Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer 13z012 - Spalony przekaźnik.

13 Sie 2014 19:56 6420 22
  • Poziom 11  
    Cześć.
    Właśnie przed chwilą podłączyłem ekspres po półrocznym odpoczynku.
    30 min po podłączeniu do prądu, zaświecił się, oddał strzały i zaczął dymić i śmierdzieć.
    Rozkręciłem go, spalił się przekaźnik i rozerwało dwa tranzystory, jest również spalona ścieżka.
    Da się go jeszcze reanimować, czy od razu wywieść go na wysypisko?

Załączam zdjęcie trupa.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 8  
    Wymień przekaźnik i tranzystory, spaloną ścieżkę zamień przewodem montażowym (sporo zabawy ale w większości wypadków się da.

A jeśli ci się nie chce to chętnie ten sprzęt przyjmę do rozlutu (opłacę przesyłkę) :D
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 43  
    z0idb3rg napisał:
    Wymień przekaźnik i tranzystory, spaloną ścieżkę zamień przewodem montażowym (sporo zabawy ale w większości wypadków się da.

Po wykonaniu tego i po ponownym włączeniu zapewne będzie taki sam efekt. To są tylko skutki awarii, a przyczyna jest pewnie gdzieś indziej. Na zdjęciu na samym dole jest widoczny fragment jakiegoś elementu, coś mi się wydaje, że też jest uszkodzony.
  • Poziom 11  
    Nie wygląda by spaliło się coś jeszcze, przynajmniej na tej płytce, ale mogły dostać czujniki albo grzałka albo płytka od wyświetlacza.

januszx3
    Wygląda na podobny problem, jeśli to wina stycznika to sama wymiana tego tranzystora nie rozwiąże problemu.

Załączam galerię, może faktycznie coś pomoże.

Zelmer 13z012 - Spalony przekaźnik. Zelmer 13z012 - Spalony przekaźnik. Zelmer 13z012 - Spalony przekaźnik. Zelmer 13z012 - Spalony przekaźnik. Zelmer 13z012 - Spalony przekaźnik. Zelmer 13z012 - Spalony przekaźnik.
  • Pomocny post

Specjalista AGD
    kokapetyl napisał:
    z0idb3rg napisał:

Po wykonaniu tego i po ponownym włączeniu zapewne będzie taki sam efekt. To są tylko skutki awarii, a przyczyna jest pewnie gdzieś indziej. Na zdjęciu na samym dole jest widoczny fragment jakiegoś elementu, coś mi się wydaje, że też jest uszkodzony.

Nie zgodzę się, przyczyną owej usterki jest przekaźnik, który jest mozliwie najniższej jakości.. Po wymianie wszystko będzie okey.. Ale dla pewności pociągnij delikatnie przewody od czujnika NTC wkręconego w termoblok.. Bo niekiedy przekaźnik za mocno podgrzewa przed awarią i możliwe iż uszkodził tym czujnik.. Jeżeli delikatnie pociągniesz za przewody i jakis się urwie znaczy ze jest do wymiany.. Zobacz też czy z termobloku nie widać zacieków
  • Poziom 11  
    Sprawdziłem i wszystkie przewody wyglądają na nienaruszone, ale byłbym wdzięczny gdybyś powiedział gdzie ten czujnik NTC się znajduje, jestem bardziej informatykiem niż elektronikiem.
  • Pomocny post

Specjalista AGD
    Czujnik NTC :

• Poziom 11  
    Dziękuję za wskazanie, przewody jak i sam czujnik wyglądają jak nowe. Właściwie cała reszta wygląda dobrze poza tym, że jest osmolona, najbardziej pompka.
    No i jeszcze jest zagadka jakie wstawić tranzystory, jeden jakieś oznaczenia ma, ale ten drugi tylko częściowe.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Układ elektroniczny expresu nie kończy się na uszkodzonym panelu sterowania.
    Kompletny schemat przedstawia rys.:
    Uszkodzony element Q2, nie jest tranzystorem, tylko układem scalonym 78L12 (zasilacz stabilizowany 12V):
    Zelmer 13z012 - Spalony przekaźnik. Ponieważ układ 78L12 zasila drugą, nie widoczną płytkę elektroniczną, należy przeprowadzić pomiary i diagnostykę całego układu elektroniczego (w szczególności, należy sprawdzić, przemierzyć wszystkie elementy półprzewodnikowe).
    Dla ułatwienia identyfikacji elementów i lepszej przejrzystości, w sumie prostego układu, przygotowałem Ci pomocną ilustrację (zał. rys.):
  • Poziom 11  
    Dzięki. Wiele się rozjaśniło. Rozerwało Q1 i Q2, czyli obydwa są takie same. Ok.

Jeśli chodzi o pomiary to niestety mimo posiadania miernika chyba nie dam rady pomierzyć, bo nigdy tego nie robiłem. Nawet nie będę wiedział jakie wyniki są poprawne.
    Chyba, że chodzi o szukanie zwarć?
    A ta druga płytka to ta od wyświetlacza i pewnie jest gdześ przy wyświetlaczu czyli z drugiej strony?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Uważaj, nie popełnij pomyłki twierdząc "Rozerwało Q1 i Q2, czyli obydwa są takie same".
    Dokładna moja informacja to: Q1- tranzystor npn (o wyprowadzeniach nóżek BCE, zaznaczony a rys.); Q2- Układ scalony LM78L12 (zasilacz stabilizowany 12V, a nie tranzystor).
  • Poziom 11  
    Ok. Teraz załapałem :-) Troszkę jestem niedospany to pewnie przez to.
  • Poziom 11  
    Mogę prosić o nazwę tego tranzystora, bo nigdzie w sklepach internetowych nie jest napisane, że to BCE i nie potrafię go znaleźć. Są podzielone tylko na NPN i PNP.

