Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik ruchu z Arduino na LPT

12 Sie 2014 07:46 2286 5
  • Poziom 9  
    Witam
    Chcę zrobić prostym sposobem detekcje ruchu po LPT.

Obecnie robię to na kamerce internetowej (porównywanie klatek), ale że całość śmiga na terminalu z niewielką ilością pamięci to lekko mi to muli :-)

Więc wpadłem na pomysł aby pod LPT podpiąć czujnik ruchu taki do Arduino i po jego wykryciu ruchu robić zrzut obrazu :

http://botland.com.pl/czujniki-ruchu/1655-czujnik-ruchu-pir-hc-sr501.html

Zasilanie ma od 4,5V do 20V, więc sądzę że można go bezpośrednio zasilić z LTP :> ?!

Wymyśliłem taki schemacik :

Ma to prawo zadziałać czy LPT mi tego nie wydoi ? Oczywiście na wyjściu 1 będę na stałe wystawiał stan wysoki żeby to zasilić.

Chyba że lepsza jest opcja jak na zdjęciu poniżej :

Z tym że wyjście zamiast do diody to podepnę przez ten rezystor do wejścia LPT :> ?
  • OptexOptex
  • Poziom 27  
    Wydajność prądowa jednego pinu portu LPT to ≤ 2,6mA. W stanie czuwania urządzenie pobiera ok. 50µA, ale nie mogę doczytać ile bierze przy załączeniu. W teorii powinno zadziałać w bezpośrednim podłączeniu do LPT, ale zawsze można dokonać odpowiednich pomiarów. Jeśli nie, to można wyprowadzić te +5V z któregoś złącza zasilania w PC - chociażby USB.
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    http://www.electrodragon.com/product/pir/

Z tego co tam pisze to pobór jest na poziomie 65mA, czyli muszę to zasilić z zewnątrz.

tyle że w tym wątku :
    http://blog.roman-mueller.ch/index.php/2013/0...c-sr501-passive-infrared-sensor-with-arduino/

piszą iż :

Cytat:
    I have got one and thanks to this post I was able to power it because there no pin markings on my module. I have measured the current. At 5 V It uses about 40 uA in static mode and about 150 uA when there is motion. Signal pin was disconnected.

A jak z bezpośrednim podaniem takiego sygnału na wejście (jeśli zastosuje zewnętrzne źródło) ? przez jakiś układ to podać do portu ?
  • Poziom 27  
    Tylko pamiętaj, że to 65mA głównie zależy od obciążenia wyjścia z czujnika, które w twoim przypadku będzie znikome. Najlepiej zmierzyć to samemu.

Jeśli zasilisz układ takim samym napięciem jak w LPT to nie powinno być problemu. Możesz jeszcze pomiędzy OUT, a wejściem LPT dać jakiś rezystor.
  • Poziom 9  
    Bezpośrednie podłączenie pod LPT nie zadziałało :-(
    Myślałem że na wyjściu D0 bez obciążenia będę mieć te 5V a miałem zaledwie 3,3V (TTL HIGH ?) a jak podłączyłem czujnik to coś ok. 2,5V się pojawiło.
    Na wyjściu napięcie już jechało od 2,5V do 0V - więc chyba czujnik głupiał bo zasilanie miał za niskie.
    Myślę czy do zasilania nie użyć tak jak mówiłeś tego napięcia z portu USB (pin 1 i 4), tyle że nie wiem czy zaś to napięcie nie będzie za wysokie skoro TTL ma 3,3V z LPT ?

------------------

z tego co wyczytałem to wejścia są na pinach od 10 do 15 i porcie $379 - chyba że się myle

A więc czy taki schemat jest poprawny ?

• Poziom 9  
    No i powyższy schemat również nie działa. Po podłączeniu zasilania do czujnika z portu USB mam na wyjsciu 3,3V które w zależności o ruchu pojawia się lub znika. Tyle że jak to podłącze do portu LPT pod PIN 1 (który mam ustawiony na 0) to napięcie schodzi do 0,2V.
    Probowalem bezposrednio podlaczyc 5V z USB na wej. D0 i też nic.
    Jedynie zadziałało jak podłączyłem z wejścia S3 na D0 to D0 ustawiło się na 1 - tyle ze po rozlaczeniu juz nie zeszlo do 0.
    Dziwne ze mam wszystkie wejscia z rejestru Status w stanie wysokim (wartosc na porcie 126 lub binarnie 1111110). Myślałem że normalnie są one jako 0.