Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w bloku -

13 Sie 2014 08:11 4644 17
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,
    W związku z generalnym remontem całego mieszkania (49m2 3piętro) postanowiłem wymienić całą instalację elektryczną. Do mieszkania doprowadzone są 2 przewody (L i N, instalacja jednofazowa). Na klatce w szczycie znajduje się licznik i bezpiecznik topikowy 25A. Sądzę, że jest to standardowa sieć TN-C (blok z 1976r). Chciałbym w mieszkaniu przerobić ją na TN-C-S. W celu zwiększenia bezpieczeństwa. Po wstępnej analizie wyznaczyłem następujące obwody odpowiadające poszczególnym numerom na wyłącznikach nadprądowych:
    1) Wyłącznik nadprądowy główny
    2) RCD
    3) Zmywarka
    4) Kuchenka gazowo-elektryczna
    5) Pochłaniacz
    6) Gniazda pojedyncze i podwójne w kuchni małym pokoju i łazience (max 7pkt)
    7) Oświetlenie kuchni łazienki i korytarza (max 4pkt)
    8) RCD
    9) Lodówka
    10) Kuchenka mikrofalowa
    11) Pralka
    12) Gniazda pojedyncze i podwójne w dużym i średnim pokoju (max 6pkt)
    13) Oświetlenie w pokoju małym, średnim i dużym (max 3pkt)
    Mam następujące pytania:
    a) Czy połączenia w tablicy rozdzielczej wykonane są prawidłowo?
    b) Czy zabezpieczenia zostały dobrane właściwie i czy nie jest ich za dużo?
    c) Jakimi przewodami łączyć aparaturę w tablicy rozdzielczej (4-6mm2?)?
    d) Od jakiego momentu przechodzi się na przewody np. 3x2,5mm2 (od listwy PE i N oraz fazowy z wyjścia wyłącznika?)
    e) Jak wykonywać połączenia w puszkach (nigdy tego nie robiłem)?
    f) Jak podłączać łączniki oświetleniowe dwu i jednoprzyciskowe?
    g) Czy przewody zostały dobrane odpowiednio?
    h) W związku z tym, że jest to blok i 3 piętro jak skutecznie uziemić listwę PE?
    i) Czy opłaca się instalować w moim wypadku ochronniki przeciwprzepięciowe?
    UWAGA !!! Cała aparatura jest w charakterystyce B. Na rysunku nie rysowałem dla pozostałych obwodów przewodów PE i N żeby nie zaciemniać rysunku.
  • Specjalista elektryk
    Cytat:
    Mam następujące pytania:
    a) Czy połączenia w tablicy rozdzielczej wykonane są prawidłowo?
    c) Jakimi przewodami łączyć aparaturę w tablicy rozdzielczej (4-6mm2?)?
    d) Od jakiego momentu przechodzi się na przewody np. 3x2,5mm2 (od listwy PE i N oraz fazowy z wyjścia wyłącznika?)
    e) Jak wykonywać połączenia w puszkach (nigdy tego nie robiłem)?
    f) Jak podłączać łączniki oświetleniowe dwu i jednoprzyciskowe?
    g) Czy przewody zostały dobrane odpowiednio?
    h) W związku z tym, że jest to blok i 3 piętro jak skutecznie uziemić listwę PE?
    i) Czy opłaca się instalować w moim wypadku ochronniki przeciwprzepięciowe?

a) Nie.
    b) Nie znamy obciążeń.
    c) 4mm² linka.
    d) Po zabezpieczeniu można zmieć przekrój.
    e) Elektryk prawdę Ci powie.
    f) Patrz wyżej.
    g) Nie.
    h) Elektryk prawdę Ci powie.

Nie napisałem tutaj nic ze złośliwością, nie chodz mi o urażanie Ciebie ale o to, że instalacja elektryczna to nie jest zabawka i tu nie powinno się zajmować samemu bez jakiejkolwiek wiedzy technicznej, praktycznej. Nie po to elektryk się szkoli w szkole, potem prowadzi działalność aby wyciągnąć od Ciebie kasę. My się kształcimy w tym kierunku po to by ludzie mogli bezpiecznie korzystać z instalacji elektrycznej bez obawy. A jak dojdzie do jakiegoś nie daj Boże wypadku to jak myślisz po Twojej pracy jakieś ubezpieczenie będzie przysługiwało?
  • Poziom 21  
    Kolego jest tyle pytań i byków, że i 70 postów może być mało by ci to wytłumaczyć a i tak jak zrozumiesz to może zostać źle wykonane.
    Zadzwoń do elektryka bo nie wiesz dobrze nawet jaki masz układ sieci a o reszcie też wiesz niewiele. W przypadku porażenia kogoś przez twoją instalacje ludzi prokurator będzie miał prostą prace by wskazać winnego.
  • Poziom 27  
    Formozza napisał:
    1) Wyłącznik nadprądowy główny

Ten wyłącznik nadprądowy jest zbędny.
    Zamień go na rozłącznik izolacyjny Fr.
    Formozza napisał:

Na pewno na lodówkę zastosował bym zabezpieczenie B16.

