Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustawienie szczotek w silniku prądu stałego.

thalex 26 Apr 2005 08:45 6092 9
    thalex
    Level 16  
    Silnik bocznikowy 23kW typ DMP 123-4S ABB
    Chodzi mi szczególnie jak optymalnie ustawić szczotkotrzymacz, czy stosuje się w tym celu jakieś pomiary?

Fabryczne znaki na szczotkotrzymaczu są "małoczytelne"
    mkos1
    Level 29  
    Ja z reguły ustawiałem na minimum pobieranego pradu przez silnik przy stałym napięciu zasilającym.
    Oczywiście zwróć uwagę tez na właściwy kierunek wirowania.

Pozdrawiam !
    Marek
    thalex
    Level 16  
    Dziękuję za zainteresowanie.
    A jaka praktycznie jest tolerancja dokładności w stopniach (minutach)?

-------------
    Czy silnik w czasie pomiaru musi być obciążony?. Czy to jest obojetne?
    mkos1
    Level 29  
    Cóż - troche trudno to określić ale jak ograniczysz sie do 1 mm ruchu szczotkotrzymacza to bedzie aż "za dobrze" :)
  • Helpful post
    Hugo333
    Level 15  
    Ja z kolei w silnikach DC z obcowzbudnym podłączałem napięcie przemienne do uzwojenia wzbudzenia, natomiast do sąsiednich szczotek na obwodzie komutatora miernik najlepiej analogowy(wskazówkowy) i kręciłem szczotkotrzymaczem do uzyskania jak najmniejszego napięcia(mV). Były to dużo większe maszyny. Być może w tym silniku da się wyodrębnić uzwojenie wzbudzenia i mógłbyś zastosować moją metodę, za pomoca której jesteś w stanie dość precyzyjnie określić strefę neutralną.
    thalex
    Level 16  
    Hugo333 wrote:
    Ja z kolei w silnikach DC z obcowzbudnym podłączałem napięcie przemienne do uzwojenia wzbudzenia, natomiast do sąsiednich szczotek na obwodzie komutatora miernik najlepiej analogowy(wskazówkowy) i kręciłem szczotkotrzymaczem do uzyskania jak najmniejszego napięcia(mV). Były to dużo większe maszyny. Być może w tym silniku da się wyodrębnić uzwojenie wzbudzenia i mógłbyś zastosować moją metodę, za pomoca której jesteś w stanie dość precyzyjnie określić strefę neutralną.

Nie odzywałem się bo czekałem na inne metody ale Twoja byłaby chyba dla mnie najbardziej wygodna gdyż nie mam zbytnio możliwości wykonania prób na pracującym silniku.
    Hugo333
    Level 15  
    Uzupełniając swoją wypowiedź dodam, iż ustawianie należy powtórzyć kilka razy i po każdym ustawieniu przekręcić wałem maszyny zgodnie z kierunkiem wirowania. Będą różnice i musisz wybrać najbardziej optymalną pozycję aparatu szczotkowego. Powodzenia.
    diff
    Level 19  
    Metoda może być skuteczna ja stosuję troszeczkę inną metodę -potrzebny jest mA spolaryzowany /magnetoelektryczny/ i akumulator. mA podłącz do obw. twornika/pierscień poluzowany-można obracać/ a akumulator do uzwoj. wzbudz. -zmożliwoscią przerywania obwodu .W momencie przerywania obw miernik wskazuje przep. prądu -dalej jak w postach kolegów -ust. na minimum wskazań przurz. Wten sposób ustawisz strefę oboj. bardzo precyzyjnie pozdr.
    Ryszard49
    Level 38  
    Witam.
    Ustawiam strefę dokładnie tak jak opisał diff. Jest to pewna i sprawdzona metoda. Po ustawieniu strefy trwale oznaczam ją na pierścieniu i obudowie silnika.
    Pozdrawiam.
    Hugo333
    Level 15  
    Zarówno jedna jak i druga metoda jest pewna i sprawdzona. Co do metody ustawiania prądem stałym to powinno się zmieniać kierunek przepływu prądu w uzwojeniu wzbudzenia, miernik z zerem na środku skali - tak kiedyś wyczytałem w jakiejś książce. W zarówno mojej jak i waszej metodzie powinno się przekręcić wirnik i potórzyć pomiar. Ja preferuję metodę prądu przemiennego, jest szybsza i nie trzeba kombinować z przerywaniem prądu. Poza tym jest łatwiej pozyskać źródło prądu przemiennego(autotafo) do wartości znamionowej uzwojenia wzbudzenia. Nie to żebym was chciał przekonać, chociaż ....