Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa oświetlenie akwarium - LED.

11 Sie 2014 21:04 8565 28
  • Poziom 6  
    Witam

Chciałbym zbudować taki panel do akwarium na diodach Led tylko problem jest taki , ze niestety nie znam na tym się kompletnie wiec bardzo bym prosił o pomoc toi prosty panel tak mi się wydaje wiec za dużo główkowania chyba tutaj nie będzie.

Podaje rysunek jakbym to połączył ( będą na płycie aluminiowej przyklejone)

Chce połączyć w sumie 50 sztuk diod LED takich
    Spoiler:

Power: 1W~3W
    Emitted Color: Red
    Wavelength: 620nm-630nm
    Brightness: 80LM~90LM
    DC Forward Voltage (VF): 2.0V-2.4Vdc
    DC Forward Current (IF): 350mA~1000mA
    Maximum Pulse Voltage: 2.8V
    Maximum Pulse Current: 1200mA
    LED Viewing Angle: 120 degree
    Diameter: 20mm

Moje pytania

1. Jaki rozmiar średnice przewodów dać do połączenia diod Led i do zasilaczy?
    2. Czy na rysunku który podałem dobrze to jest połączone czyli plus + do minusa- i tak na przemiennie?
    3. Zasilacz30- 36W 300mA czy da rade pociągnąć 34diody ? czy nie będzie za slaby ?
    3a) czy zasilacz 18 W nie będzie za slaby pociągnąć 16 diod?
    4. Czy można połączyć ze sobą te dwa zasilacze do jednej wtyczki ? czy każdy zasilacz musi mieć osoba wtyczke?
    5. Czy te zasilacze wystarcza ? tzn nie potrzeba żadnego dodatkowego jakieś sterownika, zasilacza 12v ? czy te zasilacze same w sobie maja wszystko to co trzeba i wystarczy podłączyć do wtyczki następnie do kontaktu i to wszystko ?
    Mam jeszcze rezystory w razie czego mogę je dodać ale niestety nie wiem gdzie i jakbym musiał to proszę pokazać na rysunku lub dokładnie napisać językiem w miarę zrozumiałym .

Parametry zasilaczy:
    Zasilacz 12-18W
    Spoiler:
    Output power: 18W
    Output Current: 300mA constant (<± 5%)
    Output Voltage: 36V-63V
    LED Quantity: 12-18pcs 1W Series
    Static Power: <0.18W
    Start Delay: Less than 0.1S
    Temperature characteristics: 0.05% / ℃
    Size (length and breadth): 120 * 30 * 22mm
    Ripple Noise: 100mV (0 ~ 45℃)
    Protection: Short circuit, overvoltage, overheating
    Operating Temperature: -20 ℃ ~ 70 ℃
    Storage temperature: -40 ℃ ~ 85 ℃

Zasilacz 30-36W
    Spoiler:
    1) Input: AC 100-240V, 50/60Hz

2) Output: DC 90-130V / 300mA±5%

3) TC: 75℃ TA: 50℃ (MAX)

4) With short circuit protection function

5) For (30-36) x 1W LED Floodlight Lamp

6) Size: 11.8cm x 3.7cm x 2.8cm

Tak wyglądają te zasilacze
    Rysunek

A to co chce mniej więcej osiągnąć
  • Pomocny post
    Moderator sekcji Technicznej
    Masz do dyspozycji źródła prądowe do zasilania LED.

Łączysz wszystkie 50 szt szeregowo tj + -+ -+ -+ itp podłączasz do zasilacza drugiego tj
    Zasilacz 30-36W

Połączenia wykonaj linką 0.5mm² , pamiętaj o dobrym chłodzeniu LED.
    Przy tej ilości będzie dość ciepło [2.4Vx0.3A x 50szt = 36W]

Poszukaj na Alle Adhesive klej termoprzewodzący 10g powinno Ci wystarczyć do przyklejenia tej ilości diod. Daj jak największą powierzchnie blachy Al jaką możesz umieścić nad akwarium, mogą być też radiatory w formie profilu o długości zbiornika.

