Cześć !
Jestem studentem 4 roku Mechatronik na WEEiA Politechniki Łódzkiej,
planuje, a w zasadzie już zacząłem nieco odnawiać/przebudowywać mój garaż.
W trakcie projektowania/myślenia jak to może wyglądać wpadł mi do głowy pomysł, że może ulepsze go nieco i uda mi się podciągnąć to pod pracę inżynierską, która muszę napisać do końca semstru zimowego 2014.
Wydaje mi się, że lepiej zrobić coś pożytecznego niż pisać tylko po to by zaliczyć
Lubie majsterkować z elektryką, elektroniką głównie samochodową, mam już jeden warsztat w domu ale ten chce zrobić tak bardziej pod siebie i nie tylko mechanikę ale i elektrykę.
No więc tak, mój post podzielę na dwie części pierwszą nie dotyczącą zbytnio pracy inżynierskiej i drugą bardziej już z nią związaną.
CZĘŚĆ PIERWSZA:
Usunąłem większość zbędny rzeczy, wyciąłem rury i inne żelastwa które mi przeszkadzały mój garaż prezentuje się jak na zdjęciach poniżej:
Z samochodem w środku, wygląda on mniej więcej tak:
I o co mi chodzi?
No więc tak, planuje odnowić go z wewnatrz, tz zastanawiam się czy położyć po prostu tynk wcześniej ciągnąc wszystkie kable, czy też dac Płyte OSB i stelaż (ściany są dosyć nierówne) i pod nim ciągnąc wszystkie kable, płyta karton gips odpada ze względu na wilgoć.
Położenie karton gipsu tak 22mm to jednak dosyć duży koszt, nie wiem czy będzie to ładnie wyglądało i obecnie skłaniam sie bardziej ku zaplanowaniu wszystkiego przed i ciągnięciu kabli pod tynkiem.
Przed pociągnięciem kabli, oświetlenia chce jednak, nieco doposażyć mój garaż i zbudować parę szafek, półek itp.
Jestem własnie podczas spawania jednej z nich (zacząłem od najprostszej) dla ułatwienia pokaże mniej więcej jakie szafki półki chce stworzyć, są to zdjęcia z warsztatu taty (zdjęcie 13 to półka obecnie w moim garażu którą nie jestem pewien czy wykorzystam):
Lecimy dalej, ogólnie to mam parę pomysłów i chcę mieć bardzo dużo gniazd 230 V, jakieś wyłączniki tych gniazd, jeszcze nie wiem, czy zastosować zwykłe wyłączniki do światła, czy też wyłączniki awaryjne typu grzybek, chodzi o to żebym nie musiał odłączać urządzeń podłączonych do gniazd gdy odchodzę, tylko przełączyć na off i gdy wracam do pracy później szybko mam wszystko pod prądem, inna sprawa to bezpieczeństwo.
Dodatkowo myślę wykorzystać w jakiś 2 lub 3 miejscach wymontowany przedłużacz z odkurzacza abym mógł podłączać szybko i wygodnie różne urządzenia czy nawet lampki, grzebiąc przy samochodzie, a później mógł wszystko zwinąć.
Myślę także nad rodzajem oświetlenia jakie zastosować, aby było na prawdę w miarę jasno, głownie w części z warsztatem i biurkiem.
No więc teraz po koleji każdą ścianę opiszę:
ŚCIANA PIERWSZA (Wjazdowa)
Tutaj myślę zaczynając od prawej, zbudować z kątowników prostą otwartą szafkę/regał z półkami, na której będą leżeć rożne elektryczne rzeczy stacja lutownicza, jakieś przyrządy itp.
Szafka jak widać dosyć wąska, nie potrzebuje większej.
Obok biurko/stolik z szufladami, wszystko także pospawane z kątowników i jako blat i sciany zamierzam użyć płyty OSB.
I tu następne pytanie?
Jakiej grubości kątowników użyć aby było to w miarę stabilne i trwałe? Czy płyta OSB jest dobra na blat, boki i szuflady? Jaka grubość? Szuflady zrobić na szynach/prowadnicach, czy po prostu na mniejszych kątownikach?
Po drugiej stronie ściany planuję tylko założyć dodatkowe gniazdo bezpieczników tylko na garaż, włączniki światła i gniazdka 230V.
