Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawność układu zasilacza stabilizowanego na LM723

26 Kwi 2005 01:33 4490 22
  • Poziom 11  
    Czesc
    zlozylem zasilcz stabilizowany z Vellmana z uzyciem trafo 22V 80VA 3,6A
    ponizej dam schemat, chcialem zapytac czy dobrze podlaczylem zasilanie woltomierza oraz diode LED (kontrolke) ktora ma swiecic gdy na przednim panelu wlacze przycisk. Przycisk dalem na wyjsciu (rozlacza on output. Chce sie dowiedzeic czy dobrze podlaczylem Diode LED, R7, oraz obwod zasilania woltomierza.
    Napięcie na C5=31V
    $$R_{7}=1,3k\Omega$$
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Spec od GSM
    led będzie Ci wskazywał czy podałeś napiecie z trafa na układ czy nie ,ale voltomierz przy tym połaczeniu będzie wskazywał to samo.Myśle że chodzi Ci o to by wskazywał Uwyj czyli ustawione i nie rozumiem po co w takim razie 7809.Włącznik zasilacza zwykle daje się w obwod zasilania trafa w obwodzie pierwotnym czyli po prostu podaje on lub odcina napiecie sieci 220V.

ftb
  • Poziom 36  
    Pewnie chodzi o woltomierz z wyświetlaczem, który potrzebuje osobnego zasilania. Wszystko w porządku, ale za 7809 powinien być jeszcze kondensator np. 47uF , chyba że przy woltomierzu już jest, wtedy nie trzeba.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 13  
    Jeśli stabilizator na 9V jest po to aby tylko zasilać woltomierz to raczej ten woltomierz nie będzie działać. Woltomierze taki najczęściej głupieją gdy mają porzewód pomiarowy zwarty z masą zasilania. Co do rezystora to nie zaszkodzi jak dasz trochę większy.

Dodano po 3 [minuty]:

Z tego co rozumiem to wyłącznik jest za diodą D6 (czyli na wyjściu). LED będzie się palić cały czas.
  • Poziom 11  
    Czyli LED jest zle podlaczona - chce aby sie ona zapalala jak zapodam na wyjsciu za pomoca 2ugiego przelaczznika na przednim panelu napięcie.
    Woltomierz jest z targu za 15zl wyciagniety z obudowy. Zasiski pomiarowe przylaczylem na wyjsciu przed tym przyciskiem 2ugim aby caly czas pokazywal napiecie. ZEBYM mogl nastawic najpierw napiecie a dopiero wlaczyc na wyjscie.

Nastepne pytanie to przy jakich okolicznosciach mogł sie spalic trafo 22V/3,6A 80VA
  • Poziom 30  
    Witam
    Dioda LED może być tam gdzie jest, trzeba tylko szeregowo z nią dać wyłącznik. Możesz zastosować wyłącznik dwuobwodowy: połowa załącza wyjście a druga załącza diodę.
    Transformator mógł uszkodzić duży prąd płynący przez długi czas. Dochodzi wtedy do przegrzania izolacji i zwarć między zwojami, rdzeniem a uzwojeniem. Część transformatorów jest wyposażona w bezpieczniki termiczne rozłączające uzwojenie pierwotne przy zbyt wysokiej temperaturze.
  • Poziom 11  
    A czy takie polączenie może byc (znaczy o zwarcia itp) chodzi o to aby dioda LEd zapalala sie po wlaczeniu przelącznika tego za wyjsciem z układu. Woltomierz caly czas byl wlaczony i mierzyl napięcie oraz byl zasilany ( nauczyciel powiedzial ze tylko ten stabilizator 7809 wystarczy).
    Nie wiem tylko czy dioda led moze tak byc podlaczona bo na C5 jest 31C a na minusie bedzie napięcie regulowany czyli od 3 do 22. tak wiec czekam na odp
  • Spec od GSM
    dioda będzie Ci świecić nawet jak wyłącznik będzie otwarty jeśli do zaciskow bedzie podłaczony jakis odbiornik prądu.Chyba najprościej zrób jak juz ci radzono.Zastosuj wyłącznik podwójny i led włączaj jedna z sekcji

ftb
  • Poziom 27  
    Jeśli woltomierz jest na bazie 7106 a ten z bazaru przeważnie jest na tym układzie to mogą być kłopoty bo on nie lubi być zasilany z obwodu pomiarowego. Co do diody to możesz włączyć ją przez BF245 lub inne źródło prądowe po tym przełączniku. Przykłady poniżej.
  • Poziom 13  
    Co do diody to najwygodniej zastosować wyłącznik dwuobwodowy.
    Nie bardzo wiem po co ktoś proponuje źródło prądowe do zasilania zwykłego LED-a.
    Wstaw następnym razem bezpieczniki w obwód wejściowy i wyjściowy transformatora.
    Co do zasilania woltomierza to był już ten temat omawiany: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic256772.html
    Sprawdź które uzwojenie się Tobie przepaliło i przewiń je. Powinno być w miarę łatwo bo jest to duży transformator i ma mało zwojów i są one dość grube. Jeśli jest to transformator z bezpiecznikiem termicznym to prawdopodobnie tylko ten bezpiecznik się spalił. Jest on po stronie pierwotnej transformatora. Jeśli omomierz pokaże przerwę na po stronie pierwotnej to usuń papier z uzwojenia i sprawdź czy pod nim nie znajduje się bezpiecznik termiczny.
  • Poziom 10  
    Jestem poczatkujacym elektronikiem i mam takie pytanie przy okazji chodzi mi o to ze mam trafo 2x17V i chce dac kondensatory na 25V czy to nie za malo bo po wyprostowaniu bedzie to 24,04V ....
  • Poziom 36  
    Źródło prądowe dla LED'a ma zapewnić jego działanie niezależnie od napięcia wyjściowego zasilacza. Jednak poniżej napięcia przewodzenia LED nie będzie świecić. Lepsze rozwiązanie to osobna sekcja przełącznika.
    Co do pytania o kondensator, 25V może być mało. Ile V daje trafo bez obciążenia i przy jakim napięciu w sieci ? Pomierz to i dopiero można coś powiedzieć. Aha, i prostownik dwupołówkowy czy jednopołówkowy, bo od tego zależy spadek napięcia na prostowniku.
  • Poziom 11  
    czyli jakie rozwiązanie proponujecie do zasilania tego woltomierza??

Cytat:
    Pewnie chodzi o woltomierz z wyświetlaczem, który potrzebuje osobnego zasilania. Wszystko w porządku, ale za 7809 powinien być jeszcze kondensator np. 47uF , chyba że przy woltomierzu już jest, wtedy nie trzeba.

ten kondensator szeregowo czy rownolegle?
  • Poziom 36  
    Kondensator ównolegle, bo to ma być filtrujący, chodzi o to, że producent zaleca stosowanie kondensatora na wyjściu 7809 dla stabilności. Ale też podejrzewam, że jak woltomierz elektroniczny będzie miał wspólną masę z obwodem, którego napięcie ma mierzyć, to będzie głupiał. Możesz spróbować i uda się albo i nie. W razie problemów możesz dowinąć dodatkowe uzwojenie do trafa, albo dodać mało trafo separujące podłączone dodatkowo do trafa głównego. Bo zasilanie bateryjne w zasilaczu sieciowym byłoby trochę dziwne :D Chyba że dorobisz do niego zegarek, żeby zastosowanie baterii miało jakieś logiczne wyjaśnienie ;).
  • Poziom 11  
    Hmm a moge wziaść napięcie z uzwojenia wtórnego mojego trafo puscic to na jakis prowizoryczny mostek Graetza (inny niz na układzie) i dopiero do tego stabilizator i napięcie do woltomierza.
    PYTANIE 1 Czy ten drugi mosttek (zasilanie woltomierza) nie bedzie zaklucać pracy trafo oraz układu.
    PYTANIE 2 Jakie diody (prostownicze oczywiscie - chodzi mi o jego parametry) i w jakiej cenie bylo by wykonanie takiego mostka Graetza (zasilanie woltomierza)
  • Poziom 36  
    Nawet przy osobnych mostkach będzie połączenie obu obwodów, właśnie przez mostki. Zdaje się, że to na nic.
    Mostek Greatza kosztuje w całości złotówkę albo mniej a zrobiony z pojedynczych diod to około 40 groszy. Oczywiście mostek na mały prąd.
  • Poziom 13  
    Drugi mostek nie zakłuci pracy tansformatora ani zasialcza.
    Co do parametrów mostka to są w sklepie gotowe mostki Gretza (cztery diody w jednej obudowie). Ich cena wynosi ok 1zł. Parametry dowolne. Nie masz ani zbyt dużego prądu ani napięcia. Być może zastosowanie dodatkowego mostka rozwiąże sprawę.
  • Poziom 11  
    Hmm to moze zastosowanie ladowarki do telefonu OUTPUT 6V 150mA
    napięcie moze by styklo - ale obawiam sie o ten prad czy nie za duzy??
  • Poziom 27  
    Można zasilać ten woltomierz przez tak separowany mostek prostowniczy . Nie mam pewności czy to będzie działać ale możesz spróbować. Kondensatory C1,C2 powinny wystarczyć w granicach 1uF oczywiście napięcie większe niż na uzwojeniu transformatora. Kondensator C3 około 220uF i zanim dać stabilizator 78L09 i powinno być ok.
    Pzd.
  • Poziom 11  
    Czyli wnioskuje ze jedyna opcja zasilenia tego wolotmierza to osobny transformator - TAK??
  • Poziom 31  
    podłącz tą ładowarkę - jeśli napięcie nie za małe
  • Poziom 27  
    Spróbuj podłączyć pod taki cudaczny prostownik jak narysowałem , może wystarczyć. Nie jestem pewien jak jest zrobiony akurat ten miernik ale w niektórych aplikacjach ICL 7106 ( bo na takim układzie na pewno jest zrobiony ) minus pomiarowy jest „symetryczny” względem zasilania. W takim układzie wystarczyły by dwie zenerki 3,3V - 4,7V na jednej trzeba zrobić zasilanie ujemne 3,3V a na drugiej dodatnie 3,3V wszystko względem masy układu.