Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel GPRS-T4 + Versa 10 - schemat i zadania sterowania

14 Sie 2014 10:19 17958 6
 • Poziom 1  
  Witam serdecznie,

  Zaprojektowałem Versa 10 z modułem Satel GPRS-T4 do zastosowania w domu jednorodzinnym.

  Chcę, aby:

  OUT1 - Z1 wyzwolenie alarmu zewn.
  OUT2 - Z2 wyzwolenie alarmu wewn.
  OUT3 - Z3 wyzwolenie - awaria
  OUT4 - Z4 wyzwolenie - sabotaż

  Sterowanie przez SMS:
  Z8 - 01 - zazbrojenie
  Z9 - 02 - rozbrojenie

  Zostaje Z10, ale nie mam pomysłu na jakieś dodatkowe zadanie sterowania SMS - oczywiście tylko w ramach tego systemu. W załączeniu schemat z prośbą o ewentualne usprawnienia i poprawki :)


  Satel GPRS-T4 + Versa 10 - schemat i zadania sterowania
 • OptexOptex
 • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
  Schemat zawiera błędy. Wyjścia OUT1 i OUT2 "+" cały czas dają napięcie 12V. Jak już coś to należy wpiąć się w te wyjścia, ale z oznaczeniem "-". OUT3 i OUT4 to wyjścia O.C, więc z urzędu podają "minusa".

  Reszta na pierwszy rzut oka jest dobra. Poza tym nie wiem co z Wami ludzie. Czy są jakieś zawody "kto więcej kresek wstawi na schemacie z czujkami" ? Wystarczy przecież narysować jedną czujkę, jeśli jest dobrze to pozostałe też zrobisz dobrze - a schemat zostaje przynajmniej czytelny.

  Ale.. wracając do tematu:
  Jeśli chcesz dobrze wykorzystać pozostałe wejścia (tutaj z10) to rozdziel obwody sabotażowe (sygnalizatora, moduł GSM). W przyszłości łatwiej będzie serwisować. Inna sprawa, to błąd w tym, że centrala została kupiona na styk. Gdzie czujka dymu, kontaktron na drzwiach, czujka czadu? No właśnie, kiedy przyjdzie refleksja, że te czujki są jednak potrzebne, wtedy trzeba będzie kupić ekspander i dalej się martwić. Poza tym ok.
 • OptexOptex
 • Poziom 37  
  Witam,

  dariusz.bembenek napisał:
  Inna sprawa, to błąd w tym, że centrala została kupiona na styk. Gdzie czujka dymu, kontaktron na drzwiach, czujka czadu? No właśnie, kiedy przyjdzie refleksja, że te czujki są jednak potrzebne, wtedy trzeba będzie kupić ekspander i dalej się martwić.


  No właśnie... Różnica w cenie płyt Versy 10, a Versy 15 to coś około 60 pln.
  Jest co prawda przewidziany MCU, ale na razie nie ma w ofercie Satel-a chociażby bezprzewodowej czujki czadu...

  Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  Prostszy schemat i podstawowa konfiguracja :
  Satel GPRS-T4 + Versa 10 - schemat i zadania sterowania

  Schemat stworzony przez Kamillo
 • Poziom 10  
  Sterowanie uzbrojeniem jest o tyle uzasadnione w niskobudżetowych instalacjach, tym że osoba zakładająca taki alarm nie zastanawia się czy w pomieszczeniu zachodzą nagłe zmiany temperatur i montuje najzwyklejsze czujniki PIR. Następstwem są fałszywe alarmy a co z tym idzie zirytowani sąsiedzi. W takich przypadkach osoba, która obsługuje taki alarm ma możliwość skasowania sygnalizacji, nawet jeśli znajduje się daleko poza domem.

  W prawidłowo zaprojektowanych systemach alarmowych jestem za tym żeby nie sterować uzbrojeniem centrali za pomocą sms-ów.
 • Poziom 24  
  nazir84 napisał:
  W prawidłowo zaprojektowanych systemach alarmowych jestem za tym żeby nie sterować uzbrojeniem centrali za pomocą sms-ów.


  Najwyraźniej nigdy nie spotkałeś się z sytuacją, gdy będąc poza domem nie pamiętasz czy włączyłeś czuwanie wyjeżdżając z domu. Możliwość zdalnego sterowania systemem jest bardzo cenna, a użytkownik w porozumieniu z instalatorem może zadecydować o kompromisie pomiędzy wygodą rozwiązania a bezpieczeństwem (dobrze, jeżeli instalator jest w stanie przedstawić i wytłumaczyć użytkownikowi potencjalne ryzyko).