Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator impulsów powtarzalnych RSO

drygi 12 Sie 2014 12:46 1029 0
 • #1
  drygi
  Poziom 2  
  Witam,

  Chcę zbudować niskonapięciowy generator RSO do sprawdzania przepięć udarowych przenoszonych (w uzwojeniach transformatorów energetycznych).
  Jego zadaniem jest wytworzenie impulsu napięciowego o znormalizowanym kształcie 1.2/50 us, lecz o wartości szczytowej napięcia od ok 50 do 200V. Taki "obniżony" udar piorunowy przykładany jest do jednego z uzwojeń, a odpowiedź transformatora z innego uzwojenia jest rejestrowana za pomocą oscyloskopu. Układ taki może posłużyć do analizy uszkodzeń, lub też do doboru wyposażenia / akcesoriów / zabezpieczeń współpracujących z transformatorem.

  Schemat i zasada działania generatora jest prosta, na załączonym schemacie znajduje się uproszczony schemat głównego toru takiego generatora. (Kondensator C1 jest cyklicznie - kilka razy na sekundę - ładowany do zadanego napięcia, następnie tyrystor "surge trigger" zostaje wysterowany i C1 rozładowuje się w układzie RLC po prawej stronie schematu. Wartości elementów biernych w połączeniu z impedancją testowanego transformatora pozwalają kształtować udar napięciowy - odpowiedni czas narastania i opadania udaru)

  Generator impulsów powtarzalnych RSO

  Moja prośba do Was Koledzy - jeśli ktoś z Was miał do czynienia z podobnymi układami tyrystorowymi (szybkimi / impulsowymi) czy mógłby poradzić jakie tyrystory wykorzystać w takim układzie. Czy dla szybkich łączeń konieczne są jakieś złożone układy wyzwalania tyrystorów?

  Wymagany na wyjściu jest kształt "piły": przez około 1 µs napięcie narasta do wartości szczytowej (ok 200V), następnie maleje, przy czym połowę wartości szczytowej osiąga po około 50 µs. Drugi tyrystor (chop trigger) służy do ucinania napięcia - ma to odzwierciedlać działanie iskiernika "gaszącego" udar piorunowy. Ten tyrystor pracuje z jeszcze krótszymi czasami - ma sprowadzić napięcie do zera w czasie około 0.1-0.3 µs.