Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska?

kubuswujo 14 Aug 2014 04:19 12999 4
Optex
 • #1
  kubuswujo
  Level 12  
  Cześć !

  Jestem studentem 4 roku Mechatronik na WEEiA Politechniki Łódzkiej,
  planuje, a w zasadzie już zacząłem nieco odnawiać/przebudowywać mój garaż.

  W trakcie projektowania/myślenia jak to może wyglądać wpadł mi do głowy pomysł, że może ulepsze go nieco i uda mi się podciągnąć to pod pracę inżynierską, która muszę napisać do końca semstru zimowego 2014.
  Wydaje mi się, że lepiej zrobić coś pożytecznego niż pisać tylko po to by zaliczyć:)

  Lubie majsterkować z elektryką, elektroniką głównie samochodową, mam już jeden warsztat w domu ale ten chce zrobić tak bardziej pod siebie i nie tylko mechanikę ale i elektrykę.

  No więc tak, mój post podzielę na dwie części pierwszą nie dotyczącą zbytnio pracy inżynierskiej i drugą bardziej już z nią związaną.

  CZĘŚĆ PIERWSZA:

  Usunąłem większość zbędny rzeczy, wyciąłem rury i inne żelastwa które mi przeszkadzały mój garaż prezentuje się jak na zdjęciach poniżej:

  Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska?


  Z samochodem w środku, wygląda on mniej więcej tak:

  Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska?

  I o co mi chodzi?

  No więc tak, planuje odnowić go z wewnatrz, tz zastanawiam się czy położyć po prostu tynk wcześniej ciągnąc wszystkie kable, czy też dac Płyte OSB i stelaż (ściany są dosyć nierówne) i pod nim ciągnąc wszystkie kable, płyta karton gips odpada ze względu na wilgoć.

  Położenie karton gipsu tak 22mm to jednak dosyć duży koszt, nie wiem czy będzie to ładnie wyglądało i obecnie skłaniam sie bardziej ku zaplanowaniu wszystkiego przed i ciągnięciu kabli pod tynkiem.

  Przed pociągnięciem kabli, oświetlenia chce jednak, nieco doposażyć mój garaż i zbudować parę szafek, półek itp.
  Jestem własnie podczas spawania jednej z nich (zacząłem od najprostszej) dla ułatwienia pokaże mniej więcej jakie szafki półki chce stworzyć, są to zdjęcia z warsztatu taty (zdjęcie 13 to półka obecnie w moim garażu którą nie jestem pewien czy wykorzystam):

  Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska? Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska?


  Lecimy dalej, ogólnie to mam parę pomysłów i chcę mieć bardzo dużo gniazd 230 V, jakieś wyłączniki tych gniazd, jeszcze nie wiem, czy zastosować zwykłe wyłączniki do światła, czy też wyłączniki awaryjne typu grzybek, chodzi o to żebym nie musiał odłączać urządzeń podłączonych do gniazd gdy odchodzę, tylko przełączyć na off i gdy wracam do pracy później szybko mam wszystko pod prądem, inna sprawa to bezpieczeństwo.

  Dodatkowo myślę wykorzystać w jakiś 2 lub 3 miejscach wymontowany przedłużacz z odkurzacza abym mógł podłączać szybko i wygodnie różne urządzenia czy nawet lampki, grzebiąc przy samochodzie, a później mógł wszystko zwinąć.

  Myślę także nad rodzajem oświetlenia jakie zastosować, aby było na prawdę w miarę jasno, głownie w części z warsztatem i biurkiem.

  No więc teraz po koleji każdą ścianę opiszę:

  ŚCIANA PIERWSZA (Wjazdowa)

  Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska?

  Tutaj myślę zaczynając od prawej, zbudować z kątowników prostą otwartą szafkę/regał z półkami, na której będą leżeć rożne elektryczne rzeczy stacja lutownicza, jakieś przyrządy itp.
  Szafka jak widać dosyć wąska, nie potrzebuje większej.
  Obok biurko/stolik z szufladami, wszystko także pospawane z kątowników i jako blat i sciany zamierzam użyć płyty OSB.

