Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ARDO c02412A-1 - Nie działa agregat chłodziarki

11 Sie 2014 13:18 5316 4
  • Poziom 12  
    Witam kolegów,

Było malowanie w kuchni. Lodówka przesunięta na środek a po malowaniu wsunięta na miejsce. Pracowała cały czas. Nie przechylana. Nie wiadomo dokładnie kiedy powstała usterka.
    Zamrażarka działa ok, ale chłodziarka nie, jeden agregat nie działa.
    Po odłączeniu sterowania i podłączeniu zasilania bezpośrednio do agregatu nadal nie działa.
    Po rozebraniu gniazda/złącza przy agregacie wymiotowałem jakiś termistor zakładany bezpośrednio na bolce wychodzące z agregatu i po zmierzeniu okazało się ze nie przewodzi.
    Nie znalazłem dokładnego opisu tego elementu i nie wiem czy to tylko termistor czy również bezpiecznik. Po podłączeniu agregatu bez tego elementu przez bezpiecznik 1A pochodził ok 20-25 sekund i spalił się bezpiecznik.
    Poniżej zdjęcia.

pytanie;
    - czy to tylko termistor czy termistor/bezpiecznik nadmiarowy?
    - jak jest jego rola w pracy chłodziarki?
    - czy można uruchomić agregat bez niego dając większe zabezpieczenie czyli bezpiecznik i nie narażać agregat na spalenie?
    - gdzie taki element można kupić?

Pozdrawiam
    Marcin

ARDO c02412A-1 - Nie działa agregat chłodziarki ARDO c02412A-1 - Nie działa agregat chłodziarki ARDO c02412A-1 - Nie działa agregat chłodziarki ARDO c02412A-1 - Nie działa agregat chłodziarki

Dodano po 2 [godziny] 38 [minuty]:

Pół dnia szukania po internecie i już wiem że jest to zabezpieczenie przeciążeniowe sprężarki.
    Kompresor GD36AA Electrolux

Oznaczenie 4TM205KFBYY -51 lub 4TM205RFBYY -51 oznaczenia trochę zatarte.
    Niestety nigdzie ie mogę znaleźć dokładnie takiego. Znalazłem zbliżone np. 4TM213PHBYY-53 i mam pytanie:
    - co oznaczają cyfry "205" w moim a "213" w tym drugim ? i czy można go wstawić?
    - co oznaczają pozostałem literki?

Czekam na odpowiedź
    Pozdrawiam
    Marcin
  • Poziom 12  
    Witam. Kolego, to wszystko nie tak. To jest element rozruchowy sprężarki i jego działanie jest dość skomplikowane do wytłumaczenia. Jak masz multimetr to dwa pomiary pary bolców wychodzących ze sprężarki powinny wskazywać ten sam opór a trzeci pomiar to suma poprzednich.
  • Specjalista AGD
    sl25e napisał:
    Witam. Kolego, to wszystko nie tak. To jest element rozruchowy sprężarki i jego działanie jest dość skomplikowane do wytłumaczenia. Jak masz multimetr to dwa pomiary pary bolców wychodzących ze sprężarki powinny wskazywać ten sam opór a trzeci pomiar to suma poprzednich.
    Nie wprowadzaj w błąd. Element ze zdjęcia to zabezpieczenie przeciążeniowe sprężarki. A jeśli chodzi o pomiar uzwojenia, to mają różną rezystancję. Prawdą jest tylko to, że "trzeci pomiar to suma poprzednich", oczywiście przy sprawnej sprężarce.
    cikez napisał:
    po zmierzeniu okazało się ze nie przewodzi.
    A więc przepalił się, być może z powodu uszkodzenia sprężarki.
  • Poziom 15  
    Jak kolega wyżej jeśli klikson nie ma przejścia to on walnoł zmień i sprawdź czy się włączy
  • Poziom 12  
    Przepraszam za zwłokę. Po wymianie zabezpieczenia wszystko działa. Pomiary sprężarki opisane przez sl25e prawidłowe a trzeci pomiar faktycznie jest suma dwóch poprzednich.

Dziękuję za pomoc :)