Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Używany zestaw stereo wzmacniacz + kolumny (~1000zł)

qepasa1 13 Sie 2014 22:45 5292 16
  • #1 13 Sie 2014 22:45
    qepasa1
    Poziom 6  

Witam!

Poszukuję zestawu stereo wzmacniacz + 2 kolumny, w cenie do około 1000zł (Granica jest elastyczna, jeżeli dopłacając 100-200zł mogę znacząco poprawić jakość zakupionego sprzętu to nie ma problemu).
    Wymiary pomieszczenia – 3 x 4m
    Sprzęt ma służyć głównie do słuchania muzyki (przeważnie muzyka elektroniczna – big room, electro, trance) puszczanej głównie z laptopa , czasami do oglądania filmów.

Wcześniej posiadałem zestaw TECHNICS SU-V303 + Altus 110 i szczerze mówiąc, byłem z niego bardzo zadowolony (Podobała mi się w nim uniwersalność, mogłem odpalić zarówno muzykę elektroniczną, w której przeważa bas, po czym bez problemu posłuchać trochę rocka dla odmiany… )

Do dyspozycji posiadam subwoofer aktywny JBL LX2000 SUB (potrafi konkretnie uderzyć basem :) ), jednakże przy altusach 110 nie uważałem za konieczne używanie go, bas od samych kolumn mi odpowiadał, sub pracował jedynie przy oglądaniu filmów.

Teraz moje pytania:
    - po 1, jaki przyjąć stosunek ceny wzmacniacz/kolumny? Zastanawiałem się nad wzmacniaczem za około 400-500 zł + kolumny za 600-700. Czy może lepiej będzie wziąć wzmacniacz np. za 300zł a pozostałe środki przerzucić na kolumny?

-po 2, lepiej szukać wzmacniacza czy amplitunera? (Z tego co wyczytałem na forum to zakup amplitunera z tak ograniczonym budżetem nie ma sensu...)

-po 3, czy problemem jest, że kolumny prawdopodobnie będą leżały bokiem na szafach, w narożnikach pokoju? Altusy były tak ulokowane i dźwięk ładnie rozchodził się po pokoju. Z czasem prawdopodobne są przenosiny do większego pomieszczenia, więc skłaniałbym się ku kolumnom podłogowym.

Oczywiście mowa tu o sprzęcie używanym :)

Jakich marek poszukiwać?
    Od razu zaznaczam że skłaniam się raczej ku temu, aby kupić sprzęt sporo starszy, ale porządnej firmy a nie stosunkowo nowy, beznadziejnej jakości (bo na dobry nie mam wystarczającego budżetu) :)

Co do wzmacniacza, myślałem nad firmami:
    Pioneer, Technics, Sony, Denon, Yamaha - patrząc po allegro można wyrwać coś z lat 90 za te pieniądze.
    Jakie marki (najlepiej konkretne modele) polecacie?
    Co myślicie o np.
    TECHNICS SU-V7,
    Denon PMA-1080R?

Przy kolumnach mam podobne podejście jak w stosunku do wzmacniaczy - nie przeraża mnie wiek sprzętu, myślałem nad firmami: Heco, Tonsil (?), Pioneer, Yamaha, Jamo (nigdy nie miałem styczności z tą firmą, ktoś się może wypowiedzieć odnośnie ich produktów? )
    Znalazłem na aukcji z mojego miasta kolumny Jamo Classic 8 za 800zł, czy ktoś z Was może miał z nimi styczność i poradzi, czy warto? :)
    Czy może lepiej kompletować zestaw do suba, który posiadam? (JBL LX2000) z kolumnami JBL LX 2004 / albo LX 2005?

Oczywiście zdaję sobie sprawę że za cenę Fiata nie dostanę Ferrari, ale jako - tako grający zestawik może uda się skleić ;)

Pozdrawiam

0 16
  • #2 14 Sie 2014 16:15
    Zamerstary
    Poziom 26  

1. Stosunek ceny wzmacniacza do kolumn, który podałeś jest w porządku, chociaż pamiętaj, że wąskim gardłem zazwyczaj bywają kolumny i lepiej to w nie troszkę więcej zainwestować.

2. Jeśli zależy Ci na słuchaniu stacji radiowych to kup amplituner ale stereo, amplitunery kina domowego nie sprawdzają się tak dobrze w muzyce jak wzmacniacze/amplitunery stereo.