Nie musisz przerabiać żadnych zasilaczy!!!

To wszystko co trzeba zrobić.
  • Poziom 6  
    Dziękuje za odpowiedz

Szeregowo czyli na moim rysunku dobrze to połączyłem tylko połączyć to jednym zasilaczem ? Jeden zasilacz poradzi sobie z tym ? mam już kupiony ten drugi 18W i mogę go wykorzystać nie chce aby zasilacz jeden dostawał w tyłek jak będzie zasila aż 50 diod , na tym większym zasilaczu pisze od 30 do 36 sztuk tylko można połączyć 1 W diody a ty piszesz by połączyć wszystkie 50 ? Mógłbyś objaśnić czemu tak ?

Wcześniej użytkownik jakiś odpisał , ze szeregowo połączone nie będą świeciły równomiernie czy to prawda ?

Rezystory w tym przypadku nie jest potrzebne ?

Z chłodzeniem sobie poradzę wentylatorek zamontuje , tylko boje się o te diody bo coś czuje , ze je spale.
  • Pomocny post
    Miirek00 napisał:
    Dziękuje za odpowiedz
    Szeregowo czyli na moim rysunku dobrze to połączyłem tylko połączyć to jednym zasilaczem ? Jeden zasilacz poradzi sobie z tym ? mam już kupiony ten drugi 18W i mogę go wykorzystać nie chce aby zasilacz jeden dostawał w tyłek jak będzie zasila aż 50 diod , na tym większym zasilaczu pisze od 30 do 36 sztuk tylko można połączyć 1 W diody a ty piszesz by połączyć wszystkie 50 ? Mógłbyś objaśnić czemu tak ?
    Wcześniej użytkownik jakiś odpisał , ze szeregowo połączone nie będą świeciły równomiernie czy to prawda ?
    Rezystory w tym przypadku nie jest potrzebne ?
    Z chłodzeniem sobie poradzę wentylatorek zamontuje , tylko boje się o te diody bo coś czuje , ze je spale.

Opisy z zasilaczy dotyczą LED białych z napięciem przewodzenia 3.2V -3.4 V Twoje mają napięcie przewodzenia o 1 V niższe dlatego można połączyć ich więcej w szeregu 50 szt x 2.4V = 120V a więc w zakresie podanego zasilacza.
    Żadnych rezystorów nie trzeba, ponieważ Twoje zasilacze dostarczają taką ilość prądu jaka potrzebna jest do zasilania diod. Diody będą świecić jednakowo, pomijając rozrzuty fabryczne ich parametrów.
  • Poziom 6  
    Dziękuje za objaśnienia teraz rozumiem o co chodzi .

Mam takie pytanie hipotetyczne gdyby w tych diodach Led co mam 50 szt znalazły się inne przypadkowo o większej mocy np takie 3,2-3,4 V co w sumie dałoby ponad około 140V i jakbym wtedy podłączył zasilacz ten 36W to co by się stało diody by się wszystkie spaliły? ( rozumiem , ze ten zasilacz może działać do 130V)

Juz wiem jak to wszystko połączyć , w przyszłości chciałbym dodać jeszcze do tego panelu około 26 diod . Chciałbym je połączyć dwoma zasilaczami 12-18W czyli na jeden zasilacz przypadłoby 13 diod , czy te zasilacze dwa o takich samych parametrach mógłbym połączyć razem do jeden wtyczki czy każdy zasilacz musiałbym mieć osobna wtyczkę?

13 diod = 46,8V (?)