  I tu następne pytanie?
  Jakiej grubości kątowników użyć aby było to w miarę stabilne i trwałe? Czy płyta OSB jest dobra na blat, boki i szuflady? Jaka grubość? Szuflady zrobić na szynach/prowadnicach, czy po prostu na mniejszych kątownikach?

  Po drugiej stronie ściany planuję tylko założyć dodatkowe gniazdo bezpieczników tylko na garaż, włączniki światła i gniazdka 230V.


  ŚCIANA DRUGA:

  Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska?

  Tutaj także od lewej:
  Duża półka na większe, rzeczy bardzo podobna do tej ze zdjęcia nr. 10, właśnie jestem podczas spawania jej, zostało mi pospawać dwie, części razem. Pomalować i znaleźć coś na blaty, półek, ewentualnie kupić płytę OSB.
  Obok jeszcze nie jestem pewien ale na razie, myślę nad skróceniem szafek ze zdjęcia nr.13 i wstawienie ich tam.
  Dalej, mam zawsze kłopot ze składowaniem kabli i przewodów, pomyślałem, że wezmę płyte OSB powkręcam w nią wkręty lub haczyki i na nich będę trzymał kabelki i kable, które używam w warsztacie, dodatkowo mogę tam wieszać różne narzędzia i klucze.
  Obok widac wcześniej opisane biurko i szafkę.
  Planuje także obok płyty OSB wstawienie gniazda 400V 3 fazowego, którego zapomniałem narysować na rysunku.

  ŚCIANA TRZECIA:

  Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska?

  Co do tej ściany nie mam konkretnych planów, wiem że chce na pewno po środku mieć gniazdka a pod nim szafkę bądx stolik na którym bedą prostowniki jakieś lampy warsztatowe itp.
  Chce mieć po prostu szybki dostęp, jeśli auto sie rozładowuje, czy też gdy koduje/robię adaptację w innym aucie, gdzie musi być ciągle na zapłonie, co jak wiadomo pobiera dużo prądu. moge szybko podłączyć akumulator do prostownika.
  Obok jeszcze nie wiem, czy zrobić jakieś węższe półki, regały. Czy po prostu wykozystać jakieś stare meble i powiesić szafki, półki itp.

  ŚCIANA CZWARTA:

  Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska?

  Tutaj chciałbym zrobić głównie warsztat mechaniczny, coś jak ze zdjęcia nr. 11. Czyli bardziej masywna szafka warsztatowa z dużą ilością szuflad, na śrubki, narzędzia, klucze itp. i jakimiś dwoma większymi szafkami, na większe rzeczy. Tutaj tak samo planuje pospować wszystko z kątowników i reszte z płyty OSB. Szuflady i szafki oczywiście z węższej niż, boki i blat. Tak samo zastanawiam, się czy zastosować, szyny/prowadnice czy po prostu kątowniki dla szuflad.

  Nad tym wszystkim oczywiście jakaś dobra jasna lampa oświetlająca blat, gniazda 230V i jakieś panele/organizatory na narzędzia śrubki itp., widać na zdjęciu nr 8. o co mi chodzi.
  Do tego radio z pociągniętymi kablami pod tynkiem do głośników, i zamocowanymi dwoma głośnikami na skraju, dodatkowo planuje wyprowadzić jeszcze dwa kable na zewnątrz budynku, aby mogło grać także na zewnątrz/ na dworzu, przy radiu, byłby jakiś pstryczek do przełączania na garaż lub na dwór, albo oba na raz.


  Wstawiam ponownie link do galerii aby można było wygodniej, je przeglądać:

  http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/galeria/3890233/1#zdj3


  Tutaj kończy sie część pierwsza, jak widać garaż, jest całkiem spory tylko wjazd jest bardzo wąski, podczas wjeżdżania tylko ok 25 cm z każdej strony od auta, dlatego zamocowałem siłowniki na górze, myślę że meble jakie chce stworzyć będą w miarę ok i rozmieszczenie tez będzie mi odpowiadało, jeśli macie jakieś uwagi itp. proszę o pisanie wszystkich.

  Teraz podsumuje pytania z pierwszej części:

  1. Jaki materiał użyć na ściany? Tynki, Płyta OSB+ stelaż? coś innego może?
  2. Jakie oświetlenie/ jakiego typu, użyć w poszczególnych miejscach warsztatu aby było jasno i wygodnie do pracy?
  3. Jakiej grubości kątowników użyć do zrobienia biurka i regału?
  4. Czy płyta OSB to dobry materiał na boki i blat? Jaka grubość? Czy zrobić z niej też szuflady? Jeśli nie to z czego?
  5. Koło gniazd 230V do wyłączania ich lepiej użyć, zwykłych przełączników od światła, czy awaryjnych "grzybków".
  6. Jakie bezpieczniki zostawać?, nadmiarowo-prądowe, różnicowo-prądowe? Na jaki prąd?
  7. Jakiego przełącznika użyć do wyboru głośników w radiu (dwór/garaż/razem) aby dźwięk za bardzo nie ucierpiał?
  CZĘŚĆ DRUGA - praca inżynierska?

  No więc planuje zrobić coś na projekt inteligentnego garażu, chciałbym zaprogramować Raspberry PI/Andruino/Atmega, (co wybrać? Raspberry PI?) i zrobić coś nieco na wzór tego filmiku:
  https://www.youtube.com/watch?v=MEIFZVEd1kQ

  Systemem, chciałbym móc sterować z internetu, (mam repeater na dworze więc połączenie przez wi-fi, dodatkowo zamontować na dworze przed bramą do garażu jakaś klawiaturę numeryczną np. :
  Projekt Garażu/warsztatu inteligentny garaż, może praca inżynierska?

  z której po wpisaniu np: 111, otwierała by się brama, 222 zamykała, 123 włączało radio itp.  Dodatkowo chciałbym zamontować jakiś alarm w garażu, bo już raz ukradli mi to auto, i jakieś czujniki, sensory, informujące o tym czy auto jest w środku, czy nie. itp.

  Co chciał bym aby spełniał mój system:

  STEROWANIE BRAMĄ:

  Sterowanie bramą, otwieranie najpierw jednego skrzydła po 2 sec drugiego, zamykanie w odwrotnej kolejności. Siłowniki są sterowane napięciowo, w zależności od kierunku prądu zamykają się bądź otwierają, obecny sterownik to jakieś nieporozumienie, i aby zwolnic jedno ze skrzydeł przy otwieraniu a drugie przy zamykaniu, zastosowałem oporniki i diody.
  Dodatkowo, chciałbym aby przy danym przeciążeniu brama stawała, ale to już nie koniecznie.
  Bramą oczywiście chce aby nadal można było sterować z pilota.

  Przy otwarciu np bramy po godzinie chciałbym aby zapalało się światło na 3 minuty i jeśli czujka wykryje, że wychodzę niech zamknie bramę i wyłączy światło.

  STEROWANIE RADIEM:

  Chciałbym abym za pomocą internetu lub klawiatury numerycznej na dworze, mógł wybrać włączenie radia dla garażu/dworu/razem oddzielnym komendami i oczywiście wyłączenie go.

  STEROWANIE ALARMEM:

  Alarm składałby sie z syreny na zewnątrz, czujników ruchu i jakiś czujników laserowych (nadajnik odbiornik) jak w bramie lub kontaktronów na wejście z boku, i bramę w garażu.

  Nie wiem czy kupować oddzielną centralkę czy po prostu niech czujniki idą do Raspberry PI i on niech nimi steruje.

  Załączenie alarmu przy zamknięciu drzwi bramy, z pilota lub klawiatury numerycznej i przy otwarciu, wyłączenie go.
  Dodatkowy kod na zamkniecie bramy bez załączenia alarmu, jeśli będę chciał coś majsterkować, np zimą.


