Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satelity wyłapują wszystkie zakłócenia

titolr10 13 Sie 2014 11:54 981 11
  • #1 13 Sie 2014 11:54
    titolr10
    Poziom 12  

Witam!
    Podłączyłem stary zestaw 5.1 (w zasadzie jest 4.1 bo nie mam jednego głośnika). Ma 3 wejścia minijack, ale korzystam tylko z jednego, ponieważ w laptopie mam tylko jedno wyjście audio. Tak się składa, że przy takim ustawieniu dźwięk jest w każdym głośniku i to mnie satysfakcjonuje.

Do rzeczy:
    Mam dwa problemy. Jeden to buczące trafo, ale z tym sobie sam poradzę. Zauważyłem że jak go ścisnę, to nie buczy, więc zastosuję jakąś trytkę do trzymania go, ewentualnie wprowadzę przełącznik przed transformatorem (buczenie nie jest głośne i przeszkadza mi tylko przy wyłączonych głośnikach).
    Opisuję ten problem, ponieważ być może ma wpływ na problem drugi. Mianowicie:

Satelity wyłapują wszystko co się dzieje dookoła. Dosłownie wszystko!
    1. Telefon - nawet jak nie przychodzi połączenie czy sms. Chyba wyłapują sieć.
    2. Wiatraczek podłączony pod usb. Słychać buczenie. Jak dotknę główki wiatraczka to słychać je głośniej.
    3. Pas masujący podpięty do sieci - słychać bardzo głośno.
    4. Wszelkie zapalenie/zgaszenie światła. (wiem, że światło i gniazdka są na innych korkach)
    5. Lodówka czy inne urządzenia elektryczne.

Rozebrałem cały sprzęt. Wrzucam zdjęcia.
    Czytałem, że można dodać "pojemności na wejściu" tylko nie bardzo wiem w którym miejscu. Z lutownicą jestem obyty, więc tutaj rodzi się moje pytanie:
    Co i gdzie należałoby wlutować, żeby zmniejszyć, pozbyć się całkowicie tych niechcianych dźwięków.
    Czy może trzeba coś dołożyć w satelitach?

Satelity wyłapują wszystkie zakłócenia Satelity wyłapują wszystkie zakłócenia

0 11
  • #2 13 Sie 2014 12:11
    problem.z.ko
    Poziom 25  

kondensator na wejściu o pojemności 100nf w szeregu z rezysdtorem 10k. zrób dla obu kanałów.
    Szum i inne śmieci będą trochu cichsze.

0
  • #3 13 Sie 2014 12:19
    TM85
    Poziom 26  

Widzę że chcesz gotowca - przylutuj to i to i gitara. Niestety czeka cię droga przez mękę i dużo eksperymentowania.

Na początek określ który człon wzmacniacza je odbiera.

Skoro umiesz przeszukiwać elektrodę to poczytaj o ekranowaniu wejść, wymianie kabli na naprawdę ekranowane a nie chiński shit, rdzeniach ferrytowych na kablach i ekranowaniu płytek.
    Po wykonaniu tego wszystkiego i tak może coś włazić inną drogą...

Dobre ekranowane kable, solidne wtyczki oraz ekran pod płytką według mnie dałby bardzo dużo. Połączyć do masy obudowy potencjometrów etc.

Powodzenia.

0
  • #4 13 Sie 2014 12:37
    titolr10
    Poziom 12  

Tak myślałem nad układem różniczkującym, tylko pytanie w którym miejscu dokładnie.
    Umieszczam zdjęcie płytki z wejściami minijack. Zaznaczę ktorego używam. Prosiłbym o wskazanie w których miejscach mam dolutować ten układ.

Satelity wyłapują wszystkie zakłócenia Satelity wyłapują wszystkie zakłócenia

@TM85
    Czytałem o rdzeniach, ekranach itp, tylko...
    Ten zestaw kupiłem za 50zł parę lat temu, więc jakbym miał wymieniać kable, to wymieniłbym wszystko :p

To traktuję bardziej jako naukę, ponieważ uczę się elektroniki. Wiem że nie usunę wszystkiego, ale każda ilość będzie satysfakcjonująca :)

Edit:
    Przyjrzałem się trochę bardziej tym dolegliwością. "Testerem" był u mnie pas z masażerem. Na pewno nie ma problemu na wejściach JACK, ponieważ bzyczenie jest nawet po odpięciu tych wejść od płytki z resztą elektroniki.

Zauważyłem, że większe zakłócenia łapie jak kabel od satelitek leży na tym pasie (oczywiście kiedy jest włączony) więc myślę, że problem może być na wyjściach. Można tam coś wlutować, żeby usunąć te dźwięki i nie tracić za dużo na głośności? Być może zaopatrzę się w lepsze przewody, ale na razie chciałbym się dowiedzieć czy można coś zrobić samej płytce, żeby zredukować szumy.

Jeszcze co do objawów, to teraz np mam podłączony przedłużacz i sprzęt grający do jednego gniazda. W przedłużaczu siedzi prostownik do akumulatrów skuterowych i ładuje akurat baterię do wkrętarki. W satelitkach słychać bzyczenie - jakby mucha latała.

0
  • #5 14 Sie 2014 22:15
    kassans
    Poziom 31  

Swego czasu miałem tak samo głośniki łapały wszystko, był też przydźwięk który uciszał się po odłączeniu od laptopa zasilacza. Gniazdko z którego zasilasz ma uziemienie ? być może brak niego powoduje ze wzmacniacz łapie wszystko . Wymiana kondensatora filtrującego napięcie ten największy na płytce też nie zaszkodzi :)

0
  • #6 14 Sie 2014 22:26
    titolr10
    Poziom 12  

Najprawdopodobniej nie ma tu uziemienia, bo to stara część domu. W gniazdkach są bolce, ale nie wiem czy są podpięte w ogóle. Być może są podpięte pod przewód 0. Jutro to sprawdzę :)

Wymiana kondensatora na jeszcze większy, czy na taki sam?
    Bawiąc się wyjściami głośnikowymi (przykładając kondensator) uzyskałem w pewnym momencie zmniejszenie szumu, ale muzyka także ucichła, więc to rozwiązanie mnie nie interesuje. Czy wymiana przewodów na grubsze coś zmieni? Pytam, bo akurat mam trochę grubego przewodu głośnikowego. mam też chinche.

Swoją drogą czy uziemienie w gniazdku coś zmienia, jeśli przewód zasilający jest i tak bez miejsca na uziemienie?
    Czy wymiana przewodu na taki z wejściem na bolec i połączenie masy do niego może coś dać?

0
  • #7 15 Sie 2014 00:56
    kassans
    Poziom 31  

U mnie zmieniło i to dużo . Ja uziemienie mam podłączone niestety do kaloryfera ( inaczej nie można zabytkowa kamienica czekam na zmianę instalacji ). Efekt brumu w głośnikach zniknął masa sygnału jest połączona z masa zasilacza a masa zasilacza poprzez kondensator do uziemienia jakoś tak było w moim zasilaczu od laptopa :)

0
  • #8 15 Sie 2014 21:08
    TM85
    Poziom 26  

titolr10 napisał:

Swoją drogą czy uziemienie w gniazdku coś zmienia, jeśli przewód zasilający jest i tak bez miejsca na uziemienie?
    Czy wymiana przewodu na taki z wejściem na bolec i połączenie masy do niego może coś dać?

Chyba nie rozumiesz po co jest bolec w gniazdku.

0
  • #9 16 Sie 2014 09:03
    Artur k.
    Admin grupy audio

Z doświadczenia wiem, że wszelkie próby pozbycia się tego problemu to tylko strata czasu. Wiele tanich urządzeń tak ma bo są zaprojektowane tak, a nie inaczej. Zakłócenia wyłapują już same ścieżki na płytce i nic z tym nie zrobisz, żadne ekrany tu nie pomogą.

0
  • #10 18 Sie 2014 00:28
    titolr10
    Poziom 12  

No faktycznie sprzęt jest ultra tani :)
    Zauważyłem kolejną sprawę:
    W satelitach słychać buczenie w zależności od położenia paska przewijania tego po prawej stronie na niektórych stronach internetowych, nawet przy odłączonym kablu minijack i przy wyłączonym monitorze.
    Nie że chcę to naprawiać, ale czy mógłby ktoś wytłumaczyć jakim cudem jest to możliwe? :P
    Jeśli trzeba to nagram filmik.

0
  • #11 18 Sie 2014 08:30
    Artur k.
    Admin grupy audio

titolr10 napisał:
    Nie że chcę to naprawiać, ale czy mógłby ktoś wytłumaczyć jakim cudem jest to możliwe?

Normalnie, każde urządzenie wytwarza jakiś szum elektromagnetyczny, rozkład widmowy częstotliwości składowych oraz ich amplituda zależą od tego co aktualnie robi to urządzenie.
    Mówisz, że zależy od położenia paska przewijania - tak ale jak przewijasz stronę to zmienia się to co widać na ekranie - kolory, jasność itp, zatem zmieniają się parametry sygnału wideo który ma być wyświetlony na monitorze. Wyłączenie monitora nie ma na to wpływu, bo niezależnie od tego czy monitor jest włączony, czy nie - karta graficzna pracuje i generuje sygnały wideo (oraz wiele innych - głównie śmieci).
    To się ładnie nazywa - smog elektromagnetyczny.

Normalnie urządzenia projektuje się tak, by zakłócenia z zewnątrz nie wpływały na ich działanie. Nazywa się to kompatybilność elektromagnetyczna, słynne EMC (urządzenie ma nie być podatne na sygnały z zewnątrz, ale także samo ma ich nie emitować). Twoje głośniki tych wymogów nie spełniają, stąd masz takie, a nie inne efekty. :)

Tak jak pisałem - nic z tym nie zrobisz, musiałbyś całkowicie przeprojektować głośniki od płytek drukowanych poczynając. Nawet gdybyś umiał to zrobić i miał chęci, to i tak nie ma to żadnego uzasadnienia ekonomicznego.

0
  • #12 18 Sie 2014 10:31
    titolr10
    Poziom 12  

Jasne, że nie ma ekonomicznego. Jeśli będę coś robił, to tylko i wyłącznie traktując to jako naukę. W każdym razie na razie zamierzam :) Głośniki są chyba z 2003 roku. Mają naklejkę QC passed i to tyle z tego co widać.

Ciekawa sprawa z tym smogiem :) Chyba musi to być strasznie czuły układ, skoro wyłapuje nawet przewijanie :P Tak jak pisałem, zdarza się to od czasu do czasu, nawet na elektrodzie, gdzie tło jest prawie takie samo.

W każdym razie wielkie dzięki za wytłumaczenie tego pojęcia!

0
  Szukaj w 5mln produktów