Zasilacz:
    Spoiler:

Chodzi mi o te diody

Spoiler:
    Power: 1W/3W
    Model Name: CREE XPE
    Emitted Color: Green
    Wavelength: 520nm-530nm
    Brightness: 90LM~100LM
    DC Forward Voltage (VF): 3.2V-3.6Vdc
    DC Forward Current (IF): 350mA~1000mA
    Maximum Pulse Voltage: 3.8V
    Maximum Pulse Current: 1200mA
    LED Viewing Angle: 120 degree
    Diameter: 20mm
  • Pomocny post
    Cytat:
    Mam takie pytanie hipotetyczne gdyby w tych diodach Led co mam 50 szt znalazły się inne przypadkowo o większej mocy np takie 3,2-3,4 V co w sumie dałoby ponad około 140V i jakbym wtedy podłączył zasilacz ten 36W to co by się stało diody by się wszystkie spaliły? ( rozumiem , ze ten zasilacz może działać do 130V)

Nie o większej mocy ale o wyższym napięciu przewodzenia, jeśli suma napięć LED`ów będzie wyższa niż największe napięcie wychodzące z zasilacza /źródła prądowego/ to po prosu nie zaświecą.
    Musi być spełniony warunek U LED < U wy zasilacza aby popłynął prąd w obwodzie.

Cytat:
    Chciałbym je połączyć dwoma zasilaczami 12-18W czyli na jeden zasilacz przypadłoby 13 diod , czy te zasilacze dwa o takich samych parametrach mógłbym połączyć razem do jeden wtyczki czy każdy zasilacz musiałbym mieć osobna wtyczkę?

Każdy musi zasilać osobną sekcję LED, nie wolno ich łączyć razem.

Cytat:
    Zasilacz:

Do niego możesz podłączyć 13 szt x 3.6V = 46.8V
  • Poziom 6  
    Dzięki za pomoc Anubis

Nie da się jakoś tego zrobić tak aby połączyć dwa takie same zasilacze (Output Voltage: 36V-63V 300mA 18W ) do jednej wtyczki ?
    Na to wychodzi , ze będę musiał kupic dłuższa listwę antyprzepięciowa dużo tych wtyczek będę miał w panelu a chciałbym je zredukować .
  • Moderator sekcji Technicznej
    Miirek00 napisał:
    Dzięki za pomoc Anubis

Nie da się jakoś tego zrobić tak aby połączyć dwa takie same zasilacze (Output Voltage: 36V-63V 300mA 18W ) do jednej wtyczki ?
    Na to wychodzi , ze będę musiał kupic dłuższa listwę antyprzepięciowa dużo tych wtyczek będę miał w panelu a chciałbym je zredukować .

Może źle Cię zrozumiałem odnośnie "łączenia wtyczek", od strony zasilania sieciowego tj. 230V możesz je połączyć równolegle ze sobą.
    Nie wolno natomiast łączyć ze sobą ich wyjść strony wtórnej.
  • Poziom 6  
    To dobrze ze można połączyć razem ze sobą zasilacze do jednej wtyczki .

Przy liczeniu zapotrzebowania jaki zasilacz powinien być widzę brałeś największa wartość wolt z danych led (Dioda Red: DC Forward Voltage (VF): 2.0V-2.4Vdc ) czyli 2,4 i przez to mnożyłeś , dlaczego nie bierze się pod uwagę tej niższej wartości 2,0 i przez nią się nie mnoży ?

Jeszcze mam takie pytanie ile powinno być zapasu w zasilaczu czy dobrze jest zachować pewna rezerwę np 5V czy może być trochę po ponad parametry zasilacza? np( diody Cree Green 3,2 V -3,6 V) 18 sztuk x 3,6V = 64,8 V

Czy dałoby rade połączyć te 18 sztuk tych diod do zasilacza tego ?
    Spoiler:

Jak widać delikatnie jest ponad maksymalna wartość zasilacz 1,8 V czy mimo tego dalo by jednak rade połączyć mimo ze przekracza delikatnie dopuszczona wartość?
    Jeżeli bym podłączył co by mogło się stać?
    Mam jeszcze takie pytanie bo mnie nurtuje czy można np połączyć 3 rożne typy diod LED o innych parametrach lub podobnych szeregowo pod jeden zasilacz?
    np połączenie szeregowo tych diod po każdej 5 sztuk czyli w sumie 15 sztuk
    Spoiler:

DC Forward Voltage (VF): 2.0V-2.4Vdc ---- 5x 2,4 = 12v

DC Forward Voltage (VF): 3.2V-3.6Vdc ----- 5x 3,6 = 18v

Emitted Color: Royal Blue

= w sumie daje 48V który mieści się w zakresie zasilacza

podłączenie pod ten zasilacz te 15 sztuk

Spotkałem dzisiaj znajomego ale słabo go znam pracuje jako elektryk w jakimś zakładzie i mi coś powiedział ze jak diody się nagrzewają to diody pobierają więcej prądu i ze jak się ustawi diody na 100% wydajności to może spowodować przepalenie ich w ciągu kilku minut a także jak się połącza je w szereg przy włączaniu ich do prądu przez pierwsze diody w szeregu chwilowo przepływa przez nie spora dawka prądu, nie wiem o co mu chodziło ponieważ nie znam się na tym , mógłbyś się odnieść do tego ?

Anubis bardzo bym prosił o odpowiedz na wszystkie moje pytania z tego postu przepraszam trochę ich jest ale bardzo będę wdzięczny za pomoc .
    Cytat:
    Przy liczeniu zapotrzebowania jaki zasilacz powinien być widzę brałeś największa wartość wolt z danych led (Dioda Red: DC Forward Voltage (VF): 2.0V-2.4Vdc ) czyli 2,4 i przez to mnożyłeś , dlaczego nie bierze się pod uwagę tej niższej wartości 2,0 i przez nią się nie mnoży ?

Ze względu na możliwy rozrzut parametrów w procesie produkcyjnym. W innym przypadku należy stworzyć stanowisko pomiarowe i zmierzyć napięcie przewodzenia przy nominalnym prądzie w układzie.
    Cytat:
    Jeszcze mam takie pytanie ile powinno być zapasu w zasilaczu czy dobrze jest zachować pewna rezerwę np 5V czy może być trochę po ponad parametry zasilacza? np( diody Cree Green 3,2 V -3,6 V) 18 sztuk x 3,6V = 64,8 V

Odpowiadałem wcześniej [Musi być spełniony warunek U LED < U wy zasilacza aby popłynął prąd w obwodzie. ] wystarczy wartość większa o 0.1V ale aby zapewnić stabilność działania źródła prądowego myślę iż 1 V powinien wystarczyć.
    Cytat:
    Jak widać delikatnie jest ponad maksymalna wartość zasilacz 1,8 V czy mimo tego dalo by jednak rade połączyć mimo ze przekracza delikatnie dopuszczona wartość? Jeżeli bym podłączył co by mogło się stać?

Nie popłynie prąd :( /czyt. wyżej/
    Cytat:
    Mam jeszcze takie pytanie bo mnie nurtuje czy można np połączyć 3 rożne grupy diod LED o innych parametrach lub podobnych szeregowo pod jeden zasilacz?
    np połączenie szeregowo tych diod po każdej 5 sztuk czyli w sumie 15 sztuk

Kolory możesz łączyć ze sobą dowolnie, ważne jest aby prąd przewodzenia był taki sam.
    Cytat:
    DC Forward Voltage (VF): 2.0V-2.4Vdc ---- 5x 2,4 = 12v
    Emitted Color: Royal Blue

= w sumie daje 48V który mieści się w zakresie zasilacza
    podłączenie pod ten zasilacz te 15 sztuk

Spełnione są warunki o których pisałem wyżej a więc możesz podłączyć.
    Cytat:
    Spotkałem dzisiaj znajomego ale słabo go znam pracuje jako elektryk w jakimś zakładzie i mi coś powiedział ze jak diody się nagrzewają to diody pobierają więcej prądu i ze jak się ustawi diody na 100% wydajności to może spowodować przepalenie ich w ciągu kilku minut a także jak się połącza je w szereg przy włączaniu ich do prądu przez pierwsze diody w szeregu chwilowo przepływa przez nie spora dawka prądu, nie wiem o co mu chodziło ponieważ nie znam się na tym , mógłbyś się odnieść do tego ?