  Główne pytania dotyczące drugiej części:

  1. Czy uważacie, ze takie coś nadawało by się na pracę inżynierską z Mechatroniki?

  2. I teraz tak, programować umiem i nie umiem, podstawy jakieś tam mam ale bardziej zaawansowanych rzeczy, nie próbowałem, wydaje mi się że najgorzej, będzie zrobić aby połączyć wszystko z serwerm/internetem, klawiaturę numeryczną no i pilot radiowy, bo same komendy, np. jesli wpisze 222 zamknij bramę były by do ogarnięcia.

  3. Jakiego urządzenia uzyć? Skłaniam się ku Raspberry PI, gdyż wydaje mi się, że tam bede miał najwięcej możliwości?
  4. Jakiego języka oprogramowania? Jak mówię średnio się znam na programowaniu, więc zacząłbym się już coś uczyć, zanim skończę robić półki, regały itp.
  5. Jaki byłby orientacyjny koszt całego przedsięwzięcia? Wiem że tanio nie wyjdzie, a jakiś zawrotnych sum tech nie chciał bym wydawać.
  6. Jakich czujników użyć, co ulepszyć ?
  7. Domyślam się, że muszę użyć jakiegoś urządzenia do odbierania i wysyłania sygnałów z czujników, i do przekaźników,(extendera portów wejścia wyjścia?) jakiego?
  8. Coś byście dodali do systemu?


  Z góry dziękuje za wszystkie uwagi i odpowiedzi,
  Kuba
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
 • Optex
 • #2
  bearq
  Level 38  
  2. Jakie oświetlenie/ jakiego typu, użyć w poszczególnych miejscach warsztatu aby było jasno i wygodnie do pracy?
  Jest dużo tematów na temat oświetlenia garażu. Użyj szukajki.
  3. Jakiej grubości kątowników użyć do zrobienia biurka i regału?
  20cm, 100cm? Nikt Ci nie wywróży z fusów czy będziesz tam trzymał śruby czy rozruszniki 15 kilowe.
  4. Czy płyta OSB to dobry materiał na boki i blat? Jaka grubość? Czy zrobić z niej też szuflady? Jeśli nie to z czego?
  Na boki do altanki czy na blat do sklepu spożywczego?
  5. Koło gniazd 230V do wyłączania ich lepiej użyć, zwykłych przełączników od światła, czy awaryjnych "grzybków".
  W jakim celu chcesz każde gniazdo 230V wyłączać? Chyba że zamysł jest inny.
  7. Jakiego przełącznika użyć do wyboru głośników w radiu (dwór/garaż/razem) aby dźwięk za bardzo nie ucierpiał?
  Najlepiej ze złota

  ....

  5. Jaki byłby orientacyjny koszt całego przedsięwzięcia? Wiem że tanio nie wyjdzie, a jakiś zawrotnych sum tech nie chciał bym wydawać.
  Myslę że około 100 tysięcy... Chyba najgłupsze pytanie na tym forum
  8. Coś byście dodali do systemu?
  A co chcesz żeby tam dodać?
  Ale zacznę może od początku, najpierw piszesz ze tynkujesz, później że może płyta OSB a na sam koniec stwierdzasz że karton gips to duże koszty.
  Półki również jakaś abstrakcja, robisz je takie jakie Ci będą potrzebne a do tego są potrzebne jakieś plany chociażby w głowie jak to będzie wygladało, gdzie stało etc, więc skoro masz takowy (rozrysowany) to wiesz co robić. Piszesz o wyłącznikach do gniazd 230V, dość że nie jest to wygodne to jeszcze niebezpeczne, i jeszcze ten przewód z odkurzacza, nie wiem jak można najpierw pisać o bezpieczeństwie a później pisać o wykorzystaniu przedłużacza od odkurzacza... Idziemy dalej, sterowanie bramą ok, jest to wygodne i nie ma o czym tutaj dyskutować, włączanie radia za pomocą klawiatury numerycznej w jakim celu? Jak wyobrażasz sobie włączanie radia i co to Ci da względem normalnego włącznika w garażu?
  Nic tak naprawdę się tobie nie da doradzić bo sam nie wiesz co chcesz, nie masz planu na wyposażenie warsztatu tym bardziej że taki remont i wyposażenie liczy się w tysiącach.
  Co z instalacją trójfazową?
 • Optex
 • #3
  kubuswujo
  Level 12  
  Odp.3 20 cm grubości kątowniki? Rozumiem, że to ironia, napisałem, że będę trzymał elektryczne, urządzenia moim zdaniem 3-5 mm spokojnie wystarczy, ale chciałem się upewnić.