http://sklep.avt.pl/tranzystor-bc237.html - Może być ten?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Tranzystor Q1 jest w obwodzie zasilania cewki (12V) przekaźnika i praktycznie większość tranzystorów npn małej mocy pasuje do Twojego układu. Zaznaczony na rys. , przykładowy typ BC238 o kolejności wyprowadzeń (E)miter (B)aza (C)olektor, miał na celu pokazać Ci prawidłowość podłączeń. W Twojej płytce, patrząc od góry rys., otwory są szeregowo w kolejności BCE (baza-kolektor-emiter) i tranzystory o takiej kolejności wyprowadzeń pasują do otworów bez wyginania nóżek.
    Jeśli masz jakiś tranzystor npn, zadbaj aby kolektor, baza i emiter, podłączyć właściwie do zaznaczonych punktów (jeśli masz tranzystor EBC, powyginaj nóżki do kolejności w druku BCE i po kłopocie).
    Odpowiedź na Twoje pytania (#14), znajdziesz na zał. rys.:
  • Poziom 11  
    Ok. Myślę, że znalazłem jeden, który będzie pasowa bez wyginania nóżek:
    http://sklep.avt.pl/tranzystor-bc639.html
    Jest ECB więc wystarczy go przylutować wg. schematu, który wcześniej zrobiłeś.
    Zamówię te części i jak je przylutuję to dam znać czy ekspres żyje :).
  • Poziom 11  
    Kupiłem części, poskręcałem ekspres, okazało się, że podświetlenie wyświetlacza padło. Okazało się, że to panel, do którego wciśnięte są spiłowane diody 3 mm, wstawiłem nowe niebieskie, oryginalne były białe.
    Podłączyłem ekspres nawet zrobiłem kawę i okazało się, że nie przestaje podgrzewać. Przypuszczam, że to będzie ten czujnik NTC. Można go gdzieś dostać? Wymieniał go już ktoś i wie jak to zrobić?
    Chyba, że to co innego.
  • Poziom 31  
    Nie pdejrzewaj termistora (czujnika temperatury NTC). Nie usunąłeś wszystkich uszkodzeń w panelu "PE" (patrz schemat,#10). Najszybszą diagnozę otrzymałbyś, gdybyś pokazał zdjęcia "PE", płytki z obu stron. Zakładając chwilowo, że wymienione elementy działają i są sprawne, uszkodzenie w obwodzie sterowania tranzystora Q1, może przenosić się z panelu "PE"(wtedy napięcie na rezystorze R32 nie spada do bliskiej zeru wartości min.).
    Można to sprawdzić zwierając w czasie pracy na chwilę bazę z emiterem tranzystora Q1, przekaźnik powinien przerwać pracę (tylko ostrożnie, można np. przylutować do tej próby zwierania przewody do B i E). Jeśli próba wypadnie pomyślnie, to diagnoza uszkodzenia w "PE", naprawa (być może wymiana kolejnego elementu półprzewodnikowego) i jesteś u celu.
    I z taką nadzieją Cię pozostawiam.
  • Poziom 11  
    Jeżeli jest coś uszkodzone na tej płytce PE, to obawiam się, że nie dam rady tego naprawić, ciężko będzie coś tam odlutować nie wspominając o przylutowaniu.
    Czy jest możliwe, że błąd jest z powodu innego tranzystora Q1 niż oryginalny?
    Podsyłam zdjęcia.

Płytka PE
    Zelmer 13z012 - Spalony przekaźnik. Zelmer 13z012 - Spalony przekaźnik.

Oraz Płyka PS po naprawie i ten tranzystor.
    Zelmer 13z012 - Spalony przekaźnik. Zelmer 13z012 - Spalony przekaźnik.
  • Poziom 31  
    Tranzystor Q1 dałeś lepszy niż oryginalny (Ic 1A). Elementy wlutowane bez pomyłek.
    Wyraźne zdjęcia pozwalają zastąpić schemat, co stwarza szansę dalszej diagnostyki.
    Wcześniej pytania:
    Czy po wymianie elementów i załączeniu, panel "PE" wyświetlał i reagował na switch'e.
    Jeśli tak, to czy nie wyłączanie grzałki jest jedyną nieprawidłowością. Wtedy próba opisana #18 (odsterowanie tranzystora, zwarcie B-E, przerwanie pracy przekaźnika i wyłączenie grzałki), pozostawiłaby bez wątpliwości uszkodzenie "PE", lub elementy zasilania napięciem obniżonym panelu "PE", a znajdujące się na płytce "PS" wokół drugiego kondensatora elektrolitycznego C? (napis na zdjęciu zasłonięty innymi elementami).
    Informacje w/w określą możliwości dalszej diagnostyki i naprawy.
  • Poziom 11  
    Jedyny problem jaki dotąd wyłapałem, to podgrzewanie wody za mocno. Grzeje tak jakby był przełączony na robienie pary, ale nie dociąga do końca, nie pojawia symbol pary na wyświetlaczu, tylko kreseczki aż do symbolu.
    Wszystkie przyciski działają prawidłowo i wszystkie diody świecą również prawidłowo, nie sprawdzałem ustawiania godziny i jak mocno grzeje po przełączeniu na parę (bałem się, że będzie za mocno grzał).

Spróbuję z tym zwarciem jutro.
  • Poziom 10  
    Witam
    Jaki opór ma termistor NTC zamontowany w ekspresie?
  • Pomocny post

Specjalista AGD
    100k w temperaturze pokojowej..