Owszem w LED`ach występuje takie zjawisko ale tylko wtedy gdy pracują całkowicie bez chłodzenia /diody mocy/ oraz mają przekroczony dopuszczalny prąd przewodzenia.
    W Twoim przypadku nie ma takiej możliwości gdyż zasilasz je z kontrolowanego źródła prądu i deklarujesz montaż sporego radiatora oraz jego wymuszonego chłodzenia wentylatorem.
    Może wystąpić takie zjawisko gdy podłączamy LED`a do zasilacza z dużą pojemnością na wyjściu /kondensatorem/ a układ ograniczania prądu jest źle dobrany - tu nie ma takiej możliwości. / źródło prądowe - powiedz Panu elektrykowi z czego zasilasz układ, może wtedy uświadomi sobie brak zagrożenie w Twoim układzie/
  • Poziom 6  
    Dziekue Ci bardzo za wyjaśnienia

Gdzieś czytałem , ze można łączyć ze sobą diody tylko jak maja takie same napięcie ?

Wyżej podałem 3 rożne typy diod i tylko 2 maja podobne napięcie "green " i " royal blue " maja 3,2V-3,6V a trzecia to "Red" ma 2,0V - 2,4 V po prostu chce się upewnić czy można połączyć również szeregowo do jednego zasilacza te "green" plus " blue" i także właśnie diody "Red 620nm-630nm " ? Przepraszam , ze pytam się ponownie o to samo ale chce być przekonany w 100%
    Cytat:
    Gdzieś czytałem , ze można łączyć ze sobą diody tylko jak maja takie same napięcie ?

Istotny jest w tym momencie prąd przewodzenia, w Twoim przypadku 300mA a napięcie szeregu ważne jest wyłącznie dla prawidłowego działania zasilacza / źródła prądowego, spełniając warunek U LED < U wy zasilacza/.
    Reasumując możesz mieszać kolory LED tej samej mocy pamiętając o U LED < U wy zasilacza.

Dodano po 34 [sekundy]:

Cytat:

Istotny jest w tym momencie prąd przewodzenia, w Twoim przypadku 300mA a napięcie szeregu ważne jest wyłącznie dla prawidłowego działania zasilacza / źródła prądowego, spełniając warunek U LED < U wy zasilacza/.
    Reasumując możesz mieszać kolory LED tej samej mocy pamiętając o U LED < U wy zasilacza.
  • Poziom 6  
    Jaki chłodzenie zamontować myślałem aby zamontować 2 wentylatorki AAB BLACK JET FAN

Obroty: 1600 obr./min. ±10%
    Zasilanie: 12V, 0,13A
    Przepływ: 170 m3/h
    Masa: 108g
    Hałas: 20,9 dB
    Rezystancja cieplna: 0,29 C/W

Czy takie 2 wystarcza? czy trochę za duże jakieś mniejsze dwa dać?

Na zasilaczach Led jest napisane np (30W-36W) x1W tylko jedno watowe diody można na nich zastosować czy można np 3w lub 5 w tylko musi się zgadzać napięcie wolt aby nie przekroczyć zasilacza?
    Cytat:
    Jaki chłodzenie zamontować myślałem aby zamontować 2 wentylatorki AAB BLACK JET FAN
    Spoiler:

Obroty: 1600 obr./min. ±10%
    Zasilanie: 12V, 0,13A
    Przepływ: 170 m3/h
    Masa: 108g
    Hałas: 20,9 dB
    Rezystancja cieplna: 0,29 C/W

Czy takie 2 wystarcza? czy trochę za duże jakieś mniejsze dwa dać?

Powinny wystarczyć, a w praktyce sam zobaczysz. Ważne aby radiator nie nagrzewał się powyżej 50°C bo to nie jest "zdrowe" dla LED / skraca żywotność ale nie panikuj ;) /
    Cytat:
    Na zasilaczach Led jest napisane np (30W-36W) x1W tylko jedno watowe diody można na nich zastosować czy można np 3w lub 5 w tylko musi się zgadzać napięcie wolt aby nie przekroczyć zasilacza?

