Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel GPRS-T4 + Versa 10 - schemat i zadania sterowania

14 Sie 2014 10:19 17958 6
  • Poziom 1  
    Witam serdecznie,

Zaprojektowałem Versa 10 z modułem Satel GPRS-T4 do zastosowania w domu jednorodzinnym.

Chcę, aby:

OUT1 - Z1 wyzwolenie alarmu zewn.
    OUT2 - Z2 wyzwolenie alarmu wewn.
    OUT3 - Z3 wyzwolenie - awaria
    OUT4 - Z4 wyzwolenie - sabotaż

Sterowanie przez SMS:
    Z8 - 01 - zazbrojenie
    Z9 - 02 - rozbrojenie

Zostaje Z10, ale nie mam pomysłu na jakieś dodatkowe zadanie sterowania SMS - oczywiście tylko w ramach tego systemu. W załączeniu schemat z prośbą o ewentualne usprawnienia i poprawki :)

• OptexOptex
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    Schemat zawiera błędy. Wyjścia OUT1 i OUT2 "+" cały czas dają napięcie 12V. Jak już coś to należy wpiąć się w te wyjścia, ale z oznaczeniem "-". OUT3 i OUT4 to wyjścia O.C, więc z urzędu podają "minusa".

Reszta na pierwszy rzut oka jest dobra. Poza tym nie wiem co z Wami ludzie. Czy są jakieś zawody "kto więcej kresek wstawi na schemacie z czujkami" ? Wystarczy przecież narysować jedną czujkę, jeśli jest dobrze to pozostałe też zrobisz dobrze - a schemat zostaje przynajmniej czytelny.

Ale.. wracając do tematu:
    Jeśli chcesz dobrze wykorzystać pozostałe wejścia (tutaj z10) to rozdziel obwody sabotażowe (sygnalizatora, moduł GSM). W przyszłości łatwiej będzie serwisować. Inna sprawa, to błąd w tym, że centrala została kupiona na styk. Gdzie czujka dymu, kontaktron na drzwiach, czujka czadu? No właśnie, kiedy przyjdzie refleksja, że te czujki są jednak potrzebne, wtedy trzeba będzie kupić ekspander i dalej się martwić. Poza tym ok.
  • OptexOptex
  • Poziom 37  
    Witam,

dariusz.bembenek napisał:
    Inna sprawa, to błąd w tym, że centrala została kupiona na styk. Gdzie czujka dymu, kontaktron na drzwiach, czujka czadu? No właśnie, kiedy przyjdzie refleksja, że te czujki są jednak potrzebne, wtedy trzeba będzie kupić ekspander i dalej się martwić.

No właśnie... Różnica w cenie płyt Versy 10, a Versy 15 to coś około 60 pln.
    Jest co prawda przewidziany MCU, ale na razie nie ma w ofercie Satel-a chociażby bezprzewodowej czujki czadu...

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Prostszy schemat i podstawowa konfiguracja :

Schemat stworzony przez Kamillo
  • Poziom 10  
    Sterowanie uzbrojeniem jest o tyle uzasadnione w niskobudżetowych instalacjach, tym że osoba zakładająca taki alarm nie zastanawia się czy w pomieszczeniu zachodzą nagłe zmiany temperatur i montuje najzwyklejsze czujniki PIR. Następstwem są fałszywe alarmy a co z tym idzie zirytowani sąsiedzi. W takich przypadkach osoba, która obsługuje taki alarm ma możliwość skasowania sygnalizacji, nawet jeśli znajduje się daleko poza domem.

W prawidłowo zaprojektowanych systemach alarmowych jestem za tym żeby nie sterować uzbrojeniem centrali za pomocą sms-ów.
  • Poziom 24  
    nazir84 napisał:
    W prawidłowo zaprojektowanych systemach alarmowych jestem za tym żeby nie sterować uzbrojeniem centrali za pomocą sms-ów.

Najwyraźniej nigdy nie spotkałeś się z sytuacją, gdy będąc poza domem nie pamiętasz czy włączyłeś czuwanie wyjeżdżając z domu. Możliwość zdalnego sterowania systemem jest bardzo cenna, a użytkownik w porozumieniu z instalatorem może zadecydować o kompromisie pomiędzy wygodą rozwiązania a bezpieczeństwem (dobrze, jeżeli instalator jest w stanie przedstawić i wytłumaczyć użytkownikowi potencjalne ryzyko).