ŚCIANA DRUGA:
Tutaj także od lewej:
Duża półka na większe, rzeczy bardzo podobna do tej ze zdjęcia nr. 10, właśnie jestem podczas spawania jej, zostało mi pospawać dwie, części razem. Pomalować i znaleźć coś na blaty, półek, ewentualnie kupić płytę OSB.
Obok jeszcze nie jestem pewien ale na razie, myślę nad skróceniem szafek ze zdjęcia nr.13 i wstawienie ich tam.
Dalej, mam zawsze kłopot ze składowaniem kabli i przewodów, pomyślałem, że wezmę płyte OSB powkręcam w nią wkręty lub haczyki i na nich będę trzymał kabelki i kable, które używam w warsztacie, dodatkowo mogę tam wieszać różne narzędzia i klucze.
Obok widac wcześniej opisane biurko i szafkę.
Planuje także obok płyty OSB wstawienie gniazda 400V 3 fazowego, którego zapomniałem narysować na rysunku.
ŚCIANA TRZECIA:
Co do tej ściany nie mam konkretnych planów, wiem że chce na pewno po środku mieć gniazdka a pod nim szafkę bądx stolik na którym bedą prostowniki jakieś lampy warsztatowe itp.
Chce mieć po prostu szybki dostęp, jeśli auto sie rozładowuje, czy też gdy koduje/robię adaptację w innym aucie, gdzie musi być ciągle na zapłonie, co jak wiadomo pobiera dużo prądu. moge szybko podłączyć akumulator do prostownika.
Obok jeszcze nie wiem, czy zrobić jakieś węższe półki, regały. Czy po prostu wykozystać jakieś stare meble i powiesić szafki, półki itp.
ŚCIANA CZWARTA:
Tutaj chciałbym zrobić głównie warsztat mechaniczny, coś jak ze zdjęcia nr. 11. Czyli bardziej masywna szafka warsztatowa z dużą ilością szuflad, na śrubki, narzędzia, klucze itp. i jakimiś dwoma większymi szafkami, na większe rzeczy. Tutaj tak samo planuje pospować wszystko z kątowników i reszte z płyty OSB. Szuflady i szafki oczywiście z węższej niż, boki i blat. Tak samo zastanawiam, się czy zastosować, szyny/prowadnice czy po prostu kątowniki dla szuflad.
Nad tym wszystkim oczywiście jakaś dobra jasna lampa oświetlająca blat, gniazda 230V i jakieś panele/organizatory na narzędzia śrubki itp., widać na zdjęciu nr 8. o co mi chodzi.
Do tego radio z pociągniętymi kablami pod tynkiem do głośników, i zamocowanymi dwoma głośnikami na skraju, dodatkowo planuje wyprowadzić jeszcze dwa kable na zewnątrz budynku, aby mogło grać także na zewnątrz/ na dworzu, przy radiu, byłby jakiś pstryczek do przełączania na garaż lub na dwór, albo oba na raz.
Wstawiam ponownie link do galerii aby można było wygodniej, je przeglądać:
http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/galeria/3890233/1#zdj3
Tutaj kończy sie część pierwsza, jak widać garaż, jest całkiem spory tylko wjazd jest bardzo wąski, podczas wjeżdżania tylko ok 25 cm z każdej strony od auta, dlatego zamocowałem siłowniki na górze, myślę że meble jakie chce stworzyć będą w miarę ok i rozmieszczenie tez będzie mi odpowiadało, jeśli macie jakieś uwagi itp. proszę o pisanie wszystkich.
Teraz podsumuje pytania z pierwszej części:
1. Jaki materiał użyć na ściany? Tynki, Płyta OSB+ stelaż? coś innego może?
2. Jakie oświetlenie/ jakiego typu, użyć w poszczególnych miejscach warsztatu aby było jasno i wygodnie do pracy?
3. Jakiej grubości kątowników użyć do zrobienia biurka i regału?
4. Czy płyta OSB to dobry materiał na boki i blat? Jaka grubość? Czy zrobić z niej też szuflady? Jeśli nie to z czego?
5. Koło gniazd 230V do wyłączania ich lepiej użyć, zwykłych przełączników od światła, czy awaryjnych "grzybków".
6. Jakie bezpieczniki zostawać?, nadmiarowo-prądowe, różnicowo-prądowe? Na jaki prąd?
7. Jakiego przełącznika użyć do wyboru głośników w radiu (dwór/garaż/razem) aby dźwięk za bardzo nie ucierpiał?
CZĘŚĆ DRUGA - praca inżynierska?