Musi się zgadzać prąd zasilania LED w zależności od mocy diody. Napięcie istotne jest dla ilości zasilanych elementów.
  • Poziom 6  
    Jak temperatura radiatora będzie sięgać np 70 stopni ? Diody jaka osiągają temperaturę pracy?
    Kiedyś otrzymałem trochę diody od kolegi i chciałbym na nich poćwiczyć maja takie napięcie 2,2-2,4V ale nie wiem jakiej mocy czy 1 W czy 3 W gdyby te diody okazały się 3W i gdybym podłączył do tego zasilacza co by się stało?
    Spoiler:

3) TC: 75℃ TA: 50℃ (MAX)

4) With short circuit protection function

5) For (30-36) x 1W LED Floodlight Lamp

6) Size: 11.8cm x 3.7cm x 2.8cm

Jak można sprawdzić ile dioda ma Wat?
    Z tym panelem to chyba zabrałem się z motyką na słonce jednak sporo trzeba wiedzieć by czegoś nie spalić.
    Cytat:
    Jak temperatura radiatora będzie sięgać np 70 stopni ? Diody jaka osiągają temperaturę pracy?

To będą "krócej żyły" zamiast powiedzmy deklarowanych 50000 godzin 25000./przykładowo/
    Cytat:
    Kiedyś otrzymałem trochę diody od kolegi i chciałbym na nich poćwiczyć maja takie napięcie 2,2-2,4V ale nie wiem jakiej mocy czy 1 W czy 3 W gdyby te diody okazały się 3W i gdybym podłączył do tego zasilacza co by się stało?

Gdy będą to diody 3W to po prostu nie będą świeciły z maksymalną wydajnością. /ciemniej niż przy swoim nominalnym prądzie/
    Cytat:
    Jak można sprawdzić ile dioda ma Wat?

Pewnie trzeba by wykonać testy, licząc się ze zniszczeniem elementu. / oczywiście tworząc stanowisko pomiarowe/
    Cytat:
    Z tym panelem to chyba zabrałem się z motyką na słonce jednak sporo trzeba wiedzieć by czegoś nie spalić.

Można robić mając wiedzę lub stosować się do podpowiedzi kogoś kto ją ma.
    Inni robią "na pałę" a potem skutki są różne. :)
  • Poziom 6  
    Czy trzeba mieć jakieś przyrządy itp aby sprawdzić ile dioda ma wat czy da rade w domowych warunkach to sprawdzić w prosty sposób ? Te diody które dostałem mogę na nich poeksperymentować.

Czy taki kabel od lampki na da się również do diod Led z takim przełącznikiem ?
    Cytat:
    Czy trzeba mieć jakieś przyrządy itp aby sprawdzić ile dioda ma wat czy da rade w domowych warunkach to sprawdzić w prosty sposób ? Te diody które dostałem mogę na nich poeksperymentować.

Trzeba mieć zasilacz z regulowanym napięciem i prądem, przynajmniej dwa mierniki uniwersalne i wiedzę na temat miernictwa. Bez tego tylko popsujesz posiadane elementy.
    Cytat:
    Czy taki kabel od lampki na da się również do diod Led z takim przełącznikiem ?

Tak do podłączenia zasilacza od strony sieci 230V 50Hz. Czym i jak podłączyć LED`y masz napisane wyżej.
  • Poziom 6  
    Mam jeszcze takie pytania , mój ojciec ma lutownice wyjechał wiec skorzystam z jego sprzętu w tej lutownicy można regulować temperaturę pracy do 450stopni jaka temperaturą lutować diody płytki MCPCB ? Widziałem ze ma lut bezołowiowy w zielonej fiolce (chyba z topnikiem) i druga cyna to spoiwo lutownicze z topnikiem w niebieskiej fiolce której użyć czy to bez znaczenia?

