Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Regza HD Ready połączona HDMI z ultrasonografem nie współpracuje

parzymsk 11 Sie 2014 22:41 1239 7
  • #1 11 Sie 2014 22:41
    parzymsk
    Poziom 2  

posiadam Toshiba 42WLT68 ma jedno wejście HDMI. Współpracował dobrze z Playstation 3. Obecnie chciałem podłączyć do ultrasonografu, który właśnie zmieniam. Poprzedni wyprowadzał sygnał analogowo - pięknie działał na RCA. Mój nowy ma wyjście HDMI (GE Voluson S6). I tu pojawia się problem - jak odpalam usg to ekrany startowe (brandowane dla GE Voluson - ale to mniej więcej jak uruchamianie Windowsa 7, bo zapewne na tym systemie chodzi ultrasonograf) - są poprawnie przekazaywane na Toshibę Regzę. Z momentem pojawienia się ekrany zasadniczej pracy ultrasonografu (więc jakby pulpitu w Windowsie) Regza nie odbiera nic przez HDMI (nie rozpoznaje, jest niebieski ekran).

Jeśli podłączy się Sony Bravię - wszystko działa, obraz wprawdzie jest jak PC - nieco wpasowany, ale działa.

Moje pytania i próba rozwiązania problemu - co radzicie

1. TV Regza do niczego innego mi nie posłuży, jest ładny duży i świetny dla pacjenta. Ekologicznie zatem byłoby go wykorzystać... albo wyrzucić/sprzedać? Czy jest jakaś opcja w TV (zmiana częstotliwości odświeżania lub inne ustawienia) dostępne z poziomu serwisowego które możnaby zmienić aby działał?

2. czy konieczne są ew przeróbki sprzętowe?

3. Czy w ramach zmian soft/hardware możliwe byłoby takie wyskalowanie obrazu, aby przekazany z ultrasonografu (zapewne obraz 1080) dla pacjenta istotne jest tak naprawdę środkowe pole o rozdzielczości wg dystrybutora 800x600 - aby wyświetlało się 800x600 na Toshibie obcinając marginesy na których są przyciski, menu, ustawienia itp. - istotne wyłącznie dla operatora ultrasonografu?

w razie dodatkowych pytań o specyfikację itp. dodam szczegóły, proszę bardzo najpierw o wskazówki czy pytania co do rozwiązania.

0 7
  • #2 12 Sie 2014 08:28
    grubs
    Poziom 32  

Możliwe że problemem jest rozdzielczość.

Charakterystyczną cechą Toshiby (niestety) jest to że na wejściu HDMI akceptuje tylko sygnały telewizyjne (przynajmniej w starszych modelach). Zgodnie z manualem akceptowalne sygnały
    "1080i and 1080p high-definition video signals but will also accept and display 480i, 480p, 576i, 576p and 720p signals"

Wejście na sygnał komputerowy stanowi gniazdo PC które masz w TV (niestety analog) a takie zdaje się daje ultrasonograf (XVGA) - mówię o rozdzielczości ale jeżeli masz manual do ultrasonografu to może jest tam napisane jaki sygnał daje na wyjściu HDMI i czy jest możliwa jego zmiana.

Zdaje się że jedynym sensownym rozwiązaniem jeżeli koniecznie chcesz podłączać ten TV jest dokupienie konwertera HDMI na VGA ale może ktoś coś wymyśli.

Tylko dlaczego początkowe obrazy są wyświetlane? :)

0
  • #3 12 Sie 2014 09:57
    Polon_us
    Poziom 41  

No cóż, przejrzałem instrukcję tego ultrasonografu oraz telewizora i sytuacja jest co nieco skomplikowana.

Wg specyfikacji ultrasonografu na wyjście HDMI podawany jest sygnał SXGA: 1280 x 1024. Nietypowy sygnał jak na wyjście HDMI.

W specyfikacji telewizora znalazłem następujące informacje:

IMPORTANT NOTE: SXGA will display but it may
    not be displayed correctly. If using PC HDMI to TV
    HDMI XGA and SXGA cannot be displayed.

Co oznacza, że ten rozmiar ekranu nie jest obsługiwany przez wejścia HDMI. A przez wejście PC (VGA) będzie wyświetlany, ale może nie być wyświetlany prawidłowo.