3. Tak jest to problem, Tobie może to odpowiadać ale w rzeczywistości kolumy powinny być na wysokości uszu słuchacza, i jeśli to podłogówki tak jak Altusy 110 to lepszym rozwiązaniem jest ulokowanie ich na podłodze w pozycji stojącej pionowo.

Technicsa sobie odpuść, są one budowane na układach STK, które są trudno dostępne i drogie, a zamienniki tych układów są awaryjne i ich jakość pozostawia wiele do życzenia.
    Ten Denon 1080R to fajny wzmacniacz i jeśli jest w rozsądnej cenie to warto go brać bo będziesz zadowolony. Co do kolumn to do pokoju 12 metrów kwadratowych proponuję kolumny podstawkowe.

0
  • #3 15 Sie 2014 17:08
    qepasa1
    Poziom 6  

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Z uporem maniaka przeglądam aukcje internetowe w poszukiwaniu ciekawych amplitunerów stereo mieszczących się w budżecie i zaczynam mieć mętlik w głowie.
    Chyba jednak będę skłaniał się ku zwykłemu wzmacniaczowi stereo.

Ten Denon PMA-1080R wyniósłby mnie 600zł, warty swojej ceny? Czy można coś w tej cenie znaleźć ciekawszego? :)

Przeglądając aukcje, zauważyłem że niższe modele np. PMA-715, PMA-560 czy 700-V można dostać o 100-200zł taniej. Zastanawiam się, czy oprócz oczywistej różnicy w postaci trochę mniejszej mocy wyjściowej, jest również między nimi różnica w jakości dźwięku?

Co do kolumn - powiem szczerze, że wcześniej nie przeglądałem kolumn podstawkowych... Intryguje mnie jedno - czy taka niewielka skrzynka, jest w stanie wygenerować dźwięk porównywalny z tym, z dużej skrzyni? Czy np. HECO VICTA 301 dorównają chociażby wspomnianym wcześniej Altusom 110? No i czy po ew. przenosinach do większego pomieszczenia (ok. 20 m^2) dadzą sobie radę?

Pozdrawiam

0
  • #4 21 Sie 2014 11:11
    indianin11
    Poziom 21  

qepasa1 napisał:
    Ten Denon PMA-1080R wyniósłby mnie 600zł, warty swojej ceny? Czy można coś w tej cenie znaleźć ciekawszego?

W tej cenie można kupić wzmacniacz Sony z serii ES - znacznie ciekawsza propozycja od tego Denona.

0
  • #5 21 Sie 2014 12:35
    Zamerstary
    Poziom 26  

Nawet Tannoy M2 zmiecie Altus 110. W tej cenie można wyrwać Marantza PM-80 nawet, wystarczy tylko dobrze poszukać.

0
  • #6 22 Sie 2014 09:53
    qepasa1
    Poziom 6  

Zamerstary napisał:
    W tej cenie można wyrwać Marantza PM-80 nawet, wystarczy tylko dobrze poszukać

Wzmacniacz fajny, ale obecnie znalazłem najtaniej sprawny za 850zł... będę monitorował sprawę, może coś się trafi. Chyba że poszukać trochę niższego modelu? Po przejrzeniu sprzętu firmy Marantz na aukcjach kilka modeli w moim przedziale cenowym wpadło mi w oko: PM-54 MK II, 1050, PM-65, PM-64 i PM-66SE. Któryś z tych co wymieniłem jest warty polecenia? Czy polować na tą 80? :)

indianin11 napisał:
    W tej cenie można kupić wzmacniacz Sony z serii ES - znacznie ciekawsza propozycja od tego Denona

Jakieś konkretne modele? Czy ogólnie szukać jak najwyższego modelu z serii za te pieniądze?

Dziękuję za odpowiedzi.

0
  • #7 22 Sie 2014 11:13
    Zamerstary
    Poziom 26  

Słuchałem PM-44 i go nie polecam, gra tak przeciętnie i bez wykopu, średnica jakby za mgłą. PM-66 też słyszałem ale nie pamiętam czy to byla wersja SE, w każdym bądź razie gra lepiej od PM-44 ale i tak mu czegoś brakuje. PM-80 zjada na starcie te inne wzmacniacze.

