Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kingpan model: KP6003J Ładowarka akumulatorowa - zwarcie w układzie

mariod14 13 Sie 2014 19:04 1686 6
  • #1 13 Sie 2014 19:04
    mariod14
    Poziom 9  

Witam,
    Mam problem z ładowarką akumulatorowa, chodzi o produkt firmy Kingpan, a dokładnie model KP6003J. Generalnie ładowarka puściła dymek i wybiło bezpiecznik.
    Po otwarciu zauważyłem przykopcony tranzystor J13009 (na schemacie jest to Q2), jak się okazało tranzystor Q1(J13009) tez był spalony. Wymieniłem oba tranzystory + diody (D1,2,3,4) oraz C10 i C11, chociaż po testach multimetrem nie stwierdziłem żeby diody i kondensatory były uszkodzone, ale i tak wymieniłem.

No i po podaniu zasilania znowu poszedł bezpiecznik w zasilaczu i to tak konkretnie go rozwaliło czyli jest konkretne zwarcie w układzie. Sprawdzałem już wcześniej wszystkie diody, rezystory w układzie tranzystora ale niczego nie znalazłem. Dlatego tez skończyły mi się pomysły. Znalazłem schemat podobnego urządzenia w sieci wiec go załączam. Może ktoś podsunie mi jakąś dobrą radę?
    Mój zasilacz wygląda tak:
    Kingpan model: KP6003J Ładowarka akumulatorowa - zwarcie w układzieKingpan model: KP6003J Ładowarka akumulatorowa - zwarcie w układzieKingpan model: KP6003J Ładowarka akumulatorowa - zwarcie w układzieKingpan model: KP6003J Ładowarka akumulatorowa - zwarcie w układzie

Pozdrawiam
    Mariusz

Proszę niezwłocznie poprawić załączniki po zapoznaniu się z tematem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    [_P_]
    Kingpan model: KP6003J Ładowarka akumulatorowa - zwarcie w układzie

• #2 13 Sie 2014 20:22
    Zygaqra
    Poziom 34  

Sprawdź albo wymień kondensator 1uF/400V oznaczony na schemacie jako C9

• #3 14 Sie 2014 10:18
    mariod14
    Poziom 9  

Kondensator wyglada na sprawny, nie ma przebicia. W weekend bede mial dostep do miernika, który bada pojemnosc to jeszcze raz sprawdze. Generalnie zastanawialem sie już czy czasem trafo nie jest uszkodzony, bo praktycznie juz cala pierwotna strona jest sprawdzona a tu takie zwarcie wystepuje.

• #4 14 Sie 2014 11:21
    Novile
    Poziom 31  

Sprawdź mostek prostowniczy. Prawdopodobnie ma przebicie. To jego robota te uszkodzenia według mnie.

• #5 26 Sie 2014 13:28
    mariod14
    Poziom 9  

Witam ponownie, musialem poczekac na dostawe czesci w moim sklepie ale generalnie to ladowarka dalej nie dziala. Co zrobilem:
    -wymienilem dwa tranzystory J13009 (Q1 i Q2)
    -wymienilem mostek prostowniczy, wedlug mnie stary byl dobry ale co tam ...
    -sprawdzilem wszystkie rezystory po stronie pierwotnej
    -sprawdzilem diody po stronie pierwotnej
    -sprawdzilem kondensatory po stronie pierwotnej

No i wlaczylem zasilanie, no i znowu poszedl maly dymek, tym razem z termistora, odpadł mu mały kawalek. Nie wiem co powoduje takie zwarcie, juz sie zastanawialem czy nie bylo jakiegos przebicia miedzy termistorem a cewka L1 bo sa dosyc blisko siebie na plytce.

Obecnie z tego co ustalilem to tranzystor Q1 i Q2 maja zwarcie, bezpiecznik tez strzelil, no i rozpadl sie termistor. MOstek sprawdzalem i jest OK, diody przy Q1 i Q2 tez sa OK. Reszte rzeczy bede dopiero sprawdzal.

Moze ktos ma jakies nowe wskazówki?

• #6 28 Lis 2014 21:21
    xdcer
    Poziom 12  

Witam mam ten sam problem, czy coś się ruszyło w temacie? Zasilam moją ładowarkę przez żarówkę 60W w obwodzie, po podłączeniu miga z częstotliwością ok 2Hz.

• #7 29 Lis 2014 13:40
    mariod14
    Poziom 9  

Witam, narazie nie ma żadnego postępu. Zajołem się innymi rzeczami i narazie ładowarka czeka na w poczekalni. Jezeli uda Ci sie cos ustalic to bede wdzieczny za pomoc. Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME