Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

piaggio vespa et2 - brak iskry zmiana modułu przeróbka instalacji

szymekMBK 13 Aug 2014 16:31 5934 10
Tespol
 • #1
  szymekMBK
  Level 9  
  Witam, posiadam skuter piaggio vespa et2 wersja na wtrysku 100% mechanicznym, bez immo, problemem jest brak iskry, według różnych poradników sprawdziłem że stator jest sprawny, świeca, przewód, fajka również sprawna, problem jest najprawdopodobniej w module, chciałbym kupić nowy ale nie ma możliwości takiego zdobyć a wtyczka w nim wygląda tak:
  piaggio vespa et2 - brak iskry zmiana modułu przeróbka instalacji
  Nowy, łatwo dostępny moduł standardowy w p/g wygląda tak: piaggio vespa et2 - brak iskry zmiana modułu przeróbka instalacji

  Czy istnieje możliwość podłączenia nowego bez zmiany statora, regulatora napięcia ?

  Schemat mojej wersji:
  piaggio vespa et2 - brak iskry zmiana modułu przeróbka instalacji
  Schemat z standardowym modułem w załączniku
 • Tespol
 • #2
  rafik654
  Level 7  
  Js bym kupił. sobie nowy albo znalazł ns częśći tski sam model
 • #3
  szymekMBK
  Level 9  
  Proszę o wypowiedź kogoś innego bo kolega widzę nie przeczytał o co chodzi i do tego z ortografią kiepsko
 • Tespol
 • #4
  rafik654
  Level 7  
  Nie mów mi kolego znamy się a w telefonie mam uszkodzonę klawiaturę
 • #5
  Polos113
  Level 16  
  Jeśli podłączy się prawidłowo piny nie widzę przeszkód, tym bardziej, że regulator napięcia jest tutaj osobno, a nie scalony z modułem.
 • #6
  BANANvanDYK
  Level 41  
  Osoby powyżej nie wiedzą co piszą.
  Niestety, ale muszę Cię zmartwić. Patrząc na schemat wynika że jest zastosowane rozwiązanie podobne jak Katanie LC albo Piaggio 50 cm³ 4T, a mianowicie jedno uzwojenie statora zasila jednocześnie układ zapłonowy oraz oświetlenie. Dopasowanie innego cewkomodułu będzie niemożliwe. Od Piaggio 50 cm³ 4T jest problem w postaci zmiennego kąta wyprzedzenia zapłonu i ograniczenia obrotów, natomiast od Katany nie ma pewności że moduł będzie zgodnie pracował. Jeszcze kwestia czy w tym silniku nie zastosowano zmiennego kąta wyprzedzenia zapłonu. Jedyna opcja to rozebranie i naprawa posiadanego cewkomodułu albo szukanie oryginalnego...
  Sprawdź przy okazji czy na pewno jest podawane zasilanie do cewkomodułu na przewodzie fioletowym (napięcie przemienne ze statora) oraz czy nie ma czasem przebicia na przewodzie gaszenia (zielonym).
  Ostatecznym rozwiązaniem byłoby zamontowanie normalnego zapłonu (o ile pasuje), ale to by wiązało się również ze zmianą regulatora i przeróbką instalacji elektrycznej.
 • #7
  szymekMBK
  Level 9  
  A jest wogóle możliwość naprawy tego cewko modułu? Problemem jest chyba sama cewka gdyż daje zbyt małe napięcie na świece. Nie ma możliwość założenia zapłonu z "normalnego" silnika gdyż magneto jak i stator mają większa średnice do tego inny rozstaw śrub mocowania i czytałem gdzieś że zapłon przy takiej przeróbce wychodzi w DMP i trzeba frezować magneto na klin w innym miejscu więc taka opcja odpada.
 • #9
  szymekMBK
  Level 9  
  iskra jest jedynie przy zetknięciu przewodu HV z masą więc długość prawie zerowa
 • #10
  BANANvanDYK
  Level 41  
  Można jeszcze próbować obejść regulator, łącząc bezpośrednio stator z cewkomodułem (przewody szaro-niebieski z fioletowym we wtyczce regulatora). W zasadzie połączenie to występuje bezpośrednio w regulatorze, tylko w nim znajdują się także dodatkowe układy odpowiadające za ładowanie i oświetlenie które mogą wywierać wpływ na zapłon, a regulatory tego typu w Katanach też lubią się uszkadzać. Jeśli dysponujesz oscyloskopem, to zbadaj napięcie na statorze podczas pracy zapłonu - moduł powinien podbijać napięcie w szczycie do ok. +300V. Jeśli napięcie jest typowe dla zwykłego alternatora (np. 20-30V w szczycie przy kręceniu rozrusznikiem), to pewnie układ podbijający napięcie w module nie działa i stąd mikroskopijna iskra. Jeśli jednak występuje wysokie napięcie zasilające, to pewnie będzie uszkodzona cewka WN. Tyle mogę powiedzieć na temat zdiagnozowania modułu.
  Tymczasem przeglądając internet znalazłem na polskim Ebayu nowy oryginalny cewkomoduł za 320 zł - sklep znajduje się w Polsce, a opis po włosku/angielsku... Ze względu na regulamin nie mogę zamieszczać linku.
 • #11
  Mimik2
  Level 12  
  Jeśli masz Vespe na wtrysku , to jest to model z immo , a tu niestety do zamiany modułu musisz posiadać kluczyk "matkę" ja sobie dałem spokój i poszukałem firmy która dorobiła mi moduł do mojej Vespy , i "hula krasula" natomiast problem który dodatkowo napotkałem po przeróbce na "Digitech" to za niskie napięcie na zaworze gaźnika "choke" może to wina braku immo który usunąłem ,ale to jest do zrobienia

  Pozdr