No więc planuje zrobić coś na projekt inteligentnego garażu, chciałbym zaprogramować Raspberry PI/Andruino/Atmega, (co wybrać? Raspberry PI?) i zrobić coś nieco na wzór tego filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=MEIFZVEd1kQ
Systemem, chciałbym móc sterować z internetu, (mam repeater na dworze więc połączenie przez wi-fi, dodatkowo zamontować na dworze przed bramą do garażu jakaś klawiaturę numeryczną np. :
z której po wpisaniu np: 111, otwierała by się brama, 222 zamykała, 123 włączało radio itp.
Dodatkowo chciałbym zamontować jakiś alarm w garażu, bo już raz ukradli mi to auto, i jakieś czujniki, sensory, informujące o tym czy auto jest w środku, czy nie. itp.
Co chciał bym aby spełniał mój system:
STEROWANIE BRAMĄ:
Sterowanie bramą, otwieranie najpierw jednego skrzydła po 2 sec drugiego, zamykanie w odwrotnej kolejności. Siłowniki są sterowane napięciowo, w zależności od kierunku prądu zamykają się bądź otwierają, obecny sterownik to jakieś nieporozumienie, i aby zwolnic jedno ze skrzydeł przy otwieraniu a drugie przy zamykaniu, zastosowałem oporniki i diody.
Dodatkowo, chciałbym aby przy danym przeciążeniu brama stawała, ale to już nie koniecznie.
Bramą oczywiście chce aby nadal można było sterować z pilota.
Przy otwarciu np bramy po godzinie chciałbym aby zapalało się światło na 3 minuty i jeśli czujka wykryje, że wychodzę niech zamknie bramę i wyłączy światło.
STEROWANIE RADIEM:
Chciałbym abym za pomocą internetu lub klawiatury numerycznej na dworze, mógł wybrać włączenie radia dla garażu/dworu/razem oddzielnym komendami i oczywiście wyłączenie go.
STEROWANIE ALARMEM:
Alarm składałby sie z syreny na zewnątrz, czujników ruchu i jakiś czujników laserowych (nadajnik odbiornik) jak w bramie lub kontaktronów na wejście z boku, i bramę w garażu.
Nie wiem czy kupować oddzielną centralkę czy po prostu niech czujniki idą do Raspberry PI i on niech nimi steruje.
Załączenie alarmu przy zamknięciu drzwi bramy, z pilota lub klawiatury numerycznej i przy otwarciu, wyłączenie go.
Dodatkowy kod na zamkniecie bramy bez załączenia alarmu, jeśli będę chciał coś majsterkować, np zimą.
Główne pytania dotyczące drugiej części:
1. Czy uważacie, ze takie coś nadawało by się na pracę inżynierską z Mechatroniki?
2. I teraz tak, programować umiem i nie umiem, podstawy jakieś tam mam ale bardziej zaawansowanych rzeczy, nie próbowałem, wydaje mi się że najgorzej, będzie zrobić aby połączyć wszystko z serwerm/internetem, klawiaturę numeryczną no i pilot radiowy, bo same komendy, np. jesli wpisze 222 zamknij bramę były by do ogarnięcia.
3. Jakiego urządzenia uzyć? Skłaniam się ku Raspberry PI, gdyż wydaje mi się, że tam bede miał najwięcej możliwości?
4. Jakiego języka oprogramowania? Jak mówię średnio się znam na programowaniu, więc zacząłbym się już coś uczyć, zanim skończę robić półki, regały itp.
5. Jaki byłby orientacyjny koszt całego przedsięwzięcia? Wiem że tanio nie wyjdzie, a jakiś zawrotnych sum tech nie chciał bym wydawać.
6. Jakich czujników użyć, co ulepszyć ?
7. Domyślam się, że muszę użyć jakiegoś urządzenia do odbierania i wysyłania sygnałów z czujników, i do przekaźników,(extendera portów wejścia wyjścia?) jakiego?
8. Coś byście dodali do systemu?
Z góry dziękuje za wszystkie uwagi i odpowiedzi,
Kuba
Jestem studentem 4 roku Mechatronik na WEEiA Politechniki Łódzkiej,
planuje, a w zasadzie już zacząłem nieco odnawiać/przebudowywać mój garaż.
W trakcie projektowania/myślenia jak to może wyglądać wpadł mi do głowy pomysł, że może ulepsze go nieco i uda mi się podciągnąć to pod pracę inżynierską, która muszę napisać do końca semstru zimowego 2014.
Wydaje mi się, że lepiej zrobić coś pożytecznego niż pisać tylko po to by zaliczyć

Lubie majsterkować z elektryką, elektroniką głównie samochodową, mam już jeden warsztat w domu ale ten chce zrobić tak bardziej pod siebie i nie tylko mechanikę ale i elektrykę.
No więc tak, mój post podzielę na dwie części pierwszą nie dotyczącą zbytnio pracy inżynierskiej i drugą bardziej już z nią związaną.
CZĘŚĆ PIERWSZA:
Usunąłem większość zbędny rzeczy, wyciąłem rury i inne żelastwa które mi przeszkadzały mój garaż prezentuje się jak na zdjęciach poniżej:










Z samochodem w środku, wygląda on mniej więcej tak:






I o co mi chodzi?
No więc tak, planuje odnowić go z wewnatrz, tz zastanawiam się czy położyć po prostu tynk wcześniej ciągnąc wszystkie kable, czy też dac Płyte OSB i stelaż (ściany są dosyć nierówne) i pod nim ciągnąc wszystkie kable, płyta karton gips odpada ze względu na wilgoć.
Położenie karton gipsu tak 22mm to jednak dosyć duży koszt, nie wiem czy będzie to ładnie wyglądało i obecnie skłaniam sie bardziej ku zaplanowaniu wszystkiego przed i ciągnięciu kabli pod tynkiem.
Przed pociągnięciem kabli, oświetlenia chce jednak, nieco doposażyć mój garaż i zbudować parę szafek, półek itp.
Jestem własnie podczas spawania jednej z nich (zacząłem od najprostszej) dla ułatwienia pokaże mniej więcej jakie szafki półki chce stworzyć, są to zdjęcia z warsztatu taty (zdjęcie 13 to półka obecnie w moim garażu którą nie jestem pewien czy wykorzystam):




Lecimy dalej, ogólnie to mam parę pomysłów i chcę mieć bardzo dużo gniazd 230 V, jakieś wyłączniki tych gniazd, jeszcze nie wiem, czy zastosować zwykłe wyłączniki do światła, czy też wyłączniki awaryjne typu grzybek, chodzi o to żebym nie musiał odłączać urządzeń podłączonych do gniazd gdy odchodzę, tylko przełączyć na off i gdy wracam do pracy później szybko mam wszystko pod prądem, inna sprawa to bezpieczeństwo.
Dodatkowo myślę wykorzystać w jakiś 2 lub 3 miejscach wymontowany przedłużacz z odkurzacza abym mógł podłączać szybko i wygodnie różne urządzenia czy nawet lampki, grzebiąc przy samochodzie, a później mógł wszystko zwinąć.
Myślę także nad rodzajem oświetlenia jakie zastosować, aby było na prawdę w miarę jasno, głownie w części z warsztatem i biurkiem.
No więc teraz po koleji każdą ścianę opiszę:
ŚCIANA PIERWSZA (Wjazdowa)

Tutaj myślę zaczynając od prawej, zbudować z kątowników prostą otwartą szafkę/regał z półkami, na której będą leżeć rożne elektryczne rzeczy stacja lutownicza, jakieś przyrządy itp.
Szafka jak widać dosyć wąska, nie potrzebuje większej.
Obok biurko/stolik z szufladami, wszystko także pospawane z kątowników i jako blat i sciany zamierzam użyć płyty OSB.
I tu następne pytanie?
Jakiej grubości kątowników użyć aby było to w miarę stabilne i trwałe? Czy płyta OSB jest dobra na blat, boki i szuflady? Jaka grubość? Szuflady zrobić na szynach/prowadnicach, czy po prostu na mniejszych kątownikach?
Po drugiej stronie ściany planuję tylko założyć dodatkowe gniazdo bezpieczników tylko na garaż, włączniki światła i gniazdka 230V.
ŚCIANA DRUGA:

Tutaj także od lewej:
Duża półka na większe, rzeczy bardzo podobna do tej ze zdjęcia nr. 10, właśnie jestem podczas spawania jej, zostało mi pospawać dwie, części razem. Pomalować i znaleźć coś na blaty, półek, ewentualnie kupić płytę OSB.
Obok jeszcze nie jestem pewien ale na razie, myślę nad skróceniem szafek ze zdjęcia nr.13 i wstawienie ich tam.
Dalej, mam zawsze kłopot ze składowaniem kabli i przewodów, pomyślałem, że wezmę płyte OSB powkręcam w nią wkręty lub haczyki i na nich będę trzymał kabelki i kable, które używam w warsztacie, dodatkowo mogę tam wieszać różne narzędzia i klucze.
Obok widac wcześniej opisane biurko i szafkę.
Planuje także obok płyty OSB wstawienie gniazda 400V 3 fazowego, którego zapomniałem narysować na rysunku.
ŚCIANA TRZECIA:

Co do tej ściany nie mam konkretnych planów, wiem że chce na pewno po środku mieć gniazdka a pod nim szafkę bądx stolik na którym bedą prostowniki jakieś lampy warsztatowe itp.
Chce mieć po prostu szybki dostęp, jeśli auto sie rozładowuje, czy też gdy koduje/robię adaptację w innym aucie, gdzie musi być ciągle na zapłonie, co jak wiadomo pobiera dużo prądu. moge szybko podłączyć akumulator do prostownika.
Obok jeszcze nie wiem, czy zrobić jakieś węższe półki, regały. Czy po prostu wykozystać jakieś stare meble i powiesić szafki, półki itp.
ŚCIANA CZWARTA:

Tutaj chciałbym zrobić głównie warsztat mechaniczny, coś jak ze zdjęcia nr. 11. Czyli bardziej masywna szafka warsztatowa z dużą ilością szuflad, na śrubki, narzędzia, klucze itp. i jakimiś dwoma większymi szafkami, na większe rzeczy. Tutaj tak samo planuje pospować wszystko z kątowników i reszte z płyty OSB. Szuflady i szafki oczywiście z węższej niż, boki i blat. Tak samo zastanawiam, się czy zastosować, szyny/prowadnice czy po prostu kątowniki dla szuflad.
Nad tym wszystkim oczywiście jakaś dobra jasna lampa oświetlająca blat, gniazda 230V i jakieś panele/organizatory na narzędzia śrubki itp., widać na zdjęciu nr 8. o co mi chodzi.
Do tego radio z pociągniętymi kablami pod tynkiem do głośników, i zamocowanymi dwoma głośnikami na skraju, dodatkowo planuje wyprowadzić jeszcze dwa kable na zewnątrz budynku, aby mogło grać także na zewnątrz/ na dworzu, przy radiu, byłby jakiś pstryczek do przełączania na garaż lub na dwór, albo oba na raz.
Wstawiam ponownie link do galerii aby można było wygodniej, je przeglądać:
http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/galeria/3890233/1#zdj3
Tutaj kończy sie część pierwsza, jak widać garaż, jest całkiem spory tylko wjazd jest bardzo wąski, podczas wjeżdżania tylko ok 25 cm z każdej strony od auta, dlatego zamocowałem siłowniki na górze, myślę że meble jakie chce stworzyć będą w miarę ok i rozmieszczenie tez będzie mi odpowiadało, jeśli macie jakieś uwagi itp. proszę o pisanie wszystkich.
Teraz podsumuje pytania z pierwszej części:
1. Jaki materiał użyć na ściany? Tynki, Płyta OSB+ stelaż? coś innego może?
2. Jakie oświetlenie/ jakiego typu, użyć w poszczególnych miejscach warsztatu aby było jasno i wygodnie do pracy?
3. Jakiej grubości kątowników użyć do zrobienia biurka i regału?
4. Czy płyta OSB to dobry materiał na boki i blat? Jaka grubość? Czy zrobić z niej też szuflady? Jeśli nie to z czego?
5. Koło gniazd 230V do wyłączania ich lepiej użyć, zwykłych przełączników od światła, czy awaryjnych "grzybków".
6. Jakie bezpieczniki zostawać?, nadmiarowo-prądowe, różnicowo-prądowe? Na jaki prąd?
7. Jakiego przełącznika użyć do wyboru głośników w radiu (dwór/garaż/razem) aby dźwięk za bardzo nie ucierpiał?
CZĘŚĆ DRUGA - praca inżynierska?
