Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa do studni, jaką wybrać

Misiek-K 11 Sie 2014 14:03 2760 0
    Misiek-K
    Poziom 8  
    Witam. Przeczytałem sporo na temat wyboru pomp do studni i nie mogę dojść która z pomp, rodzajów i konkretnych modeli będzie lepsza. Nie zamierzam podpinać zraszaczy ani tego typu urządzeń wymagających ciśnienia. Po prostu zwykłe lanie wody. Temat ten jest o nieco głębszej studni i pod zraszacz, a ja nie potrzebuję zraszacza

Potrzebuję pompy do podlewania warzyw na niewielkiej powierzchni.
    Lustro wody znajduje się zwykle najwyżej na wysokości 1,5m licząc od krawędzi studni najwyższego kręgu. Przeważnie jest to wysokość 2, 2,5m. Założyłem, że poziom wody może spadać do -3m od krawędzi. Plus 1m wody, która byłaby wypompowywana. Czyli około 4 do 5m łącznie. Nie potrzebuję tej wody dużo naraz, a studnia się szybko napełnia, więc nie liczę więcej jak 2m w dół studni od lustra wody przy średnicy studni +-1m.
    Do tego woda byłaby pompowana wężem na odległość kilkudziesięciu metrów max (tj ok 30,40m, max 50m) przy wzroście terenu ok 1m.

Czyli łącznie woda byłaby pompowana na wysokość 6m (studnia+teren). Nie wiem na ile opór węża będzie wynosić przy tych odległościach. Jeśli kolejny metr to potrzebuję 7m w górę. Wolałbym aby była to pompa trzymana w studni, i wyciągana w razie konieczności/potrzeby.

Woda czysta (ewentualnie minimalne zanieczyszczenia, ale raczej woda jest czysta)

I nie wiem teraz na jaką pompę się zdecydować. Czy zatapialną wirnikową, czy membranową głębinową. Chciałbym uzyskać w miarę sensowny przepływ wody, tj. nie 10l/min tylko więcej, np. 40l, 50l/min.

Patrzyłem na te modele:
    Pompa zatapialna
    Druga, mocniejsza droższa wersja poprzedniej
    Membranowa Power up
    Ewentualnie taka pompa ogrodowa

Pierwsza pompa ma wydajność do 12000l/h przy 8m max podnoszenia. Czyli optymistycznie licząc, że możliwości pompy pokrywają się z opisem to wydajność tej pompy przy moich potrzebach (w najgorszym wypadku) 3000l/h czyli 50l/min. Pesymistycznie to pewnie z 35/40 l/min. Czyli całkiem nieźle.

Druga pompa 1100W, max wyd. 14000l/h przy 10m. Czyli ok 90l/min. Cena to pierwsza 160zł druga 200zł).

Wydajność membranowej przy 50m podnoszenia max i 1080l/h to +- 15l/min.
    Trochę wydaje mi się, że to mało. Jednak jest tańsza (120zł) i może dać max ciśnienie 5bar.

Teraz czy dobrze liczę opór węża na 1m czy jednak może on być większy? (wiem, że przekrój ma znaczenie).

Czy ciśnienie w przypadku podlewania jedynie (bez urzadzeń wymagających ciśnienienia) nie ma znaczenia? bo z mojej wiedzy wynika, że 10m słupka wody to 1bar. Czyli droższa pompa zatapialna powyżej osiagnie max 1bar, przy 6m 0,4bar. Czy to ma znaczenie? I jak to się ma do przepływu wody znacznie mniejszego w przypadku membranowej chociaż daje większe ciśnienie;/ ?
    Ewentualnie która z tych pomp będzie wytrzymalsza.

Ponadto membranowa mniejszy pobór prądu. Chociaż nie będę podlewać specjalnie dużo. Może ktoś coś doradzi?

Czy gdybym na przyszłość chciał umyć samochód to czy da się z tych pomp zatapialnych uzyskać lekkie ciśnienie?