  Odp. 4 Płyte OSB uważałem za dosyć dobry pomysł jako blat regałów i biurek, do biurka i warsztatu, można ją obić cienką blachą, żeby dobrze się sprzątało.
  Jeśli nie proszę podaj inny pomysł.

  Odp. 5 Napisałem, że np. robie coś, nie skończyłem i chce następnego dnia z rana zacząć od nowa, więc nic nie ruszam, odłączam narzędzia od prądu przełacznikiem/ grzybkiem i nastepnego dnia zaczynam prace.
  Nie każde gniazdo ale zestaw gniazd.
  Ewentualnie w sytuacji awaryjnej, chodzi o uderzenie grzybka i odłączenie napięcia.

  Odp 7. Domyślam się, ze musi być z lepszego materiału i lepszej jakości ale jak coś to pozłacany, nie ze złota, bo takich nawet nie widziałem. I miałem na mysli typ.

  Odp 8. 100 Tys. to kolego wydaje mi się, że galancie przesadziłeś, szafki zrobię sam, więc koszt tylko materiału,
  dalej Raspberry PI, bardzo duzo kabli, czujki, expander, adapter wi-fi, gniazda, wyłączniki, bezpieczniki, przekaźniki itp. A czy najgłupsze to juz nie mi oceniać.

  Odp 9. No np. myślałem o dodaniu kamery, i komputer przesyłał by to na serwer abym mógł podglądać online, i zapisywać na dysku np miesiąc do tyłu.
  Zawsze można jakoś usprawnić/poprawić każdy pomysł, a kto pyta nie błądzi.

  Napisałem tak:
  Najbardziej skłaniam się ku rozplanowaniu gniazd pociągnięciu kabli i tynkowaniu, ze względu na wygląd i koszty.
  Myślałem też o płycie OSB na stelażu, bo ma takie zalety, że jeśli ją rozkręcę to zawsze mogę przeciągnąć nowe kable bez rycia w ścianach, tynkowania itp.
  Mogę też łatwo do niej przykręcać szafki, półki etc. półki i różne rzeczy.
  Jej główny minus to najwyższa cena w porównaniu do tynków i płyty karton-gips.
  Nie wiem, też czy taki garaż, będzie w miarę ładnie/estetycznie wyglądał.

  Karton gips jest tani ale odpada bo, jest kruchy, ciężko coś cięższego przymocować, w garażu w zimę jest nieco wilgoci, a karton gips tego nie lubi.
  Wiem, są płyty łazienkowe, ale to podnosi koszt do płyt OSB.

  Myśle, że przedłużacz od odkurzacza to dobry pomysł, jesli dorobię ładną obudowę, czym jest bardziej nie bezpieczny niż zwykły?, oczywiście z jednej strony będzie przymocowany na stałem do ściany i zasilania, a w części którą wyciągamy zamienię wtyczkę na damską.

  Co mi daje sterowanie z klawiatury?
  Że ktoś przechodzi nie musi czekać, aż otworzy się garaż, wchodzić do niego przełączać tylko wpisuje kod i juz gra.
  Obecnie mam w garażu obok radio z głośnikami które gra na podwórku przez większość dnia, kiedyś myślałem, żeby dorobić tam głośniki na zewnątrz pod dachem i taki przełącznik, teraz jak mam zamiar robić garaż mogę zrobić wszystko razem.

