Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada działania regulatora ładowania PWM dla PV

morozaw 10 Sie 2014 16:29 3435 4
  • #1 10 Sie 2014 16:29
    morozaw
    Poziom 14  

Witam, szukam informacji jak taki regulator ładowania PWM działa oraz w czym tkwi ta różnica między regulatorem MPPT.
    Możecie polecić jakąś dokumentację lub literaturę?

Rozumiem, że w przypadku regulatora ładowania z algorytmem MPPT, tak dobiera się prąd wyjściowy ładowania, by nie przekroczyć napięcia lub prądu (w punkcie MPP) na wyjściu z panela.

Niestety nie rozumiem w jaki sposób działa regulator bez tego algorytmu.

Czy jest to po prostu przetwornica dc-dc, która posiada określone napięcie wyjściowe, a prąd pobierany jest tylko uzależniony od rezystancji akumulatora (stanu jego naładowania)?

Czy na akumulator jest podawany czysty PWM o napięciu wejściowym?

Jak sobie akumulatory radzą z ładowaniem czystym PWM oraz jakiej wartości maksymalnie może być napięcie PWM?

Jeśli pomyliłem działy to proszę o przeniesienie.

Pozdrawiam
    Głodny wiedzy Dominik

0 4
  • #2 10 Sie 2014 21:30
    Zdzisław7
    Poziom 21  

Miałem instalację 12V, a zakupiłem panele o parametrach 27,6V MPPT i 36V bez obciążenia.
    Aby uzyskać większy prąd ładowania zrobiłem przetwornice dc-dc na tl494. Przewinąłem
    trafo z zasilacza kom. Częstotliwość 30kH, o stałym wypełnieniu impulsu. Zachowywało to
    się tak. Gdy moc była mała na uzwojeniu pierwotnym, po stronie PV było 24V. W miarę
    wzrostu nasłonecznienia napięcie rosło do 27V i prąd zwiększał się dwukrotnie, niż przy
    podłączeniu panela bezpośrednio. Dziś bym dał mikroprocesor i utrzymywał napięcie na
    panelu 27,6V przez PWM. Zwiększyło to by wydajność przy małym nasłonecznieniu.
    Idąc dalej w wydajność zmieniał bym +- 1,5V napięcie na panelu i wybierał te przy
    którym jest największy prąd ładowania. Program do tego wydaje się prosty, ale na pewno
    by było trochę zabawy. Lubię robić wszystko sam stąd są to moje doświadczenia i przemyślenia, nie wiem jak to robią profesjonalnie.

0
  • #3 10 Sie 2014 22:56
    982177
    Usunięty  
  • #4 11 Sie 2014 00:28
    Zdzisław7
    Poziom 21  

A jaką sprawność ma oddawanie prądu do sieci po 16 gr. Nie jestem za aku. kwasowymi.
    Faktycznie to porażka. Po zużyciu 1800Ah aku. przeszedłem na on grida w zeszłym roku. Ale gdybym mógł kupić aku. litowo jonowe w dobrej cenie / np dofinansowanie/ w ciągu dnia, gdzie nadwyżki sięgają obecnie 20 - 30 kWh przeznaczyłbym je na ładowanie do wykorzystania w nocy. Wszelkie doświadczenia z aku. mogą się jeszcze przydać.

1
  • #5 11 Sie 2014 09:19
    morozaw
    Poziom 14  

Dziękuję koledzy za informacje, niestety nie wyjaśniło to mojej ciekawości.
    Co do regulatora z MPPT to w ciągu paru ostatnich dni widziałem dokumentację budowy takich regulatorów i wydaje się to dosyć proste, przynajmniej w oparciu o Arduino. Zaciekawił mnie aspekt działania regulatorów popularnie zwanych PWM.

Z drugiej strony myślę, by zbudować małą elektrownie dla potrzeb bieżących (unikając wielu drogich akumulatorów) - do zasilania tego co się w dzień korzysta z PV, ale muszę poznać jak sobie takie panele radzą w praktyce.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo