Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interfejs do kontroli urządzeń myślami

ghost666 14 Sie 2014 14:50 5862 0
 • Interfejs do kontroli urządzeń myślami

  Zespół który postanowił stworzyć układ do czytania myśli dla mas, nie składa się z neurologów. Co najdziwniejsze, są to artyści, którzy poznali się w Szkole Projektowania Parsons w Nowym Jorku w USA. W dzisiejszych czasach, aby analizować sygnały aktywności mózgu nie trzeba wcale być neurologiem.

  Joel Murphy oraz Conor Russomanno uwolnili falę kreatywności wśród użytkowników ich nowego systemu, dostępnego od niedawna w sklepie. Sprzedawany przez nich system BCI - brain-computer interface (ang. Interfejs mózg-komputer) to system pozwalający na proste wykorzystanie fal mózgowych do kontroli urządzeń DIY, kontrolować dzięki niemu można gry wideo, roboty, cokolwiek się chce. Russomanno mówi iż przeczuwa nadciągający boom - "bramy do nowej technologii zostały otwarte". Jako że ich technika, wykorzystana w interfejsie, jest na licencji open-source, autorzy mają nadzieję iż użytkownicy będą w stanie dalej ją udoskonalić.

  System OpenBCI wykorzystuje sygnały elektroencefalograficzne (EEG) mierzące ogólną aktywność elektryczną mózgu poprzez elektrody przymocowane do powierzchni głowy. Hardware, wykorzystany do konstrukcji tego układu opiera się o dosyć nowy układ firmy Texas Instruments, który na wejście przyjmuje sygnał z maksymalnie ośmiu elektrod i konwertuje wartość potencjału na sygnał cyfrowy. Russomanno i Murphy wykorzystali ten układ w połączeniu z płytką Arduino do stworzenia systemu OpenBCI. Jest to zasadniczo moduł który wzmacnia sygnału EEG i przekazuje je z pomocą interfejsu Bluetooth do komputera, gdzie są one dalej przekazywane. Jedynym problemem jest ekstrakcja danych z układu TI, tak aby były one dostępne z poziomu komputera, mówi Murphy. Dane z EEG, gdy tylko dostępne będą z poziomu komputera, umożliwiają wiele dalszych rzeczy, co tylko ogranicza wyobraźnia.

  Projekt rozpoczął się w 2011 roku, gdy Russomanno był studentem Murphyego, prowadzącego zajęcia z informatyki fizycznej. Opowiedział on swojemu nauczycelowy iż chciałby przerobić zabawkę firmy Mattel, która wykorzystywała sygnały EEG do oceny stopnia koncentracji użytkownika. Gdy uwaga osoby wykorzystującej zabawkę była dostatecznie skupiona załączał się wentylator, podnoszący strumieniem powietrza piłeczkę. Niestety technologia zastosowana przez Mattela nie byłą zbyt niezawodna, a jako że zabawka nie była open-source Russomanno nie mógł zanalizować w jaki sposób dane EEG są przetwarzane. Zamiast kontynuować ten projekt rozpoczął on zupełnie nowy, pragnąć stworzyć otwarte rozwiązanie zapewniające interfejs pomiędzy mózgiem a komputerem.

  Na szczęście uczeń, wraz z nauczycielem, skontaktowali się w krótkim czasie z inżynierem Chipem Audette, pracującym w New Hampshire w firmie Creare, zajmującej się rozwojem i badaniami. Firma ta zajmuje się już realizacją grantu DARPA na rozwój taniego, wysokiej jakości interfejsu EEG, dla "nietradycyjnych użytkowników". Jak tylko zespół opracował prototyp układu OpenBCI wykorzystał Kickstartera do zebrania środków na komercjalizację tego przedsięwzięcia. Udało się to bardzo dobrze, gdyż zebrano ponad dwa razy ponad wymagane 100 tysięcy dolarów, potrzebne do uruchomienia produkcji OpenBCI.

  Murphy i Russomann wkrótce jednakże spostrzegli iż wdrożenie systemu do produkcji jest trudniejsze niż zakładali i zajmie więcej czasu niż przewidziano, co jest częste w projektach z Kickstartera. Oznaczało to przesunięcie daty wysyłki pierwszej partii interfejsów o kilka miesięcy. Russomanno mówi iż wysyłka produktu to dopiero początek. "Nie chcemy tylko sprzedawać produkt. Chcemy nauczyć ludzi jak wykorzystywać tego typu interfejsy". OpenBCI pragnie dodatkowo stworzyć portal na którym użytkownicy mogliby wymieniać się pomysłami i uwagami na temat tego projektu.


  Link


  Jak już tylko fale mózgowe danej osoby zostaną przekazane do komputera, można z nimi zrobić bardzo wiele rzeczy. OpenBCI rozwija równocześnie proste oprogramowanie do analizy tych informacji, jednak producenci zakładają iż system rozwinie się wraz z rozwojem różnych zastosowań tego typu interfejsu, wykonanych przez użytkowników.

  Audete, inżynier firmy Creare, który wspomógł merytorycznie firmę na początku, podłączył robotyczne pająki, któe normalnie steruje się pilotem, do tego systemu. Wykorzystał on prototyp OpenBCI do identyfikacji trzech rodzajów fal wytwarzanych przez ludzki mózg. Skojarzenie ich z trzema komendami - ruch do przodu oraz skrętami w lewo i w prawo - pozwoliło na kontrolowanie ruchów robota. "Gdy pierwszy raz uda Ci się zmusić coś do ruchu tylko mocą swojego umysłu, satysfakcja jest ogromna" mówi Audette.

  W Los Angeles inna grupa wykorzystała OpenBCI po to aby umożliwić sparaliżowanemu artyście powrót do tworzenia graffiti. Artysta działający pod pseudonimem Temp One w 2003 roku został zdiagnozowany z chorobą Lou Gehriga, która postępowała zamykając go w swoim ciele. Do 2010 roku nie był on w stanie już mówić czy poruszać się, i żyje przykuty do szpitalnego łóżka. Jego przyjaciele pracują nad urządzeniem które nazwali BrainWriter. Jest to system oparty o OpenBCI, mający na celu umożliwić mu poruszanie kursorem na ekranie komputera, tak aby mógł znowu tworzyć.

  Kolejnym współpracownikiem OpenBCI, korzystającym z prototypowego rozwiązania w medycynie jest David Putrino. Jest on dyrektorem działu telemedycyny i wirtualnej rehabilitacji w centrum rehabilitacji Burke w White Plains w USA. Porównuje on system OpenBCI do kosztujących około 60 tysięcy dolarów układów EEG, zazwyczaj używanych w klinikach. Mówi on iż system proponowany przez OpenBCI jest solidny i niezawodny - "nie ma powodu dla którego miałby nie generować dobrego sygnału" dodaje.

  Putrino ma nadzieję na na wykorzystanie OpenBCI do konstrukcji tanich systemów EEG które pacjenci mogliby wypożyczać ze szpitali do wykorzystania w domu. Takie systemu mogliby stosować pacjencji na przykład po przebytym wylewie krwi do mózgu, po to aby oceniać na jakie ćwiczenia najlepiej odpwowiada ich mózg. Chorzy na Parkinsona mogliby dostosowywać terminarz brania leków do aktualnego funkcjonowania mózgu. Putrino rozmyśla o tych pomysłach od dekady, jednakże dopiero teraz realizacja ich jest możliwa z uwagi na pojawienie się nowej technologii.

  Źródło:

  http://spectrum.ieee.org/biomedical/devices/building-mindcontrolled-gadgets-just-got-easier

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9836 postów o ocenie 8049, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • BotlandBotland