Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór oświetlenia w komorze starzeniowej

13 Sie 2014 15:45 1980 5
  • Poziom 2  
    Witam,

jestem tu nowa, więc nie krzyczcie od razu jeśli zrobiłam coś źle. Przedstawię Wam swój problem. Jestem młodym konstruktorem w pewnym zakładzie mechanicznym. Zajmuję się głównie projektowaniem obudów aluminiowych do przeróżnej elektroniki. Dostałam jednak bardzo ambitne zadanie- zaprojektować od podstaw komorę starzeniową do użytku własnego firmy, która będzie miała funkcję nagrzewania do wysokiej (+70st) temperatury, wraz z światłem imitującym światło dzienne, chłodzenia do -10st, oraz imitacja deszczu. Jestem bardziej mechaniczna niż elektryczna:), dlatego borykam się z problemem doboru światła w tej komorze. Muszą być to lampy UV. Wstępne założenia co do wymiarów komory (jako tej powierzchni użytkowej) to ok. 600x700x900mm (szer x dł x wys). W jaki sposób dobrać moc i ilość tych lamp, aby na takiej powierzchni imitowały światło dzienne (wielkość nasłonecznienia proporcjonalna do tego jakie uzyskamy w warunkach klimatycznych Polski w okresie letnim, w południe, słonecznego, bezchmurnego dnia). Będę ogromnie wdzięczna za każdą podpowiedź, pomoc, wskazówkę, czy jakieś opatentowane wzory do wyliczeń. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Lampy HID (takie jak xenony samochodowe) emitują dużo UV i dosyć dobrze naśladują światło dzienne. Do ogrzewania użył bym światła z lamp halogenowych.
    Z tym, że lampy HID zmieniają swoje parametry - starzeją sie :-) Lepsze będą lampy jarzeniowe UV + żarówki halogenowe do nagrzewania. Dobór lamp zależy od tego co będzie podlegać tresowaniu - lub można użyć kilku lamp o różnych długościach światła, ale wtedy mamy mniejsze natężenie promieniowania i dłuższe testy. Napisz chociaż oględnie co będzie podlegać testom.
  • Computer Controls
  • Poziom 2  
    Testom będą poddawane odbudowy/ osłony aluminiowe, malowane proszkowo. Będzie sprawdzane oddziaływanie czynników atmosferycznych głównie na tą farbę, czy nie blaknie, nie odpada, nie łuszczy się, jak i na całą konstrukcje. Gabaryty tych obudów są różne od takich wielkości nazwijmy to A6 do A3. Myślałam o tym, żeby zastosować agregat chłodniczy, jakąś grzałkę, cały system natrysku, no i te lampy UV. Tylko teraz to już nie wiem czy to dobry pomysł z tą grzałką.
    Oglądałam strony z ofertami takich komór i np tu:
    http://www.simatech.com.pl/komory_klimtyczne_binder_kbf.htm,
    komora ma 2100W mocy nominalnej, w tym dwie lampy UV, 8 lamp światła białego, z tym, że ma inne wymiary . Jak to ugryźć?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Z tego co ja się orientuje to do doświetlania hodowli roślin używa się lamp sodowych (takie "pomarańczowe" drogowe) - one najlepiej oddają specyfikę światła dziennego - ale ile toto ma UV? nie wiem - wiem że daje to też dobre grzanie - wiec o ile to ma dobre UV (a tak sadze ze dużo) to masz dwa problemy z głowy
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    My budujemy podobną komorę do badania stabilności koloru świec będzie tam 16 świetlówek uv philipsa ale jakie konkretnie to postaram się w tygodniu odszukać symbol tych świetlówek.
  • Poziom 1  
    Witam, mam podobny problem przy budowie komory starzeniowej,
    może ktoś podzielić się swoimi wnioskami tzn. chodzi mi o dobór lamp,
    wykonanie chłodzenia jak też i o zabudowy wewnętrznej czy nada się
    polerowane aluminium na lustro?
    będę wdzięczny za odpowiedz :D
    pozdrawiam