Czy podczas lutowania na diodzie płytce MCPCB może lutownica spalić diodę zbyt gorąca temperatura? ( dotykając tylko płytki MCPCB)
    Miirek00 napisał:
    Mam jeszcze takie pytania , mój ojciec ma lutownice wyjechał wiec skorzystam z jego sprzętu w tej lutownicy można regulować temperaturę pracy do 450stopni jaka temperaturą lutować diody płytki MCPCB ? Widziałem ze ma lut bezołowiowy w zielonej fiolce (chyba z topnikiem) i druga cyna to spoiwo lutownicze z topnikiem w niebieskiej fiolce której użyć czy to bez znaczenia?
    Czy podczas lutowania na diodzie płytce MCPCB może lutownica spalić diodę zbyt gorąca temperatura? ( dotykając tylko płytki MCPCB)

W kwestii lutowania polecam zapoznanie się z poradnikiem:
    Podstawy lutowania - część druga, rozszerzona. PORADNIK dla amatora
  • Poziom 6  
    Przeczytałem ale nie wiem jak jest przy lutowaniu diod czy chwilowa temperatura lutownicy możne diodę zniszczyć?

Znalazłem na allegro wyłącznik termiczny ciekawy drobiazg bardzo tani 4,5 zl za sztukę nie za bardzo wiem jak go przymocować jeżeli dobrze mi się wydaje to trzeba do niego przylutować kabelki od diod które będą połączone szeregowo następnie do zasilacza ?

Czy warto kupić i zastosować ? np taki do 90 stopni ? lub 100 stopni? rozumiem ,ze musiałbym kupić "otwarty" ?

Miirek00 napisał:
    Przeczytałem ale nie wiem jak jest przy lutowaniu diod czy chwilowa temperatura lutownicy możne diodę zniszczyć?

Znalazłem na allegro wyłącznik termiczny ciekawy drobiazg bardzo tani 4,5 zl za sztukę nie za bardzo wiem jak go przymocować jeżeli dobrze mi się wydaje to trzeba do niego przylutować kabelki od diod które będą połączone szeregowo następnie do zasilacza ?

Czy warto kupić i zastosować ? np taki do 90 stopni ? lub 100 stopni? rozumiem ,ze musiałbym kupić "otwarty" ?

Jak będziesz za długo ją grzał /kilka sekund/ to zniszczysz, zacznij nauką na jakimś "złomie" aby osiągnąć trochę wprawy. Tego jak lutować nie nauczę Cię za pomocą postu na forum :( czas samemu wziąć się do prób i nauki :)

Wyłącznik termiczny jeśli chcesz go zastosować to powinien być na niższą temperaturę - 65 - 70°C i "normalnie zamknięty" [NC] połączony szeregowo z zasilaniem 230V, tak aby odłączał zasilacze / UWAGA pracujesz z napięciem sieciowym OSTROŻNIE/ - dlaczego NC, bo ma rozłączyć zasilanie gdy temperatura przekroczy określony poziom.

Ten "otwarty" zadziała odwrotnie - włączy gdy osiągnie tą temperaturę, takie rozwiązanie można zastosować do sterownia wentylatorem ale też polecam niższą temperaturę działania /czytaj wyżej/.
  • Poziom 6  
    Jak w szeregu będzie jeden kabelek złe podłączony tzn nie będzie stykał punktu w płytce lub się odłączy kabelek to co się stanie ? może spalić diody ?

Ciężko się lutuje na płytce bardzo najpierw daje kropelkę cyny na płytkę później łącze kabelek dokładają znowu trochę cyny wiec kabel dokładnie nie dotyka płytki tylko jest na cynie może tak być? cyna przewodzi prąd zgadza się?
    Miirek00 napisał:
    Jak w szeregu będzie jeden kabelek złe podłączony tzn nie będzie stykał punktu w płytce lub się odłączy kabelek to co się stanie ? może spalić diody ?

Nie, ale może uszkodzić się zasilacz.
    Cytat:

Ciężko się lutuje na płytce bardzo najpierw daje kropelkę cyny na płytkę później łącze kabelek dokładają znowu trochę cyny wiec kabel dokładnie nie dotyka płytki tylko jest na cynie może tak być? cyna przewodzi prąd zgadza się?

Owszem stop lutowniczy "cyna" przewodzi prąd.

Widzę, że musisz zaczynać od całkowitych podstaw, może więc rozważ opcję aby w jakimś serwisie Ci polutowano tą konstrukcję. Uprości to temat i zmniejszy ryzyko błędów.
    Jeśli jednak chcesz sam to zrobić to czytaj /temat o podstawach lutowania podany powyżej/ i rób próby aż do skutku.
    Wszystkie informacje jakie mogłem udzielić odnośnie tematu już napisałem powyżej.
  • Poziom 6  
    Pora się nauczyć samemu jest dobra okazje nie chce nikomu płacić za to.

Przylutowałem diody te które miałem na probe 30 szt i normalnie świeciły wszystkie dobrze ,wygląda ze jest dobrze polutowane mimo , ze wcześniej tylko cześć świeciła a raczej migała bo w szeregach coś pokręciłem wszystkich nie połączyłem ze sobą.

Czy podczas świecenia diod przez cala płytkę MCPCB płynie prąd czy tylko przez te punkciki + i - na płytce diod? Jakbym dotknął płytki to by mnie kopna prąd?

Jak już wcześniej pisałem diody będą mocowane na aluminiowe płycie czy jest jakaś szansa ze może być jakieś przebicie i prąd może płynąc przez tą płytę aluminiowa? Nie chce aby po podniesieniu panelu popieścił mnie prąd.
    Miirek00 napisał:

Czy podczas świecenia diod przez cala płytkę MCPCB płynie prąd czy tylko przez te punkciki + i - na płytce diod? Jakbym dotknął płytki to by mnie kopna prąd?
    Jak już wcześniej pisałem diody będą mocowane na aluminiowe płycie czy jest jakaś szansa ze może być jakieś przebicie i prąd może płynąc przez tą płytę aluminiowa? Nie chce aby po podniesieniu panelu popieścił mnie prąd.

Jeśli dotkniesz krańcowych końcówek, początek i koniec czyli + i - z zasilacza to możesz to poczuć. Ale przecież nie będziesz tego robił ;)
    Spód diody / wkładka radiatora / powinien być izolowany a więc nie ma zagrożeń z tej strony. Nie zapomnij i pomalowaniu wszystkich polutowanych końcówek lakierem, wilgoć z akwarium lubi płatać niemiłe figle.
  • Poziom 6  
    Dzięki za pomoc ANUBIS i za to, że masz cierpliwość do moich głupiutkich pytań :)

Lakierem pomalować końcówki a mógłbyś podać nazwę takiego lakieru , masz racje z ta wilgocią choć będzie szyba zasłaniała wodę więc jakaś izolacja mniej więcej będzie zachowana.
    Miirek00 napisał:
    Dzieki za pomoc ANUBIS i za to, że masz cierpliwość do moich głupiutkich pytań :)

Cierpliwości się uczę :) a pomaganie osobie, która czyta i stara się również myśleć / zadawane pytania/a nie tylko wymaga, jak niektórzy - "bo od tego jest forum" :( sprawia przyjemność i satysfakcję.
    Mam nadzieję, że czegoś się nauczyłeś przy okazji tak prozaicznego zajęcia :)

Cytat:

Lakierem pomalować końcówki a mógłbyś podać nazwę takiego lakieru , masz racje z ta wilgocią choć będzie szyba zasłaniała wodę więc jakaś izolacja mniej więcej będzie zachowana.

Każdy lakier odporny na temperaturę i wilgotność jaka tam będzie panowała, najprostszy to bezbarwny lakier do paznokci ;) / wszak one są narażone na temperaturę i wilgoć na damskich palcach :D /
  • Poziom 6  
    Znalazłem przyczynę kabelki się dotykały i cyna na niektórych diodach była rozmazana i chyba stykała tam gdzie nie powinno , powycierałem, zmieniłem kabelki przeszło.