Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiór dalekich stacji radiowych

cy92gan 14 Aug 2014 11:30 2292 4
    cy92gan
    Level 9  
    Witam.
    Mam obecnie antenę dookólną. Chciałbym odbierać radio Eska Poznań i Vox FM. Kilka dni temu udało się uzyskać dobry odbiór Eski (przez chwilę był RDS), natomiast odbiór Vox FM był średni. Eskę tłumi RMF FM Katowice. Mieszkam w ok. Izbicy Kujawskiej. Czy antena kierunkowa rozwiąże problem i pozwoli uzyskać stabilny odbiór stacji? Pozdrawiam.

Dodano po 52 [sekundy]:

PS. Odległość do nadajnika to 120km.

Moderated By Mirek Z.:

Pisownię postu poprawiłem.

dybas
    Level 37  
    cy92gan wrote:
    Mam obecnie antenę dokulną .

A konkretnie? Dipol, drut na kominie, inny wynalazek?
    cy92gan
    Level 9  
    Obecnie jest dipol.
    irekr
    Moderator
    Na stabilny odbiór raczej nie licz. Za daleko i moc nadajnika jest trochę za mała - zaledwie 10 kW. Musiałbyś mieć antenę co najmniej 5 elementów ustawioną w POZIOMIE i skierowana na Poznań a dokładniej na Karolin. Do tego raczej powyżej 10 metrów nad ziemią..

Musi być Eska Poznań..? Najstabilniejszy odbiór prawie wszystkich ESEK masz z satelity. Wyjdzie taniej i do tego z nieporównywalnie dobra jakością....
    sq3evp
    Level 29  
    irekr wrote:

Musi być Eska Poznań..? Najstabilniejszy odbiór prawie wszystkich ESEK masz z satelity. Wyjdzie taniej i do tego z nieporównywalnie dobra jakością....

Największy odbiór jest ze strony eskago.pl. Wszystkie regionalne i te tylko sieciowe.

Z odbiorem FM z anteny jest dużo frajdy, poza tym nadajniki FM wprowadzają korektę i specyfika odbioru jest zupełnie inna. Demodulacja FM deje specyficzne warunki odbioru, często słucham ESEK z Internetu, ale odbiór FM jest zupełnie inny.
    Rozumiem cy92gan'a - nie ma to jak odbiór FM. Polecam poszukiwania anteny na forach krótkofalarskich - anteny na pasmo 70 MHz i przeliczyć na pasmo 88-108. Poszukaj anteny typu "Bat Wing" - tzw. skrzydło nietoperza, mają szerokopasmowość wystarczającą i zysk ok 10 dB - powinno wystarczyć do poprawnego odbioru. Kiedyś na dobrym analogowym tunerze FM odbierałem stacje odległe o ok. 100 km na antenie Quad powieszonej w oknie.