0
  • #8 22 Sie 2014 12:14
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Odpowiadając na pytania, lelpszy będzie wzmacniacz stereo, dość tanie i bardzo dobre to Sony TA-F570ES, Denon PMA-920.

Kolumn poszukaj Arcus AS-4

Marantze zaczynają się od PM 75 i poniżej tego nie ma co schodzić

0
  • #9 22 Sie 2014 18:15
    qepasa1
    Poziom 6  

Ok, dziękuję za odpowiedzi.

Podsumowując - sprawa ze wzmacniaczem zaczyna się klarować i zawężam grono do 3 - Sony TA-F570ES, Denon PMA-920 i Marantz PM-80 (albo podobne modele, jeżeli trafi się dobra okazja).
    Będę na bieżąco śledził sieć i szukał dobrej oferty.

Niestety z kolumnami jeszcze nie mam takiego przekonania. W jakiej cenie (+-) chodzą te Arcusy AS-4? Nie ma ich zbyt wiele na aukcjach więc ciężko mi znaleźć punkt odniesienia. Znalazłem AS-3 za 430zł.

Jakieś inne propozycje kolumn w przedziale +- 500-700 zł? (Mój świat się nie zawali jeżeli będą ewentualnie trochę droższe, lecz nie wiem czy po prostu jest sens w moim przypadku szukać droższych, skoro Altus 110 brzmiały dla mnie bardzo przyzwoicie, więc ucha audofila raczej nie mam :D )

0
  • #10 23 Sie 2014 00:38
    indianin11
    Poziom 21  

W moim odczuciu Sony 550es gra lepiej od 570es.

0
  • #11 25 Sie 2014 00:43
    qepasa1
    Poziom 6  

Szukałem porównań Sony 550es i 570es i z grubsza ludzie, którzy mieli z nimi styczność piszą, że różnią się jedynie klapką :D Więc z czystym sumieniem 550 również włączam do grona "poszukiwanych".
    Czy cena 450-500zł jest ok jak za 570es?

0
  • #12 25 Sie 2014 16:06
    indianin11
    Poziom 21  

Jeśli w dobrym stanie i nie grzebany to ok.

0
  • #13 11 Wrz 2014 18:55
    qepasa1
    Poziom 6  

Witajcie :) Postanowiłem podzielić się wrażeniami po zakupach.

Wzmacniacz
    Wybrałem jednak Denon PMA-920. Udało mi się go dostać na oryginalnych podzespołach za 450zł z przesyłką w świetnym stanie wizualnym. Powiem tak - KAWAŁ wzmacniacza z niego. Bardzo duży zapas mocy, bez problemu powinien ruszyć większość kolumn domowych. Co do jakości dźwięku - wzmacniacz daje, jak na moje ucho, czyściutki dźwięk bez żadnych szmerów czy zniekształceń. Jestem z niego bardzo zadowolony i w porównaniu do TECHNICS SU-V303...w zasadzie to nie ma czego porównywać. Odkrywam wszystkie piosenki na nowo bez zbędnego basowego podbicia czy szmerów w głośnikach. :)
    P.S. Dopiero jak podłączyłem znienawidzone przez wielu Altus 110 pod ten wzmacniacz to zrozumiałem skąd ta fala hejtu... ;) Na technics to jeszcze jakoś brzmiało bo miał mocno basowe brzmienie ale na czymś, co tak drastycznie nie zniekształca dźwięku to nie ma czego szukać... :)

Kolumny
    Z poszukiwaniem kolumn przeżyłem prawdziwą gehennę... Zastanawiając się czy kupić kolumny podłogowe czy podstawkowe niemal do ostatniej chwili prawie zakupiłem olbrzymie kolumny podłogowe JBL (115 cm wysokości)...
    Stanęło jednak na Arcus AS4 - udało mi się je wylicytować za śmieszne 300zł (śmieszne jak na świetny stan techniczny czy nowe obicia na maskownicach) i jestem z nich BARDZO zadowolony! Brzmią i wyglądają po prostu świetnie! Polecam wszystkim do niedużego pomieszczenia z czystym sumieniem (u mnie grają w 13 m2). Przed zakupem obawiałem się że nie sprostają moim oczekiwaniom (lubię czasami podkręcić głośniej czy ustawić większe podbicie basowe) a w tej chwili zastanawiam się - cholera, jak te małe kolumienki są w stanie tak huknąć basem?! :)