A selektywności to kolega na pewno nie uzyska.

Mam do kolegi takie pytanie czy posiadasz aktualne Świadectwo Kwalifikacji?
  • Poziom 29  
    Dlaczego zabezpieczenia 20A na przewodach 3x2,5mm2?

A) Nie
    B) Nie i nawet za mało, wg Mnie sama łazienka to 2 RCD, albo RCBO.
    C) Łączy się szynami grzebieniowymi, a nie resztkami przewodów.
    D) Nie rozumiem w ogóle pytania, rozszerz je.
    E) A masz ku temu odpowiednie kwalifikacje?
    F) Normalnie, pytanie niezrozumiałe, przynajmniej dla Mnie.
    G) Do czego? do zabezpieczeń nie.
    H) Czy jesteś pewien TN-C jako układu sieci?
    To, że mieszkasz w bloku nie precyzuje układu sieci.

I) opowiedz na poprzednie pytania, dalej będziemy myśleć później ...

Jakim cudem chcesz jedną szynę N podłączyć pod 2 RCD?
    Czy w ogóle konsultowałeś się z jakim kolwiek elektrykiem?
    Czy posiadasz stosowne świadectwo i wiedzę, do wykonania takowej instalacji?

Jak wg. Ciebie (i tu chcę odpowiedź od autora a nie wszystkich po kolei) powinno łączyć się przewody w puszkach? Pytanie dotyczy pkt. e).
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Formozza napisał:
    Do mieszkania doprowadzone są 2 przewody (L i N, instalacja jednofazowa)

W latach 70-tych obowiązywał układ instalacji elektrycznej z zerowaniem ochronnym.
    Można powiedzieć że dziś nazywa się to TN-C ( chociaż nie tak do końca to jest prawda, ale mniejsza o to).
    Musi kolega przerobić na samym początku swój schemat. Przewód PEN z licznika powinien wchodzić na listwę PE. Z tej listwy wydzielić przewód N doprowadzony do listwy N a dalej dopiero odejście N na RCD.
    Dobrze też byłoby zaplanować wymianę przewodu zasilającego na 3-rzy żyłowy z wydzielonym przewodem ochronnym doprowadzonym aż do szachtu elektrycznego tzw. pionu elektrycznego.
    A sam podział na obwody i odbiorniki to już pestka. Najpierw popraw schemat.
    Kolega wyżej trochę się zagalopował w poradach bo schemat jest błędny w myśl zasady - Kto przerywa PEN-a ten rozumu nie ma.
  • Poziom 31  
    Formozza napisał:
    Po wstępnej analizie wyznaczyłem następujące obwody

Po wstępnej analizie czego?
    Ja po wstępnej analizie Twojego postu stwierdzam,że na dzień dzisiejszy nie posiadasz wystarczającego zasobu wiedzy aby to wykonać .Popieram chęć wymiany instalacji ale proponował bym zlecenie tego osobie kompetentnej.
  • Poziom 2  
    Ok. Czyli na forum nic się widzę nie zmieniło... Dzięki Jack za konstruktywną odpowiedź, postaram się dzisiaj to poprawić i wysłać poprawione.
    Jestem po elektrotechnice, niestety nie miałem laborek z wykonywania instalacji elektrycznej. Oczywiście Panowie, że mogę to zlecić elektrykowi, który założy B10 na oświetlenie, B16 na gniazda, B20 lub B25 na kuchnię i weźmie za to 2000tys. Mam uprawnienia SEP D i E do 15kV, ale potrzebne mi są do trochę innych rzeczy. Instalację robię pierwszy raz. Gdybym wiedział jak to zrobić to bym nie tworzył tematu...

Moderowany przez kkas12:

3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

Otóż zmieniło się.
    Dziś za tego typu uwagi można otrzymać nagrodę.

• Poziom 15  
    Formozza napisał:
    Jestem po elektrotechnice, niestety

Dzisiaj mam lekarza, aż się boję, ciekawe co wyniósł ze szkoły, skoro po elektrotechnice można rozbić tyle błędów, to w medycynie to przepaść :-)

Dodano po 1 [minuty]:

Formozza napisał:
    Mam uprawnienia SEP D i E do 15kV

To nie uprawnienia.
  • Poziom 2  
    Ok Jack poprawiłem, teraz muszę gdzieś wyjść neutralnym z różnicówki. Co dalej mam poprawiać. Dziękuję jeszcze raz za pomoc
  • Poziom 15  
    Formozza napisał:
    poprawiłem

Kolego Ty nadal nie wiesz jak podłączyć wyłącznik różnicowoprądowy, moim zdaniem dyplom do oddania i to na Twoją stanowczą prośbę
  • Specjalista elektryk
    Cytat:

Czy ,,Kolega" posiada wykształcenie wyższe? Czy potrafi wykonać obliczenia magnetyczne w MES? Jeżeli nie to dyplom do oddania :) ! Czy wie co to są specjalizacje?
    Czy teraz z różnicówki mogę wyjść na konkretne gniazda?

Może i nie posiadam wykształcenia wyższego ale wiem, żeby nie brać się za coś o czym nie mam pojęcia. Kolega zna zasadę działania wyłącznika różnicowo-prądowego? Dlaczego są wykorzystane 3 zaciski a nie 4?
  • Specjalista elektryk
    Formozza napisał:
    Czy teraz z różnicówki mogę wyjść na konkretne gniazda?

RCD jako wyłącznik ochronny zabezpiecza instalację za tym wyłącznikiem a nie przed. Znowu schemat do poprawy. Myślę, że kolega po elektrotechnice szybciej załapie takie proste rzeczy niż jakiś laik bez wykształcenia zawodowego. Trzeba pomóc adeptowi elektryki. Nikt alfą i omegą od samego początku nie został.
  • Poziom 15  
    Kolego instalację od licznika należy zmienić na 3x10 mm2.
    Dalej w instalacji mają być już tylko przewody 3x, a zabezpieczenie max B16A.
    Acha i ten 25A to FR, a nie S. Poprawiłem co mogłem, ale czy kolega coś zakuma to nie wiem, bo skoro robi obliczenia magnetyczne w MES to takie rzeczy mogą Ciebie przerosnąć co widać.
    Instalacja elektryczna w bloku -
  • Poziom 2  
    Ok już rozumiem. Fizycznie za RCD to jest jakaś listwa w tablicy rozdzielczej gdzie mam podłączyć to N i dalej rozdzielić na poszczególne obwody? Pytam ponieważ nigdy nie widziałem na żywo jak to jest rozwiązane. Wymiana przewodów od pionu do mieszkania, to już jest zadanie dla elektryka co się na tym zna (chyba z zakładu energetycznego). Mam fotkę licznika i tego bezpiecznika i jak to wygląda w pionie to wyślę wieczorem albo jutro. Że dalej będą 3 przewody prowadzone ( L,N i PE) to wiem. Nie rysowałem żeby coś na rysunku było widać.
  • Specjalista elektryk
    Formozza napisał:
    Czy wie co to są specjalizacje?
    Akurat prosta rozdzielnica to jest rzecz wspólna dla wszystkich specjalizacji ;)

.Jack napisał:
    Trzeba pomóc adeptowi elektryki. Nikt alfą i omegą od samego początku nie został.
    Wiem, sam miałem nieraz (i nadal mam) dylematy jak coś zrobić. Polecam koledze obejrzenie iluś instalacji czy rozdzielnic (nawet można poszukać zdjęć na forum). Z tego naprawdę dużo się można nauczyć. No i na początek lektura norm z serii 60364 (arkusze o numerach zaczynających się na 4 i 7) oraz rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  • Poziom 29  
    Formozza napisał:
    Wymiana przewodów od pionu do mieszkania, to już jest zadanie dla elektryka co się na tym zna (chyba z zakładu energetycznego).

Cała instalacja za licznikiem jest już twoja, więc to nie ZE jest odpowiedzialny za wymianę. Formozza Skoro wiesz, że nie robiłeś czegoś wcześniej, to czemu nie weźmiesz kogoś do pomocy choćby.

Nie chodzi o to, że każdy Cię skreśla, ale niestety przyjąłeś błędne założenie, bo w przypadku posiadania D i E do 15kV, okazuje się, że nie masz pojęcia jak podejść do podstaw.

Moim zdaniem nie powinieneś sam tego wykonywać, nawet pomimo posiadania świadectw, (są ważne jeszcze?).

Zrób projekt, bo ten rysunek na razie nie wiele mówi o czym kolwiek.

Sprawdź ten układ sieci, a nie wychodź z założenia, że pewnie jest to czy tamto!
  • Specjalista elektryk
    serwisor napisał:
    Cała instalacja za licznikiem jest już twoja, więc to nie ZE jest odpowiedzialny za wymianę.
    W budynkach wielorodzinnych granica własności jest zwykle w złączu. Potem jest instalacja spółdzielni/wspólnoty (mimo, że płynie nią energia nieopomiarowana), a potem lokatora. Dokładne granice są różne - jedna spółdzielnia wymienia na swój koszt przewody do rozdzielnic w lokalu, w innych odejście od pionu do licznika już jest w gestii lokatora. ZE nie wymieni tego przewodu, trzeba jednak złożyć do niego papiery dot. rozplombowania licznika.