  Instalację trójfazową mam w garażu obok, wystarczy, że górą (strychem) przeciągnę kable i będę miał gniazdko 400V w swoim garażu.
  Nie często go używam, raczej tylko do spawania, ale jak już robię to myślę, że warto, bo pewnie się przyda.

  Wiem, że będą to tysiące i raczej jestem na to przygotowany, chodziło mi o jakiś zakres. dużo urządzeń elektrycznych, narzędzi już mam więc nie będe nic dokupywał.
  Więc nie chodzi o wyposażenie w nie. a tylko umeblowanie oświetlenie i resztę, rzeczy o których piszę.

  Może ocenicie, że nie warto w ogóle tworzyć ten projekt, rozważe wtedy tez taką propozycję.

  Ale część pierwszą mojego postu na pewno i tak zrobię. bardziej zastanawiam sie nad zasadnością i pomysłem z drugiej części.

  Dzięki za odpowiedź
 • #4
  bearq
  Level 38  
  kubuswujo wrote:
  Odp.3 20 cm grubości kątowniki? Rozumiem, że to ironia, napisałem, że będę trzymał elektryczne, urządzenia moim zdaniem 3-5 mm spokojnie wystarczy, ale chciałem się upewnić.

  Tak to była idornia, ale elektryczne rzeczy to np zasilacz duzej mocy o wadze 30kg? Musisz sam zadecydować.

  kubuswujo wrote:
  Odp. 4 Płyte OSB uważałem za dosyć dobry pomysł jako blat regałów i biurek, do biurka i warsztatu, można ją obić cienką blachą, żeby dobrze się sprzątało.
  Jeśli nie proszę podaj inny pomysł.

  Na blat najlepiej deska, docinana do ramy metalowego stołu który sam jest uziemiony.

  kubuswujo wrote:
  Odp. 5 Napisałem, że np. robie coś, nie skończyłem i chce następnego dnia z rana zacząć od nowa, więc nic nie ruszam, odłączam narzędzia od prądu przełacznikiem/ grzybkiem i nastepnego dnia zaczynam prace.
  Nie każde gniazdo ale zestaw gniazd.
  Ewentualnie w sytuacji awaryjnej, chodzi o uderzenie grzybka i odłączenie napięcia.

  Czy zamierzasz też tak zostawiać np szlifierkę kątową? Przy wejściu najlepiej mieć główny przełącznik odpowiedzialny za zasilanie całego warsztatu, przełączniki do gniazd w warsztacie to pomyłka.

  kubuswujo wrote:
  Odp 7. Domyślam się, ze musi być z lepszego materiału i lepszej jakości ale jak coś to pozłacany, nie ze złota, bo takich nawet nie widziałem. I miałem na mysli typ.

  Nie wydaje mi się abyś odczuł gorsza jakość na takim za 2zł

  kubuswujo wrote:
  Odp 8. 100 Tys. to kolego wydaje mi się, że galancie przesadziłeś, szafki zrobię sam, więc koszt tylko materiału,
  dalej Raspberry PI, bardzo duzo kabli, czujki, expander, adapter wi-fi, gniazda, wyłączniki, bezpieczniki, przekaźniki itp. A czy najgłupsze to juz nie mi oceniać.

  To była ironia, szafki zrobisz sam ale potrzebujesz materiału i odpowiednich maszyn aby to zrobić dobrze, kable to również wysoki koszt licząc że należy położyć całą instalację, zakupić przełączniki gniazda etc.

  kubuswujo wrote:
  Napisałem tak:
  Najbardziej skłaniam się ku rozplanowaniu gniazd pociągnięciu kabli i tynkowaniu, ze względu na wygląd i koszty.
  Myślałem też o płycie OSB na stelażu, bo ma takie zalety, że jeśli ją rozkręcę to zawsze mogę przeciągnąć nowe kable bez rycia w ścianach, tynkowania itp.
  Mogę też łatwo do niej przykręcać szafki, półki etc. półki i różne rzeczy.
  Jej główny minus to najwyższa cena w porównaniu do tynków i płyty karton-gips.
  Nie wiem, też czy taki garaż, będzie w miarę ładnie/estetycznie wyglądał.

  Karton gips jest tani ale odpada bo, jest kruchy, ciężko coś cięższego przymocować, w garażu w zimę jest nieco wilgoci, a karton gips tego nie lubi.
  Wiem, są płyty łazienkowe, ale to podnosi koszt do płyt OSB.

  Myśle, że przedłużacz od odkurzacza to dobry pomysł, jesli dorobię ładną obudowę, czym jest bardziej nie bezpieczny niż zwykły?, oczywiście z jednej strony będzie przymocowany na stałem do ściany i zasilania, a w części którą wyciągamy zamienię wtyczkę na damską.

  Słaby pomysł, takie kable mają cienką izolację, szybko się przecierają i rwą dosłownie w ręcach nie mówiąc o znikomej ilosci miedzi w nich. Do warsztatu potrzebny jest dobry przewód warsztatowy typu OWY. Jeśli chodzi o ściany

  kubuswujo wrote:
  Instalację trójfazową mam w garażu obok, wystarczy, że górą (strychem) przeciągnę kable i będę miał gniazdko 400V w swoim garażu.
  Nie często go używam, raczej tylko do spawania, ale jak już robię to myślę, że warto, bo pewnie się przyda.

  Koniecznie 400V musisz mieć w garażu.
 • #5
  adamlen
  Level 11  
  Nie wiem czy temat jeszcze aktualny, ale może napiszę swoje zdanie jako iż sam stopniowo remontuję bardzo podobny garaż.

  1. Jaki materiał użyć na ściany? Tynki, Płyta OSB+ stelaż? coś innego może?
  Moim zdaniem tynk, ale kable można puścić zarówno pod tynkiem jak i w listwach natynkowych. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest możliwość późniejszej konfiguracji/zmian.

  2. Jakie oświetlenie/ jakiego typu, użyć w poszczególnych miejscach warsztatu aby było jasno i wygodnie do pracy?
  Górne przynajmniej 2 punkty opraw świetlówkowych hermetycznych. Nad blatami radzę zastosować oświetlenie Led z oprawą kierunkową lub na ramieniu regulowaną.

  3. Jakiej grubości kątowników użyć do zrobienia biurka i regału?
  Mogą być gorącowalcowane 3-4mm, zależy od wymiarów półek i obciążeń.

  4. Czy płyta OSB to dobry materiał na boki i blat? Jaka grubość? Czy zrobić z niej też szuflady? Jeśli nie to z czego?
  Tu faktycznie zależy od obciążenia. Biurko spokojnie płyta OSB wystarczy, ale na blat do cięższych prac już gorzej. W takim przypadku lepiej np. odpowiednie deski.

  5. Koło gniazd 230V do wyłączania ich lepiej użyć, zwykłych przełączników od światła, czy awaryjnych "grzybków".
  Ja mam wyłącznik oświetleniowy z którego jest załączane 5 gniazd nad blatem. Wygodne rozwiązanie. Do tego jest też rozdzielacz(przedłużacz) w którym każde gniazdo ma swój wyłącznik.

  6. Jakie bezpieczniki zostawać?, nadmiarowo-prądowe, różnicowo-prądowe? Na jaki prąd?
  Jak pewnie wiesz do różnicowo-prądowego musi być odpowiednia instalacja elektryczna. Jeśli masz możliwość to stosuj, ale np w jednym obwodzie, a nie całym garażu. Nadmiarowe polecam zastosować osobno dla oświetlenia i gniazd.


  Warto też pomyśleć nad czymś innym niż wylewka cementowa.