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w wyborze. Wydałem mniej niż wstępnie zakładałem (~800zł) a otrzymałem chyba nawet lepszy efekt niż się spodziewałem :)
    Rada dla wszystkich szukających używanego audio - czasami warto poczekać tydzień, dwa lub nawet 3 niż szukać na ślepo i przepłacać... Pod koniec poszukiwań szukałem już kolumn za około 1000zł ale na szczęście pojawiły się te Arcusy i mam efekt, który w 100% spełnia moje oczekiwania za stosunkowo nieduże pieniążki :)

A teraz pytanko - Zastanawiam się jakie okablowanie kupić do kolumn. Obecnie są podłączone pod miedziane 2 x 0.75 mm2 i słyszę że się na tym męczą... Przy teście podłączyłem je do trochę grubszych kabli i grały czyściej :)
    Jeden kabel ok. 10 m drugi ok. 9 m. Jaką firmę polecacie (czy brać zwykłe polskie miedziane?) i jaki przekrój? Czy 2.5 mm2 będzie wystarczający?
    I pytanko nr 2 - jakie kupić kable sygnałowe? Np. ten będzie ok? :)
    http://allegro.pl/klotz-mini-jack-2x-rca-gold-kabel-audio-2m-i4518359065.html

Pozdrawiam.

0
  • #14 12 Wrz 2014 00:15
    Excalibue
    Poziom 17  

Jeżeli źródłem jest laptop czy komputer z kartą zintegrowaną bądź jakimś badziewiem to odpuść sobie na razie okablowanie i skup się na dac'u lub odtwarzaczu cd ( choć w dzisiejszych czasach to już przeżytek powoli ).
    Co do sprzętu, dobrałeś odpowiednio, arcusy prezentują żywe brzmienie trochę w strone "V" ale nie przesadzone. Basik mają super jak na takie skrzynki, szybki, punktowy i potrafi zejść dość efektywnie. Razem z ciepło grającą serią denona nie dziwie się, że jest ok.
    Pozdrawiam.

0
  • #15 12 Wrz 2014 02:10
    chriiistof
    Poziom 8  

Po co aż tak długie kable głośnikowe do pomieszczenia 13m2 ? Najbardziej pożądany efekt uzyskuje się na kablach 2 - 2,5 metra i tak polecałbym Ci szukać. I najlepiej jakieś z porządną konfekcją.

0
  • #16 12 Wrz 2014 07:21
    Goolash666
    Poziom 10  

Jeden kabel ok. 10 m drugi ok. 9 m.

Długości przewodów głośnikowych powinny być identyczne.
    I tak, jak kolega powyżej napisał -około 3 metry na każdą ze stron to długość optymalna.

0
  • #17 12 Wrz 2014 16:42
    qepasa1
    Poziom 6  

Excalibue napisał:
    Jeżeli źródłem jest laptop czy komputer z kartą zintegrowaną bądź jakimś badziewiem to odpuść sobie na razie okablowanie i skup się na dac'u lub odtwarzaczu cd

Na chwilę obecną muzyka faktycznie puszczana jest z laptopa, jednakże właśnie rozglądam się za jakimś odtwarzaczem CD w normalnej cenie :)

chriiistof napisał:
    Po co aż tak długie kable głośnikowe do pomieszczenia 13m2 ? Najbardziej pożądany efekt uzyskuje się na kablach 2 - 2,5 metra i tak polecałbym Ci szukać.

Niestety mam dość nietypowy układ rozstawienia sprzętu... wzmacniacz znajduje się przy jednej ze ścian, kable idące w listwie przechodzą w narożniku do podwieszanego sufitu, gdzie w rurze ochronnej przeniesione są na drugą stronę pokoju... łącznie wychodzi około 9m długości...
    Poczytałem trochę o dobieraniu kabli i duża część użytkowników uważa, że należy patrzeć wyłącznie na opór kabla, stąd chęć wymiany obecnego okablowania 2x0,75 mm2 na 2x2,5 mm2, które znacznie zmniejszyłoby opór przepływu prądu...
    Czy faktycznie taka długość kabli jest problemem, który w sposób zauważalny odbije się na jakości? Jeżeli tak, to będę musiał najwyraźniej zoptymalizować przebieg okablowania... :)

Goolash666 napisał:
    Długości przewodów głośnikowych powinny być identyczne.

Oczywiście masz rację, moje niedopatrzenie :)

1