Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmniejszyć napięcie od strony pierwotnej trafa?

Jobej 25 Kwi 2005 23:54 1950 9
 • #1 25 Kwi 2005 23:54
  Jobej
  Poziom 18  

  Witam. Posiadam dość duży transformator na rdzeniu EI o mocy 300W, lecz nie jest to typowy transformator z rodziny TS, trochę cięższy do rozebrania, np. uzwojenia oktyte taśmą miedzianą.
  Moje pytanie brzmi: czy można zmniejszyć napięcia wtórne występujące na nim z 2× 60V na np. 2× 28V, bez prewijania go?
  Chodzi mi tu o zmniejszenie w jakiś sposób napięcia zasilania od strony pierwotnej np. poprzez zstosowanie jakiegoś prostego regulatora napięcia?

  0 9
 • #2 26 Kwi 2005 00:13
  ceger
  Poziom 11  

  Witam!
  Bez przewiniecia tego trafka mozesz miec klopoty.
  Zalezy jeszcze do czego chcesz go zastosowac. Jezeli moc pobierana z niego bedzie stala to ewentualnie moze byc odpowiednio dobrany rezystorek, albo regulator mocy, ale jezeli bedzie zmieniane jego obciazenie to transformatorek stanie sie bardzo "miekki"!

  Mozesz rowniez zastosowac autotransformator przed nim, ale to oczywiscie mija sie z celem:)

  pozdro!!!

  0
 • #3 26 Kwi 2005 17:26
  Jobej
  Poziom 18  

  Trafo to będzie do wzmacniacza na LM3886 - 2 sztuki, więc pobór prądu może być naprawdę spory.
  A więc co? Będzie miekki, nie będzie on posiadał odpowiedniej wydajności pradowej? Przecież są jakieś mocne regulatory, do większych obciążeń, bo nawet do sterowania samymi żarowkami stosuje się nieraz o obciążeniu 200W. Nie można tak we wzmacniaczu?

  0
 • #4 26 Kwi 2005 21:25
  wmak
  Poziom 27  

  Regulator stosowany do oświetlenia (na triaku) nie reguluje napięcia!
  On reguluje czas przepływu prądu, wycinając kawałki sinusoidy.
  Taki zniekształcony przebieg może zmniejszyć wartośc skuteczną napięcia (od tego zależy moc wydzielana w OPORNIKU) ale wartość szczytowa napięcia (do tej wartości ładują się kondensatory w zasilaczu) niewiele się zmniejsza.
  By wartość szczytowa zmalała dwa razy trzeba regulator ustawić tak, aby przepuszczał bardzo krótkie wycinki sinusoidy - takie "impulsowe" zasilanie transformatora zmniejszy jego wydajność - wyprostowane napięcie będzie bardzo zmieniać się ze zmianą obciążenia, a takim zmiennym obciążeniem jest wzmacniacz w klasie B lub AB.

  Może jest szansa, by to poprawić, ale to tylko mój pomysł - nie spotkałem takiego gotowego rozwiązania.
  Może opatentować powinienem.
  Należałoby zastosować sprzężenie zwrotne tak, aby napięcie na elektrolitach po stronie wtórnej regulowało (najlepiej poprzez transoptor, dla izolacji galwanicznej) kątem przepływu triaka po pierwotnej stronie transformatora.
  Schemat blokowy podobny do przetwornicy w telewizorze, tyle,że zasilane napięciem zmiennym a nie stałym i sterowane triakiem a nie tranzystorem.
  Proste to nie będzie...
  Łatwiej i taniej zmienić transformator na pasujący do wzmacniacza.

  Wmak

  0
 • #5 04 Sie 2005 22:30
  Jobej
  Poziom 18  

  A teraz inna sprawa odnosząca się do tego samego postu, mianowicie: Mam transformator toroidalny o napieciu wyściowym 2×24V, a chciałbym mieć o napięciach 2×28V. Czy jeśli odwinął bym kilka zwoi z uzwojenia pierwotnego zwiększył bym napięcie wyściowe? Bo według przekładni wynikało by, że tak. Czy lepiej dowinąć kilka dodatkowych zwoi na uzwojenie wtórne? Co mi poradzicie?

  0
 • #6 04 Sie 2005 23:14
  wmak
  Poziom 27  

  Ilośc zwojów pierwotnego uzwojenia jest tak policzona przy projektowaniu transformatora, aby rdzeń magnetyczny pracował na prawie liniowej jeszcze części charakterystyki magnesowania (pętli histerezy) ale dość blisko załamania - przejścia w nasycenie.
  Jeśli zmniejszysz ilośc zwojów, to rdzeń będzie się nasycać, wzrośnie gwałtownie "prąd biegu luzem", transformator zacznie się grzać, nawet bez obciążenia, brzęczeć i siać polem rozproszonym.
  Szczególnie dla rdzeni toroidalnych, ze względu na właściwości blachy w nich używanej, wejście w nasycenie jest bardzo ostre.

  Jedyna metoda zwiększenia napięcia - nawinąć nowe wtórne lub dowinąć dodatkowe zwoje do wtórnych uzwojeń - w toroidzie miejsce powinno się znaleźć.
  No i najmniej roboty.
  Wmak

  0
 • #7 04 Sie 2005 23:19
  karol3
  Poziom 25  

  O ile miejsce pozwala lepiej dowinąć parę zwoi do uzwojenia wtórnego .
  Odwinięcie zwoi z uzwojenia pierwotnego spowoduje wzrost prądu jałowego i w rezultacie gorsze parametry transformatora . To jak transformator zachowa się z odwiniętym uzwojeniem pierwotnym można sprawdzić przez podanie wyższego napięcia na uzwojenie pierwotne z jednoczesnym pomiarem napięcia na uzw. wtórnym i prądu jałowego w uzw. pierwotnym.
  Pozdrawiam

  0
 • #8 04 Sie 2005 23:44
  Jobej
  Poziom 18  

  Acha dzięki.
  A dowijając dodatkowe uzwojenia, mogę delikatnie dolutować drut do poprzedniego uzwojenia i nawijać dalej, czy nie powinno sie tak robić, oraz czy musi być o dokładnie takim samym przekroju, bo mam troszkę cieńszy, albo grubszy?

  0
 • #9 05 Sie 2005 08:45
  wmak
  Poziom 27  

  Możesz dolutować i to nie delikatnie - oskrobać z izolacji, skręcić, porządnie zlutować, zaizolować i najlepiej zostawić wystające, jako odczep na wszelki wypadek.

  Co znaczy "trochę cieńszy drut"?
  Trzeba pamiętać, że przekrój zmienia się z kwadratem średnicy - jeśli np. drut (mierzony suwmiarką) miał Φ1.0mm a zmienisz na Φ0.8, to teoretycznie przekrój zmniejszy się do 0,64 poprzedniego a realnie, ze względu na grubość emalii, zostanie połowa przekroju.
  Drut najlepiej nawinąć taki sam lub grubszy, jeśli się da ułożyć.
  Wmak

  0
 • #10 05 Sie 2005 09:43
  starob
  Poziom 25  

  Nawet jeśli uda się tobie zmniejszyć napięcie za pomoćą jakiejś "sztuczki" to pozostanie problem średnicy drutu.
  Transformator fabrycznie zastał policzony na 300W i 2x60V co daje określony max prąd.
  Obniżając napięcie dwukrotnie to przy tej samej mocy znamionowej prąd wzrośnie co wymusza zastosowanie grubszego drutu na wtórnym.
  Chyba nie uciekniesz od przewinięcia całego wtórnego.

  0