Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik szczotki głównej Samsung Navibot błąd C01

13 Sie 2014 19:51 6672 3
  • Poziom 9  
    Witam. Nabyłem ot odkurzacz Samsung Navibot SR8845. Objaw jest następujący:
    robot po przejechaniu jakiegoś 1 m zatrzymuje się i komunikuje o błędzie
    C01. Jest to zablokowanie szczotki głównej. Po ominięciu zabezpieczeń uruchomiłem robota bez zbiornika na kurz i szczotka pracuje ale w sposób przerywany. Czyli Pracuje z normalnymi obrotami przez jakieś 2-3 sekundy następnie 2-3 sekundy przerwy. Następują dwa takie cykle i pojawia się w/w komunikat. Robot widzi brak obrotów co nie jest prawdą. Dobrałem się do niego i wymontowałem "servo" ( jeśli dobrze nazywam). Jest to silnik prądu stałego 12v DC wraz z czymś w rodzaju nie wiem może enkodera, hallotronu czy tacho. Po prostu wirujący pierścień magnetyczny pod którym znajduje się elektronika. I tu na początek mam pytanie dla wprawionych ( ja wiem że gdzieś dzwoni ale nie bardzo wiem gdzie :) ) co to jest za element SMD o oznaczeniu 95k na tej płytce którą odlutowałem z silnika. Mam parę pomysłów na diagnozę co jest z navikiem nie tak, ale nie chciał bym dochodzić do tego podmieniając części z napędów kół jezdnych czy drugiego odkurzacza(posiadam dwa takie modele i nie chciał bym by oba stały się niesprawne :) ). Dodaję zdjęcia na początek tego ustrojstwa z silnika i tym nieznanym mi bliżej elementem do którego nie wiem jak podejść, więc proszę o pomoc, a może razem naprawimy navika i napiszemy kawałek fajnej instrukcji naprawy.Pozdrawiam
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 9  
    Ciąg dalszy. Silnik naprawiony, pracuje. Podłączyłem do pod zasilacz pracował bez problemu a według specyfikacji jest silnik DC 12V. A jeśli tyczy się to tego nieznanego elementu to po podłączenia woltomierza pod czerwony i żółty oraz podpięcie silnika do odkurzacza pokazało napięcie około 1,5V a przybliżając zwykły magnes wzrastało nagle do 5V. Więc mniemam, że ten element o oznaczeniu 95K jest sprawny. Nadmienię, że odkurzacz w dalszym ciągu nie działa. Szukam dalej. Silnik szczotki głównej Samsung Navibot błąd C01 Silnik szczotki głównej Samsung Navibot błąd C01 Silnik szczotki głównej Samsung Navibot błąd C01
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 9  
    Witam. Niestety problem okazał się poważniejszy niż się spodziewałem.Układ samej szczotki czyli silnik i układ licznika obrotów działa w 100%. Podłączyłem go do drugiego odkurzacza i pracował bez problemu. Pozostaje jedynie weryfikacja dwóch układów zasilających silnik ( miernik pokazał pulsujące 12V) FDS4897C. A raczej nie możliwe będzie sprawdzenie lub wymiana procesora do którego podąża sygnał z licznika. Załączam parę fotek, między innymi zdjęcia w/w układów . Będę próbował dalej ( w końcu i tak ostatecznie nie działa odkurzacz więc co mi tam :) )

Silnik szczotki głównej Samsung Navibot błąd C01
    Silnik szczotki głównej Samsung Navibot błąd C01 Silnik szczotki głównej Samsung Navibot błąd C01
  • Poziom 9  
    Walka trwa :) dzięki uprzejmości kolegów romuald-f , Polon_us za ofiarowane punkty pobrałem instrukcję serwisową do mojego pacjenta. I co się okazało? Odkurzacz liczy obroty i nawet po odpięciu zasilania silnika szczotki i pokręceniu nią manualnie naliczane są kroki. Co ciekawe podczas trybu serwisowego szczotka również pracowała z przerwami czyli 3-4 sec. pracy i 3-4 sec. postoju. Podłączyłem więc zasilanie zewnętrzne i co? brak błędu C01 lecz pojawił się błąd z nawigacją (odkurzacz widział że stoi w miejscu, taki głupiutki to on nie jest :) ). Tutaj link do filmu z operacji:
    http://youtu.be/-ngQNw_2bxE

Pozdrawiam