Odpowiadając na postawione pytania - moim zdaniem, nic nie można zrobić.

Można spróbować konwerter HDMI -> VGA. Jedyny jaki udało mi się znaleźć, "pasujący" do problemu może kolega znaleźć pod tym adresem -> Link . Cała reszta to obsługuje tylko standardy telewizyjne.
    Ten wspomniany przeze mnie ma w specyfikacji notę:

Rozdzielczość wideo na wyjściu jest taka sama na obrazu wejściowego.

Ale to już zależy od kolegi. Dobrze było by upewnić się, że istnieje możliwość zwrotu. A może pozostać przy telewizorze Sony?

grubs napisał:
    Tylko dlaczego początkowe obrazy są wyświetlane?

Sądzę, że następuje tu podobna sytuacja jak w komputerze, kiedy jest włączany.

Coś w rodzaju ekranu wstępnego, kiedy system tego urządzenia się ładuje, to rozdzielczość jest niska. Dopiero po załadowaniu się, ustawiana jest częstotliwość natywna. W tym przypadku SXGA.

0
  • #4 12 Sie 2014 12:48
    grubs
    Poziom 32  

To ja dorzucę jeszcze taki
    Unitek y-5301
    Chociaż nie wiem po czym kolega Polon_us poznaje jaki sygnał konwerter akceptuje na wejściu.

0
  • #5 12 Sie 2014 13:00
    Polon_us
    Poziom 41  

grubs napisał:
    Chociaż nie wiem po czym kolega Polon_us poznaje jaki sygnał konwerter akceptuje na wejściu

Niespecjalnie rozumiem wątpliwości kolegi grubs.

W specyfikacji konwertera, którego zaproponowałem pisze wyraźnie, cytuję:

Wspiera rozdzielczości do 1920x1080@60Hz, zgodny z HDMI w wersji 1.3
    Rozdzielczość wideo na wyjściu jest taka sama jak obrazu wejściowego.

Jeżeli wspiera rozdzielczości do 1920x1080 do powinien wesprzeć również 1280 x 1024.

Taki był mój tok rozumowania. Proszę mnie skorygować, jeśli jestem w błędzie. Będę wdzięczny.

0
  • #6 12 Sie 2014 13:31
    grubs
    Poziom 32  

Ja po prostu nie znalazłem takich które by obsługiwały rozdzielczości tylko telewizyjne bo opisy są dość lakoniczne i nie mówią nic o rozdzielczościach sygnałów wejściowych.
    W konwerterze który podałem jest mowa o rozdzielczościach wyjściowych a nie wiem jak jest z sygnałem wejściowym. Zdanie które napisałem było raczej wyrazem ciekawości.

0
  • #7 12 Sie 2014 20:51
    parzymsk
    Poziom 2  

dzięki na razie za naświetlenie sytuacji. Ceny konwerterów podanych akceptowalne, choć ten tańszy wyglądający jak przejściówka jest mi trochę podejrzana. Czy na pewno zamieni cyfrowy sygnał na analog? Ten pierwszy proponowany za ko 160zł wydaje się mieć co nieco elektroniki w środku. Cena byłaby OK i rozwiązanie przyzwoite.

Gwoli uzupełnienia - grzdebałem w menu i instrukcji Volusona - nic nie ma z tego rodzaju ustawień. Być może z poziomu serwisowego, ale to sam serwis "dobrał" mi Bravię jako spradzone rozwiązanie. Ale Bravia jest znacznie mniejsza, a Regza 42 cale robi świetne wrażenie przy oaglądniu przez pacjenta (usg 4D płodu). A Regza do niczego mi nie posłuży innego, w domu mam piękne 52 cale. Dla Bravii nowoczesnej chętnie znajdę inne zastosowanie.

Poczekam jeszcze może ktoś coś wymyśli? Jak nie postaram się z opcją zwrotu w razie niedziałania - chyba że ktoś będzie pewny rozwiązania.

0
  • #8 12 Sie 2014 21:12
    grubs
    Poziom 32  

Podpytaj sprzedawców konwerterów czy jest możliwość zwrotu gdyby nie działało i zakup konwerter.
    Z tego co wiem to konwerter który podałem działa kartami graficznymi jeżeli materiał video nie jest zabezpieczony HDCP. Z tunerami już nie chce współpracować.

0