No więc planuje zrobić coś na projekt inteligentnego garażu, chciałbym zaprogramować Raspberry PI/Andruino/Atmega, (co wybrać? Raspberry PI?) i zrobić coś nieco na wzór tego filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=MEIFZVEd1kQ
Systemem, chciałbym móc sterować z internetu, (mam repeater na dworze więc połączenie przez wi-fi, dodatkowo zamontować na dworze przed bramą do garażu jakaś klawiaturę numeryczną np. :

z której po wpisaniu np: 111, otwierała by się brama, 222 zamykała, 123 włączało radio itp.
Dodatkowo chciałbym zamontować jakiś alarm w garażu, bo już raz ukradli mi to auto, i jakieś czujniki, sensory, informujące o tym czy auto jest w środku, czy nie. itp.
Co chciał bym aby spełniał mój system:
STEROWANIE BRAMĄ:
Sterowanie bramą, otwieranie najpierw jednego skrzydła po 2 sec drugiego, zamykanie w odwrotnej kolejności. Siłowniki są sterowane napięciowo, w zależności od kierunku prądu zamykają się bądź otwierają, obecny sterownik to jakieś nieporozumienie, i aby zwolnic jedno ze skrzydeł przy otwieraniu a drugie przy zamykaniu, zastosowałem oporniki i diody.
Dodatkowo, chciałbym aby przy danym przeciążeniu brama stawała, ale to już nie koniecznie.
Bramą oczywiście chce aby nadal można było sterować z pilota.
Przy otwarciu np bramy po godzinie chciałbym aby zapalało się światło na 3 minuty i jeśli czujka wykryje, że wychodzę niech zamknie bramę i wyłączy światło.
STEROWANIE RADIEM:
Chciałbym abym za pomocą internetu lub klawiatury numerycznej na dworze, mógł wybrać włączenie radia dla garażu/dworu/razem oddzielnym komendami i oczywiście wyłączenie go.
STEROWANIE ALARMEM:
Alarm składałby sie z syreny na zewnątrz, czujników ruchu i jakiś czujników laserowych (nadajnik odbiornik) jak w bramie lub kontaktronów na wejście z boku, i bramę w garażu.
Nie wiem czy kupować oddzielną centralkę czy po prostu niech czujniki idą do Raspberry PI i on niech nimi steruje.
Załączenie alarmu przy zamknięciu drzwi bramy, z pilota lub klawiatury numerycznej i przy otwarciu, wyłączenie go.
Dodatkowy kod na zamkniecie bramy bez załączenia alarmu, jeśli będę chciał coś majsterkować, np zimą.
Główne pytania dotyczące drugiej części:
1. Czy uważacie, ze takie coś nadawało by się na pracę inżynierską z Mechatroniki?
2. I teraz tak, programować umiem i nie umiem, podstawy jakieś tam mam ale bardziej zaawansowanych rzeczy, nie próbowałem, wydaje mi się że najgorzej, będzie zrobić aby połączyć wszystko z serwerm/internetem, klawiaturę numeryczną no i pilot radiowy, bo same komendy, np. jesli wpisze 222 zamknij bramę były by do ogarnięcia.
3. Jakiego urządzenia uzyć? Skłaniam się ku Raspberry PI, gdyż wydaje mi się, że tam bede miał najwięcej możliwości?
4. Jakiego języka oprogramowania? Jak mówię średnio się znam na programowaniu, więc zacząłbym się już coś uczyć, zanim skończę robić półki, regały itp.
5. Jaki byłby orientacyjny koszt całego przedsięwzięcia? Wiem że tanio nie wyjdzie, a jakiś zawrotnych sum tech nie chciał bym wydawać.
6. Jakich czujników użyć, co ulepszyć ?
7. Domyślam się, że muszę użyć jakiegoś urządzenia do odbierania i wysyłania sygnałów z czujników, i do przekaźników,(extendera portów wejścia wyjścia?) jakiego?
8. Coś byście dodali do systemu?
Z góry dziękuje za wszystkie uwagi i odpowiedzi,
Kuba