cisza.
    Muszę dokonac jeszcze drobnej korekty prawego oczka poprzez zmianę wartości rezystora, gdyż jest ono bardziej czułe w stosunku do lewego kanału.

0
  • #8 10 Sie 2014 21:28
    remzibi
    Poziom 24  

JAMA15 napisał:
    ...
    Całość gra już blisko od 2 miesięcy, nic nie brumi i można powiedzieć - ma swój urok ;)

A ode mnie nie uslyszysz zadnej proby "motywacji", ani "krytyki", ani pouczania itp.
    Wzmacniacz jest super, bardzo mi sie podoba i rzeczywiscie ma swoj "urok".
    Trzymaj tak dalej, i powodzenia :-) .

0
  • #9 11 Sie 2014 16:10
    113673
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 11 Sie 2014 16:49
    TytusBomba
    Poziom 10  

Diody i napisy faktycznie nie pasują, jako, że to drewno można by wziąć cieniutki grot i wypalić napisy lutownicą :)

Poza tym ładna schludna konstrukcja.
    Co do kondensatorów, niektóre ELWY mające 40lat ponad do dzisiaj trzymają parametry, a nowe kondensatory wysychają po kilku latach.

0
  • #11 11 Sie 2014 17:45
    JAMA15
    Poziom 13  

Zastąpienie Led żarówkami zapewne bardziej komponowałoby się ze światłem lamp, aczkolwiek nie chciałbym juz bardziej obciążac trafa zasilającego, które pracuje i tak już na granicy swoich możliwości...
    Co do napisów-raczej są tymczasowe - nie podjąłbym się wypalanie ich grotem w drewnie małą czcionką, aby wyszły równo, ale ciekawe rozwiązanie.
    Myślałem jeszcze o zamówieniu i wygrawerowaniu na miedzianej blaszce jakiegoś emblematu z nazwą wzmacniacza z terminologii muzycznej ( np bel canto, arioso, audio classic) :)
    Opis gniazd i Ledów podobnie.
    Może jeszcze kiedyś to poprawię...
    Przełączniki są dwa jak widać- jednym załaczamy główne napięcie zasilania podając jednocześnie 6,3V na grzejniki lamp, drugi służy do właczenia napięcia anodowego i blue Led.
    Można oczywiście byłoby zastąpić to rozwiązanie układem który automatycznie właczy po kilku sekundach anodowe a właczniki zastąpić takim w potencjometrze.
    Pomysłów jest dużo, coś trzeba wybrać, konstrukcja miała być jak najprostsza...

0
  • #12 18 Sie 2014 21:03
    miegod
    Poziom 14  

Istotnie , elektrolity potrafią zaskoczyć trwałością - ostatnio przemierzyłem trochę miernikiem RLC i spora ilość miała zaskakująco dobre parametry. Zastanawia natomiast odraza wszelkiego autoramentu konstruktorów wzmacniaczy lampowych do stosowania takiego elementu jak dławik. Dla zastosowań w zasilaniu układów klasy A wręcz niezastąpiony.

1
  • #13 02 Wrz 2014 09:32
    JAMA15
    Poziom 13  

Temat do zamknięcia.

0